Meningokoko tipai ir kodėl Lietuvoje skiepijama nuo meningokoko B?

skiepijimas nuo meningokoko B Dmitry Naumov | Shutterstock.com

Meningokokas yra į keliolika tipų skirstoma bakterija, sukelianti gyvybei pavojingą, fizinę ir neurologinę sveikatą galinčią negrįžtamai sužaloti meningokokinę infekciją. 

Kas yra meningokokas?

Meningokokas yra Neisseria meningitidis bakterija, kuri pavadinta pagal jos formą. Neisseria meningitidis priskiriama rutulinėms bakterijoms, t.y. kokams (jeigu dar tiksliau - diplokokams, nes šios bakterijos dažniausiai yra sukibusios poromis).

Neisseria meningitidis pagal savo sandarą taip pat yra priskiriama gramneigiamoms, t.y. ploną sienelę turinčioms bakterijoms.

Meningokokas yra tik žmogui būdinga bakterija, nuolat gyvenanti 5-15% žmonių nosiaryklės gleivinėje (rečiau gali apsigyventi urogenitaliniame kanale ir išangėje) ir dažniausiai jiems nesukelianti jokių sveikatos problemų.

Žmogui susirgus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, patiriant didelį stresą, nuolat pervargstant ir pan. arba meningokokams patekus į silpnesnės sveikatos, vyresnio amžiaus žmogaus ar mažo vaiko organizmą, jie gali sukelti meningokokinę infekciją.

Kokias ligas sukelia meningokokas?

Meningokokas sukelia meningokokinę infekciją, pasireiškiančią skirtingomis formomis:

  • Lokalizuota meningokokinės infekcijos forma. Tai dažniausiai pasitaikanti ir palyginti lengva ligos forma, kuomet bakterijos neišplinta už nosiaryklės ribų. Esant šiai infekcijos formai žmogus gali nejausti jokių simptomų arba jam gali pasireikšti nazofaringitas, kurį vadiname peršalimu.
  • Generalizuota meningokokinės infekcijos forma. Tai reta, tačiau labai sunki infekcijos forma, kuomet bakterijos labai sparčiai išplinta po organizmą ir gali sukelti sepsį (kraujo užkrėtimą), meningitą (galvos smegenų dangalų uždegimą) bei kitas pavojingas ligas.

Kokie yra meningokokų tipai?

Nustatyta mažiausiai 13 meningokoko bakterijos serotipų, tačiau pasaulyje labiausiai paplitę ir daugiausiai meningokokinės infekcijos atvejų sukelia tik keli: A, B, C, Y ir W135.

Meningokokai į serotipus yra skirstomi pagal ant juos dengiančios kapsulės esančių antigenų struktūrą. Serotipus taip pat galima suskirstyti pagal regionus, kuriuose jie sukelia daugiausiai infekcijos atvejų.

Pavyzdžiui, Lietuvoje kalbame išimtinai apie meningokoką B, nes būtent jis sukelia absoliučią daugumą susirgimų mūsų šalyje bei didžiąją dalį susirgimų Europoje ir JAV.

Kitose Europos šalyse ir JAV aptinkamas ir meningokokas C, o Afrikoje ir Azijoje infekciją dažniausiai sukelia meningokokas A.

Vykdant masinį skiepijimą meningokoką A pavyko suvaldyti Subsachariniame Afrikos regione, vadinamojoje „meningito juostoje“, tačiau tuomet padaugėjo užsikrėtimų C, W135 ir X tipo meningokokinėmis infekcijomis.

Kodėl Lietuvoje skiepijama nuo B tipo meningokokinės infekcijos?

Lietuvoje daugumą meningokokinės infekcijos atvejų sukelia būtent B tipo meningokokas, todėl mūsų šalies gyventojams rekomenduojama skiepytis nuo B tipo meningokokinės infekcijos.

Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 80 B tipo meningokokinės infekcijos atvejų ir apie 10 susirgusiųjų kasmet miršta. Deja, bet pagal susirgimų meningokokine B tipo infekcija skaičių Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje.

Kam rekomenduojama pasiskiepyti nuo B tipo meningokokinės infekcijos?

Meningokine infekcija gali užsikrėsti bet kuris žmogus, tačiau dažniausiai suserga kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus, antra pagal sergamumą grupę yra paaugliai, jauni suaugusieji.

Didesnę riziką susirgti turi žmonės, kurių imunitetas nusilpęs dėl kitų ligų ar vaistų vartojimo, streso, žalingų įpročių.

Pavojus užsikrėsti padidėja, jeigu žmogus serga arba ką tik persirgo virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, dažnai lankosi ir praleidžia daug laiko didelėse žmonių susibūrimo vietose.

2018 metais skiepai nuo B tipo meningokoko yra įtraukti į profilaktinį vaikų skiepijimo kalendorių, tad visi kūdikiai turi galimybę būti paskiepyti nemokamai, valstybės lėšomis.

Anksčiau, nei 2018-ųjų metų gegužės 1 dieną gimusiems vaikams iki 5-erių metų amžiaus, paaugliams ir jaunuoliams (ypač gyvenantiems bendrabučiuose), silpnesnės sveikatos, dažnai kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms tikslinga pasiskiepyti savo lėšomis. Žinoma, kiekvienu konkrečiu atveju būtina pasitarti su savo gydytoju.

Daugiau apie skiepą nuo B tipo meningokokinės infekcijos skaitykite:

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.