Vyrų nevaisingumas: kada ir kaip išsitirti? (104)

Vyras ir moteris susikibę už rankų gydytojo konsultacijoje Chinnapong | Shutterstock.com

svajoniuvaikas.lt Aušra Blažėnienė HCPC (UK) licenzijuota vyr. klinikinė embriologė, puslapio
www.svajoniuvaikas.lt autorė.

40-50% atvejų poros nevaisingumą lemia vyro vaisingumo problemos, tačiau vyrai neretai vengia tirtis. Į dažniausiai kylančius klausimus atsako HCPC (UK) licencijuota embriologė Aušra Blažėnienė, pagalbinio apvaisinimo srityje dirbanti nuo 1997 metų.

Kas yra vyrų nevaisingumas?

Vyrų nevaisingumas tai problema, kai turint pastovius lytinius santykius su pastovia partnere ir nenaudojant jokių apsisaugojimo priemonių nepavyksta apvaisinti moters kiaušinėlio. Vyrų nevaisingumas gali būti susijęs su įvairiais sveikatos sutrikimais.

Šiuo metu yra stebima, kad kas antrai porai, kuri kreipiasi dėl nevaisingumo yra nustatomas ir vyro vaisingumo sutrikimas.

Kodėl vyrai vengia tirtis vaisingumą?

Tai yra susiję su klaidinga nuostata bei stereotipais, atėjusiais iš senovės kultūros ir vis dar vyraujančiais iki mūsų dienų, kad nevaisingumo problema yra silpnybės atspindys, o vyras turi būti stiprus.

Iš dalies vengimą tikrintis reikėtų susieti ir su švietimo bei medicinos sistemų konservatyvumu – jos labai sunkiai atsisako senoviškos struktūros ir senovinių gydymo algoritmų.

Kada vyrui reikėtų kreiptis į vaisingumo specialistus?

Būtų labai pagirtina, jei jaunuolio vaisingumo tyrimas būtų įtrauktas į sveikatos programą ir visiems jaunuoliams, sulaukusiems 18-os metų, būtų rekomenduojama atlikti sėklinio skysčio (spermos) tyrimą.

Rekomenduočiau kiekvienam vyrui prieš kuriant šeimą, pasitikrinti savo vaisingumą, atlikti hormoninius bei spermos tyrimus.

Šiandien turime naujas technologijas, kuriame ląstelių bankus vėžio prevencijai, galime išsaugoti lytines ląsteles jas užšaldant ir panaudoti jas vėl atšildant atėjus reikiamam laikui.

Tyrimai padėtų apčiuopti ankstyvąsias prostatos problemas bei išsaugoti vaisingumą, o susidūrus su vaisingumo problemomis, greitai nustatyti jų priežastis ir ieškoti sprendimų.

Ar daug Lietuvos vyrų susiduria su nevaisingumu?

Į šį klausimą atsakyti galima būtų tik remiantis duomenimis tų porų, kurios kreipiasi dėl vaisingumo sutrikimų. Jei vertinti pagal tas poras, kas antrai porai yra nustatomas vienoks ar kitoks vyro vaisingumo sutrikimas.

Vertinant pasauliniu mastu, pagal atliktą 40-ies metų laikotarpio vyrų spermos kokybės tyrimų studiją matome, kad Lietuvos vyrų vaisingumo lygis yra pakankamai geras. Pastebima, kad su spermos kokybės suprastėjimu dažniausiai susiduria Afrikos ir Vakarų Europos vyrai, o Baltijos kraštuose ir toliau į rytus gyvenančių vyrų vaisingumo rodikliai yra palankesni.

2003-2004-aisiais atlikta studija rodo, kad 38-52% Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) vyrų gali pasigirti pakankamai gerais vaisingumo rodikliais.

Gali būti, kad tai buvo susiję su švaresniu oru, natūralesniu maistu, palankesniu klimatu.

Kokios dažniausios vyrų nevaisingumo priežastys?

Priežastys gali būti genetinės, hormoninės, nevaisingumą gali lemti traumos bei kiti medicininiai pakitimai. Vyrų vaisingumui didelę įtaką turi gyvenimo būdas, mityba, klimatas, psichologinė būsena. Vyrai, pasirinkę sveiką gyvenimo būdą ir mitybą, yra vaisingesni.

