Kodėl vaikai nemėgsta daržovių

Vaikas nemėgsta daržovių

Net jei pradėtas primaitinti vaikas atrodo neišrankus maistui, nenustebkite, jei sulaukęs 1.5 metų amžiaus, jis vis dažniau atsisakys tai to, tai ano.

Daržovės, greičiausiai, bus tarp tų maisto produktų, kuriems vaikas dažniausiai sakys NE.

Kodėl gi mažieji atsisako valgyti sveikai ir subalansuotai mitybai būtinas daržoves, o vietoj vaisių renkasi saldumynus?

Daržovės ir maisto neofobija

Mokslininkai reiškinį, kai vaikai atsisako ragauti naujų maisto produktų, vadina maisto neofobija (baime ragauti naują maistą). Tyrimai parodė, kad maisto neofobija yra paveldima savybė: jei jūs vengdavote ragauti naujoves, tikėtina, kad ir jūsų vaikams įsiūlyti naujus produktus bus sunkiau.

Manoma, kad maisto neofobija – evoliucijos nulemtas savisaugos instinktas, leidžiantis vaikui išvengti apsinuodijimo maistu. Skirtingai nuo kitų maisto produktų, apie kurių sveikatai keliamą pavojų gali išduoti išvaizda ir/ arba kvapas, dauguma nuodingų augalų yra apgaulingai traukiantys akį.  Štai kodėl, mokslininkų manymu, būtent augalinis maistas (daržovės ir vaisiai) dažniausiai atsiduria juodajame vaikų sąraše.

Maisto neofobija išryškėja sulaukus 18 mėn. neatsitiktinai: pradėjusį vaikščioti vaiką sunkiau apsaugoti pavojų, tarp jų ir ragavimo eksperimentų, tad įsijungia vaiko savisaugos instinktas. Jei anksčiau į burną keliaudavo viskas, kas tik pasitaikydavo po ranka, nuo šiol vis dažniau lūpos bus tvirtais sučiauptos ir suksis nuo šaukšto. 

Daržovės ir skonio pojūčiai

Genetiškai nulemta ir tai, kad vaikams daržovės yra nelabai skanios: žmogui saldūs, sūrūs ir riebūs maisto produktai atrodo skanesni, nei rūgštūs, aštrūs ir kartūs (kartumas, be kita ko, yra dažna nuodingų augalų savybė).

Vaisiai ir uogos, šia prasme, yra patrauklesni vaiko skonio receptoriams, nes juose daug natūralaus cukraus. O štai dažna daržovė, ypač termiškai neapdorota, turi šiek tiek kartumo - šia savybe pasižymi net ir palyginti daug cukraus turinčios daržovės kaip morkos, paprikos ar burokėliai.

Vaikui augant, gauti saldumynų vaikui tampa vis paprasčiau: kuo didesnis vaikas, tuo atlaidžiau tėvai žiūri į „nedideles nuodėmes“: leidžia pasilepinti ledais, saldainiais, gazuotais gėrimais ir pan. Turintiems tiek galimybių pasmaližiauti vaikams, net vaisiai nebeatrodo tokie viliojantis. Ką jau bekalbėti apie daržoves.

Ką daryti, jei vaikas nevalgo daržovių?

Svarbu suprasti, kad nenoras ragauti daržovių yra natūralus daugumos vaikų raidos etapas. sulaukę 5-9 metų amžiaus dauguma vaikų šią problemą išauga ir valgo praktiškai viską (nors, žinoma, turi savo mėgstamiausius patiekalus ar maisto produktus).

Kaip ilgai jis tęsis ir kiek įtakos vaiko mitybai jis turės, priklauso tiek nuo genetikos, tiek nuo tėvų pastangų, išminties ir kantrybės - pasirinkus tinkamą daržovių įtraukimo į meniu taktiką net ir patys atsargiausi naujų produktų ragautojai jas išbandys anksčiau.  

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.