Sėkmingo žindymo receptas: koks jis? (2770)

Mama žindo savo naujagimį Nastyaofly | Shutterstock.com

Vienas dažniausiai nėščiosioms užduodamų klausimų – ar jos ketina kūdikį žindyti. Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra prigimtinis ir natūralus, tačiau ne visoms moterims tai pavyksta savaime. Ne visuomet užtenka ir vien tik didelio noro: čia svarbūs visa galybė komponentų.

Taigi, kaip tinkamai pasiruošti žindymui ir kas šiame procese yra svarbiausia?

Žindymo link – sąmoningai, nusiteikus jam

Sprendimą žindyti lemia daugybė veiksnių:

 • Ar mamai tai apskritai priimtina?
 • Ar mama susipažinusi su žindymo nauda kūdikiui ir sau?
 • Ar netrukus po nėštumo ir gimdymo atostogų reikės grįžti į darbą?
 • Ar partneris palaiko sprendimą žindyti kūdikį?
 • Galbūt žindyti nebus įmanoma dėl kokių nors sveikatos sutrikimų arba vartojamų vaistų?
 • Ar organizmas bus pajėgus pagaminti pakankamai pieno, kad užtikrintų kūdikio augimą?

Tam, kad galėtumėte nuspręsti, ar žindymas – jūsų kelias, svarbu įvertini daugybę savo gyvenimo aspektų. Būkite atviros, pasitelkite artimųjų pagalbą ir, žinoma, humorą.

Ruoškitės iš anksto, atlikite namų darbus

Pasikalbėkite su vaikus auginančiais artimaisiais ar draugais, paprašykite jų pasidalyti patarimais. Jei kažkas neramina (pavyzdžiui, ar galėsite žindyti, jei speneliai įdubę), konsultuokitės su gydytoju, diskutuokite forumuose, lankykite nėščiųjų ar net specializuotus žindymo kursus, skaitykite šios tematikos straipsnius ir knygas. Beje, verta paminėti, kad 70,3 proc. tyrime dalyvavusių moterų patyrė žindymo sunkumų, o pusė mamų, susidūrusių su didesnėmis ar mažesnėmis žindymo problemomis, jautėsi gerai palaikomos sveiktos priežiūros specialistų.

Tyrimais nustatyta, kad gyvybiškai svarbus sėkmingam žindymui – artimųjų palaikymas, padrąsinimas, tad ne tik semkitės patirties iš kitų mamų, bet ir bendraukite su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Teisinga pradžia – oda prie odos kontaktas

Medikai ragina gimdyves, jei tik tai įmanoma, jau per pirmąją valandą po gimdymo priglausti mažylius prie apnuoginto kūno: tai vadinamasis oda prie odos kontaktas. Jo metu išsiskiria pieno gamybą stimuliuojantys hormonai, be to, tai ypatingas prieraišumą skatinantis veiksmas.

Gerkite daug skysčių, sveikai maitinkitės

Sveikai maitintis ir gerti daug skysčių svarbu kiekvienam žmogui, tačiau maitinančiai mamai – ypač. Veikiausiai nė nereikia priminti, kad kasdien būtina išgerti bent apie 2,5–3 l skysčių, geriausia vandens. Taip pat įsidėmėkite, kad kasdien pieno gamybai sudeginama per 500 kcal, tad žindymo laikotarpis – ne metas laikytis dietų ar apriboti mitybą. Žindančioms mamoms itin svarbūs maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, kalcio, geležies, omega-3 riebalų rūgščių.

Plačiau skaitykite:

Susikurkite jaukią atmosferą

Žindymas – intymi veikla, todėl mamai turi būti patogu, ji neturi girdėti triukšmo, niekas jai negali kelti streso. Tad žindymui pasirinkite ramią patalpą (pavyzdžiui, miegamąjį), įsitaisykite, kad tiek jums, tiek kūdikiui būtų patogu. Tiesa, maitinti kūdikį galima ir fotelyje, krėsle, ant sofos ir kt. – nebūtinai ant lovos. Tam, kad vaikelis atsidurtų reikiamame aukštyje, galima naudoti įprastas pagalves, dar patogiau – specialią žindymo pagalvę.

Taip pat labai pravers būti susipažinus su žindymo pozomis. Tinkamai priglaudusios kūdikį galite išvengti spenelių skausmo, kitų įprastų problemų, kurias patiria žindančios mamos.

Plačiau skaitykite:

Pasidomėkite, kas dar galėtų palengvinti žindymą ir ką svarbu įsigyti žindyvėms

Pirmomis žindymo dienomis, kartais ir vėliau praverčia spenelių kremai, sumažinantys diskomfortą. Taip pat gali praversti ir antspeniai, kiti reikmenys, ypač didelis ir tinkamos liemenėlės bei kokybiško pientraukio vaidmuo.

Atrodytų, koks skirtumas, kokią liemenėlę dėvėti. Tačiau žindymo liemenėlės ne tik yra patogios ir palaiko krūtinę, bet ir užtikrina gerą kraujotaką, tad mažesnė tikimybė, kad pieno latakėliai užaks. Užsikimšus pieno latakams moteris ne tik jaučia skausmą, bet ir sumažėja pieno. Rinkdamosi žindymo liemenėles pirmiausia atkreipkite dėmesį į patogumą, ir tik po to – į grožį.

Kokybiškas pientraukis pravers, kai negalėsite kūdikio pamaitinti, nebūsite šalia ar kai norėsite pagausinti pieno gamybą, sugrįžti nuo mišraus maitinimo vien tik prie žindymo ir panašiais atvejais.