Įpročiai, kurie kenkia vyrų vaisingumui ir gali privesti prie visiško nevaisingumo:

  • Cigarečių ir įvairių cheminių preparatų rūkymas;
  • Reguliarus, intensyvus marihuanos ir kitų atpalaiduojančių narkotinių medžiagų vartojimas;
  • Chroniškas alkoholio vartojimas;
  • Anabolinių steroidų vartojimas bei labai intensyvus sportinis aktyvumas;
  • Aplinka, kurioje naudojamos toksinės medžiagos: pesticidai, švinas, dažai, įvairūs tirpikliai, radiacija ir sunkieji metalai;
  • Tam tikrų vaistų vartojimas;
  • Nesveika mityba, t. y. daug angliavandenių, greito maisto, mažai natūralių vitaminų. Prasta mityba siejama su neigiamu laisvųjų radikalų poveikiu spermatozoidams. Šiuo metu stebima, kad laisvieji radikalai ROS (reaktyviosios deguonies dalelės) stipriai pažeidžia spermatozoidų DNR bei formą);
  • Stresas, prasta psichologinė būsena, įtampa, būsenos kurios didina kraujo spaudimą;
  • Imuninės sistemos susilpnėjimas;
  • Kūno temperatūros svyravimas. Fiziologiškai vyrų sėklidėse temperatūra yra keliomis laipsnio dalimis mažesnė negu bendra kūno temperatūra, todėl bet koks temperatūros pasikeitimas stipriai veikia spermatozoidų vystymąsi. Darbo sąlygos, susijusios su nuolatiniu sėdėjimu, įtakoja temperatūros pasikeitimą sėklidėse, todėl tai taip pat yra vienas iš rizikos faktorių vyrų vaisingumui;
  • Buvimas padidinto aktyvumo elektromagnetinių bangų aplinkoje ilgą laiką.

Ką daryti, jeigu porai nesiseka pastoti ir susilaukti vaikų?

Viskas priklauso nuo to, kokio amžiaus yra pora ir kaip senai jie siekia susilaukti vaikelio, ar nėra anatominių, genetinių nevaisingumo priežasčių. Visų pirma, verta išsitirti.

Jei tai yra jauna pora, kuri tik pirmus metus siekia šeimos pagausėjimo, rekomenduočiau labai rimtai peržvelgti savo gyvenimo būdą, atkreipti dėmesį į mitybą, kokią dalį gyvenime užima stresas, o kokią - poilsis, sportas.

Išbalansuota mityba ir netinkamas gyvenimo būdas turi didžiulę įtaką lytinių ląstelių kokybei, o su prastomis ląstelėmis, kad ir nuėjus pas specialistus, norimas rezultatas bus kaip loterija.

Kokius vaisingumo tyrimus reikėtų atlikti vyrui?

  • Hormonų lygis. Pagrindiniai du hormonai - Testosteronas (T) ir Folikulus Stimuliuojantis Hormonas (FSH), tačiau jei yra indikacijų gali tekti atlikti ir kitus hormonų tyrimus: Liuteinizuojančio Hormono (LH), Estradiolio ir Prolaktino.
  • Sėklinio skysčio (spermos) tyrimas. Jis gali būti trumpas, informacinio pobūdžio ir spermograma - išplėstinis arba detalus tyrimas.
  • Ultragarsinis sėklidžių tyrimas ir kiti. Toliau seka begalė detalesnių, tiek hormoninių, tiek lytinių ląstelių, tiek genetinių tyrimų, bet jie jau yra atliekami kai yra tam tikros indikacijos ir ieškant tolimesnių nevaisingumo priežasčių.

Ką daryti gavus tyrimų rezultatus?

Pirmiausia reiktų išsiaiškinti, ką tie tyrimų rezultatai rodo. Šiuo metu internete galima rasti pakankamai informacijos apibūdinančios tyrimų rezultatus, jei kyla klausimų visada rekomenduojama susisiekti su specialistu, kuris sugebėtų tuos rezultatus išaiškinti ir pakomentuoti, reikalui esant nukreipti tolimesniam nevaisingumo priežasčių nustatymui ir gydymui.

Reikia paminėti, kad spermos tyrimas yra subjektyvus ir iš vieno tyrimo daryti išvadų nereikėtų. Yra rekomenduojama atlikti 2-3 spermos tyrimus (priklausomai nuo rezultatų), su trijų mėnesių intervalu.

Kaip yra gydomas vyrų nevaisingumas?

Vyrų nevaisingumas gali būti gydomas įvairiai, viskas priklauso nuo indikacijų, nuo nevaisingumo priežasčių. Daugeliu atveju pakanka subalansuoti gyvenimo būdą ir mitybą, yra pastebėta, jog atstačius organizmo sveikatos balansą bei psichologinę būseną atsistato ir vaisingumas.

