Keliaujame į darželį: kaip paruošti vaiką?


dr. Austėja Landsbergienė Darželių „Vaikystės sodas“ įkūrėja
www.vaikystes-sodas.lt
Ikimokyklinis ugdymas vaiko raidai – itin svarbus, mat šiame etape vaikas gauna vėlesnio mokymosi pagrindus. Ikimokyklinio amžiaus vaikai turi įgimtą smalsumą pasauliui, norą tyrinėti, bendrauti ir megzti santykį su kitais žmonėmis, ypač suaugusiaisiais, kurie vaikui – tarsi superdidvyriai. Santykio kūrimas ir stiprinimas vyksta pamažu: pirmiausia vaiko superdidvyriais tampa mama su tėčiu, tada – vyresnysis brolis ar sesuo, o darželyje – mokytoja ir t. t.
Vis dėlto kaip visiems – vaikams ir tėvams – pasiruošti darželiui?
Daugybė klausimų, dar daugiau – nežinios. Koks amžius geriausias pradėti leisti vaiką į darželį? Kaip šeimai pasiruošti ir paruošti šiam pokyčiui vaiką? Kaip palengvinti adaptaciją ir kiek ji paprastai trunka? Į šiuos ir kitus klausimus atsako edukologė, darželių „Vaikystės sodas“ įkūrėja dr. Austėja Landsbergienė.
Kaip tėvams parinkti geriausią darželį savo vaikui?
Suprantama, kad kai toks didelis pasirinkimas, pasiklysti – paprasta. Geriausia darželyje, kuris manote labiausiai tiktų jūsų vaikui, apsilankyti, ne tik paskaityti apie jį tinklalapyje. Reikėtų išgirsti visą svarbiausią informaciją iš pirmų lūpų – mokytojų ir vadovų, apsidairyti, įvertinti aplinką. Sužinojus svarbiausius atsakymus, pasirinkti bus kur kas lengviau, mat svarbus ne tik bendras darželio vertinimas ar atsiliepimai, bet ir darželio bei šeimos filosofijos, vertybių, požiūrio atitikimas.
„Vaikystės sodo“ įkūrėja akcentuoja keletą svarbesnių momentų: „Tėvams labai pravartu asmeniškai, be vaiko, susitikti su būsima mokytoja ir nuoširdžiai paatvirauti, atskleisti visą informaciją apie vaiką. Darželyje mažasis praleis dalį dienos, taigi mokytoja, ugdydama vaiką, kuriam laikui taps šeimos partnere, vadinasi, ji turi žinoti visą informaciją – net pačią jautriausią, pavyzdžiui – kad jūsų atžala greitai susierzina, kaip į tai reaguoja, galbūt vis dar šlapinasi į lovą ar pratinasi prie puoduko. Visa tai – tam, kad mokytoja puikiai pažintų jūsų vaiką ir jo interesais pasirūpintų geriausiai. Glaudus bendradarbiavimas su mokytojais gali palengvinti ir pagreitinti vaiko adaptaciją darželyje.“
Vaikystės sodo nuotr.
Ar yra tinkamas metas, kada geriausia vaiką leisti į darželį?
„Svarbu akcentuoti, kad darželiui ruošiasi ne tik vaikai, bet ir jų tėvai. Jei tėvai bijo ir nerimauja, visa tai perims ir vaikas, mat kuo didesnis tėvų jaudulys – tuo sunkesnė ir vaiko adaptacija darželyje. Dar nekalbantys, neskaitantys vaikai labai imlūs tėvų emocijoms ir jautrūs neverbalinei kalbai, t. y. jie iš karto pajunta tėvų nerimą, ir verbalinė paguoda vaiko neįtikins. Svarbiausia – pasitikėti specialistais, kad jie jūsų vaiku pasirūpins profesionaliai ir tinkamai, tad šio sklandaus kelio pradžia – tėvų gebėjimas paleisti vaiką“, – akcentuoja dr. Austėja Landsbergienė.
Vaikas pasiruošęs darželiui tada, kai tėvai mato, jog jis pasiruošęs. Neįmanoma apibrėžti tikslaus laiko, kada vaikas turi pradėti lankyti darželį, – tai geriausiai mato ir jaučia tėvai. Jeigu vienas iš tėvų nedirba ir vaiką nori ugdyti namuose, toks pasirinkimas – taip pat geras ir priimtinas, svarbiausia – nepasiduoti visuomenės spaudimui elgtis taip, kaip daro kiti. Reikėtų patiems nuspręsti, kas šeimai svarbu, ir, pasirinkus, jaustis užtikrintai“, – pataria darželių „Vaikystės sodas“ įkūrėja.
Svarbiausi patarimai, kaip padėti vaikui pasirengti darželiui
Kaip teigia dr. Austėja Lansbergienė, nėra visiems vaikams tinkamo ir universalaus būdo, kad adaptacija darželyje būtų paprastesnė, o atsiskyrimas nuo tėvų – lengvesnis. Darželis, išėjimas iš namų – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tad šiuo momentu geriausia, ką galime padaryti, – sušvelninti šį pokytį, kad vaikas jį priimtų ramiau. Didelė pagalba vaikui – supažindinimas su būsima aplinka, t. y. geriausia ateiti į darželį iš anksto ir pamatyti darželio erdves, patalpas, kad vaikas žinotų, kas jo laukia, kur yra jo spintelė, klasė, tualetas. Tuomet pirmą dieną darželyje jis jausis saugiau, nes vieta jau bus matyta.
