Sėkmingo žindymo receptas: koks jis? (2832)

Mama žindo savo naujagimį Nastyaofly | Shutterstock.com

Vienas dažniausiai nėščiosioms užduodamų klausimų – ar jos ketina kūdikį žindyti. Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra prigimtinis ir natūralus, tačiau ne visoms moterims tai pavyksta savaime. Ne visuomet užtenka ir vien tik didelio noro: čia svarbūs visa galybė komponentų.

Taigi, kaip tinkamai pasiruošti žindymui ir kas šiame procese yra svarbiausia?

Žindymo link – sąmoningai, nusiteikus jam

Sprendimą žindyti lemia daugybė veiksnių:

 • Ar mamai tai apskritai priimtina?
 • Ar mama susipažinusi su žindymo nauda kūdikiui ir sau?
 • Ar netrukus po nėštumo ir gimdymo atostogų reikės grįžti į darbą?
 • Ar partneris palaiko sprendimą žindyti kūdikį?
 • Galbūt žindyti nebus įmanoma dėl kokių nors sveikatos sutrikimų arba vartojamų vaistų?
 • Ar organizmas bus pajėgus pagaminti pakankamai pieno, kad užtikrintų kūdikio augimą?

Tam, kad galėtumėte nuspręsti, ar žindymas – jūsų kelias, svarbu įvertini daugybę savo gyvenimo aspektų. Būkite atviros, pasitelkite artimųjų pagalbą ir, žinoma, humorą.

Ruoškitės iš anksto, atlikite namų darbus

Pasikalbėkite su vaikus auginančiais artimaisiais ar draugais, paprašykite jų pasidalyti patarimais. Jei kažkas neramina (pavyzdžiui, ar galėsite žindyti, jei speneliai įdubę), konsultuokitės su gydytoju, diskutuokite forumuose, lankykite nėščiųjų ar net specializuotus žindymo kursus, skaitykite šios tematikos straipsnius ir knygas. Beje, verta paminėti, kad 70,3 proc. tyrime dalyvavusių moterų patyrė žindymo sunkumų, o pusė mamų, susidūrusių su didesnėmis ar mažesnėmis žindymo problemomis, jautėsi gerai palaikomos sveiktos priežiūros specialistų.

Tyrimais nustatyta, kad gyvybiškai svarbus sėkmingam žindymui – artimųjų palaikymas, padrąsinimas, tad ne tik semkitės patirties iš kitų mamų, bet ir bendraukite su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Teisinga pradžia – oda prie odos kontaktas

Medikai ragina gimdyves, jei tik tai įmanoma, jau per pirmąją valandą po gimdymo priglausti mažylius prie apnuoginto kūno: tai vadinamasis oda prie odos kontaktas. Jo metu išsiskiria pieno gamybą stimuliuojantys hormonai, be to, tai ypatingas prieraišumą skatinantis veiksmas.

Gerkite daug skysčių, sveikai maitinkitės

Sveikai maitintis ir gerti daug skysčių svarbu kiekvienam žmogui, tačiau maitinančiai mamai – ypač. Veikiausiai nė nereikia priminti, kad kasdien būtina išgerti bent apie 2,5–3 l skysčių, geriausia vandens. Taip pat įsidėmėkite, kad kasdien pieno gamybai sudeginama per 500 kcal, tad žindymo laikotarpis – ne metas laikytis dietų ar apriboti mitybą. Žindančioms mamoms itin svarbūs maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, kalcio, geležies, omega-3 riebalų rūgščių.

Plačiau skaitykite:

Susikurkite jaukią atmosferą

Žindymas – intymi veikla, todėl mamai turi būti patogu, ji neturi girdėti triukšmo, niekas jai negali kelti streso. Tad žindymui pasirinkite ramią patalpą (pavyzdžiui, miegamąjį), įsitaisykite, kad tiek jums, tiek kūdikiui būtų patogu. Tiesa, maitinti kūdikį galima ir fotelyje, krėsle, ant sofos ir kt. – nebūtinai ant lovos. Tam, kad vaikelis atsidurtų reikiamame aukštyje, galima naudoti įprastas pagalves, dar patogiau – specialią žindymo pagalvę.

