Meningokokinė infekcija: simptomai, eiga ir gydymas (122)

meningokoko bakterija Sebastian Kaulitzki | Shutterstock.com

Meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, galinti pasireikšti gyvybei pavojingomis būklėmis: sepsiu (kraujo užkrėtimu), meningitu (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimu).

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Meningokokinę infekciją sukelia Neisseria meningitidis bakterija. Išskiriama daug jos tipų, tačiau labiausiai paplitę yra A, B, C, Y ir W135 tipai. Afrikoje labiausiai paplitęs yra A tipas, Europoje – B ir C tipai, Lietuvoje – B tipas.

Meningokokine infekcija užsikrečiama oro lašeliniu būdu, bakteriją platinančiam žmogui kostint, čiaudint arba turint su juo artimą kontaktą (pavyzdžiui, bučiuojantis).

Meningokokine infekcija galima užsikrėsti bet kuriuo metų laiku, tačiau sergamumas padidėja šaltuoju metų laiku, vėlyvą rudenį, žiemą, ankstyvą pavasarį.

Kas dažniausiai serga meningokokine infekcija?

Meningokokine infekcija gali užsikrėsti bet kuris žmogus, tačiau dažniausiai serga maži vaikai iki 5 metų amžiaus.

Infekcija taip pat pavojinga žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs dėl kitų ligų ar vaistų vartojimo, streso, žalingų įpročių. Pavojus užsikrėsti padidėja, jeigu žmogus serga arba ką tik persirgo virusinėmis kvėpavimo takų ligomis.

Meningokokinės infekcijos simptomai

Užsikrėtus meningokokine infekcija, ligos inkubacinis laikotarpis trunka 1-10 dienų, vidutiniškai – 4 dienas.

Praėjus inkubaciniam laikotarpiui:

 • 70-80% užsikrėtusiųjų platina bakterijas ir/ar serga besimptome ligos forma (ligos simptomai jiems nepasireiškia).
 • 20-30% suserga lengva lokalizuota ligos forma.
 • Keliems procentams pasireiškia labai sunki ir pavojinga, po visą organizmą išplitusi, generalizuota ligos forma.

Meningokokinės infekcijos formos

Lokalizuota meningokokinės infekcijos forma

Tai dažniausia ir palyginti lengva ligos forma. Bakterijos neišplinta po organizmą, jos dauginasi tik nosiaryklėje, pati infekcija gali būti besimptomė arba gali pasireikšti nazofaringitas. Simptomai: sloga; neaukšta temperatūra; ryklės skausmas ir paraudimas (be kosulio); galvos skausmas; raumenų skausmas (ypač sprando, kuomet sunku galvą prilenkti prie krūtinės).

Generalizuota meningokokinės infekcijos forma

Tai yra reta, tačiau labai sunki ligos forma. Bakterijos sparčiai išplinta po visą organizmą ir gali sukelti šias sveikatai bei gyvybei pavojingas būkles:

 • Meningokokcemija (meningokokinis sepsis - bakterijų patekimas į kraują, kraujo užkrėtimas). Skiriamos trys formos: tipinė, žaibinė ir lėtinė. Simptomai: karščiavimas; apatija arba perdėtas dirglumas; hemoraginis odos bėrimas.
 • Meningitas. Galvos smegenų dangalų uždegimas. Simptomai: karščiavimas; apatija arba perdėtas dirglumas; pykinimas ir vėmimas; stiprus galvos skausmas.
 • Mišri forma. Būdingi meningokokcemijos ir meningito simptomai.

Labai retais atvejais gali pasireikšti kitos komplikacijos ir su jomis susiję simptomai: perikarditas (širdies išorinio dangalo uždegimas); endokarditas (vidinio širdies dangalo uždegimas); artritas (sąnarių uždegimas); plaučių uždegimas ir kt.

Meningokokinė infekcija ir odos bėrimas

Pavojinga meningokokinė infekcija išsiskiria ligai būdingu hemoraginiu bėrimu. Bėrimas atsiranda pasireiškus sunkiai ligos formai, prasidėjus meningokokcemijai (bakterijoms patekus į kraują).

Į kraują patekusios bakterijos skleidžia toksinus, kurie pažeidžia kapiliarus, kraujagysles, tad į poodį išsilieja kraujas.

