Sėkmingo žindymo receptas: koks jis? (2894)

Mama žindo savo naujagimį Nastyaofly | Shutterstock.com

Vienas dažniausiai nėščiosioms užduodamų klausimų – ar jos ketina kūdikį žindyti. Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra prigimtinis ir natūralus, tačiau ne visoms moterims tai pavyksta savaime. Ne visuomet užtenka ir vien tik didelio noro: čia svarbūs visa galybė komponentų.

Taigi, kaip tinkamai pasiruošti žindymui ir kas šiame procese yra svarbiausia?

Žindymo link – sąmoningai, nusiteikus jam

Sprendimą žindyti lemia daugybė veiksnių:

 • Ar mamai tai apskritai priimtina?
 • Ar mama susipažinusi su žindymo nauda kūdikiui ir sau?
 • Ar netrukus po nėštumo ir gimdymo atostogų reikės grįžti į darbą?
 • Ar partneris palaiko sprendimą žindyti kūdikį?
 • Galbūt žindyti nebus įmanoma dėl kokių nors sveikatos sutrikimų arba vartojamų vaistų?
 • Ar organizmas bus pajėgus pagaminti pakankamai pieno, kad užtikrintų kūdikio augimą?

Tam, kad galėtumėte nuspręsti, ar žindymas – jūsų kelias, svarbu įvertini daugybę savo gyvenimo aspektų. Būkite atviros, pasitelkite artimųjų pagalbą ir, žinoma, humorą.

Ruoškitės iš anksto, atlikite namų darbus

Pasikalbėkite su vaikus auginančiais artimaisiais ar draugais, paprašykite jų pasidalyti patarimais. Jei kažkas neramina (pavyzdžiui, ar galėsite žindyti, jei speneliai įdubę), konsultuokitės su gydytoju, diskutuokite forumuose, lankykite nėščiųjų ar net specializuotus žindymo kursus, skaitykite šios tematikos straipsnius ir knygas. Beje, verta paminėti, kad 70,3 proc. tyrime dalyvavusių moterų patyrė žindymo sunkumų, o pusė mamų, susidūrusių su didesnėmis ar mažesnėmis žindymo problemomis, jautėsi gerai palaikomos sveiktos priežiūros specialistų.

Tyrimais nustatyta, kad gyvybiškai svarbus sėkmingam žindymui – artimųjų palaikymas, padrąsinimas, tad ne tik semkitės patirties iš kitų mamų, bet ir bendraukite su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Teisinga pradžia – oda prie odos kontaktas

Medikai ragina gimdyves, jei tik tai įmanoma, jau per pirmąją valandą po gimdymo priglausti mažylius prie apnuoginto kūno: tai vadinamasis oda prie odos kontaktas. Jo metu išsiskiria pieno gamybą stimuliuojantys hormonai, be to, tai ypatingas prieraišumą skatinantis veiksmas.

Gerkite daug skysčių, sveikai maitinkitės

Sveikai maitintis ir gerti daug skysčių svarbu kiekvienam žmogui, tačiau maitinančiai mamai – ypač. Veikiausiai nė nereikia priminti, kad kasdien būtina išgerti bent apie 2,5–3 l skysčių, geriausia vandens. Taip pat įsidėmėkite, kad kasdien pieno gamybai sudeginama per 500 kcal, tad žindymo laikotarpis – ne metas laikytis dietų ar apriboti mitybą. Žindančioms mamoms itin svarbūs maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, kalcio, geležies, omega-3 riebalų rūgščių.

Plačiau skaitykite:

Susikurkite jaukią atmosferą

Žindymas – intymi veikla, todėl mamai turi būti patogu, ji neturi girdėti triukšmo, niekas jai negali kelti streso. Tad žindymui pasirinkite ramią patalpą (pavyzdžiui, miegamąjį), įsitaisykite, kad tiek jums, tiek kūdikiui būtų patogu. Tiesa, maitinti kūdikį galima ir fotelyje, krėsle, ant sofos ir kt. – nebūtinai ant lovos. Tam, kad vaikelis atsidurtų reikiamame aukštyje, galima naudoti įprastas pagalves, dar patogiau – specialią žindymo pagalvę.

Taip pat labai pravers būti susipažinus su žindymo pozomis. Tinkamai priglaudusios kūdikį galite išvengti spenelių skausmo, kitų įprastų problemų, kurias patiria žindančios mamos.

Plačiau skaitykite:

Pasidomėkite, kas dar galėtų palengvinti žindymą ir ką svarbu įsigyti žindyvėms

Pirmomis žindymo dienomis, kartais ir vėliau praverčia spenelių kremai, sumažinantys diskomfortą. Taip pat gali praversti ir antspeniai, kiti reikmenys, ypač didelis ir tinkamos liemenėlės bei kokybiško pientraukio vaidmuo.

Atrodytų, koks skirtumas, kokią liemenėlę dėvėti. Tačiau žindymo liemenėlės ne tik yra patogios ir palaiko krūtinę, bet ir užtikrina gerą kraujotaką, tad mažesnė tikimybė, kad pieno latakėliai užaks. Užsikimšus pieno latakams moteris ne tik jaučia skausmą, bet ir sumažėja pieno. Rinkdamosi žindymo liemenėles pirmiausia atkreipkite dėmesį į patogumą, ir tik po to – į grožį.

Kokybiškas pientraukis pravers, kai negalėsite kūdikio pamaitinti, nebūsite šalia ar kai norėsite pagausinti pieno gamybą, sugrįžti nuo mišraus maitinimo vien tik prie žindymo ir panašiais atvejais.

