Skiepai nuo meningokoko (MenB vakcina nuo B tipo meningokokinės infekcijos) (1183)

vaiko skiepijimas į žastą nuo meningokoko B Africa Studio | Shutterstock.com

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje 3 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja MenB vakcinos doze, apsaugančia nuo meningokokinės infekcijos, sukeliančios gyvybei pavojingą sepsį (kraujo užkrėtimą) ir meningitą (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimą).

Kada skiepijama MenB vakcina (skiepais nuo meningokoko)?

Lietuvoje MenB vakcina (skiepais nuo B tipo meningokokinės infekcijos) pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių skiepijami 3, 5 ir 12-15 mėnesių sulaukę vaikai.

Paskutinioji sustiprinančioji vakcinos dozė gali būti įskiepijama šiek tiek vėliau, vaikui sulaukus 15-16 mėnesių, drauge su rekomenduojama MMR vakcina (skiepais nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės) ir PCV vakcina (skiepais nuo pneumokokinės infekcijos).

Vakcina nuo B tipo meningokoko yra nauja (Europoje pradėta naudoti tik 2013 metais, Lietuvoje – nuo 2014 metų), tad šiuo metu dar nėra objektyvių duomenų, parodančių, kuriam laikui susidaro imunitetas ir ar vyresniame amžiuje reikalingas pakartotinis skiepijimas.

Skiepytis savo lėšomis gali asmenys iki 50 metų (šiuo metu nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 50 metų žmonių skiepijimą), nuo 2 metų amžiaus reikalingos dvi vakcinos dozės.

Medikų ir visuomenės sveikatos specialistų teigimu, tikslinga skiepyti paauglius, jaunuolius (ypač gyvenančius bendrabučiuose), nes sergamumas šiose amžiaus grupėse yra didelis.

MenB vakcinos sudėtis

Skiepijimui nuo B tipo meningokoko naudojamas vaistinis preparatas „Bexsero“.

Veikliosios medžiagos: vienoje 0,5 ml „Bexsero“ dozėje yra rekombinantinis Neisseria meningitidis B grupės NHBA sulietas baltymas, rekombinantinis Neisseria meningitidis B grupės NadA baltymas, rekombinantinis Neisseria meningitidis B grupės fHbp sulietas baltymas, Neisseria meningitidis B grupės NZ98/254 padermės išorinės membranos pūslelės.

Baltymai yra pagaminti E. coli ląstelėse rekombinantinės DNR technologijos būdu ir adsorbuoti aliuminio hidroksidu. Naudojami NHBA (Neisseria hepariną surišantis antigenas), NadA (Neisseria adhesinas A), fHbp (H faktorių surišantis baltymas).

Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, histidinas, sacharozė, injekcinis vanduo.

Kada nerekomenduojama skiepyti arba rekomenduojama atidėti skiepijimą MenB vakcina?

Skiepijimą reikėtų atidėti iki gydymo pabaigos, jeigu vaikas karščiuoja, serga ūmine liga.

Prieš skiepijant reikia įvertinti skiepijimo naudos ir žalos santykį bei priimti sprendimą dėl skiepijimo arba ne, jeigu:

 • Paciento imuninė sistema yra sutrikusi dėl įgimtų ar įgytų ligų, vartojamų vaistų. Nėra duomenų ar tokiu atveju susidarys pakankamas imuninis atsakas;
 • Pacientas yra vyresnis nei 50 metų. Nėra duomenų ar tokiu atveju susidarys pakankamas imuninis atsakas;
 • Pacientas serga lėtinėmis ligomis. Nėra duomenų ar tokiu atveju susidarys pakankamas imuninis atsakas;
 • Pacientė laukiasi arba žindo. Nėra duomenų apie galimą riziką pacientei ir jos vaisiui arba žindomam kūdikiui;
 • Pacientas yra alergiškas lateksui. Latekso gali būti švirkšto antgalio dangtelio sudėtyje, tad gali pasireikšti alerginė reakcija.

