Paprasti būdai maištaujančiam vaikui nuraminti

Vaikas erzina mamą Photographee.eu | Shutterstock.com

Vaikas siekia dėmesio nervų kainuojančiais būdais? Susiduriate su nepaklusnumu, irzlumu, vaikas nuolat nepatenkintas, ir bandote suvokti priežastis? Keletas patarimų ir nuramins vaiką, ir leis jam pasijusti visavertės šeimos dalimi. Tegu „čia vadovauju aš“ principas namuose nustoja galioti artimiausiu metu.

Išlaikykite ryšį

Vaiko nepaklusnumas paprastai randasi jam suvokus, kad jūs – atskiri pasauliai. Tėtis ar mama nori pademonstruoti, kas čia viršesnis, vaikas nuolat girdi „nes aš taip pasakiau“, o jam tiesiog norisi jaustis, lyg būtumėte toje pačioje komandoje: visi lygūs, visi vienodi. Tėveliai, skirkite laiko ryšiui išlaikyti: kiekvieną rytą vos penkios minutės daug ką pakeis. Priglauskite, pakutenkite, nuspalvinkite bent vieną paveikslėlį ar paskaitykite trumpą pasaką. Netrukus pastebėsite pokyčius!

Leiskite jiems bandyti

Kitas blogų emocijų ir „erzelio“ prevencijos metodas – leisti vaikui prisiimti atsakomybę už kuo daugiau savo veiklos. Vaikai dažnai pradeda maištauti namuose, kai jaučia, kad jiems per daug kartų buvo pasakyta, ką daryti. „Blogai nuvalei, reikėjo taip...“ ar „Blogai apsirengei, reikia taip...“ Šitai reikėtų nekartoti.

Atsitraukite

Atminkite, kad mūšiui reikia dviejų. Tėvai visada gali tiesiog nesivelti į ginčą. Paklauskite savęs, ar jūs gerai jausitės, jei konkreti situacija jus sutrikdys ir išmuš iš vėžių? Priimkite sąmoningą sprendimą: jums tikrai ne visada reikia laimėti „kovą“.

Nusiraminkite

Giliai įkvėpkite, suskaičiuokite nuo 11 iki 0 atbuline tvarka, kad pailsintumėte savo mąstančias smegenis, atstatytumėte ramią būseną ir pabandytumėte pamatyti gyvenimą savo vaiko akimis. Sutelkite visą įmanomą šilumą ir gerumą.

Įvardykite tikslą

Pagalvokite, ką turite padaryti, pavyzdžiui, kad laiku išeitumėte pro duris ar įkvėptumėte vaiką nemesti fortepijono užsiėmimų. Kai nuspręsite, kas yra svarbu, paaiškinkite tai savo vaikui: „Turime ryte paskubėti, taigi susitvarkykime viską iš vakaro, kad išeitumėme pro duris prieš 8.30 val.“

Apsvarstykite variantus

Apgalvokite kelis skirtingus būdus, kaip pasiekti tikslą. Galite pasinaudoti sugalvota gudrybe, nesvarbu, kad teks pasitelkti žaismingumą, palenktyniauti, jaustis kvailiau ar tiesiog apsikabinti: „Ar girdėjai istoriją apie mergaitę purpuriniais plaukais? Pasakysiu tau, kai būsime automobilyje!“ Arba paprašykite savo vaiko pagalbos: „Turime problemą: mes jau beveik vėluojame. Ką, manai, turėtume daryti?“

Pateikite pasirinkimus

Vaikai dažnai jaučiasi labiau motyvuoti, kai gali kontroliuoti nekontroliuojamą situaciją. Turėdami omenyje savo tikslą, pagalvokite apie du ar tris galimus pasirinkimus, kurie vis tiek leis pasiekti tai, ką norite. Pavyzdžiui: „Mums reikia išvykti dabar. Apsiausi batus pats, ar norėtum, kad aš padėčiau? Tavo sprendimas.“ Vyresniam vaikui: „Žinau, kad nenori tęsti fortepijono pamokų. Kaip manai, kas tave motyvuotų jų nemesti? Galbūt nuveikime kažką linksmo kartu po pamokos? O gal nori pradėti groti kūrinius, kurie patinka tau, o ne kuriuos suplanavo mokytojas?

Pakartokite sprendimą

Toliau stenkitės atrasti, įsiklausyti į vaiką ir bandyti skirtingas situacijas, kol atsiras sprendimas. Kai jūsų vaikas priims sprendimą, kuris veikia, nusišypsokite, linktelėkite ir pasakykite: „Gerai! Pagrok fortepijonu bent pusvalandį. Aš nustatysiu laikrodį. O tada galėsime kartu žiūrėti „Netflix“!“

Pagirkite

„Ačiū, kad šįryt padėjai išspręsti mūsų problemą. Šaunuolis.“

Sustiprinkite vaiko galimybes

Parodykite savo vaikui, kad, jūsų akimis, jis jau pakankamai ūgtelėjęs atlikti daug dalykų pats. Sutekite jam pasitikėjimo savo jėgomis, pastebėdami jį ir sakydami „mačiau“: „Mačiau, kiek tau pastangų prireikė padaryti tai, kas ne itin patinka. Tu – labai kruopštus ir atsakingas.“ Dar viena formuluotė – tvirtinti: „Mačiau, kad tikrai gali apsiauti batus pats.“

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.