Kūdikių bambos granuloma
Po gimimo nukirpus virkštelę, turėsite periodiškai įvertinti ar naujagimio bambutė gyja tinkamai. Vienos iš potencialių problemų – bambos infekcijos, kraujavimas. Taip pat laikui bėgant gali susiformuoti darinys, kurį reikia stebėti ir gydyti – tai bambos granuloma (dar kitaip – virkštelės granuloma).
Kas yra bambos granuloma?
Virkštelės liekanai nudžiūvus ir nukritus ant odos gali likti dar šiek tiek audinio sankaupų: šis maždaug 3–10 mm dydžio darinys ir yra vadinamas granuloma. Granuloma susiformuoja per pirmąsias kelias savaites po gimimo. Ji diagnozuojama vienam iš maždaug kelių šimtų naujagimių.
Svarbu žinoti, kad šis darinys nesukelia jokio skausmo ar diskomforto ir įprastai kūdikiui netrukdo. Tačiau tam tikrais atvejais gali kilti infekcija: tai rodo aplink bambą sudirgusi, patinusi, paburkusi oda ir prasidėjęs karščiavimas.
Jei granuloma neišnyksta ilgiau nei savaitę nukritus virkštelės liekanai, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Kaip atpažinti bambos granulomą? Kaip atrodo bambos granuloma?
Granuloma atrodo kaip randelis ar guzelis, yra rausvos arba raudonos spalvos. Iš granulomos gali tekėti sekretas – skaidrus arba gelsvas skystis.
Granulomos dažnai būna visą laiką drėgnos.
Bambos granuloma ar bambos išvarža: kaip atskirti?
Bambos granulomą kartais galima supainioti su nedidele bambos išvarža, tačiau tai visiškai skirtingos būklės.
Bambos išvarža – nedidelis iškilimas (gumbas) bambos srityje, kai dalis žarnų išsikiša per pilvo sieną.
Plačiau skaitykite:
Bambos granuloma yra mažas, drėgnas mazgelis, kurio išvaizda nekinta ir nepriklauso nuo kūdikio judesių. O bambos išvarža įprastai yra gerokai didesnė, labiau išsikišusi, sausa ir gali dar labiau padidėti kūdikiui įsitempus, pravirkus.
Bambos granulomą būtina nedelsiant gydyti, o bambos išvarža dažniausiai paliekama stebėjimui ir ji neretai „susitvarko“ savaime, kai vaikui sukanka 4–5 metai.
Kaip gydyti bambos granulomą?
Bambos granulomą reikia gydyti, antraip gali kilti infekcija, kelianti pavojų kūdikio sveikatai.
Dažniausiai gydymui naudojama medžiaga – sidabro nitratas. Jis nudegina audinių sankaupą. Kadangi bambos srityje nėra nervinių ląstelių, procedūra nėra skausminga.
Jeigu sidabro nitratas neveiksmingas arba dėl tam tikrų priežasčių reikia parinkti kitą gydymo būdą, yra ir kitų alternatyvų:
- Granulomas galima bandyti užšaldyti skystuoju azotu, tačiau vėlgi labai svarbu, kad tą darytų patyręs specialistas.
- Granulomą taip pat galima perrišti medicininiu siūlu: po kurio laiko ji turėtų išdžiūti ir nunykti.
- Ant granulomos dedami druskos kompresai: druskos tirpale galima išmirkyti marlę, taip pat ant šio darinio druskos pilti tiesiogiai ir palaikyti 30 min. Tam, kad druska nenubyrėtų, bambutę galima pridengti marle, pleistru ar užklijuoti lipnios plėvelės. Tokią procedūrą reikia kartoti 5 dienas po 2 kartus kasdien. Jeigu pastebėjote, kad gydymas druskos kompresais yra efektyvus, tęskite jį tol, kol granuloma išnyks, o bamba pradės gyti.
- Chirurginis granulomos gydymas. Labai retais atvejais, siekiant pašalinti granulomą ir stabdyti infekcijos plitimą, prireiks operacijos.
Svarbu
Būtina laikytis pediatro ar chirurgo nurodymų ir neužsiimti savigyda, nes kūdikiui galite labiau pakenkti nei padėti. Jei granuloma nesusitraukia ir nepradeda džiūti, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Kaip prižiūrėti bambos granulomą?
Bambos granulomos priežiūra (jeigu gydytojas nenurorė kitaip) yra tokia pati, kaip ir gyjančios naujagimio bambutės su virkštelės liekana priežiūra:
- Bent kartą per dieną nuvalykite sritį aplink naujagimio bambutę. Geriausias laikas tam – keičiant sauskelnes arba maudynių metu.
- Medvilninį tamponėlį pavilgykite šiltame vandenyje, galite naudoti truputį švelnaus specialiai kūdikiams skirto kūno prausiklio. Tamponėlį švelniai išgręžkite, tuomet valykite sritį aplink bambą, pačios bambutės odą.
- Po to švelniai nusausinkite bambą švaria minkšta šluoste ar vystyklu. Sausinant svarbu odos netrinti, o ją tik švelniai tapšnoti.
- Pasistenkite užtikrinti, kad po procedūros oda aplink bambą liktų sausa. Labai naudingos – ir vadinamosios oro vonios: leiskite kūdikiui pabūti nuogam – be vystyklų ir drabužėlių.
- Bambutės sritį pasaugokite ir maudynių metu: geriau kūdikį maudant bambos srities po vandeniu nepanardinti.
- Kol granuloma užgis, kūdikio sauskelnes atlenkite, kad jų kraštelis nedirgintų jautrios srities. Jeigu atlenkti sauskelnių nepavyksta ar jos nesilaiko, vietą ties bamba sauskelnių priekyje iškirpkite. Tai daryti reikėtų dar prieš kūdikiui užsegant sauskelnes.
Bambos granulomos komplikacijos
Daugeliu atvejų bambos granuloma yra išgydoma be komplikacijų. Jeigu pastebėjote, kad nukritus virkštelei pradėjo formuotis granuloma, vykite pas vaikelio gydytoją, kad jis įvertintų šį darinį ir paskirtų tinkamą gydymą.
Ypač svarbu nedelsiant vykti pas gydytoją, jei pasireiškė ir kitų simptomų:
- Karščiavimas (daugiau nei 38,5 °C);
- Aplink granulomą pastebėjote kraujo;
- Oda aplink paraudo, patino;
- Prisilietus prie bambos kūdikis verkia: tai reiškia, kad sritis jautri, vaikeliui skauda;
- Iš bambos teka nemalonaus kvapo skystis;
- Tekantis skystis yra neskaidrus, skystas, o žalvas ar pilkšvas, tirštas, pūlingas;
- Odą bambos srityje išbėrė;
- Pastebėjote kitų netipinių simptomų.
Anksti pastebėjus granulomą ir pradėjus gydymą laiku, greičiau ir pasveikstama.