Optimalus vaiko kambario dydis: kaip neprašauti?

Vaiko kambario įrengimas Pixel-Shot | Shutterstock.com

Namuose vaikai įprastai praleidžia visus vaikystės metus iki pat 18-ojo gimtadienio, dažnai juose užsibūna ir gerokai ilgiau.

Vaiko kambarys – svarbi namų dalis. Jis skirtas ne tik poilsiui: čia vaikas užsiima įvairiomis veiklomis, žaidimais, pomėgiais, mokosi ir ilsisi.

Vaiko kambarys – tai jo asmeninė erdvė, kurioje jis gali jaustis saugus ir pasislėpti nuo visų pasaulio negandų.

Kokio dydžio turėtų būti vaiko kambarys?

Anot architektų, optimalus atskiro vienviečio vaiko kambario dydis – apie 11–18 kv. m, tačiau čia egzistuoja tam tikros išlygos:

  • Ikimokyklinio amžiaus vaiko (1–6 m.) kambario standartinis dydis turėtų būti ne mažiau kaip apie 11 kv. m, tačiau turėkite omenyje, kad nors kambarys – ir nedidelis, jame turėti likti laisvo ploto, nes maži vaikai mėgsta žaisti ant grindų.
  • 7–19 m. vaikų ir paauglių optimalus kambario dydis – apie 18 kv. m. Turėkite omenyje, kad paaugliai savo kambariuose praleidžia daugiau laiko nei maži vaikai, kurie dažniau sukiojasi svetainėje ar virtuvėje greta tėvų, lekia žaisti į lauką ir pan. Didesni vaikai dažniau į svečius pasikviečia draugų, tad leisti laiką ankštame kambaryje jiems tiesiog bus nepatogu.
  • Jeigu vienu kambariu dalysis du paaugliai, optimalus kambario dydis – nuo ~28 iki ~33 kv. m. Tačiau tokią erdvę labai nesudėtinga padalyti į du kambarius, tad bendrą kambarį įrenkite tik tuo atveju, jei jūsų atžalos to pageidauja.

Ką dar reikėtų turėti omenyje sprendžiant dėl vaiko kambario dydžio?

  • Galbūt visi šeimos vaikai turės specialų kambarį žaidimams ir laisvalaikiui, tad natūraliai vaikai savo kambariuose tik miegos. Tokiu atveju užtenka ir mažesnės kvadratūros.
  • Jei šeima turės didelę drabužinę, miegamajame neprireiks spintos, tad kambarys gali būti 1–2 kv. m mažesnis.
  • Galbūt vaikas daug laiko praleidžia lauke arba apskritai retai būna namuose, nes šeima daug keliauja? Tuomet gali užtekti ir mažesnio kambario.

Kas geriau vaikams: atskiri ar bendras kambarys?

Labai dažnai tėvai svarsto, ką daryti: ar rinktis du mažus atskirus, ar geriau vieną didelį kambarį?

Maži, t. y. ikimokyklinio amžiaus vaikai (net ir skirtingų lyčių) gali būti apgyvendinami viename kambaryje. Jiems kaip tik bus smagiau.

Jei vaikai tos pačios lyties ir panašaus amžiaus, jie viename kambaryje gali gyventi, kol yra maži ar visą laiką: net ir visu paauglystės laikotarpiu iki pat išsikraustymo iš tėvų namų.

Atkreipkite dėmesį

Paauglys, ypač jei jis yra introvertas, norės daugiau privatumo, todėl, tikėtina, nenorės dalytis kambariu su broliu / seserimi. Jam geriau net ir visai mažas kambarys.

Dėl vietos trūkumo pasitaiko, kad viename kambaryje gyvena ir daugiau vaikų ar vaikai neturi savo kambario (pavyzdžiui, miega svetainėje ar tėvų miegamajame), tačiau tai – veikiau išimtys nei taisyklės.

Mažas ir vyresnis vaikas: kas svarbu?

Mažiems vaikams tinka ir bendras kambarys, vyresniems vaikams geriau atskiri kambariai: jie norės klausytis muzikos, atsivesti draugų ir t. t. Tad kol dar tik planuojate šeimos pagausėjimą ar vaikai visai maži, galima galvoti apie bendrą kambarį su dvejomis durimis, dviem ar daugiau langų, iš kurio įrengus pertvarą ateityje bus galima padaryti 2 kambarius.

Kokios erdvės turėtų būti vaiko kambaryje?

Planuojant vaiko kambarį labai svarbus kambario suplanavimas, funkcinių zonų ir baldų išdėstymas.

Jei norite, kad vaikas būtų gerai nusiteikęs ir produktyvus, jo kambaryje turėtų būti 3 erdvės:

  • Miego erdvė. Šioje erdvėje svarbiausią vaidmenį vaidina lova su čiužiniu. Čiužinys turi atitikti vaiko svorį, būti tinkamo kietumo.
  • Mokslų / namų darbų erdvė. Šioje erdvėje turėtų būti patogus stalas ir kėdė (prireikus – ir kiti baldai), taip pat reikėtų nepamiršti tinkamo apšvietimo. Geriausia, jei mokslo erdvė būtų arčiau lango tam, kad rašomąjį stalą apšviestų natūrali dienos šviesa.
  • Žaidimų erdvė. Ši erdvė turėtų būti saugi ir įdomi, patraukti vaiko dėmesį, kad jis norėtų čia leisti savo laiką ir užsiimti įvairiomis veiklomis. Žaidimams tinka centrinė kambario dalis. Galite patiesti jaukų, šiltą kilimą, pastatyti staliuką, prie kurio vaikas galės piešti, lipdyti, konstruoti ir t. t. Greta žaidimų erdvės galėtų būti ir skaitymo erdvė su lentynomis, kuriose išrikiuotos vaiko knygos.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Ar žinote, kaip mažą butą padaryti erdvesnį? Kelios gudrybės

Dauguma miestų gyventojų svajoja apie erdvius namus, didelį gyvenamąjį plotą. Pirkdami butą, pirmiausia pasidomi jo dydžiu, ir tik tada – kaina.

Svarbios visos vaiko kambario detalės: spalvinė gama ir baldai

Vaiko kambario interjeras daro nemažą įtaką jo raidai. Norint, kad jis augtų jaukioje aplinkoje, labai svarbu sukurti vaikui tinkamą erdvę.

Kaip tinkamai įrengti ir paskirstyti pagrindines vaiko kambario erdves?

Vaiko kambarys – tai jo mokymosi, žaidimų ir poilsio vieta. Kad vaikas kasdien būtų produktyvus, svarbu jo erdvę tinkamai suskirstyti.