Kaip fotografuoti vaikus

vaikų fotografavimas

Fotografuoti vaikus nėra lengva: jie nenusėdi vienoje vietoje ir nemėgsta ramiai pozuoti. Todėl fotografuojant vaikus svarbiausia – atsipalaiduoti ir mėgautis pačiu fotografavimo procesu. Štai keli paprasti naudingi patarimai, padėsiantys padaryti įsimintinų mažųjų nuotraukų.

Pasirinkite tinkamą paros laiką. Geriausia fotografuoti anksti ryte arba šviesų vakarą, kai nėra spiginančios saulės bei ilgų ir tamsių šešėlių. Atkreipkite dėmesį ir į fotosesijos vietą, atviroje erdvėje stebėkite ne tik vaiką, bet ir foną už jo. Antras planas gali padėti sukurti nuotaiką, tapti pasakojimo dalimi, ar tiesiog smagiai susižaisti su pirmuoju planu, tačiau stenkitės, kad jis netrukdytų ir/ar neužgožtų vaiko.

Apšvietimas fotografuojant patalpose. Fotografuodami patalpose išnaudokite natūralią dienos šviesą, dideli langai – tai vienas geriausių šviesos šaltinių! Venkite tiesioginių ir aštrių saulės spindulių, nes tai gali sugadinti net ir puikiausią kompoziciją. Jei pro langą šviečia ryški saulė, išsklaidyti spindulius ir suminkštinti šviesą galite užuolaidomis. Nenaudokite tiesioginės fotoaparato blykstės, ji ne tik akina ir dažnai erzina vaikus, bet ir palieka nereikalingus atspindžius bei suplokština vaizdą. Fotografuodami patalpoje, nepamirškite patraukti visų nereikalingų daiktų, trukdančių sukurti jaukią aplinką.

Fotografuokite vaikui pažįstamoje ir įdomioje vietoje – ten, kur jis gerai jaučiasi ir gali žaisti vienas ar su kitais. Nusiveskite jį į parką ar žaidimų aikštelę - ten, kur vaikui būtų smagu.

Apgalvokite kompoziciją ir siužetus. Tiek lauke, tiek patalpoje verta iš anksto apsvarstyti galimus kadro variantus, fotografavimo rakursus, kompozicijas ir siužetus - taip pasiruošę galėsite suteikti visą dėmesį į vaiką. Kadrą suformuokite vaizduotėje ir veikite greitai.

Žaiskite! Nerežisuokite nuotraukų, nesakykite vaikui, ką jis turi daryti. Geriau sugalvokite įdomių užduočių ir leiskite vaikui improvizuoti, o patys dalyvaukite žaidime kartu su vaiku, slėpkitės ir vėl išlįskite iš už fotoaparato. Nesijaudinkite dėl to, kad vaikas susivėlęs ar išsitepęs, juk tokios smulkmenos suteikia nuotraukai tikrumo ir vaikiško žavesio!

Kiekybė gimdo kokybę. Nebijokite fotografuoti daug ir dažnai – jei tiesiog lauksite gero kadro, tikėtina, jog jį praleisite. Pagauti gerą kadrą nėra paprasta net ir patyrusiems fotografams, tad bandykite fotografuoti serijomis – viena iš kelių ar net keliolikos nuotraukų tikrai turėtų pavykti. Nepavykusius, susiliejusius ar prastai sufokusuotus kadrus visuomet galėsite ištrinti vėliau.  

Apranga – kitas svarbus nuotraukos elementas. Neaprenkite vaiko per ryškiai, geriausia rinktis šviesias ir ramias spalvas. Tegul didžiausias dėmesys tenka ne drabužiams, o vaiko akims, šypsenai ir emocijai. Nepamirškite, jog spalvas reikia derinti, nes jų harmonija nuotraukoje padės sukurti ar sustiprinti atitinkamą nuotaiką.

Fotografuokite nuolat. Neapsiribokite tik Kalėdomis ar gimtadieniais, tegul vaikas pripranta prie fotoaparato. Stenkitės užfiksuoti tai, ką vaikas veikia kasdien, kas jam įdomu ir kas jį žavi. Geriausios nuotraukos dažnai būna tos, kuriose vaikai nepastebi, kad yra fotografuojami. Kai jie žaidžia, atrodo, jog trumpam atsiskiria nuo pasaulio. Pasinaudokite tuo ir nufotografuokite jo rimtą ir susikaupusį veidą, kai jis stato dangoraižį iš „Lego“ detalių ar lipdo gyvūnėlius iš plastilino. Perteikite vaiko būseną, juk svarbiausia nuotraukoje – tyra ir nesuvaidinta emocija.

Eksperimentuokite! Darykite tiek bendro, tiek stambaus plano nuotraukas, atkreipdami dėmesį į pavienius objektus ar mažas detales. Išbandykite įvairius rakursus, nusileiskite iki vaiko akių lygio – atsisėskite, atsitūpkite ar net atsigulkite ant žemės. Arba atvirkščiai - užsilipkite ant pakylos. Tokios nuotraukos bus daug išraiškingesnės.

 

Leiskite ir vaikui pabūti fotografu. Juk ir jam tai būtų vienas smagiausių žaidimų. Tam puikiai tiktų sena juostinė muilinė arba vienkartinis fotoaparatas. Išmokykite vaiką žiūrėti pro akutę ir nuspausti užrakto mygtuką. Leiskite jam pačiam ištyrinėti fotoaparatą ir fotografuoti, o vėliau parodykite jam ir rezultatus.

Techniniai dalykai. Jei profesionalaus fotoaparato neturite - nenusiminkite: puikių kadrų galite padaryti ir paprasta "muiline" ar mobiliu telefonu! Tačiau profesionalus fotoaparatas suteikia daugiau galimybių eksperimentams net jei fotografuojate vienu iš auto rėžimų. Jei nepavyksta pasiekti norimo rezultato su automatiniu rėžimu, galima pakeisti fotoaparato nustatymus ir pritaikyti juos prie situacijos ir poreikių.  Didelis privalumas fotografuojant vaikus yra greita auto fokusavimo sistema. Visuomet fokusuokite akis, ypač jei fotografuojate portretą. Kai nepakanka šviesos, padidinkite ISO (jautrumą šviesai). Taip pat, jei leidžia fotoaparato galimybės, diafragmą atverkite ties F4 ar mažiau. Atverta diafragma sukuria natūralų ir švelnų efektą: fonas tampa neryškus ir išplaukęs, o sufokusuotas objektas – itin ryškus. Jei nenorite, kad susilietų judesiai, išlaikymas turėtų būti ne ilgesnis nei 1/30 sekundės.  

Pažvelkite į šiuos patarimus kūrybingai ir fiksuokite ne tik linksmas emocijas, bet ir liūdesį ar pyktį.  Jei norite kurti kažką įdomesnio ar neįprasto, pirmyn! Juk neprilygstamą nuotraukų albumą ar fotoknygą sukursite tik fotografuodami. Viskas priklauso nuo bandymų ir praktikos, taigi atminkite, kad fotografuoja ne fotoaparatas, o Jūs!

ZOOMBOOKStraipsnį parengė,
ZOOMBOOK - kūrybingiems tėvams ir vaikams
www.zoombook.lt

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.