Sauskelnių ABC: ką reikėtų žinoti naujiems tėveliams?

Reklaminis partnerio turinys
Mama keičia vaikui sauskelnes George Rudy | Shutterstock.com

Pirmųjų dienų pirkinių sąrašo pirmoje vietoje visada karaliauja sauskelnės. Neretai nauji tėveliai apimti jaudulio ir džiaugsmingo laukimo jų įsigyja naujagimiui dar net negimus.

 Svarbu atsiminti, kad toks nekantrus sprendimo priėmimas nėra rekomenduojamas, nes tinkamoms sauskelnėms parinkti būtina žinoti naujagimio svorį ir sauskelnių dydžius. Jei vienas dydis tinka vienam mažyliui, tai nebūtinai reiškia, kad tiks ir kitam. Be to, išsirinkus tinkamus vystyklus derėtų žinoti ir kaip užtikrinti tinkamą higieną.

Kokias sauskelnes rinktis – daugkartines ar vienkartines?

Prieš perkant reikėtų apsvarstyti, kokio tipo sauskelnes tėveliams bus patogu naudoti. Rinktis galima iš daugkartinių arba vienkartinių. Daugkartiniai vystyklai patogūs tuo, kad jų sunaudojama daug mažiau, todėl jie labiau tausoja gamtą ir nereikalauja didelių finansinių išlaidų. Be to, tokios sauskelnės dažniausiai gaminamos iš audinių, pavyzdžiui, bambuko, kanapių pluošto, medvilnės. Šios medžiagos mažiau dirgina, alergizuoja odą ir leidžia jai kvėpuoti. Vis dėlto daugkartiniai vystyklai dažnai būna mažesnio sugeriamumo, todėl juos reikia keisti dažniau.

Vienkartines sauskelnes keisti yra patogiau ir užtrunka mažiau laiko. Jos būna didesnio sugeriamumo, taigi oda mažiau kontaktuoja su drėgme. Bet tai gali apsunkinti situaciją, kai norima stebėti, kiek kūdikis šlapinasi, ar nėra dehidratacijos. Be to, vienkartinių sauskelnių sunaudojama daug daugiau. Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais gali prireikti net iki 3 000 vienkartinių sauskelnių.

Svarbu parinkti tinkamą sauskelnių dydį

Nepriklausomai nuo pasirinkto sauskelnių tipo, svarbu, kad jos kūdikiui ne tik nespaustų, bet ir nebūtų per daug laisvos. Perkant vystyklus reikėtų žiūrėti ne į ant pakuotes nurodytą amžių, o šalia pateiktą svorį. Kūdikio svoris nuolat keičiasi, taigi svarbu nuolatos stebėti, ar sauskelnės mažyliui tinka.

Netinkama odos priežiūra sukelia odos problemas

Kūdikių oda yra labai jautri. Netinkama jos priežiūra ar prasta higiena gali sukelti odos bėrimus, iššutimus, sauskelnių dermatitą ar kitas komplikacijas. Šių sveikatos problemų atsiradimą lemia ilgas odos kontaktas su vystykluose esančiomis išmatomis, drėgme, ilgalaikė odos ir sauskelnių medžiagos trintis bei odos maceracija (odos suminkštėjimas, irimas). Norint to išvengti reikėtų:

 • sauskelnes keisti kiekvieną kartą joms susiteršus, kad kūdikio oda turėtų kuo mažiau kontakto su sauskelnių drėgme, išmatomis.
 • Vystyklų keitimo metu kūdikio odą reikėtų nuprausti švariu, šiltu vandeniu ir nusausinti švelnia sausa šluoste. Reikėtų vengti stipraus odos trynimo šluoste ar servetėle.
 • Kiek išeina ilgiau leisti kūdikiui pabūti be vystyklų, kad oda galėtų pakvėpuoti.
 • Ypač svarbu naudoti barjerinius kremus, kurie odą ne tik nuramina, sudrėkina, bet ir apsaugo nuo išorinių dirgiklių. Rekomenduojama rinktis tik dermatologų patvirtintas ir tyrimais paremtas priemones, kurių sudėtyje nėra dirbtinių kvapiklių ar dažiklių.

Pasiruoškite sauskelnių ir higienos priemonių krepšį

Patarimas tėveliams. Kad ir kur su kūdikių keliautumėte, su savimi visada turėkite paruoštą sauskelnių ir higienos priemonių krepšį.

Jame turėtų būti:

 • bent keli vienetai sauskelnių,
 • drėgnų servetėlių pakelis,
 • barjerinis kremas,
 • plastikiniai maišeliai nešvariems vystyklams suvynioti arba šlapiems drabužiams laikyti,
 • dezinfekcinė priemonė rankoms,
 • nedidelė antklodė,
 • vandens buteliukas ir užkandis,
 • drabužėlių perrengti,
 • jei reikia (vasarą ar keliaujant) – kremas nuo saulės ir kepurė,
 • žaislas,
 • čiulptukas.

Kokį barjerinį kremą rinktis?

Tinkamas barjerinis kremas galėtų būti „Relizema Baby Care“ 100 ml tūbelėje. Jis skirtas jautriai ir švelniai kūdikių sauskelnių srities odai. „Relizema Baby Care“ puikiai tinka odai raminti ir apsaugoti nuo paraudimo ir deginimo pojūčio, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių.

Beje, galite rinktis ir kitą „Relizema“ barjerinę apsaugą – purškalą „Relizema Spray & Go – Zinc + Panthenol“. Purškalą itin patogu naudoti, kai reikia apsauginiu sluoksniu padengti sunkiai prieinamas kūno vietas.

Kaip naudoti „Relizema“ produktus?

Ant nuvalytos sausos odos reikėtų tepti kremo sluoksnį, kiekvieną kartą prieš keičiant sauskelnes, arba tada, kai reikia. Prieš naudojant purškalą, jį reikia suplakti ir purkšti ant odos paviršiaus 10–15 cm atstumu, trinti rankomis nereikia. Purškalą naudoti 2 kartus per dieną arba tiek kartų, kiek reikia.