Peršalimų sezonas: kaip padėti vaikui?

Reklaminis partnerio turinys
Mama slaugo sergantį vaiką DimaBerlin | Shutterstock.com

Peršalimą sukelia virusai, kurie dažniausiai patenką į organizmą lašeliniu būdu ir sukelia viršutinių kvėpavimo takų – nosies, sinusų ir gerklės – uždegimą.

Maži vaikai serga dažnai

Maži vaikai labai imlūs mikroorganizmams ir gali sirgti nuo 8 iki 10 kartų per metus, iki kol sulaukia maždaug 2 metų amžiaus. Peršalimu sergama dažniau rudenį ir žiemą, kai vaikai daug laiko praleidžia patalpose ir artimiau bendrauja vieni su kitais. Maži vaikai peršalimo ligomis serga dažniau nei vyresni vaikai ir suaugusieji, nes jie dar neturi pakankamai stipraus imuniteto nuo daugiau nei 100 skirtingų virusų, kurie gali sukelti peršalimą.

Darželį lankę vaikai serga rečiau

Vaikai gali užsikrėsti po kontakto su sergančiais asmenimis. Dažnai apsikrečiama nuo brolių, seserų, tėvų, kitų šeimos narių, žaidimų draugų ar globėjų. Pastebima, kad vaikai, turintys vyresnių brolių ir seserų, ir tie, kurie lanko darželį, dažniau serga peršalimo ligomis. Persirgę, vaikai įgauna stipresnį imunitetą, todėl augant serga rečiau. Pradėję lankyti mokyklą vaikai, lankę darželį, sirgs mažiau, nei vaikai, kurie nelankė darželio.

Įprasti peršalimo simptomai

Tipiniai peršalimo simptomai yra sloga, nosies užgulimas, čiaudulys, kosulys ir lengvas gerklės skausmas. Kai kurie vaikai gali nenorėti valgyti, jiems gali skaudėti galvą arba jie tampa labiau pavargę nei įprastai. Peršalimas kartais gali sukelti karščiavimą, tačiau karščiavimas paprastai nėra labai stiprus ir trunka apie savaitę, bet gali užsitęsti ir ilgiau. Ypač reikėtų susirūpinti dėl vaiko sveikatos būklės tada, kai pastebima, jog peršalimas komplikuojasi ar dėl jo atsiranda kitų sveikatos problemų.

Reikia stebėti sergančio vaiko būklę

Lengvas peršalimas paprastai praeina be specialaus gydymo, bet kartais gali užsitęsti ir komplikuotis, todėl visada patartina stebėti vaiko būklę. Vaistai gali palengvinti tokius peršalimo simptomus, kaip raumenų skausmai, galvos skausmas, karščiavimas ir kt. Karščiavimui mažinti galima pasirinkti paracetamolį arba ibuprofeną. Vaistai turi būti vartojami taip, kaip nurodyta vartojimo instrukcijoje arba rekomenduoja gydytojas. Būtina atsižvelgti į vaiko amžių ir svorį.

Ką reikia žinoti apie ibuprofeną?

Ibuprofenas ne tik mažina karščiavimą, bet ir veikia kaip uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU), kuris vartojamas trumpalaikiam simptominiam silpnam arba vidutinio stiprumo skausmui gydyti ir karščiavimui mažinti. Ibuprofenas tinka ne tik vaikams, bet ir paaugliams bei suaugusiesiems. Tiesa, vaikams ir paaugliams nerekomenduojamas aspirinas, nes aspirino vartojimas siejamas su Rėjaus sindromu. Tai reta, bet rimta liga, kuri gali būti ir mirtina.

Slogai gydyti naudojami vaistai į nosį

Dažnai slogai gydyti naudojami vaistai į nosį – taip vadinami dekongestantai. Tačiau daugelis ekspertų mano, kad paprastai nėra jokios priežasties gydyti dekongestantais jaunesnius nei 6 metų vaikus. Yra mažai įrodymų, kad šie vaistai pakankamai veiksmingi, bet jie gali sukelti daug nepageidaujamų reakcijų. Taip pat neįrodyta, kad įvairūs maisto papildai, tokie kaip cinkas, vitaminas C ar ežiuolė, gali padėti vaikams greičiau pasveikti nuo peršalimo ligų. Svarbu atsiminti, kad dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Medaus poveikis vaiko sveikatai

Įvairios dietos neturi jokio reikšmingo poveikio kosulio ar peršalimo gydymui, tačiau manoma, kad medus padeda kiek sumažinti vaikų kosulį, ypač jei vartojamas prieš miegą. Jis gali būti skiriamas vyresniems nei 12 mėnesių vaikams. Rekomenduojama gerti daug skysčių. Didelis skysčių kiekis gali palengvinti peršalimo simptomus, t. y. gerklės skausmą ir slogą.