Pradžioje bėrimas gali priminti adatos dūrio vietą ar smulkias mėlynes, bėrimas gali būti nuo rausvos iki tamsiai raudonos ar net violetinės spalvos, tačiau ligai progresuojant bėrimo dėmių dydžiai ir formos gali atrodyti įvariai, labai sparčiai plisti ir susilieti tarpusavyje.

Bėrimas įprastai prasideda apatinėje kūno dalyje, visų pirma išberia pilvo apatinę dalį, sėdmenis ir šlaunis, tačiau taškeliai labai greitai „kyla“ ir apima visą kūną.

Meningokokinės infekcijos bėrimo stiklinės (stiklo) testas

Meningokokinės infekcijos bėrimas išsiskiria tuo, kad jis neblykšta ir neišnyksta paspaudus odą (skirtingai nuo daugelio kitų bėrimų).

Pastebėjus įtartiną bėrimą, reikėtų bėrimo vietoje prispausti skaidraus stiklo plokštelę ar stiklinę. Jeigu prispaudus stiklinę, bėrimas išnyksta arba tampa labai blyškus, nepersišviečia per prispaustą stiklą, menka tikimybė, kad tai – pavojingas, meningokokinės infekcijos sukeltas bėrimas.

Jeigu bėrimas persišviečia per prispaustos stiklinės kraštą, galima įtarti sunkią meningokokinės infekcijos formą ir būtina nedelsiant kreiptis į medikus!

Meningokokinės infekcijos nustatymas (diagnozė)

Lokalizuota meningokokinės infekcijos forma dažniausiai nėra nustatoma, nes simptomai nepasireiškia arba jie labai nesunkūs ar panašūs į kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus.

Susirgus sunkesne, generalizuota meningokokinės infekcijos forma, liga nustatoma, visų pirma, įvertinus būdingus simptomus, dažniausiai dėmesys atkreipiamas į bėrimą.

Svarbu atsižvelgti į ligos atvejus artimoje aplinkoje (įvertinti, ar buvo sergančių tarp šeimos narių, vaikų darželyje ar mokykloje).

Įtariant, kad žmogus susirgo meningokokine infekcija, atliekami diagnozę patvirtinantys kraujo ir pasėlių tyrimai.

Meningokokinės infekcijos gydymas

Susirgus lokalizuota, lengva ligos forma, jokio specifinio gydymo neprireikia. Žmogus dažniausiai pasveiksta savaime, nevartodamas jokių vaistų arba vartodamas ligos simptomus palengvinančius vaistus (pavyzdžiui, lašiukus, purškalą nuo slogos).

Susirgus generalizuota, sunkia ligos forma, pastebėjus įtartinus simptomus būtina nedelsiant nė akimirkos kreiptis į gydymo įstaigą! Nustačius sunkią meningokokinės infekcijos formą, ligonis skubiai hospitalizuojamas ir gydomas antibiotikais bei ligos simptomus palengvinančiais vaistais.

Susirgęs žmogus gali neturėti apetito ir tai yra normalu, tačiau labai svarbu, kad ligonis nuolat gurkšnotų vandenį, vaikams reikėtų siūlyti gerti kas 10-15 minučių. Esant poreikiui, gali būti lašinami papildomi skysčiai.

Antibiotikų kursas įprastai skiriamas ir su sergančiuoju daug kontaktavusiems asmenims.

Meningokokinės infekcijos komplikacijos

Susirgus generalizuota, sunkia ligos forma (ypač jeigu ji yra žaibinė) galimi įvairūs organų pažeidimai, siejami su meningokokiniu sepsiu. Gali pasireikšti įvairūs širdies dangalų ir raumens uždegimai, inkstų nepakankamumas, stiprus plaučių uždegimas ir pan. Šios komplikacijos gali būti mirtinos.

Dėl meningokokinio sepsio nulemtų kraujotakos sutrikimų, atsiranda įvairios odos ir kitų minkštųjų audinių nekrozės, gali prireikti persodinti pažeistus odos plotus arba vėliau gydyti likusius randus. Jeigu pažeidimai labai dideli, tenka amputuoti galūnes, ausų kaušelius.

Net ir išgydžius meningitą, ligonį visą likusį gyvenimą gali kamuoti įvairūs liekamieji reiškiniai: nepaaiškinamas nuovargis; atminties ir dėmesio koncentravimo sutrikimai; elgesio, emocinės raidos sutrikimai; intelekto defektai; epilepsija; smegenų vandenė; suprastėjusi klausa arba visiškas kurtumas ir kt.