Taip pat labai pravers būti susipažinus su žindymo pozomis. Tinkamai priglaudusios kūdikį galite išvengti spenelių skausmo, kitų įprastų problemų, kurias patiria žindančios mamos.

Plačiau skaitykite:

Pasidomėkite, kas dar galėtų palengvinti žindymą ir ką svarbu įsigyti žindyvėms

Pirmomis žindymo dienomis, kartais ir vėliau praverčia spenelių kremai, sumažinantys diskomfortą. Taip pat gali praversti ir antspeniai, kiti reikmenys, ypač didelis ir tinkamos liemenėlės bei kokybiško pientraukio vaidmuo.

Atrodytų, koks skirtumas, kokią liemenėlę dėvėti. Tačiau žindymo liemenėlės ne tik yra patogios ir palaiko krūtinę, bet ir užtikrina gerą kraujotaką, tad mažesnė tikimybė, kad pieno latakėliai užaks. Užsikimšus pieno latakams moteris ne tik jaučia skausmą, bet ir sumažėja pieno. Rinkdamosi žindymo liemenėles pirmiausia atkreipkite dėmesį į patogumą, ir tik po to – į grožį.

Kokybiškas pientraukis pravers, kai negalėsite kūdikio pamaitinti, nebūsite šalia ar kai norėsite pagausinti pieno gamybą, sugrįžti nuo mišraus maitinimo vien tik prie žindymo ir panašiais atvejais.

Į žindymo procesą įtraukite ir partnerį, pravers kitų artimųjų pagalba

Žindančiai mamai tenka pagrindinis vaidmuo, tačiau, nepaisant to, į visą procesą sėkmingai gali įsitraukti ir tėtis. Vieno JAV, Arkanzaso valstijoje atlikto tyrimo duomenimis, 38 proc. vienišų mamų apskritai net nepradėjo žindyti naujagimių.

Kai ateis laikas žindyti, tėtis gali atnešti jums vaikelį, padėti tinkamai abiem įsitaisyti, paduoti stiklinę vandens ar kokio kito gėrimo, atrūginti kūdikį po maitinimo ir t. t. Nors pagalba atrodo ir nedidelė, tačiau mamai tai – labai svarbu, be to, tai padės tėčiui užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu.

Natūralu, kad žindančiai mamai bus sunku atlikti kai kuriuos buities darbus, tad nesigėdykite prašyti pagalbos.

Būtinai raskite bent kiek laiko sau

Žindymas – tai didelis įsipareigojimas: ne tik mažyliui, bet ir pačiai sau. Žindančios mamos vieną dieną gali būti euforijoje, o kitą vos tramdo norą paduoti kūdikiui buteliuką su pieno mišiniu. Todėl kasdien svarbu rasti bent kiek laiko sau. Gal norėsite išeiti į miestą, pasivaikščioti, pasportuoti ar tiesiog pagulėti karštoje vonioje.

Itin tinkama veikla maitinančioms mamoms – raminančios muzikos klausymasis, kvėpavimo pratimai ar paprasčiausias miegas. Atminkite: išsekimas trikdo pieno gamybą. Tai viena dažniausių problemų, su kuriomis susiduria maitinančios mamos.

Neskubėkite nuleisti rankų, bet tuo pačiu metu ir būkite atlaidi sau

Jei pirmomis dienomis nesiseka, neskubėkite nuleisti rankų: bandykite ir vėl bandykite. Netinkamas kūdikio priglaudimas ir spenelių skausmas – dažniausi pradedančių maitinti mamų nusiskundimai. Sukaupkite visą turimą kantrybę: žindymas – pats tikriausias jos išbandymas.

O jei, nepaisant visų pastangų, žindyti vis tiek nepavyko, per daug neteiskite savęs: vis tiek esate ir būsite pati geriausia mama!

