Sėklidės užsisukimas: kodėl būtina skubėti pas chirurgą?
Sėklidės – labai trapus ir skausmingas organas. Dažniausiai jas skauda patyrus traumą žaidimų ar sporto metu. Tačiau jei sėklidę vaikui pradėjo skaudėti dėl nežinomų priežasčių, tėvai turėtų nuvežti jį pas gydytoją, nes skausmą sukelti gali sėklidžių užsisukimas.
Sėklidės užsisukimas – staiga pasireiškianti kapšelio patologinė būklė, kai užspaudžiamos kraujagyslės ir sėklidė nebeaprūpinama krauju. Tai labai greitai sukelia audinių žūtį ir berniukui kyla rizika prarasti vieną sėklidę, o kartu ir 50 proc. vaisingumo.
Kada sėklidė dažniausiai užsisuka?
Nors sėklidė gali užsisukti bet kurio amžiaus berniukams, fiksuojami du šios patologijos pikai:
- pirmasis – naujagimystės,
- antrasis – lytinės brandos laikotarpiu (t. y. tarp 12 ir 18 m.), kai sėklidės natūraliai padidėja.
Suaugusiems vyrams sėklidės užsisuka labai retai.
Sėklidės užsisukimo priežastys
- Pagrindinė sėklidės užsisukimo priežastis – įgimtos sėklinio virželio anomalijos;
- Sėklidės laisvumas, kai sėklidė kapšelyje yra laisviau prisitvirtinusi. Tai taip pat įgimtas ypatumas. Jei sėklidė yra nepakankamai fiksuota ir laisvai juda kapšelyje, ji gali apsisukti aplink savo ašį, taip užspausdama kraujagysles;
- Per didelis fizinis aktyvumas (pastebėta, kad sėklidė dažnai užsisuka po aktyvios fizinės veiklos, pavyzdžiui, sporto);
- Lytinių organų traumos;
- Greitas sėklidžių augimas lytinio brendimo laikotarpiu;
- Nušalimas ir kt.
Rizikos faktoriai:
- Amžius (dažniausiai sėklidė užsisuka naujagimiams ir paaugliams);
- Anksčiau buvęs sėklidės užsisukimas;
- Ši patologija buvo diagnozuota artimiesiems – tėčiui ar broliui.
Sėklidės užsisukimo simptomai
- Staiga pasireiškęs ir intensyvus skausmas kapšelio srityje, ypač čiuopiant sėklidę, plintantis į pilvo apačią, kojas. Jeigu berniukas skundžiasi, kad jam skauda pilvą, gydytojas būtinai turėtų apžiūrėti ir sėklides. Maži vaikai gali nesuprasti ir nemokėti įvardyti, kokį tiksliai organą jiems skauda, o paaugliams gali būti tiesiog gėda pasakyti apie lytinių organų negalavimus;
- Pabrinkusi viena kapšelio pusė;
- Pakitusi kapšelio spalva: užsisukusi sėklidė tampa pilkai melsvos spalvos;
- Dėl skausmo pasireiškę miego sutrikimai: vaikas, jausdamas aštrų skausmą, atsikelia naktį arba paryčiais;
- Pykinimas ir vėmimas, taip pat pasireiškiantys dėl intensyvaus skausmo;
- Sėklidės būna įtemptos, dėl susipynusio sėklinio latako pakilusios (t. y. jų padėtis nėra normali);
- Pakilusi kūno temperatūra (įprastai iki 38–39 °C).
Sėklidės užsisukimo diagnozavimas
- Apžiūra. Dažnai patologija diagnozuojama tiesiog remiantis paciento apžiūra ir klinikiniais simptomais.
- Ultragarsinis tyrimas naudojant doplerį. Sėklidės užsisukimą diagnozuoti geriausiai padeda echoskopija: ją atliekant matyti, kad į sėklidę neteka kraujas;
- Kartais iškart prapjaunamas kapšelis. Taip sėklidės užsisukimas diagnozuojamas greičiau, išvengiama sunkių komplikacijų.
Sėklidės užsisukimo gydymas
- Operacija. Vaiką nedelsiant reikia operuoti. Jei išoperuojama per 6 val. pasireiškus skausmui, paprastai jokių komplikacijų nekyla. Kapšelis revizuojamas chirurginiu būdu, nes būtina atnaujinti kraujotaką. Taip pat po operacijos kapšelis yra fiksuojamas, kad sėklidė ateityje neužsisuktų dar kartą.
- Pirminis mechaninis sėklidės atsukimas. Chirurgai sėklidę pirmiausia gali atsukti rankomis į išorę (vadinamoji manualinė detorsija). Po šios procedūros skausmas šiek tiek atlėgsta, atsinaujina kraujotaka. Tačiau vis tiek reikia operuoti.
Sėklidės užsisukimo komplikacijos
Sėklidei užsisukus, sutrinka kraujotaka, todėl dalis organo audinių per kelias valandas apmiršta, audiniai žūva, o vaikas gali netekti vienos sėklidės (tai reiškia, kad netenkama ir 50 proc. vaisingumo).
Spėjus diagnozuoti patologiją ir atlikti operaciją per kelias valandas, 97–100 proc. atvejų vaiko sėklidė yra išsaugoma.
Kuo daugiau laiko praėję nuo sėklidės užsisukimo, tuo mažesni šansai ją išsaugoti. Pavyzdžiui, praėjus daugiau nei 24 val. po sėklidės užsisaukimo šansų ją išgelbėti – itin nedaug.
Pašalinus sėklidę ir pjūviui visiškai sugijus, po 6 mėn. pagaminamas ir į kapšelį implantuojamas sėklidės protezas (implantas). Pagrindinis operacijos tikslas – atkurti kapšelio simetriją, kad vaikas ar jaunuolis nekompleksuotų. Dabar dažniausiai naudojami fiziologiniu skysčiu užpildyti implantai.