Skiepyti negalima, jeigu:

 • Vaikas yra alergiškas bet kuriai veikliajai arba pagalbinei medžiagai;
 • Vaikas serga trombocitopenija ar bet kuria kita liga, trikdančia kraujo krešėjimo funkciją.

Skiepijant šia, kaip ir bet kuria kita vakcina, gydytojas turi būti pasirengęs suvaldyti ypač retą ir pavojingą anafilaksinę reakciją.

Nors dėl padidintos rizikos susirgti šia liga neišnešiotiems kūdikiams MenB skiepas yra taip pat rekomenduojamas, skiepijant šia vakcina anksčiau laiko gimusius vaikus reikėtų imtis atsargumo priemonių ir ypač įdėmiai stebėti jų būklę 48-72 valandas po skiepijimo: neišnešiotų kūdikių kvėpavimo takai dar nėra subrendę, todėl yra didesnė apnėjos (kvėpavimo sustojimo) rizika.

Kaip skiepijama MenB vakcina?

„Bexsero“ vakcina turi būti laikoma šaldytuve, 2-8°C temperatūroje, originalioje pakuotėje, apsaugančioje nuo šviesos.

„Bexsero“ vakcinos dozė yra specialiame švirkšte. Prieš vartojimą švirkštą reikėtų dėmesingai suplakti. Jame esanti suspensija turi būti vienalytė, baltos opalo spalvos, iki suplakimo joje gali būti matomų smulkių nuosėdų.

Vakcina turi būti suleidžiama į raumenis. Kūdikiai įprastai skiepijami į šlaunies viršutinę dalį, vyresni vaikai ir suaugusieji - į žastą. Jeigu vienu metu skiepijama daugiau nei viena vakcina, jas reikia suleisti skirtingose vietose.

Vakcinos jokiu būdu negalima švirkšti į kraujagyslę, į odą arba po oda.

Kokios reakcijos tikėtis po meningokoko skiepo?

„Bexsero“ labai dažnai (dažniau nei 1 iš 10 žmonių) sukelia nestriprius šalutinius poveikius:

 • Oda dūrio vietoje parausta, patinsta, yra skausminga, jautri;
 • Paskiepytam žmogui skauda galvą, jis yra dirglesnis, jautresnis;
 • Pasireiškia karščiavimas.

Visą žinomų nepageidaujamų reakcijų sąrašą rasite vaistinio preparato „Bexsero“ informaciniame lapelyje.

Vaistinis preparatas „Bexsero“ yra naujas, tad tebėra vykdoma papildoma jo stebėsena. Labai svarbu dėmesingai įvertinti ir užfiksuoti visus galimus šalutinius poveikius.

Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vakcina galėjo sukelti vieną iš išvardintų arba kitokį nepageidaujamą poveikį, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

VVKT skatina apie patirtą nepageidaujamą poveikį pranešti į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Pranešti apie šalutinį poveikį galite ir patys, ir jūsų gydytojas.

Skeipijimas nuo meningokoko ir profilaktinis paracetamolio vartojimas

Vakcina nuo B tipo meningokoko infekcijos labai dažnai sukelia karščiavimą, kuris pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams dėl karščiavimo sukeltų traukulių.

Siekiant išvengti karščiavimo rekomenduojama prieš pat arba iškart po skiepijimo suvartoti pirmąją paracetamolio dozę. Antroji ir trečioji paracetamolio dozės turėtų būti suvartotos kas 4-6 valandas. Dozė turėtų būti apskaičiuota pagal kūdikio svorį (10–15 mg/kg kūno svorio, tačiau maksimali dozė negali viršyti 60 mg).

Paracetamolį reikėtų vartoti po pirmosios ir antrosios vakcinos dozių. Suleidžiant paskutinę, sustiprinančią vakcinos dozę 12-15 mėnesių vaikams arba skiepijant vyresnius vaikus, suaugusiuosius paracetamolio profilaktiškai vartoti nereikia.

Paracetamolio negalima pakeisti kitais karščiavimą mažinančiais vaistiniais preparatais, nes nėra žinoma jų ir „Bexsero“ sąveika, nebuvo tirtas jų poveikis imuninio atsako susidarymui.