Kaip išvengti meningokokinės infekcijos?

Meningokokinė infekcija yra labai pavojinga liga, tačiau ją sukeliančios bakterijos nėra itin atsparios. Labai dažnai infekcijos galima išvengti laikantis paprastų taisyklių:

 • Reguliariai plaukite rankas su muilu (nuplaukite rankas mažiems vaikams ir pabrėžkite rankų plovimo svarbą);
 • Reguliariai vėdinkite ir dėmesingai valykite patalpas;
 • Domėkitės savo aplinka, stenkitės sužinoti apie susirgimus artimoje aplinkoje, kad galėtumėte kuo anksčiau pastebėti ligos simptomus ir nedelsiant pradėti gydytis. Jeigu susirgo labai artimas šeimos narys ar žmogus su kuriuo artimai kontaktuojate, kreipkitės į gydytojus ir pasitarkite dėl profilaktinio antibiotikų kurso;
 • Susirgę laikykitės etiketo ir stenkitės neužkrėsti kitų žmonių – čiaudėdami ar kosėdami prisidenkite burną, panaudotas nosines išmeskite. Gydykitės namuose ar gydymo įstaigoje, neikite į darbą, sergančių vaikų neveskite į darželį, mokyklą. Paskatinkite tą patį daryti ir kitus sergančius žmones;
 • Stiprinkite sveikatą sveikai maitindamiesi, aktyviai leisdami laisvalaikį gryname ore, atsikratykite žalingų įpročių, išsimiegokite, venkite streso;
 • Skiepykitės nuo meningokokinės infekcijos ir skiepykite vaikus.

Skiepai nuo meningokokinės infekcijos

Lietuvoje labiausiai paplitęs ir daugiausiai pavojingų ligų bei jų komplikacijų sukelia B tipo meningokokas. Deja, tačiau sergamumas meningokokine infekcija Lietuvoje yra vienas iš didžiausių tarp Europos Sąjungos šalių, infekcija kasmet nustatoma 70-80 žmonių, apie 10 jų miršta.

Lietuvoje pagal profilaktinį vaikų skiepijimų kalendorių nuo B tipo meningokokinės infekcijos nemokamai skiepijami kūdikiai nuo 3 mėnesių amžiaus. Pakartotinėmis vakcinos dozėmis skiepijami 5 mėnesių kūdikiai ir 12-15 mėnesių sulaukę vaikai.

Skiepytis savo lėšomis rekomenduojama paaugliams, jaunuoliams (ypač gyvenantiems bendrabučiuose), nes sergamumas šioje amžiaus grupėje yra ganėtinai didelis.

Jeigu vykstama į šalis, kuriose plačiai paplitę ir didelį pavojų kelia kitų tipų meningokokai, rekomenduojama pasiskiepyti atitinkamais skiepais.

Pavyzdžiui, keliaujant į Subsacharinės Afrikos regioną rekomenduojama pasiskiepyti nuo A tipo meningokoko. Ten šis bakterijos tipas toks paplitęs, kad regionas vadinamas „meningito juosta“.

Susiję straipsniai

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Išplėstinė naujagimio patikra dėl 30-ies paveldimų ligų

Nemokamai naujagimiai tikrinami dėl 12 įgimtų ligų. Tėvams pageidaujant gali būti atliekama mokama išplėstinė patikra dėl 30 paveldimų ligų.

Parvovirusinė infekcija (infekcinė eritema)

Parvovirusinė infekcija yra pavojinga nėščiosioms, nes liga gali stipriai paveikti besivystantį vaisių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  edita.cesn prieš 1 m.

  Cia ne as o drauge, vokietyjoi, jie neranda kas yra, sendien dar baisiau atrodo

 2. kristute1
  kristute1 prieš 1 m.

  edita.cesn parašė:
  Cia ne as o drauge, vokietyjoi, jie neranda kas yra, sendien dar baisiau atrodo

  Stiklinės testas su bėrimais daromas

 3. User has not uploaded an avatar
  edita.cesn prieš 1 m.

  Atmete meningokoko galimybe, sako kad kraujo uzkretimas

 4. Paukščiukas
  Paukščiukas prieš 1 m.

  Ar cia gali buti meningokoko berimas?

 5. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 1 m.

  Paukščiukas parašė:
  Ar cia gali buti meningokoko berimas?

  Padarykit stiklines testa. Priglaudus stikline meningokoko spuogai nedingta. Kiti spuogai dingsta.