Kūdikio mankšta ir masažas: kodėl tai svarbu?

Mama mankština savo kūdikį Alexander_Safonov | Shutterstock.com

www.gandrolizdas.lt Agnė Novickienė Kineziterapeutė
www.gandrolizdas.lt

Dažnai galima išgirsti klausimą, ar sveikiems vaikams reikalinga kineziterpija, mankšta, baseinas, masažas. Kas gi tai: neišvengiama būtinybė ar šių dienų mada?

Kūdikio motorinė raida

Pirmieji kūdikio metai – mokymasis judėti 

Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiui tenka labai daug ko išmokti. Jo nekoordinuoti ir nekontroliuojami judesiai per pirmuosius metus tampa tikslūs ir koordinuoti, kiekvieną mėnesį keičiasi kūdikio judesiai.

Įvertinti kūdikio motorinę raidą – svarbu

Kiekvieno kūdikio raida yra labai individuali, bet atitinka tam tikrus kriterijus. Taigi labai svarbu laiku įvertinti kūdikio motorinę raidą.

Naujagimio ir kūdikio raumenų tonusas dažnai būna aukštesnis, rankos sugniaužtos į kumščius, kojos pritrauktos prie pilvelio.

Jau 2–3 savaičių naujagimis pradeda kreipti žvilgsnį į ryškesnę šviesą, šešėlius, reaguoja į žmones, visa tai išreikšdamas kojų ir rankų judesiais.

Kūdikio motorinė raida iki vienų metų: ką kūdikis turėtų mokėti

Iki 2 mėnesių kreipia akis į šviesos šaltinį, moka pasukti galvą, gulėdamas ant nugaros bando išlaikyti galvą vidurio linijoje, o paguldžius ant pilvo bando ją pakelti.

 3–4 mėnesių kūdikis gulėdamas ant pilvo jau gerai kontroliuoja pakeltą galvą, išlaiko ją vidurio linijoje, atkelia krūtinę nuo paviršiaus, remiasi sulenktomis rankomis į pagrindą.

 3–5 mėnesių kūdikis pradeda verstis nuo nugaros ant pilvo, išsikelia ant ištiestų rankų, gulėdamas ant pilvo sukasi aplink savo ašį.

5–6 mėnesių kūdikis aktyviai vartosi nuo nugaros ant pilvo, domisi savo kojomis, jas gaudo rankomis.

5,5 mėnesių kūdikį galima pradėti mokyti sėdėjimo pratimų, o nuo 6 mėnesių – sodinti.

7–8 mėnesių kūdikis jau savarankiškai vartosi nuo pilvo ant nugaros ir atgal, išmoksta savarankiškai sėdėti, be to, gali šliaužti ir nekoordinuotai ropoti.

9–10 mėnesių kūdikis dažnai jau šliaužia ir ropoja.

11–12 mėnesių kūdikis savarankiškai atsistoja, pradeda eiti šoniniu ėjimu. 

Kūdikio mankšta

Sekti kūdikio motorinę raidą ir vertinti jo atliekamus judesius – būtina

Sekti kūdikio motorinę raidą ir vertinti jo atliekamus judesius rekomenduojama kiekvieniems tėvams.

Kūdikio mankšta svarbi, kad jo motorinė raida vyktų pagal jo amžių. Svarbu nespartinti raidos ir judesius atlikti tik pagal motorinės raidos seką.

Kuo ypatinga ir svarbi mankšta kūdikiui?

Mankštos metu normalizuojasi kūdikio raumenų tonusas, stiprėja raumenys, formuojasi taisyklingas judesio suvokimas, gerėja koordinacija, pusiausvyra.

Jau naujagimį rekomenduojama fiziškai lavinti: guldyti ant pilvelio, kad stiprėtų nugaros ir kaklo raumenys, stiprėtų pilvo siena. Gulėjimas ant pilvo taip pat yra puiki profilaktinė priemonė nuo pilvo dieglių.

Nuo 2 mėnesių – aktyvesnės mankštos

2 mėnesių kūdikį galima pradėti mankštinti aktyviau. Į kasdienę sąnarių mankštą galima įvesti mankštą ant gimnastikos kamuolio. Tai ne tik labai naudinga, bet ir nuotaikinga mankšta tiek kūdikiui, tiek tėvams.

Tiesa, sparčiai augančiam ir besivystančiam kūdikiui pratimai įvedami pamažu ir būtinai – pasitarus su specialistu.

Daugiau apie kūdikių mankštą skaitykite:

Kūdikio masažas

Kada reikia susirūpinti dėl kūdikio masažo?

Dažnai masažas kūdikiams rekomenduojamas esant aukštam ar žemam raumenų tonusui. Raumenų tonusas gali turėti įtakos tolesnei kūdikio raidai.

Masažo nauda kūdikiui – akivaizdi

Masažo metu kūdikių raumenų tonusas normalizuojasi, gerinama kraujotaka, limfotaka, o taip pat – ir peristaltika. Masažas gali pagelbėti susidūrus su pilvelio pūtimu ar diegliais, jis puikiai atpalaiduoja kūdikio nervų sistemą, gerina miego kokybę.

Baseinas kūdikiams

Kūdikio plukdymas – puiki adaptacija ir pažintis su vandeniu

Iki dviejų mėnesių kūdikiai dar nebūna praradę reflekso plaukti. Būtent todėl rekomenduojamas ankstyvas kūdikio plukdymas. Būdamas vandenyje kūdikis mokosi adaptuotis aplinkoje, susipažįsta su vandeniu.

Neginčijamos kūdikio plukdymo naudos jo sveikatai

Kūdikių plukdymas vonelėje ar baseine gerina kraujotaką, stiprina imunitetą, gerina kvėpavimą, normalizuoja raumenų tonusą. Dažnai kūdikiai vandenyje būna atsipalaidavę, todėl gerėja miego režimas ir kokybė.

Svarbu pasitelkti į pagalbą specialistą

Profesionalų atliekamos kūdikių mankštos, masažai, plukdymai – nepaprastai naudinga patirtis kūdikiui, jo imunitetui, sveikatai ir raidai.

Tiesa, labai svarbu sekti mažojo raidą ir kylant bet kokių klausimų kreiptis pagalbos. Specialistai patarti ir pamokyti gali geriausiai.

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.