Į žindymo procesą įtraukite ir partnerį, pravers kitų artimųjų pagalba

Žindančiai mamai tenka pagrindinis vaidmuo, tačiau, nepaisant to, į visą procesą sėkmingai gali įsitraukti ir tėtis. Vieno JAV, Arkanzaso valstijoje atlikto tyrimo duomenimis, 38 proc. vienišų mamų apskritai net nepradėjo žindyti naujagimių.

Kai ateis laikas žindyti, tėtis gali atnešti jums vaikelį, padėti tinkamai abiem įsitaisyti, paduoti stiklinę vandens ar kokio kito gėrimo, atrūginti kūdikį po maitinimo ir t. t. Nors pagalba atrodo ir nedidelė, tačiau mamai tai – labai svarbu, be to, tai padės tėčiui užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu.

Natūralu, kad žindančiai mamai bus sunku atlikti kai kuriuos buities darbus, tad nesigėdykite prašyti pagalbos.

Būtinai raskite bent kiek laiko sau

Žindymas – tai didelis įsipareigojimas: ne tik mažyliui, bet ir pačiai sau. Žindančios mamos vieną dieną gali būti euforijoje, o kitą vos tramdo norą paduoti kūdikiui buteliuką su pieno mišiniu. Todėl kasdien svarbu rasti bent kiek laiko sau. Gal norėsite išeiti į miestą, pasivaikščioti, pasportuoti ar tiesiog pagulėti karštoje vonioje.

Itin tinkama veikla maitinančioms mamoms – raminančios muzikos klausymasis, kvėpavimo pratimai ar paprasčiausias miegas. Atminkite: išsekimas trikdo pieno gamybą. Tai viena dažniausių problemų, su kuriomis susiduria maitinančios mamos.

Neskubėkite nuleisti rankų, bet tuo pačiu metu ir būkite atlaidi sau

Jei pirmomis dienomis nesiseka, neskubėkite nuleisti rankų: bandykite ir vėl bandykite. Netinkamas kūdikio priglaudimas ir spenelių skausmas – dažniausi pradedančių maitinti mamų nusiskundimai. Sukaupkite visą turimą kantrybę: žindymas – pats tikriausias jos išbandymas.

O jei, nepaisant visų pastangų, žindyti vis tiek nepavyko, per daug neteiskite savęs: vis tiek esate ir būsite pati geriausia mama!

Naujausi komentarai

 1. Mėlyna Rasa prieš 3 sav.

  Ahau parašė:
  Man atrodo galima ne tik į šeimos gydytoją kreiptis bet ir į gimdymo namus. Pvz VGN konsultuoja ir žindymo specialistė kažkiek laiko po gimdymo. Tik nepamenu kiek i…

  Šiandien einu pas ŠG. Paklausiu kame šaknys. Niekas nesikeičia. Guzas tokio pačio dydžio, skausmingas, paraudęs.

  Žindau pagal poreikį, bet ne rečiau kaip 2-3 valandas. Kartais ir dažniau.
  Toje pačioje krūtyje yra įtrūkęs spenelis, tepu lanolinu, darau oro vonias. Duodu pakabėti.
  Dar labiau dažninti žindymą?

 2. stasike
  stasike prieš 3 sav.

  Mėlyna Rasa parašė:
  Šiandien einu pas ŠG. Paklausiu kame šaknys. Niekas nesikeičia. Guzas tokio pačio dydžio, skausmingas, paraudęs.

  Kabėti nereikia ant žaisdos, efektyvus žindymas gerai. ŠG labai priklauso ar ką patars. Dažnai jie žindymo klausimais ne itin kompetetingi? Kur gimdete? Gal ten yra žindymo konsultantė?

 3. Amadra
  Amadra prieš 3 sav.

  stasike parašė:
  Kabėti nereikia ant žaisdos, efektyvus žindymas gerai. ŠG labai priklauso ar ką patars. Dažnai jie žindymo klausimais ne itin kompetetingi? Kur gimdete? Gal ten yra…

  Na, seimos gydytoja gali pas mamologa nukreipti. Gali buti ir uzdegimo zidinukas, maza kas.

 4. Mėlyna Rasa prieš 3 sav.

  stasike parašė:
  Kabėti nereikia ant žaisdos, efektyvus žindymas gerai. ŠG labai priklauso ar ką patars. Dažnai jie žindymo klausimais ne itin kompetetingi? Kur gimdete? Gal ten yra…

  Gimdžiau Panevėžyje. Čia tikrai nėra sertifikuotos žindymo specialistės. ŠG paskyrė kraujo tyrimus bei crb. Crb 54, leukocitai padideję. Bakterinis uždegimas, gavau savaitei antibiotikų. Su žindymo suderinami. Gydytoja dar bandė rasti vietų dėl echo, bet sakė, jei pablogės būklė važiuoti į priėmimą, kad extra apžiūrėtų.
  Pati jaučiuosi gerai, temp nėra.

 5. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 7 val.

  Sveikos, padėkit suprast man mano 6 dienų vaiką - šiandien du maitinimus iš eilės žindė po ~1,5 val., paskutinį maitinimą tampo krūtį, meta, vėl čiumpa visa net drebėdama, vėl meta, žiojas taip lyg norėtų praryt tą krūtį 😳 ir taip 1,5 val davėmės, kol galiausiai su papuliu ir užmigo burnoj.. krūtis jau keitaliojau per tiek laiko, nors paspaudus tai bėgdavo pienukas.. čia taip užsisakinėja pienuko daugiau ar kame reikalas?

Skelbimai

28,00 €
62 | 1-3 mėn.
10,00 €
80 | 9-15 mėn.
20,00 €
74 | 6-9 mėn.