Būna atvejų, kai gali būti reikalinga ir hormonų medikamentinė terapija ir/ar chirurginė intervencija.

Jei visiškai nepavyksta vaisingumo atstatyti, tada belieka vienas kelias - pagalbinio apvaisinimo procedūros.

Ar vyrų nevaisingumą gali lemti psichologinės priežastys?

Mokslo ir medicinos pažanga yra labai sparti, nevaisingumo priežasčių nustatymas ir gydymas, pagalbinio apvaisinimo technologijos nuolat tobulėja, tačiau per pastaruosius penkerius metus niekaip nepavyksta perkopti 40% sėkmingų IVF atvejų ribos.

Mokslininkai pradeda vis dažniau kalbėti apie tiek fiziologinių, tiek ir psichologinių priežasčių visumą.

Tokios psichologinės problemos, kaip pyktis, baimė, nerimas, gėda, atsiliepia asmens vyriškumui, savivertei, sukelia depresiją, erekcijos, ejakuliacijos sutrikimus ir be abejo stresą.

Stresas savo ruožtu išdarko organizme vykstančius metabolizmo procesus, paskatina ROS - reaktyviųjų deguonies dalelių gamybą sėklidėse, o tai atsiliepia spermatozoidų kokybei. Tokie spermatozoidai bus nepajėgūs apvaisinti, tiek jiems susitinkant su kiaušinėliu moters viduje, tiek išorėje, t.y. laboratorijoje.

Labai svarbu rūpintis savo psichologine būsena, gyvenimo būdu bei mityba, jei norime būti sveiki ir vaisingi!

Pasitarkite!

Norėdami asmeniškai pasitarti su vyr. klinikine embriologe Aušra Blažėniene, apsilankykite puslapyje www.svajoniuvaikas.lt ir užsiregistruokite pokalbiui per „Skype“.

Su embriologe galite aptarti turimus tyrimų rezultatus, pasitarti dėl pagalbinio apvaisinimo procedūrų, embriologijos klausimais, taip pat po nepavykusios pagalbinio apvaisinimo procedūros.

Dėl nevaisingumo priežasčių nustatymo, gydymo, medikamentų skyrimo, reiktų kreiptis į atitinkamus ginekologijos, endokrinologijos bei urologijos specialistus, kurie ir priima galutinį sprendimą Jūsų vaisingumo lygio nustatymo ir gydymo kelyje.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Pupa_uoga prieš 8 mėn.

    Viltis29 parašė:
    Joo su tom skirybom ir maniškis tą patį... atrodo suprantama,kad jiems skaudu ir nenori mūsų skaudinti,kad per juos negalime pastoti,bet iš kitos pusės juk dėl to i…

    Gal jums padejo tie vitaminai kur vartojote todel pakilo jums tas testosteronas net neisivaizduoju jei daktarai sake sumazejimas o dabar jau virs normos, bet betkokiu atveju reikia pasitikrint nes kaikurie hormonai jeigu virs normos buna negerai, bet manau testosteronas nieko blogo neturetu daryt jei jo daugiau

  2. User has not uploaded an avatar
    Viltis29 prieš 8 mėn.

    Pupa_uoga parašė:
    Gal jums padejo tie vitaminai kur vartojote todel pakilo jums tas testosteronas net neisivaizduoju jei daktarai sake sumazejimas o dabar jau virs normos, bet betkok…

    Mes nevartojome dar jokių nei papildų,nei vitaminų, tiesiog pasidarėme pirmą kartą testosteroną, paskaičiau jūsų istoriją ir nusprendėme atlikti šį tyrimą iki kol ateis mūsų vizitas pas B. Žilaitienę

  3. Guru
    Guru prieš 2 mėn.

    Kokius papildus gėrė jūsų vyrai ?
    Ar išėjo pagerinti kokybę ?

  4. Guru
    Guru prieš 2 mėn.

    Jei dar išeis atsakyti įdomi jūsų istorija, nes matau jau 5 savaites esate nėščia ! ❤️

    GyvenantiPuikiai parašė:
    Mes IVF nenorim. Bet nepastojam ilgą laiką (sunku paskaičiuot, nes daug pertraukų darėm).

  5. panda9
    panda9 prieš 2 mėn.

    Gal kurios vyras gėrė LEVALOX 500 mg vaistus?🤔🤔🤔