Kūdikis „rankinukas“: ką daryti?

Dauguma tėvų jau yra susipažinę su tokia problema: vaikas pripratintas prie rankų, ir vos tik kas nutinka – reikalauja ir verkia, kad jį paimtų ant rankų. Tik tada jis nurimsta. Ir tai vyksta ne tik su kūdikiais, pačiais mažiausiais, bet ir su vyresnėliais, kuriuos iš tiesų sunku nulaikyti ant rankų.

Kaip gi atpratinti mažylį nuo šio įpročio? Ir kaip geriau auklėti vaiką, kad jis nepriprastų prie rankų? Siūlome jums keletą patarimų.
Visų pirma, visos mamos ir tėčiai turėtų žinoti, kad ne visuomet vaikas verkia dėl šios priežasties – gali būti ir visai kitos priežastys. Reikia pastebėti, kad vaikai nuo kūdikystės labai greitai pripranta prie visko, kas gera, ir jei vaiką dažnai imsite ant rankų nusiraminimui, tuomet jis pradės verkti tik tam, kad atsidurtų jūsų glėbyje.

Todėl reikėtų karts nuo karto tėvams praktikuoti alternatyvius raminimo būdus ir kitaip linksminti vaiką. Žinoma, svarbiausiai išsiaiškinti ir atskirti, ar verkiantis vaikas kažko nori ar jis paprasčiausiai rodo „ožiukus“ ir nori bet kokia kaina atsidurti ant rankų.

Kokios gali būti realios kūdikio verkimo priežastys? Jei mažylis sveikas ir jam nesikala dantukai, tuomet gali būti:

• Jis yra alkanas arba nori gerti;
• Mažyliui šalta: jei kojytės šaltos, reiktų jį užkloti ar šilčiau aprengti;
• Jis pavargo nuo įspūdžių ar fiziškai pervargo – mažyliai labai greitai pavargsta;
• Nori miego, tačiau negali atsipalaiduoti ir užmigti dėl susijaudinimo;
• Susikaupė dujos – tai būdinga vaikams iki pusės metų;
• Laikas mažylį perrengti.

Jei visos išvardintos kūdikio poreikių priežastys netinka, nes jūs jas patenkinote, – mažyliui patogu, jam nieko neskauda, tuomet gali būti mažylis reikalauja jūsų dėmesio, nes jis yra pripratintas prie rankų ir nori ten atsidurti.

Jei iš tikrųjų turite šią bėdą, nuo pat ankstyvo amžiaus bandykite mažylį nuraminti įvairiais kitas būdais – žaisdami, bendraudami, dainuodami; o ant rankų imkite tik labai retais atvejais, kad kūdikis nepradėtų manipuliuoti jumis savo verksmu.

Kaip gi galima nuraminti ir nudžiuginti savo vaikutį, neimant jo ant rankų? Pasupkite lovytę arba vežimėlį, sudainuokite dainelę, pasiūlykite čiulptuką, pažaiskite barškučiais arba parodykite ryškius žaislus.

Kai kurie vaikai nusiramina arba linksminasi klausydami tam tikros muzikos arba triukšmo, kitiems patinka mamos gestai, leidžiami juokingi garsai arba rodomos grimasos. Žinoma, čia bendro recepto nėra – kiekvienam pagal skonį, tačiau tėvai besirūpindami savo mažyliu tikrai ras tą tinkamiausią būdą, kas geriausiai veikia kūdikį.

Psichologai mano, kad į verkiantį vaiką būtina atkreipti dėmesį – visų pirma tam, kad suprastumėte, kodėl jis verkia. Jei kūdikis dar nepripratintas prie rankų ir verkia, rodos, be priežasties, stenkitės nukreipti jo dėmesį aukščiau išvardintais metodais.

Jei jūs įsitikinę, kad kūdikis savo verkimu prašosi paimamas ant rankų, ir jūs norėtumėte atpratinti nuo šio įpročio, štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:

• Visų pirma, būkite kantrūs ir geranoriški, kadangi pripratintas prie rankų vaikas gali reikalauti paimamas ant rankų ne tik verkimu, bet ir isterija. Kraštutiniu atveju, jei jau niekas nepadeda nuraminti vaiko, palikite jį saugioje vietoje ir išeikite į kitą kambarį – dažniausiai kūdikis po to supranta, kad jo ant rankų niekas nepaims ir po truputį nusiramina.
• Galima pabandyti imti kūdikį ant rankų saugiose, tačiau ne itin patogiose jam pozose – keletą tokių bandymų, ir jis jau nebenorės ant rankų.
• Vietoj to, kad imti mažylį ant rankų, stenkitės nuraminti jį, apkabinant ir glostant, kalbant su juo švelniu tonu.
• Atpratinti vaiką nuo rankų reikia laiku, kantriai, ramiai, tendencingai. Tačiau geriausiai pasirūpinti, kad to neatsitiktų jau nuo pat pirmųjų dienų, tuomet jis augs savarankiškas, ne toks kaprizingas ir nepriklausomas nuo tėvų. O taip bus lengviau ir mamai, ir tėčiui.
 

Susiję straipsniai

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.

Sukilusios vaiko emocijos – ženklas, jog trūkinėja jūsų tarpusavio ryšys

Dažnai, vaikui perlipus į trečius gyvenimo metus, pradeda daugėti emocingų epizodų, ir tai yra natūralu. Visgi šie emociniai epizodai skiriasi.