Noriu greičiau tapti tėčiu: ką daryti?

Vyras padėjęs ranką ant savo nėščios moters pilvo Olena Yakobchuk | Shutterstock.com

Akivaizdu: norint greičiau susilaukti palikuonių, reikia reguliariai mylėtis (bent 2 ar 3 kartus per savaitę). Lytiniai santykiai tuo metu, kada partnerei turėtų įvykti ovuliacija, gerokai padidins tikimybę pradėti naują gyvybę.

Ką dar galima nuveikti vardan šio tikslo? Galite pakoreguoti savo gyvenimo būdą ir pakeisti tam tikrus įpročius.

Taip pat skaitykite:

Temperatūra ir sėklidės

Daugelis vyrų yra girdėję šį patarimą: „Laikyk vėsiai.“ Tai reiškia, kad norint, jog sperma būtų kuo geresnės kokybės, sėklides reikėtų saugoti nuo karščio.

Jei planuojate susilaukti kūdikio, reikėtų vadovautis šiais patarimais:

Venkite vizitų į pirtį ir sauną. Karštis neigiamai veikia spermatozoidus.

Jei tenka dirbti aplinkoje, kurioje nuolat tvyro aukštesnė nei įprastai temperatūra, reguliariai reikėtų daryti pertraukėles ir išeiti į lauką.

Jei ilgą laiką tenka praleisti sėdint, bent kartą per valandą pakilkite nuo darbo kėdės ir pajudėkite.

Manoma, kad dėvint aptemptas kelnes ir kelnaites sėklidžių temperatūra pakyla 1 °C. Taip pat šilumos efektą sukuria sintetinės ir odinės kelnės. Ir nors tyrimuose buvo prieita prie išvados, kad aptempti drabužiai nedaro neigiamos temperatūros spermos kokybei, kaip sakoma, dėl šventos ramybės geriau dėvėti laisvesnius drabužius ir kelnaites (vadinamuosius šeimyninius šortus).

Rūkymas

Rūkymas gali drastiškai sumažinti vaisingumą, todėl jei norite tapti tėčiu, turėtumėte mesti rūkyti.

Be to, mesti rūkyti verta ir dėl savo bei šeimos sveikatos. Pavyzdžiui, jei šeimoje rūkoma, padidėja kūdikių kvėpavimo takų ir staigios kūdikių mirties sindromo rizika.

Jei norite mesti rūkyti, bet to padaryti savarankiškai nepavyksta, kreipkitės į šeimos gydytoją.

Alkoholio vartojimas

Piktnaudžiavimas alkoholiu taip pat gali daryti neigiamą įtaką spermos kokybei. Planuojant kūdikį reikėtų bent keliems mėnesiams atsisakyti alkoholio (žinoma, jei atsisakysite visam laikui, tai – tik į naudą). Šios rekomendacijos esmė – jog spermatozoidai formuojasi apie 3 mėn.

Apskritai svarbu žinoti, kad suaugusiesiems žmonėms per savaitę rekomenduoja suvartoti ne daugiau nei 14 vienetų alkoholio (1 vienetas atitinka 10 ml arba 8 g grynojo alkoholio). Tai atitiktų maždaug septynis 5 % stiprumo alaus bokalus po 500 ml arba 2 butelius vyno (tikslesnę alkoholio vienetų skaičiuoklę galite rasti internete). Be to, toks kiekis turėtų būti suvartojamas ne iškart, o paskirstytas tolygiai per 3 ir daugiau dienų.

Narkotinės medžiagos ir vaistai

Ištirta, kad kai kurios narkotinės medžiagos kenkia spermos kokybei ir mažina vyrų vaisingumą. Prie jų priskiriamos kanapės, kokainas, taip pat sportininkų naudojami anaboliniai steroidai.

Vyrų spermos kokybei neigiamą įtaką taip pat gali daryti ir vaistai, ypač receptiniai. Taip pat svarbu žinoti, kad iš vyro galimybę susilaukti vaikų laikinai ar net visam laikui gali atimti vėžiui gydyti skirti vaistai bei chemoterapija, todėl sužinoję diagnozę nemažai vyrų stengiasi išsaugoti vaisingumą (sperma gali būti užšaldoma).

Ilgalaikis kai kurių antibiotikų vartojimas taip pat gali daryti įtaką tiek spermos kokybei, tiek kiekiui. Tačiau neigiamas antibiotikų poveikis paprastai praeina po 3 mėn. nutraukus vaisto vartojimą.

Jei nesate tikri, ar tam tikri vaistai ir medikamentai nepaveiks spermos kokybės, geriau pasitarkite su gydytoju.

Dietos, svoris ir sportas

Sveika ir subalansuota mityba, tinkamo KMI palaikymas yra labai svarbūs norint, kad sperma būtų geros būklės. Jei KMI – 25 ir didesnis (t. y. turite antsvorio), vėlgi gali nukentėti spermos kokybė ir kiekis.

Keli patarimai:

  • kasdien suvalgykite bent 5 porcijas vaisių ir daržovių;
  • valgykite ląstelienos turinčio krakmolingo maisto (bulvių, duonos, nevalytų rudųjų ryžių ir viso grūdo makaronų);
  • vartokite pieno produktus ir jų alternatyvas (pavyzdžiui, sojų gėrimus, jogurtus);
  • valgykite mėsos, žuvies, kiaušinių, ankštinių, ir kitų baltymų.

Stresas

Stresas gali neigiamai paveikti santykius. Taip pat jis gali būti ir sumažėjusio jūsų ar partnerės libido kaltininkas, tad dėl to suretės ir lytinių santykių dažnis.

Stiprus stresas gali apriboti ir spermos gamybą. Taigi, jei bandote susilaukti kūdikio, pravartu pradėti mokytis atsipalaidavimo technikų ir imtis kitų būdų stresui sumažinti.

Nedelskite

Jei metus nepavyksta pastoti, reiškia, kad vienas iš partnerių gali būti nevaisingas. Tokiu atveju verta išsitirti vaisingumą ir pasidomėti pagalbinio apvaisinimo galimybėmis.

Susiję straipsniai

Kokia reali tikimybė pastoti mėnesinių metu?

Daugelis mūsų yra girdėjusios frazę, kad 7 dienos prieš mėnesines ir po jų yra nevaisingos. Tačiau ši taisyklė gali ir nepasitvirtinti.

Nėštumo planavimas: pasitikrinkite, ar nedarote šių dažnų 10 klaidų

Kūdikį planuojančios poros dažnai nė nežino, kad jų skubėjimas, nepasidomėjimas tam tikrais faktais gali sumažinti tikimybę pastoti.

Pagalbinės priemonės planuojant kūdikį

Manoma, kad su nevaisingumu ar bent jau negalėjimu ilgesnį laiką pastoti gali susidurti vidutiniškai 1 iš 2 mūsų šalies porų.