Vaikų dantų padengimas silantais (15)
Siekiant apsaugoti vaikų dantis nuo ėduonies (karieso), jie nemokamai dengiami silantais.
Kas yra silantai?
Silantai yra skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių, krūminių dantų vagelės.
Kam reikalingi silantai?
Silantais padengti dantys yra geriau apsaugomi nuo ėduonies (karieso).
Silantai sumažina ėduonies tikimybę net iki 80-90%.
Silantais padengti dantys nėra pažeidžiami, jie „saugiai“ mineralizuojasi, tvirtėja.
Kokie dantys yra padengiami silantais?
Silantais paprastai dengiami visiškai išdygę, nuolatiniai, krūminiai dantys. Kartais silantuojami ir prieškrūminiai dantys.
Silantais dengiami tik sveiki, karieso nepažeisti dantys, todėl svarbu nedelsti ir į gydytoją kreiptis vos išdygus nuolatiniams dantims.
Dažniausiai pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys išdygsta 6-erių metų vaikams, tuomet ir reikėtų pasikonsultuoti su odontologu dėl dantų padengimo silantais.
Antrieji krūminiai dantys dažniausiai dygsta ir yra silantuojami 11-13 metų paaugliams.
Kartais, jeigu kariesas labai išplitęs, pažeidęs daugelį pieninių dantų, gydytojas silantais gali rekomenduoti dengti vos prasikalusius, dar tik dygti pradėjusius nuolatinius dantis.
Pieniniai dantys silantais paprastai nėra dengiami, nes jie neturi gilių vagelių, be to mažam vaikui sunku tinkamai atlikti procedūrą. Pieniniai dantys dažniau yra lakuojami fluoro turinčiu laku.
Kaip atliekama silantavimo (dantų padengimo silantais) procedūra?
Dantų padengimo silantais procedūra yra greita, nesudėtinga, saugi ir visiškai neskausminga. Jos metu dantų nereikia gręžti, krapštyti, nereikia suleisti jokių vaistų, tad nuraminkite bijančius vaikus.
Dantų padengimo silantais procedūra vyksta taip:
- Atvykus pas specialistą jis įvertina dantų būklę ir nusprendžia, ar jie yra tinkami silantavimui.
- Silantavimui ruošiami dantys nuvalomi specialia pasta.
- Dantų paviršiuje esančios vagelės užpildomos silantu. Silantas yra išspaudžiamas iš švirkšto arba padengiamas naudojant mažą šepetėlį.
- Dantys yra apšviečiami specialia lempa, kad silantas sutvirtėtų.
- Po 3 mėnesių reikia atvykti pasitikrinti. Jeigu silantai per tą laiką iškrito, procedūrą galima pakartoti.
- Vėliau tikrintis reikia tiek kartų, kiek rekomenduoja gydytojas, t.y. dažniausiai kartą per metus (dažniau, jeigu dantys linkę gesti ar yra kitų problemų).
- Silantai ilgainiui dėvisi, tačiau svarbiausia, kad jie išsilaikytų pirmuosius kelerius metus – to pakanka, kad vaiko dantys sutvirtėtų, mineralizuotųsi ir būtų gerokai atsparesni kariesui bei kitam žalingam aplinkos poveikiui.
Kiek kainuoja vaiko dantų padengimas silantais?
Lietuvoje vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa. Pagal ją visi vaikai nuo 6 iki 14 m. turi teisę gauti nemokamas dantų silantavimo paslaugas.
Vaikų dantys silantais nemokamai dengiami gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo.
Privačiuose kabinetuose arba odontologijos klinikose dantų silantavimo procedūra gali būti mokama, todėl pasiteiraukite iš anksto.
Kaip prižiūrėti silantais padengtus dantis?
Silantais padengtus dantis būtina prižiūrėti lygiai taip pat, kaip ir jais nepadengtus: silantai ženkliai sumažina karieso riziką, tačiau visiškai nuo jo neapsaugo, ypač jei dantys yra prižiūrimi netinkamai.
Svarbu dantis valyti du kartus per dieną, naudoti dantų siūlą ir fluoro turinčias dantų valymo bei priežiūros priemones. Po valgio, gėrimo (ypač jeigu maistas, gėrimas yra saldus arba rūgštus) burną reikėtų prasiskalauti vandeniu.
Po dantų silantavimo praėjus trims mėnesiams būtina apsilankyti pas gydytoją. Vėliau reikia tikrintis profilaktiškai kartą per metus (arba tiek kartų, kiek nurodė gydytojas).
klausykit dantuku feja zino ka sako gerai kad pasidalini info is profesines puses