Skiepyti ar neskiepyti nuo meningokoko B?

Lietuvoje (ypač Vilniaus apskrityje) sergamumas B tipo meningokokine infekcija yra pats didžiausias Europos Sąjungoje (nors, pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje susirgimų fiksuojama visai nedaug).

Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai kol kas neturi atsakymo, kodėl meningokoko paplitimas mūsų šalyje yra toks didelis, tad rekomenduojama skiepyti kūdikius, kuriems meningokokas kelia didžiausią pavojų.

Reikėtų suprasti, kad jokie skiepai nesuteikia absoliučios apsaugos, o sepsį ir meningitą sukelia ne tik B tipo meningokokas, bet ir kitų tipų meningokokai bei kiti mikroorganizmai.

Pasiskiepijus (arba nusprendus nesiskiepyti) labai svarbu mokėti atpažinti pavojingus infekcijos simptomus: karščiavimą, apatiją ar perdėtą dirglumą, ligai būdingą hemoraginį odos bėrimą, pykinimą ir vėmimą, galvos skausmą, raumenų skausmą ir sustingimą.

Taip pat labai svarbu gerinti bendrą sveikatos būklę (sveikai maitintis, mankštintis, išsimiegoti, vengti streso ir žalingų įpročių) ir laikytis higienos taisyklių, apsaugančių nuo daugelio ligų (dažnai plauti rankas, vėdinti ir valyti kambarius, vengti kontakto su sergančiaisiais, susirgus skubiai kreiptis į medikus ir laikytis jų rekomendacijų, stengtis neužkrėsti kitų ir gydytis gydymo įstaigoje ar namuose, kostint ar čiaudint prisidengti, nedelsiant išmesti panaudotas nosines ir pan.)

Naujausi komentarai

 1. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 2 sav.

  Man keista. Skiepyti nebijoma, niekis tie šalutiniai poveikiai. O vaikui vaistus duoti pagal skiepo rekomendacijas bijoma! Nes o kas jei kepenims pakenks?! ☺️ Nepykit, bet keistos mintys apima 🙃

 2. Rita Ora
  Rita Ora prieš 2 sav.

  Lūšiukė parašė:
  Man keista. Skiepyti nebijoma, niekis tie šalutiniai poveikiai. O vaikui vaistus duoti pagal skiepo rekomendacijas bijoma! Nes o kas jei kepenims pakenks?! ☺️ Nepyk…

  Nu vat būtent, labai bijojau šito skiepo, kaip ir mmr, daug skaičiau apie šalutinius, ko laukti po skiepo...bet kaip ir skiepijau, nes labai tikiuosi kad bus geriau ir ramiau, taip ir vaistų sudaviau, nes tikejausi, kad vaikui bus lengviau

  O gal dėl sugerto paracetamolio to šalutinio poveikio ir neturejom

 3. karina999
  karina999 prieš 2 sav.

  Lūšiukė parašė:
  Man keista. Skiepyti nebijoma, niekis tie šalutiniai poveikiai. O vaikui vaistus duoti pagal skiepo rekomendacijas bijoma! Nes o kas jei kepenims pakenks?! ☺️ Nepyk…

  Nebijoma, o tiesiog tai yra tėvų pasirinkimas. Esu ir davus ir nedavus, todėl suprantu abi puses.
  Temperatūrai išvengti duodami vaistai, o viduriavimas ir vėmimas nukeliami į paskutinę vietą. Man viduriavimas ir vėmimas yra taip pat blogai, nes vaistai tik šiek tiek palengvina ta būseną. Bet vaikui viduriuojant silpsta imunitetas, dingsta apetitas. Gali ir išangę skaudėti nuo dažno viduriavimo.

  Rita Ora parašė:
  Nu vat būtent, labai bijojau šito skiepo, kaip ir mmr, daug skaičiau apie šalutinius, ko laukti po skiepo...bet kaip ir skiepijau, nes labai tikiuosi kad bus geriau…

  Šalutinio poveikio neišvengsit, jeigu jis pasireikš. Jį galima tik palengvinti. Taip nurodyta ir informaciniame lapelyje.