Nepaprastai svarbu – ir paruošti vaiką psichologiškai, ypač jei jis kiek vyresnis, pavyzdžiui – trimetis, sako švietimo ekspertė. Tėvams svarbu nežadėti vaikui darželyje „nesibaigiančių pramogų“, „daug draugų“ ir „žaidimų visą dieną“, t. y. nesukurti nepamatuotų lūkesčių ir įsivaizdavimo, kad jame vyks tik linksmybės ir žaidimai. Vaikui atsiskyrus nuo tėvų bus nelengva, be to, greičiausiai darželio ir namų taisyklės šiek tiek skirsis, tad šį pokytį taip pat reikės priimti. Geriausia, kaip ir kalbant apie kitus gyvenimo aspektus, – tiesa. Atvirai pasikalbėti, kas vaiko laukia, nupasakoti rutiną, o ji jau bus visiškai aiški po jūsų apsilankymo darželyje.
„Ikimokyklinio amžiaus vaikus itin svarbu įtraukti į ugdymo procesą per žaidimą, nes tai kelia smalsumą, verčia domėtis, analizuoti, ugdo kritinį mąstymą, kūrybiškumą. Štai kodėl laikas „Vaikystės sodo“ darželiuose skirstomas į du etapus – mokytojo koordinuojamą žaidimą ir laisvą žaidimą, kurio metu vaikas savarankiškai inicijuoja veiklas“, – apie ikimokyklinio ugdymo etapus šiuose darželiuose pasakoja edukologė dr. A. Landsbergienė.
Ne mažiau svarbus niuansas, siekiant sklandžios vaiko integracijos darželyje, anot ugdymo specialistės, – pažadų laikymasis. Pažadas, pavyzdžiui, pasiimti iš darželio konkrečiu metu vaikui – itin reikšmingas. Be to, jeigu šeimoje turėtų gimti dar vienas vaikas, itin svarbu vyresnėlį į darželį išvesti dar iki šio vaiko gimimo, kad ikimokyklinukui nesirastų nuoskaudų, jog tėvai jį išleido į darželį tik dėl to, kad gimė brolis arba sesuo, ir dabar jam reikia skirti daugiau meilės. Vaikas visada turi jaustis reikalingas.
Vaikystės sodo nuotr.
Ką daryti, jei vaikas, atsisveikinant, verkia?
Itin svarbus – pirmasis atsisveikinimas darželyje. Anot švietimo ekspertės A. Landsbergienės, jis turi būti trumpas, tarsi užuomina į kitus, būsimus atsisveikinimus. Kad vaikas nesigraudintų, o atsisveikinimo ritualas neužsitęstų, patogu vadovautis „trikampio taisykle“: po bučkį į kiekvieną žandą, ir vaiką iškart perduoti mokytojai.
„Jei tėveliai šią akimirką nori kažką pasakyti mokytojai, geriau jai paskambinti ar parašyti trumpąją žinutę ir „neužlaikyti“ atsisveikinimo, priešingu atveju, matydamas vis dar lūkuriuojančius tėvus, vaikas ims graudintis, nepaliaujamai galvos apie artėjantį išsiskyrimą, taigi jaus stresą. Jei vaikas jau pradėjo verkti, padrąsinkite, pasakykite, kad „dabar turite važiuoti į darbą, tačiau pasimatysite vakare ir tuomet smagiai leisite laiką“. Jeigu nesigraudinti nepavyksta jums, susikaupkite, atsisveikinkite su vaiku, tada, likę vieni, išliekite emocijas“, – patarimais, lengvinančiais atsisveikinimą darželyje, dalijasi „Vaikystės sodo“ įkūrėja.
Ar visada būna adaptacijos darželyje laikotarpis?
„Vieni vaikai adaptacijos laikotarpį išgyvena sunkiau, kiti – lengviau, bet jį išgyvena visi, – sako dr. A. Lansbergienė, – ir priduria, kad mokslininkai yra tyrę streso hormono kiekį vaikų kraujyje, jau yra žinoma, kad šis hormonas vaiko organizme išlieka nuo 6 iki 8 savaičių, taigi tiek trunka ir prisitaikymo periodas.“
Vis dėlto, anot ugdymo specialistės, vaiko ašaros, jį paliekant darželyje, dar nereiškia, kad tęsiasi adaptacija. Gali būti, kad vaikui tiesiog sunku išsiskirti su tėvais, su kuriais namuose buvo nepertraukiamai. Tačiau šiuo atveju terminai – svarbūs: jei vaiko adaptacija trunka ilgiau nei 8 savaites, reikia imtis pokyčių, pavyzdžiui, keisti vaiko buvimo trukmę darželyje, pasirūpinti, kad jis su savimi turėtų mylimą žaisliuką, ar lydėti jį pasikeičiant su kitu iš tėvų ir t. t.
„Tėvams norisi palinkėti atsakingai išsirinkti būsimą vaiko ugdymo įstaigą, pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, išsiaiškinus visas aplinkybes, nes čia prasideda vaiko ugdymo kelias, paklosiantis itin stiprius bendravimo, pažinimo, mokymosi pamatus. O jau pasirinkus darželį – glaudaus bendradarbiavimo su darželyje dirbančiais savo srities profesionalais ir pasitikėjimo visa sistema. Štai tada pamatysite, kaip nuostabiai atsiskleidžia jūsų vaikas ir koks laimingas jis auga, mokydamasis visapusiškai pažinti pasaulį“, – akcentuoja dr. A. Landsbergienė.