Naujausi komentarai

 1. Ahau
  Ahau prieš 3 sav.

  BenBen parašė:
  Padekit man nepasiduot del zindymo. Nu nebegaliu atrodo. Eina 6 savaite, negaliu atsitraukt visiskai. Seniau bent kabodavo kiaura para ir rami budavo, dabar ir papa…

  Kad kaba normalu. Jūsų darbas maitinti. Su laiku labai po truputį mažės. Nuo trijų mėn baigsis diegliai.
  Kad nemiega dieną nėra gerai. Siūlau paieškoti straipsnių apie kūdikių miegą. Apie tarpus tarp miegų. Jei užmiega ir po 5 min pabunda, viskas, laukit vėl 2 val ar kiek ten pagal amžių (mėnesiais) priklauso tarp miegų. Gali būti dėl to ir irzlus ir piktas.
  Kad spjauna ir pyksta gali būti įvairių priežasčių. Bet jei tuštinasi tai viskas gerai.
  Motinystė ir žindymas nėra lengva, ypač pradžioje. Visgi su buteliukais man atrodo dar sunkiau žindant viskas sterilu ir nereikia iš lovos keltis. Nebijokite prašyti artimųjų pagalbos. Beje didelis kamuolys ir nešioklė labai padėtų. Tikiuosi naudojate. Sėkmės, esat nuostabi mama. Tokios mintys iš serijos "kiek galima kabėti..." mane aplankė ne kartą. Bet viskas bus tik geriau ir lengviau ❤️🌷

 2. Ahau
  Ahau prieš 3 sav.

  BenBen parašė:
  Padekit man nepasiduot del zindymo. Nu nebegaliu atrodo. Eina 6 savaite, negaliu atsitraukt visiskai. Seniau bent kabodavo kiaura para ir rami budavo, dabar ir papa…

  Dar apie tą "duodant mišinį tada gali kiti padėti". Pagalvokit, gal jums pagalbos reikėtų ne vaiką pažiūrėti, o valgyti pagaminti (atvežti), namus sutvarkyti. O jūs tik gulėkit ir maitinkit suprantu sunku pradžioj priprasti su nauju asmeniu savo gyvenimo rutinoje, neatsiejamu nuo savęs, bet viskas gerai su tuo. Pamenu į kirpyklą negalėdavau užsirašyti ir apsikirpti ir nusidažyti plaukus. Nes tiek ilgai vaikas neišbus be mp. Tai registruodavausi arba kirpimui arba dažymui per kartą viskas įmanoma ir su leliuku varinėti visur.

 3. BenBen
  BenBen prieš 3 sav.

  Ahau parašė:
  Dar apie tą "duodant mišinį tada gali kiti padėti". Pagalvokit, gal jums pagalbos reikėtų ne vaiką pažiūrėti, o valgyti pagaminti (atvežti), namus sutvarkyti. O jūs…

  Padejot, aciu 🥹 Uzteko keliu parasytu dalyku, apie kuriuos visai nepagalvojau ir tikrai kitaip paziurejau dabar i viska. Aisku ir nuotaika dabar kitokia, kai miega, DIENA! 😁 Siandien tenka iki rytojaus duot misinuka, kadangi tvarkant dantis reikejo stipriu nuskausminamuju. Uzsikaupt pienuko nespejau, nes kai kabo isvien tikrai neiseina traukt, o dar beveik parai. Tai is tikruju skauda sirdi, kad negaliu dabar pati maitint. Tikiuosi viskas ok bus toliau ir nepakenks sitas nuklydimas

 4. Amadra
  Amadra prieš 3 sav.

  BenBen parašė:
  Padejot, aciu 🥹 Uzteko keliu parasytu dalyku, apie kuriuos visai nepagalvojau ir tikrai kitaip paziurejau dabar i viska. Aisku ir nuotaika dabar kitokia, kai miega,…

  Jei galit, nusitraukinekit piena, kad jis toliau gamintusi. Per diena jis tikrai neprapuls, bet po keliu dienu mazylis gali dazniau kabeti ant kruties, kol viskas atsistos i vezes.

  O jei leliukas diena eme miegot, butinai ir jus pailsekit, dzin tie indai ir skalbiniai😉

 5. User has not uploaded an avatar
  werner prieš 3 sav.

  BenBen parašė:
  Padejot, aciu 🥹 Uzteko keliu parasytu dalyku, apie kuriuos visai nepagalvojau ir tikrai kitaip paziurejau dabar i viska. Aisku ir nuotaika dabar kitokia, kai miega,…

  Pasitikrinkit per puslapi e-lactania vaistu veikliaja medziaga, daznai buna, kad gydytojai sako, kad nesuderinama su zindymu, o is tikro viskas ten suderinama