Pirmieji dantukai – džiaugsmas ar iššūkis?

Reklaminis partnerio turinys
Mama pravėrusi kūdikio burnytę, matyti pirmieji dantukai GOLFX | Shutterstock.com

Gimus kūdikiui, gyvenime atsiranda daug iššūkių, tačiau ir daug džiaugsmingų akimirkų. Visi laukiame savo mažylių pirmosios šypsenos, gugavimo, pirmųjų dantukų, taip pat kada kūdikis pradės sėdėti, vaikščioti ar ištars savo pirmuosius žodžius. Taigi, kūdikio pirmojo dantuko prasikalimas yra vienas svarbiausių įvykių tėvams.

Kada išdygsta pirmieji dantukai?

Pirmieji pieniniai dantukai vaikams dažniausiai išdygsta tarp 4–7 mėnesių. Tačiau dantų dygimas yra labai individualus ir nereikėtų nustebti, jei dantukas prasikals 3 mėnesių amžiaus mažyliui arba tik artėjant pirmajam gimtadieniui. Įprastai visi 20 pieninių dantukų vaikams išdygsta iki 2,5–3 metų, tai gana ilgas procesas. Vieniems vaikams dantų dygimas nesukelia didelio diskomforto ir šis periodas praeina lengvai. Tačiau yra vaikų, kuriems pirmųjų dantukų dygimas sukelia daug nepageidaujamų simptomų ir yra didžiulis iššūkis tiek jiems, tiek tėvams. Dar prieš prasikalant dantukui vaikas gali pasidaryti irzlus, neramus, verkti, blogai miegoti, blogai valgyti. Yra nuomonių, kad dygstantis dantis apie save „praneša“ likus 6 savaitėms, kol pasirodo viršūnė.

 Kokie yra dantų dygimo požymiai?

  • Skausmas ir dantenų pakitimai. Dantuko dygimo vietoje dantenos gali patinti, parausti, tapti jautrios ar skausmingos, mausti, perštėti. Skausmas intensyviausias, kol dantukas prasikala iš dantenų.
  • Vaikas kiša savo pirštukus. Taip pat ir viską, ką pasiekia, į burną ir kandžioja.
  • Padidėjęs irzlumas. Verkimas „be priežasties“.
  • Pagausėjęs seilėtekis. Veido odos bėrimai (paprastai aplink burną ir smakro srityje), kurie dažnai pasitaiko dantų dygimo metu, atsiranda dėl to, kad seilės sudirgina jautrią kūdikio veido odą.
  • Sutrikęs miego režimas. Ilgą laiką ramiai miegojęs mažylis staiga pradeda prabusti naktimis, verkšlenti. Jį sunku nuraminti, nepadeda nei čiulptukas, nei krūtis, nei panešiojimas ant rankų.
  • Pablogėjęs apetitas.
  • Neaukšta temperatūra. Medikamentais mažinti temperatūros šiuo atveju nerekomenduojama. Tačiau kreipkitės į šeimos gydytoją, jeigu temperatūra aukšta, atsiranda peršalimo ligų simptomų. Nors ir yra nuomonių, kad dantų dygimas silpnina imunitetą ir didina infekcinių ligų riziką, tai neįrodyta.

Kaip vaikui galime palengvinti dantų dygimą?

Labai svarbu, kad kūdikio dantenas valytume ir masažuotume nuo pat gimimo. Tai pagerina kraujotaką ir palaikoma burnos higiena, vaikutis pripranta, kad jo burnoje atliekamos manipuliacijos. Švelniai masažuoti dantenas galima švariu pirštu, jei mažylis leidžia, galite švelniai pamasažuoti dantenas specialiu silikoniniu antgaliu. Pradėjus dygti dantukams dantenų masažas taip pat palengvina skausmą, perštėjimą ar maudimą, padeda greičiau prasikalti dantukui.

Galite išbandyti guminius kramtukus. Tai gali būti ir kramtukai, pripildomi šaltu vandeniu arba paprasčiausiai šaldymo kameroje kelias minutes vėsintas merliukas. Šaltis slopina skausmo ir uždegimo simptomus. Nekiškite kūdikiui kramtukų per prievartą, jeigu jis jų nenori.

Svarbu pastebėti, kad dantukus valyti reikia vos tik jiems išdygus, po kiekvieno maitinimo. Tai apsaugos nuo dantų ėduonies ir taip pripratinsim vaiką prie kasdienio dantų valymo.

Tėvai turi nepamiršti, kad dantų dygimas yra natūralus ir neišvengiamas procesas, nors tuo laikotarpiu vaikas ir gali jausti diskomfortą, o tėvai – didžiulį stresą.

Viena iš efektyvių priemonių – „Anaftin® Baby“ gelis

„Anaftin® Baby“ gelis skirtas naudoti dygstant dantukams. Tai yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Pakuotėje pridedamas aplikatorius su silikoniniais šereliais švelniai masažuoja dantenas, todėl palengvėja su dantukų kalimusi susijęs diskomfortas ir simptomai. Svarbu, kad prieš tepdami gelį nusausintumėte dantenas. Ant pažeistos vietos užtepkite pakankamai gelio ir aplikatoriumi švelniai masažuokite. Dėl bet kokio vaistinio preparato vartojimo reikia pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartodami galite pakenkti savo kūdikiui arba nebus laukiamo efekto. Jeigu tepsite gelį seilių pilnoje burnoje, seilės gelį atskies ir vaikas jį tiesiog nuris.

Prieš duodami mažyliui bet kokius vaistus nuo skausmo, pasitarkite su gydytoju. Niekada neduokite mažyliui aspirino ir netrinkite juo dantenų.