Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas prieš naujus mokslo metus

Gydytoja apžiūri vaiko gerklę, profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas Africa Studio | Shutterstock.com

Visiems darželius ir mokyklas lankantiems vaikams privaloma kasmet iki rugsėjo 15 d. pasitikrinti sveikatą.

Svarbu

Dėmesio! Dėl COVID-19 pandemijos ir karantino Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad vaikų, kurių sveikatos būklė nepasikeitė, sveikatos pažymėjimai galios iki metų galo!

T.y. vaikų sveikatą patikrinti ir sveikatos pažymėjimą atnaujinti bus galima ir 2020 - 2021 mokslo metams prasidėjus.

Žinoma, jeigu vaikas pirmą kartą pradės lankyti ugdymo įstaigą arba jei nerimaujate, kad vaiko sveikatos būklė pasikeitė, būtinai apie tai informuokite šeimos gydytoją ir suskubkite patikrinti vaiko sveikatą dar iki mokslo metų pradžios.

Kas yra profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas?

Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra kasmet, ruošiantis naujiems mokslo metams atliekamas sveikatos patikrinimas.

Profilaktiškai tikrintis sveikatą privalo visi lopšelius, darželius ir mokyklas lankantys vaikai iki 18 metų, o taip pat ir pilnamečiai mokiniai, ugdomi pagal bendrojo ugdymo programas.

Vaikų sveikatą patikrina šeimos gydytojas ir gydytojas odontologas.

Kodėl profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra reikalingas?

Atlikus sveikatos patikrinimą elektroninėje sveikatos sistemoje yra atnaujinamas Mokinio sveikatos pažymėjimas, reikalingas ugdymo įstaigoms. Jame yra pateikiami sveikatos patikrinimo duomenys, gydytojo išvados ir rekomendacijos.

Pavyzdžiui, šiame pažymėjime yra nurodoma fizinio ugdymo grupė, pagal kurią vaikui parenkamas tinkamas fizinis krūvis kūno kultūros pamokose (arba vaikas atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų).

Profilaktinis, periodiškai atliekamas sveikatos patikrinimas yra puiki prevencinė priemonė, siekiant išvengti ligų ir palaikyti gerą vaiko sveikatos būklę, stebėti jo raidą, užtikrinti jo sveikatos būklę atitinkantį ugdymo procesą.

Kaip atliekamas profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas?

Norint atlikti profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą, reikia užsiregistruoti pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą.

Svarbu

Vaikus iki 16 metų turi lydėti suaugęs asmuo - vienas iš tėvų arba globėjų. Vyresni nei 16 metų jaunuoliai sveikatą pasitikrinti gali savarankiškai.

Šeimos gydytojas profilaktinio patikrinimo metu:

  • Išmatuoja vaiko ūgį, svorį, įvertina jo augimą;
  • Patikrina vaiko regėjimą ir klausą;
  • Pamatuoja kraujo spaudimą;
  • Įvertina kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę;
  • Įvertina socialinę, emocinę raidą;
  • Jeigu yra poreikis, vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities gydytoją specialistą, skiriami papildomi tyrimai (pavyzdžiui, ikimokyklinukai turiami dėl kirmėlių kiaušinių ir spalinukių);

Gydytojas odontologas profilaktinio patikrinimo metu:

  • Apžiūri vaiko dantukus, žandikaulius, sąkandį;
  • Jeigu reikia, rekomenduoja gydymą arba sudaro gydymo planą;
  • Įprastai vaikams nuo 6 iki 14 m. pasiūloma pasinaudoti nemokama dantų padengimo silantais paslauga. Silantai apsaugo dantis nuo ėduonies.

„MediCA klinika“ kviečia patikrinti vaikų sveikatą be eilės

„MediCA klinika“, įsikūrusi Kedrų g. 4, Vilniuje vaikų sveikata besirūpinančius, tačiau laiko stokojančius tėvelius kviečia vaikų sveikatą patikrinti be eilės bei naujus mokslo metus pasitikti sveikiems!

Šeimos gydytoja Mantė Barzdenytė akcentuoja profilaktinių sveikatos patikrinimų svarbą ir pastebi, kad viena dažniausių bėdų, kurią svarbu užčiuopti kuo anksčiau yra regos suprastėjimas: „Šiuolaikinis pasaulis leidžia vaikams daug sėdėti prie ekranų, todėl profilaktiškai tikrintis regą ypač svarbu. Dažnai vaikams rega suprastėja dėl, taip vadinamų, regos spazmų, tačiau tai pastebėjus laiku ir pritaikius gydymą, kad raumenys atsipalaiduotų, rega vėl pagerėja.“

Įspūdžiais pasidalinusi dviejų vaikų mama Inga Drungilaitė-Gudauskienė dalinosi mintimis apie profilaktinių sveikatos patikrinimų svarbą ir džiaugėse galimybe juos atlikti be eilės: „Anksčiau, kada vaikai buvo visai maži ir dažniau sirgdavo, periodiškai dažniau pasirodydavome gydytojui sveikatos įvertinimui. Dabar, vaikams paaugus, pas gydytoją lankomės ne taip dažnai, todėl šis sveikatos patikrinimas prieš mokslo metus atrodo labai svarbus. Jau įsitikinau, kad iš anksto turėti grafiką ir papulti pas gydytoją apžiūrai be eilės iš tikrųjų nepaprastas palengvinimas tėvams.“

Telefonas pasiteiravimui ir registracijai: (8 5) 219 3393
Daugiau informacijos: www.medicaklinika.lt