Skaitymo nauda vaikui – neginčijama: naudingi patarimai tėvams

Mama skaito savo vaikui kryzhov | Shutterstock.com

Skaitymas – tai langas vaikui į pasaulį. Juk skaitydami praplatiname jų horizontus, treniruojame kognityvinius, socialinius, intelektualinius raumenis.

Dalis vaikų mėgsta tą daryti jau nuo pat pirmos išmoktos raidės. Kiti, deja, prisiverčia sunkiai. Kaip įskiepyti skaitymą vaikams jau nuo mažų dienų? Kaip lavinti jo kūrybines galias?

Skaitykite vaikui kuo daugiau

Jau nuo pat pirmų dienų skaitykite savo vaikui knygeles. Tegul ši rutina tampa jam savaime suprantama. Augęs koja kojon su linksmomis, įtraukiančiomis, įdomiomis, spalvingomis istorijomis ateityje jis neįsivaizduos, kaip įmanoma gyventi be jų. Skaitymas taps jam pozityviu įpročiu, kažkuo savaime suprantamu kaip dušas ar kasdieniai pusryčiai.

Skaitydami, sekite tekstą pirštu

Kai skaitote vaikui knygelę, braukdami pirštu per puslapio eilutes, mokote vaiką skaitymo pradmenų. Jis nevalingai seka jūsų pirštą, todėl pastebi, kad skaitymas vyksta iš kairės į dešinę, pradeda įžvelgti žodžius ir skyrybos ženklus. Klausydamas jūsų pasakojimo, jis suvokia, kad už šių raidelių slypi intriguojantis, paslaptingas pasaulis, kupinas nuotykių ir patyrimų. Pasąmoningai vaikas ima sieti šį procesą su malonumu. Todėl yra didelė tikimybė, kad jo paaugusio ilgi tekstai neatbaidys.

Tegul personažai kalba skirtingais balsais

Tegul vieni personažai kalba storu, žemu balsu, o kiti – plonu ir aukštu. Taip suteiksite istorijai išraiškingumo, ji turės mažiau šansų pabosti vaikui. Kuo gyvybingesnis, spalvingesnis, išraiškingesnis pasakojimo perteikimas – tuo didesnis vaiko įsitraukimas. Tegul skaitymas primena linksmą žaidimą!

Kartu analizuokite iliustracijas

Vaikiškos knygelės beveik visada būna gausiai iliustruotos. Piešiniai jose stebinantys – spalvingi, kūrybiški, įdomūs. Neišnaudoti šio puikaus resurso – tikra nuodėmė. Todėl neskubėkite perversti puslapio. Atkreipkite vaiko dėmesį į iliustraciją ir kartu aptarkite, ką matote joje. Kokios yra spalvos, kokie objektai? Gal tai gėlės, o gal – gyvūnai, gamtos elementai? Suskaičiuokite juos. Galite taip pat palyginti vieną objektą su kitu. Koks augalas yra didesnis, o kuris – gražesnis vaikui? Kodėl? Įtraukę vaiką į visus istorijos aspektus, išmokysime jį pažinti, pastebėti, tyrinėti.

Kartu su vaiku kurkite naujas istorijas

Kartu su vaiku kurkite naujas istorijas pasakojimo viduje. Jei kuris nors personažas užmigo – paklauskite, kaip vaikas galvoja, koks buvo jo sapnas? Jei kitas veikėjas atsidūrė nelaimėje, kartu sugalvokite išeitį, galimus problemos sprendimo būdus. Kartu spręskite ir moralines personažų dilemas: pabėgti ar padėti draugui? Pasidalinti obuoliu ar pasilikti jį sau? Visa tai skatins vaiko įsitraukimą, įsijautimą ir padės suvokti tekstą giliau.

Tegul skaitymas tampa reguliarus

Paverskite skaitymą teigiamu įpročiu ir darykite tai kasdien. Tegul ši veikla tampa ne smagiu laiko praleidimu „kartas nuo karto“, o tvirtu kasdieniu įpročiu – tarsi valytumėte dantis ar vakarieniautumėte. Reguliarus skaitymas ne tik plečia vaiko žodyną, bet ir skatina kūrybiškumą, lavina intelektą, padeda lengviau suprasti save ir kitus.

Apie skaitymo naudą su vaikais plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!