 4. User has not uploaded an avatar
  Mia001 prieš 2 sav.

  Marija12345 parašė:
  Sveiki, iš kur tokia info, kad skiepas galioja iki 12mėn?

  Iš klinikinių studijų, kuriose dalyvavo kūdikiai ir maži vaikai jau pradėjus naudoti Bexsero. Į jas yra nuoroda pilname vakcinos informaciniame lapelyje (susiraskite jei norite paskaityti).
  Iš tiesų su tuo šios vakcinos veiksmingumu ir galiojimu nėra taip paprasta, nes meningokokas yra bakterija, o ne virusas, bakterijoms nereikia įsiskverbti į ląstelės vidų, joms užtenka šiltos, drėgnos, tinkamos pH apinkos, kur netrukdo kitos bakterijos. Kūdikio imuninė sistema iš principo dar nebrandi sukovoti su išsidauginusia bakterija, todėl jo imuninė sistema ir nesistengia bakterijos įsiminti ilgam, o gamtos sukurtas mechanizmas - MP prie savęs prikabina ir šalina gerklėje ar virškinamajame trakte išsidauginusias bakterijas, jei šis ar kiti barjerinės apsaugos mechanizmai nesuveiks, bakterijai bus palankios sąlygos ir ji ims daugintis kraujuje - jokio mažo vaiko imuninė sistema nesugebės apsiginti.
  Be to, Meningokokas B turi apvalkalą, kuris labai panašus į žmogaus audinius, todėl imuninė sistema į meningokoką išvis nereguoja, kol jis nežūva ir nepradeda irti. Meningokoko B apvalkalo audinių nenaudojo kuriant vakciną (nes tai provokuotų autoimunines reakcijas), naudoti keturių skirtingų meningokoko B bakterijų genetinė medžiaga, kuri, kartu paėmus dengia dalį meningokoko B grupės (toje grupėje yra keli tūkstančiai bakterijų). Klinikiniuose tyrimuose buvo matuoti antikūniai 4 skirtingoms genetinėms medžiagoms atskirai. Kai kurie vaikai išlaikė antikūnius ilgiau, kiti trumpiau ar išvis jų nesusikūrė, vienai iš genetinių medžiagų antikūniai išsilaikydavi iki kelių mėn, kitai metus ar kiek ilgiau (tokių vaikų mažuma), todėl klinikinių tyrimų rezultate buvo sutarta laikyti, kad vakcina veikia iki 12 mėn.
  Kiti UK atlikti tyrimai, tiriant sergamumą meningokoku B, nustatė, kad pradėjus masiškai skiepyti, meningokoko B atvejų ir mirčių tarp kūdikių nuo šios grupės meningokokų sumažėjo perpus. Sergamumas ir mirtingumas tarp vaikų kitose amžiaus grupėse (tame tarpe ir tų kurie buvo skiepyti kūdikystėje) nepakito.
  Dabar "sutarta' sakyti, kad dviejų kūdikystėje gautų dozių apsauga gali trukti iki 18 gyvenimo mėnesio, o gavus trečią dozę 12 mėn amžiuje, vaikas gal būt iš dalies saugomas ne ilgiau nei pirmus 36 gyvenimo mėn. Tesa, toks 'sutarimas' nepagrįstas jokiais klinikiniais tyrimais. Skiepo gamintojai teigia, kad jų skiepas mažiems vaikams galioja iki 12 mėn.

 5. User has not uploaded an avatar
  Marija12345 prieš 2 sav.

  Mia001 parašė:
  Iš klinikinių studijų, kuriose dalyvavo kūdikiai ir maži vaikai jau pradėjus naudoti Bexsero. Į jas yra nuoroda pilname vakcinos informaciniame lapelyje (susiraskit…

  Skaičiau info lapelį, niekur neradau, kad teigiama, kad galioja iki 12mėn imeskite printscreen, jeigu nesunku