Į žindymo procesą įtraukite ir partnerį, pravers kitų artimųjų pagalba

Žindančiai mamai tenka pagrindinis vaidmuo, tačiau, nepaisant to, į visą procesą sėkmingai gali įsitraukti ir tėtis. Vieno JAV, Arkanzaso valstijoje atlikto tyrimo duomenimis, 38 proc. vienišų mamų apskritai net nepradėjo žindyti naujagimių.

Kai ateis laikas žindyti, tėtis gali atnešti jums vaikelį, padėti tinkamai abiem įsitaisyti, paduoti stiklinę vandens ar kokio kito gėrimo, atrūginti kūdikį po maitinimo ir t. t. Nors pagalba atrodo ir nedidelė, tačiau mamai tai – labai svarbu, be to, tai padės tėčiui užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu.

Natūralu, kad žindančiai mamai bus sunku atlikti kai kuriuos buities darbus, tad nesigėdykite prašyti pagalbos.

Būtinai raskite bent kiek laiko sau

Žindymas – tai didelis įsipareigojimas: ne tik mažyliui, bet ir pačiai sau. Žindančios mamos vieną dieną gali būti euforijoje, o kitą vos tramdo norą paduoti kūdikiui buteliuką su pieno mišiniu. Todėl kasdien svarbu rasti bent kiek laiko sau. Gal norėsite išeiti į miestą, pasivaikščioti, pasportuoti ar tiesiog pagulėti karštoje vonioje.

Itin tinkama veikla maitinančioms mamoms – raminančios muzikos klausymasis, kvėpavimo pratimai ar paprasčiausias miegas. Atminkite: išsekimas trikdo pieno gamybą. Tai viena dažniausių problemų, su kuriomis susiduria maitinančios mamos.

Neskubėkite nuleisti rankų, bet tuo pačiu metu ir būkite atlaidi sau

Jei pirmomis dienomis nesiseka, neskubėkite nuleisti rankų: bandykite ir vėl bandykite. Netinkamas kūdikio priglaudimas ir spenelių skausmas – dažniausi pradedančių maitinti mamų nusiskundimai. Sukaupkite visą turimą kantrybę: žindymas – pats tikriausias jos išbandymas.

O jei, nepaisant visų pastangų, žindyti vis tiek nepavyko, per daug neteiskite savęs: vis tiek esate ir būsite pati geriausia mama!

Susiję straipsniai

Žindymas ir alkoholis: ar tai suderinama?

Apie alkoholio keliamą riziką žindomam kūdikiui kalbama gana negausiai. Tad ar žindanti mama gali išgerti taurę vyno?

Aktualu mamoms: žindymui reikia ruoštis taip pat, kaip ir gimdymui

Anot nuomonės formuotojos Medeinos Andriulienės, mamos yra linkusios pernelyg sureikšminti kai kuriuos su motinyste susijusius klausimus.

Kūdikis kandžioja spenelį: kodėl ir ką daryti?

Įkandimas žindymo metu - nemalonus, tačiau bent kartą bene visų žindyvių patirtas jausmas. Svarbu suprasti įkandimo priežastis ir tinkamai reaguoti.

Naujausi komentarai

 1. Cavy
  Cavy prieš 2 mėn.

  Žinau, kad žindymo tema, bet čia daugiausia patarėjų manau
  Gal yra kas jau nustojo maitinti pačios? Pastarąjį mėnesį jau maitinau mišriai. Pabaigoje jau buvo belikęs vienas menkas atsigėrimas. Ir jau apie 10 dienų nemaitinu. Vakar nebesidėjau įklotų į liemenėlę. Nežinau ar dėl karštos vonios. Liemenėlė liko gerokai drėgna. Ir krūtys nekietos, bet paspaudus kiek jaučiasi diskomfortas. Spustelėjau, dar bėga (visas tas dienas nieko nebedariau, kad nebeskatinti gamybos). Bijau uždegimo.
  Per kiek laiko turėtų visai dingti? Ir tas diskomfortas, kad praeitų, nes nieko nedarant krūtinė kiek skausminga tokia🤔

 2. Jielka
  Jielka prieš 2 mėn.

  Glorija parašė:
  Medžiagis saugumą galima patikrinti šiame puslapyje https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/tauro/tradename/ panašu, kad saugu ☺️

  Ačiū ☺️

 3. User has not uploaded an avatar
  Vikant prieš 2 mėn.

  Kiek jūsų vaikai išgeria mp?
  MNo 5dienų vienu kartu išgeria tik 0.30g. Kaip paskatinti, kad daugiau išgertų? Užmiega ir nebenori krūties

 4. kkiiss
  kkiiss prieš 2 mėn.

  M

  Vikant parašė:
  Kiek jūsų vaikai išgeria mp?
  MNo 5dienų vienu kartu išgeria tik 0.30g. Kaip paskatinti, kad daugiau išgertų? Už…

  Man ligoninėje sakė, kad kiek dienų (skaičiuojant iki 7-8 d.), tiek turi išgert per 3 val. Tai jei 5 d., tai 50 ml. Tai klausimas,kas kiek žinda, jei kas valandą ar porą, tai gal užtenka vaikui?

 5. Amadra
  Amadra prieš 2 mėn.

  kkiiss parašė:
  M

  Bet MP juk neismatuosi mililitru. Galima, aisku, sverti kudiki pries ir po, bet tam reikia jautriu svarstykliu. Paprasciau tiesiog skaiciuoti sauskelnes. Iki 5 paru bent trys, veliau - bent 6-8 sauskelnes per para rodo, kad kudikis zinda pakankamai. Taip pat svarbu stebeti svori. Jei 2 savaite svoris pilnai atsistato, o per pirmaji menesi yra pakankamas jo prieaugis, tai ir mp, vadinasi, suvalgo jis pakankamai.