Moterų ir vyrų nevaisingumo problemos: trumpa santrauka

Gydytoja aiškina porai dėl moters nevaisingumo problemų Photographee.eu | Shutterstock.com

Dauguma šeimų svajoja pastoti. Deja, tai pavyksta toli gražu ne visoms poroms. Vieni stengiasi mėnesius, kiti – ištisus metus. Bet rezultato taip ir nepasiekia. Nuo ko tai priklauso? Ar nevaisingumas išgydomas?

Nevaisingumas – kas tai?

Nevaisingumas – tai negalėjimas pastoti per metus laiko, kai yra lytiškai santykiaujama reguliariai, be jokių kontracepcijos priemonių. Jei kalbama apie 35–40 metų ir vyresnes poras – šis laikotarpis sutrumpinamas iki 6 mėnesių. Nevaisingumas nenustatomas pačios poros – jį diagnozuoja gydytojas.

Daugiau skaitykite:

Vyrų nevaisingumo priežastys

Pagrindinis faktorius, įtakojantis vyrų fertilumą, yra sėklidžių funkcija ir spermos gamyba. Sutrikus šiai veiklai, rizikuojama susidurti su nevaisingumu.

 1. Sėklidžių ir ejakuliacijos sutrikimas. Jis gali atsirasti dėl patirtų sėklidžių traumų, žalingų įpročių (alkoholio vartojimo, rūkymo, anabolinių steroidų), o taip pat dėl tam tikrų vaistų, maisto papildų vartojimo. Priežastimi gali tapti ir kitos ligos, tokios kaip diabetas, autoimuniniai sutrikimai, infekcijos.
 2. Hormoniniai sutrikimai. Spermatozoidų veikla gali sutrikti dėl sutrikusios hipofizės veiklos. Priežastimi gali tapti ir įgimta antinksčių hiperplazija, per didelis estrogenų ar testosterono kiekis organizme ar lėtinis tam tikrų vaistų vartojimas.
 3. Genetinės priežastys. Tokios kaip Y-chromosomų mikrodelionas, Klinafelter‘io sindromas ir kitos.
 4. Kiti faktoriai. Amžius virš 40 m., antsvoris, radiacijos, aukštos temperatūros, aplinkos toksinų arba vaistų poveikis.

Daugiau skaitykite:

Moters nevaisingumo priežastys

Moters vaisingumui turi įtakos kiaušidžių, kiaušintakių ir gimdos funkcija. Bet kurios aplinkybės, turinčios įtakos šių organų veiklai, gali sukelti fertilumo problemų.

 1. Kiaušidžių veiklos sutrikimai. Moters mėnesinių ciklas dažniausiai trunka nuo 24 iki 32 dienų. Jei ciklas yra nereguliarus – nevyksta ovuliacija. O tai gali byloti apie sutrikusią kiaušidžių funkciją. Galimos jos priežastys:
 • Sumažėjęs kiaušidžių rezervas (pavyzdžiui, dėl vyresnio moters amžiaus).
 • Per intensyvi moters veikla, per daug streso, nepakankamas kūno svoris, anoreksija.
 • Sutrikusi hipofizės funkcija. Hipofizė yra atsakinga už hormonų gamybą organizme. O šie, savo ruožtu, – moters vaisingumą.
 • Kiaušidžių nepakankamumas.
 • Menopauzė.
 1. Kiaušintakių obstrukcija. Ji gali atsirasti dėl infekcijų, plyšusio apendicito, endometriozės.
 2. Gimdos gleivinės hiperplazija (dėl per didelio estrogenų kiekio organizme, antsvorio, cukrinio diabeto, cistinių pokyčių kiaušidėse).
 3. Moters amžius virš 35 metų.

Daugiau skaitykite:

Kaip spręsti nevaisingumo problemą?

Laimė, mūsų laikais fertilumo problemos gali būti išsprendžiamos. Tam, kad moteris galėtų pastoti, dažnai pakanka minimalios chirurginės intervencijos. O kai kurioms šeimoms gali užtekti ir medikamentinio gydymo. Svarbiausia, kad nebūtų ilgai delsiama ir į gydytojus kreiptasi kaip galima anksčiau.

Jei gydymas yra neveiksmingas, gali būti taikomas pagalbinis apvaisinimas:

 • Apvaisinimas moters kūne (IUI). Specialiai paruošta vyro sperma plonu kateteriu sušvirkščiama į gimdą. Šios procedūros metu nereikia chirurginės invazijos ir nejautros. Ši procedūra yra gana paprasta ir visiškai neskausminga.
 • Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF). Moters kiaušialąstės yra sujungiamos su laboratorijoje išgrynintais vyro spermatozoidais.

Daugiau skaitykite:

Svarbus ir psichologinis nusiteikimas

Anot psichologų, nors mūsų laikais yra vis daugiau nevaisingumą gydančių metodų, vienas, bet be galo svarbus fertilumo aspektas dažnai lieka pamirštas – tai poros psichologinė būsena, mintys ir emocijos.

Nevaisingumas, kaip ir žmogaus organizmas, yra be galo sudėtinga, daugiasluoksnė, ne tik fiziologinė, bet ir emocinė problema. Susidūrus su juo, svarbu nežiūrėti į save kaip į nefunkcionuojantį daiktą. Desperacija ir mylėjimasis „griežtai pagal tvarkaraštį“ šiuo atveju gali tik pabloginti reikalą – nužudyti aistrą, sugriauti tarpusavio santykius, sukelti dar didesnį stresą.

Taigi verta, visų pirma, paklausti savęs: ką mes, kaip pora, galimai darome neteisingai? Galbūt tarp mūsų yra neišspręstų psichologinių problemų? Galbūt vienas ar abu esame įjungę tam tikrą atstumą vienas kito atžvilgiu, esame atsiriboję? O gal yra kitos priežastys, trukdančios atsiduoti vienas kitam? Kartais užtenka tiesiog atsipalaiduoti, nuvažiuoti atostogų, užmiršti apie kasdienius rūpesčius, viską paleisti. Ir stebuklas įvyksta.

Susiję straipsniai

Kiaušintakių nepratekamumas ir kiaušintakių pratekamumo tyrimas

Jei moteris ilgesnį laiką nepastoja, jai greta kitų tyrimų rekomenduojama atlikti ir kiaušintakių pratekamumo tyrimą.

NaProTechnologija – natūrali prokreacinė technologija

NaProTechnologija arba natūrali prokreacinė technologija gali padėti pastoti su vaisingumo problemomis susiduriančioms poroms.

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.