Sėkmingo žindymo receptas: koks jis? (2749)

Mama žindo savo naujagimį Nastyaofly | Shutterstock.com

Vienas dažniausiai nėščiosioms užduodamų klausimų – ar jos ketina kūdikį žindyti. Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra prigimtinis ir natūralus, tačiau ne visoms moterims tai pavyksta savaime. Ne visuomet užtenka ir vien tik didelio noro: čia svarbūs visa galybė komponentų.

Taigi, kaip tinkamai pasiruošti žindymui ir kas šiame procese yra svarbiausia?

Žindymo link – sąmoningai, nusiteikus jam

Sprendimą žindyti lemia daugybė veiksnių:

 • Ar mamai tai apskritai priimtina?
 • Ar mama susipažinusi su žindymo nauda kūdikiui ir sau?
 • Ar netrukus po nėštumo ir gimdymo atostogų reikės grįžti į darbą?
 • Ar partneris palaiko sprendimą žindyti kūdikį?
 • Galbūt žindyti nebus įmanoma dėl kokių nors sveikatos sutrikimų arba vartojamų vaistų?
 • Ar organizmas bus pajėgus pagaminti pakankamai pieno, kad užtikrintų kūdikio augimą?

Tam, kad galėtumėte nuspręsti, ar žindymas – jūsų kelias, svarbu įvertini daugybę savo gyvenimo aspektų. Būkite atviros, pasitelkite artimųjų pagalbą ir, žinoma, humorą.

Ruoškitės iš anksto, atlikite namų darbus

Pasikalbėkite su vaikus auginančiais artimaisiais ar draugais, paprašykite jų pasidalyti patarimais. Jei kažkas neramina (pavyzdžiui, ar galėsite žindyti, jei speneliai įdubę), konsultuokitės su gydytoju, diskutuokite forumuose, lankykite nėščiųjų ar net specializuotus žindymo kursus, skaitykite šios tematikos straipsnius ir knygas. Beje, verta paminėti, kad 70,3 proc. tyrime dalyvavusių moterų patyrė žindymo sunkumų, o pusė mamų, susidūrusių su didesnėmis ar mažesnėmis žindymo problemomis, jautėsi gerai palaikomos sveiktos priežiūros specialistų.

Tyrimais nustatyta, kad gyvybiškai svarbus sėkmingam žindymui – artimųjų palaikymas, padrąsinimas, tad ne tik semkitės patirties iš kitų mamų, bet ir bendraukite su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Teisinga pradžia – oda prie odos kontaktas

Medikai ragina gimdyves, jei tik tai įmanoma, jau per pirmąją valandą po gimdymo priglausti mažylius prie apnuoginto kūno: tai vadinamasis oda prie odos kontaktas. Jo metu išsiskiria pieno gamybą stimuliuojantys hormonai, be to, tai ypatingas prieraišumą skatinantis veiksmas.

Gerkite daug skysčių, sveikai maitinkitės

Sveikai maitintis ir gerti daug skysčių svarbu kiekvienam žmogui, tačiau maitinančiai mamai – ypač. Veikiausiai nė nereikia priminti, kad kasdien būtina išgerti bent apie 2,5–3 l skysčių, geriausia vandens. Taip pat įsidėmėkite, kad kasdien pieno gamybai sudeginama per 500 kcal, tad žindymo laikotarpis – ne metas laikytis dietų ar apriboti mitybą. Žindančioms mamoms itin svarbūs maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, kalcio, geležies, omega-3 riebalų rūgščių.

Plačiau skaitykite:

Susikurkite jaukią atmosferą

Žindymas – intymi veikla, todėl mamai turi būti patogu, ji neturi girdėti triukšmo, niekas jai negali kelti streso. Tad žindymui pasirinkite ramią patalpą (pavyzdžiui, miegamąjį), įsitaisykite, kad tiek jums, tiek kūdikiui būtų patogu. Tiesa, maitinti kūdikį galima ir fotelyje, krėsle, ant sofos ir kt. – nebūtinai ant lovos. Tam, kad vaikelis atsidurtų reikiamame aukštyje, galima naudoti įprastas pagalves, dar patogiau – specialią žindymo pagalvę.

Taip pat labai pravers būti susipažinus su žindymo pozomis. Tinkamai priglaudusios kūdikį galite išvengti spenelių skausmo, kitų įprastų problemų, kurias patiria žindančios mamos.

Plačiau skaitykite:

Pasidomėkite, kas dar galėtų palengvinti žindymą ir ką svarbu įsigyti žindyvėms

Pirmomis žindymo dienomis, kartais ir vėliau praverčia spenelių kremai, sumažinantys diskomfortą. Taip pat gali praversti ir antspeniai, kiti reikmenys, ypač didelis ir tinkamos liemenėlės bei kokybiško pientraukio vaidmuo.

Atrodytų, koks skirtumas, kokią liemenėlę dėvėti. Tačiau žindymo liemenėlės ne tik yra patogios ir palaiko krūtinę, bet ir užtikrina gerą kraujotaką, tad mažesnė tikimybė, kad pieno latakėliai užaks. Užsikimšus pieno latakams moteris ne tik jaučia skausmą, bet ir sumažėja pieno. Rinkdamosi žindymo liemenėles pirmiausia atkreipkite dėmesį į patogumą, ir tik po to – į grožį.

