Moterų ir vyrų nevaisingumo problemos: trumpa santrauka

Dauguma šeimų svajoja pastoti. Deja, tai pavyksta toli gražu ne visoms poroms. Vieni stengiasi mėnesius, kiti – ištisus metus. Bet rezultato taip ir nepasiekia. Nuo ko tai priklauso? Ar nevaisingumas išgydomas?
Nevaisingumas – kas tai?
Nevaisingumas – tai negalėjimas pastoti per metus laiko, kai yra lytiškai santykiaujama reguliariai, be jokių kontracepcijos priemonių. Jei kalbama apie 35–40 metų ir vyresnes poras – šis laikotarpis sutrumpinamas iki 6 mėnesių. Nevaisingumas nenustatomas pačios poros – jį diagnozuoja gydytojas.
Daugiau skaitykite:
Vyrų nevaisingumo priežastys
Pagrindinis faktorius, įtakojantis vyrų fertilumą, yra sėklidžių funkcija ir spermos gamyba. Sutrikus šiai veiklai, rizikuojama susidurti su nevaisingumu.
- Sėklidžių ir ejakuliacijos sutrikimas. Jis gali atsirasti dėl patirtų sėklidžių traumų, žalingų įpročių (alkoholio vartojimo, rūkymo, anabolinių steroidų), o taip pat dėl tam tikrų vaistų, maisto papildų vartojimo. Priežastimi gali tapti ir kitos ligos, tokios kaip diabetas, autoimuniniai sutrikimai, infekcijos.
- Hormoniniai sutrikimai. Spermatozoidų veikla gali sutrikti dėl sutrikusios hipofizės veiklos. Priežastimi gali tapti ir įgimta antinksčių hiperplazija, per didelis estrogenų ar testosterono kiekis organizme ar lėtinis tam tikrų vaistų vartojimas.
- Genetinės priežastys. Tokios kaip Y-chromosomų mikrodelionas, Klinafelter‘io sindromas ir kitos.
- Kiti faktoriai. Amžius virš 40 m., antsvoris, radiacijos, aukštos temperatūros, aplinkos toksinų arba vaistų poveikis.
Daugiau skaitykite:
Moters nevaisingumo priežastys
Moters vaisingumui turi įtakos kiaušidžių, kiaušintakių ir gimdos funkcija. Bet kurios aplinkybės, turinčios įtakos šių organų veiklai, gali sukelti fertilumo problemų.
- Kiaušidžių veiklos sutrikimai. Moters mėnesinių ciklas dažniausiai trunka nuo 24 iki 32 dienų. Jei ciklas yra nereguliarus – nevyksta ovuliacija. O tai gali byloti apie sutrikusią kiaušidžių funkciją. Galimos jos priežastys:
- Sumažėjęs kiaušidžių rezervas (pavyzdžiui, dėl vyresnio moters amžiaus).
- Per intensyvi moters veikla, per daug streso, nepakankamas kūno svoris, anoreksija.
- Sutrikusi hipofizės funkcija. Hipofizė yra atsakinga už hormonų gamybą organizme. O šie, savo ruožtu, – moters vaisingumą.
- Kiaušidžių nepakankamumas.
- Menopauzė.
- Kiaušintakių obstrukcija. Ji gali atsirasti dėl infekcijų, plyšusio apendicito, endometriozės.
- Gimdos gleivinės hiperplazija (dėl per didelio estrogenų kiekio organizme, antsvorio, cukrinio diabeto, cistinių pokyčių kiaušidėse).
- Moters amžius virš 35 metų.
Daugiau skaitykite:
Kaip spręsti nevaisingumo problemą?
Laimė, mūsų laikais fertilumo problemos gali būti išsprendžiamos. Tam, kad moteris galėtų pastoti, dažnai pakanka minimalios chirurginės intervencijos. O kai kurioms šeimoms gali užtekti ir medikamentinio gydymo. Svarbiausia, kad nebūtų ilgai delsiama ir į gydytojus kreiptasi kaip galima anksčiau.
Jei gydymas yra neveiksmingas, gali būti taikomas pagalbinis apvaisinimas:
- Apvaisinimas moters kūne (IUI). Specialiai paruošta vyro sperma plonu kateteriu sušvirkščiama į gimdą. Šios procedūros metu nereikia chirurginės invazijos ir nejautros. Ši procedūra yra gana paprasta ir visiškai neskausminga.
- Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF). Moters kiaušialąstės yra sujungiamos su laboratorijoje išgrynintais vyro spermatozoidais.
Daugiau skaitykite:
Svarbus ir psichologinis nusiteikimas
Anot psichologų, nors mūsų laikais yra vis daugiau nevaisingumą gydančių metodų, vienas, bet be galo svarbus fertilumo aspektas dažnai lieka pamirštas – tai poros psichologinė būsena, mintys ir emocijos.
Nevaisingumas, kaip ir žmogaus organizmas, yra be galo sudėtinga, daugiasluoksnė, ne tik fiziologinė, bet ir emocinė problema. Susidūrus su juo, svarbu nežiūrėti į save kaip į nefunkcionuojantį daiktą. Desperacija ir mylėjimasis „griežtai pagal tvarkaraštį“ šiuo atveju gali tik pabloginti reikalą – nužudyti aistrą, sugriauti tarpusavio santykius, sukelti dar didesnį stresą.
Taigi verta, visų pirma, paklausti savęs: ką mes, kaip pora, galimai darome neteisingai? Galbūt tarp mūsų yra neišspręstų psichologinių problemų? Galbūt vienas ar abu esame įjungę tam tikrą atstumą vienas kito atžvilgiu, esame atsiriboję? O gal yra kitos priežastys, trukdančios atsiduoti vienas kitam? Kartais užtenka tiesiog atsipalaiduoti, nuvažiuoti atostogų, užmiršti apie kasdienius rūpesčius, viską paleisti. Ir stebuklas įvyksta.