Kokybiškas pientraukis pravers, kai negalėsite kūdikio pamaitinti, nebūsite šalia ar kai norėsite pagausinti pieno gamybą, sugrįžti nuo mišraus maitinimo vien tik prie žindymo ir panašiais atvejais.

Į žindymo procesą įtraukite ir partnerį, pravers kitų artimųjų pagalba

Žindančiai mamai tenka pagrindinis vaidmuo, tačiau, nepaisant to, į visą procesą sėkmingai gali įsitraukti ir tėtis. Vieno JAV, Arkanzaso valstijoje atlikto tyrimo duomenimis, 38 proc. vienišų mamų apskritai net nepradėjo žindyti naujagimių.

Kai ateis laikas žindyti, tėtis gali atnešti jums vaikelį, padėti tinkamai abiem įsitaisyti, paduoti stiklinę vandens ar kokio kito gėrimo, atrūginti kūdikį po maitinimo ir t. t. Nors pagalba atrodo ir nedidelė, tačiau mamai tai – labai svarbu, be to, tai padės tėčiui užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu.

Natūralu, kad žindančiai mamai bus sunku atlikti kai kuriuos buities darbus, tad nesigėdykite prašyti pagalbos.

Būtinai raskite bent kiek laiko sau

Žindymas – tai didelis įsipareigojimas: ne tik mažyliui, bet ir pačiai sau. Žindančios mamos vieną dieną gali būti euforijoje, o kitą vos tramdo norą paduoti kūdikiui buteliuką su pieno mišiniu. Todėl kasdien svarbu rasti bent kiek laiko sau. Gal norėsite išeiti į miestą, pasivaikščioti, pasportuoti ar tiesiog pagulėti karštoje vonioje.

Itin tinkama veikla maitinančioms mamoms – raminančios muzikos klausymasis, kvėpavimo pratimai ar paprasčiausias miegas. Atminkite: išsekimas trikdo pieno gamybą. Tai viena dažniausių problemų, su kuriomis susiduria maitinančios mamos.

Neskubėkite nuleisti rankų, bet tuo pačiu metu ir būkite atlaidi sau

Jei pirmomis dienomis nesiseka, neskubėkite nuleisti rankų: bandykite ir vėl bandykite. Netinkamas kūdikio priglaudimas ir spenelių skausmas – dažniausi pradedančių maitinti mamų nusiskundimai. Sukaupkite visą turimą kantrybę: žindymas – pats tikriausias jos išbandymas.

O jei, nepaisant visų pastangų, žindyti vis tiek nepavyko, per daug neteiskite savęs: vis tiek esate ir būsite pati geriausia mama!

Naujausi komentarai

 1. kristute1
  kristute1 prieš 1 d.

  zemynazemyna parašė:
  Dabar skaitau ,kad gal čia bėda pieno tiekejime , per stipriai varo ,nespėja ryti ir tada taip gaunasi , nes būna atleidžia tai fontanais varo per visur čiurkšlė.😁…

  Būtent tai ir norėjau rašyt, labai stipriai atleidžia pieną, vaikutis nespėja ryt, didelis diskomfortas. Jei angliškai skaitot, pabandykit pagooglint "fast let down", rasit patarimų, ką daryt

 2. zemynazemyna
  zemynazemyna prieš 23 val.

  kristute1 parašė:
  Būtent tai ir norėjau rašyt, labai stipriai atleidžia pieną, vaikutis nespėja ryt, didelis diskomfortas. Jei angliškai skaitot, pabandykit pagooglint "fast let down…

  Ačiū ,bandysiu ieškoti ☺️

 3. stasike
  stasike prieš 22 val.

  zemynazemyna parašė:
  Sveiki. Pastaruoju metu kūdikis pradėjo labai intensyviai žysti , pienas žinoma prabėga pro visur , ir taip zysdamas jaučiasi ryjimo metu ,kad kartu ryja orą , toks…

  Bandykite žindyti atsilošus kūdikis ant jūsų - panašiai kaip gimdykloje kai ant jūsų leliuką uždeda. Taip vaikas pats pasireguliuoja apžiojimą, o gravitacija palėtina tekėjimą. Ir labai patogi poza ☺️
  Jei paveikslėlių ieškosite - laid-down nursing

 4. Amadra
  Amadra prieš 21 val.

  zemynazemyna parašė:
  Dabar skaitau ,kad gal čia bėda pieno tiekejime , per stipriai varo ,nespėja ryti ir tada taip gaunasi , nes būna atleidžia tai fontanais varo per visur čiurkšlė.😁…

  Jo jo, gali buti 😁 Man dar tokiais atvejais padedavo kazkiek nusitraukti pieno pries zindyma. Dazniausiai net ir traukt nereikedavo, tiesiog palaukdavau, kol srovele nubegs ant serveteles. Velesniais menesiais paskui jau susireguliavo viskas. Labiausiai tie fontanai per augimo suolius ir is karto po ju pasireiksdavo, kai mazylis fabrikeli uzkurdavo 🙂

 5. zemynazemyna
  zemynazemyna prieš 20 val.

  stasike parašė:
  Bandykite žindyti atsilošus kūdikis ant jūsų - panašiai kaip gimdykloje kai ant jūsų leliuką uždeda. Taip vaikas pats pasireguliuoja apžiojimą, o gravitacija palėti…

  Ačiū ☺️