Vaiką pykina važiuojant automobiliu: ką daryti (23)

Vaiką pykiną važiuojant automobiliu Daniel Jedzura | Shutterstock.com

Keliaujant automobiliu dažniausiai pykina 2–12 metų vaikus (kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad 6 - 12 m.), tačiau dažniausiai pats pikas pasiekiamas, kai vaikui yra 9–10 m. Vyresni vaikai automobilyje dažnai žaidžia žaidimus arba skaito knygą: pykinimas dėl to tampa dar intensyvesnis.

Pagrindiniai simptomai, pasireiškiantys supykinus – sutrikusi skrandžio veikla, prakaitavimas, nuovargis, galvos skausmas, svaigimas, apetito praradimas ir vėmimas.

Dėl tikslumo reikėtų paminėti, kad vaiką taip pat gali pykinti ir skrendant lėktuvu ar plaukiant laivu (tai jūros liga).

Kodėl vaiką pykina keliaujant automobiliu?

Tiksliai nėra žinoma, kodėl vienus vaikus važiuojant automobiliais ir autobusais stipriai pykina, o kitiems tai beveik ar visai neturi įtakos.

Pykinimą labiausiai nulemia vestibulinis aparatas – vidinėje ausyje esantis jutiminis organas, reaguojantis net ir į pačius menkiausius galvos padėties pasikeitimus, padedantis išlaikyti pusiausvyrą, koordinaciją.

Mažų vaikų vestibulinis aparatas yra jautrus, nebrandus, važiuojant automobiliu smegenims jis siunčia signalą, kad vaikas juda, tačiau kūno padėtis nekinta (kitaip tariant, vidinė vaiko ausis pajunta judesį, bet jo akys ir kūnas – ne), todėl smegenys nepakelia šio disbalanso – pasireiškia pykinimas, vėmimas, galvos skausmai.

Vienų vaikų vestibulinis aparatas yra jautresnis ir jie kelionių metu jaučiasi nemaloniai, o kiti jas puikiai toleruoja. Manoma, kad tai nulemia ir paveldimumas: jeigu vieną iš tėvų pykindavo keliaujant automobiliu, tikėtina, kad šis negalavimas pasireikš ir vaikams.

Ką daryti, kad keliaujant automobiliu vaiką pykintų kuo mažiau?

Patarimai prieš kelionę

 • Nepykins miegančio vaiko. Jeigu vaikas vis dar miega pietų miego, ilgesnes keliones planuokite kaip tik tuo metu: vaiką mažiau pykins.
 • Prieš kelionę pakoreguokite vaiko meniu. Artėjant kelionei automobiliu arba jos metu nemaitinkite vaiko sočiais patiekalais, neduokite sunkiai virškinamų produktų. Geriausia, kad vaikas tik užkąstų. Jei jis užsinorės valgyti kelionės metu, puikiai tinka, pavyzdžiui, sūrūs krekeriai. Stebėkite, kas pagerina situaciją: vieni vaikai geriau jaučiasi prieš kelionę užvalgę, kiti kaip tik viską išvemia, todėl maistas tik padaro „meškos paslaugą“.
 • Duokite vaistų nuo pykinimo. Jei planuojate tolimesnę kelionę automobiliu, pasitarkite su gydytoju: tikėtina, kad jis gali skirti vaistų nuo pykinimo, mažinančių vėmimo centro dirglumą. Tačiau turėkite omenyje, kad tokio tipo preparatai rekomenduojami vaikams nuo 6 m., o jų reikia duoti iki kelionės likus bent 30–60 min. Pagrindinis šalutinis tokio tipo vaistų poveikis – mieguistumas, taip pat gali pasireikšti skrandžio sutrikimų.
 • Visuomet prieš kelionę pasiruoškite maišelių. Reikia turėti pasiruošus maišelį skrandžio turiniui, jeigu vaikas pradėtų vemti.
 • Venkite nebūtinų kelionių, mažinkite jų trukmę. Jeigu situacija – išties prasta, gali tekti sumažinti nebūtinų ilgesnių kelionių dažnį. Taip pat galima pasistengti sumažinti ir kelionių trukmę: mamos pasakoja, kad kai kurie vaikai pradeda vemti nuo kelionės pradžios praėjus vidutiniškai pusvalandžiui.

Patarimai kelionės metu

 • Sodinkite vaiką priekyje, kad žiūrėtų tiesiai. Jei vaikas keliauja autobusu, geriausia jį sodinti kuo arčiau priekio, nes kuo toliau vaikas sėdės, tuo labiau jį užsups. Jeigu keliaujate automobiliu, vaiko automobilinę kėdutę montuokite arba vyresnį vaiką sodinkite galinių sėdynių viduryje, kad vaikas galėtų žiūrėti tiesiai pro priekinį langą.
 • Neleiskite skaityti, naudotis telefonu, planšete ir pan. Įvairios veiklos, kurių metu reikia sutelkti žvilgsnį, kelionės metu sukelia blogumo jausmą, pykinimą. Taip yra dėl to, kad į nejudantį, arti esantį tašką susitelkusios akys tarsi signalizuoja smegenims, kad mes stovime vietoje, o judesį fiksuojantis vestibulinis aparatas siunčia priešingą informaciją.
 • Žvilgsnis – į objektus už lango. Skatinkite vaiką žvelgti pro langą (geriausia priekinį) į įvairius, toliau esančius objektus, o ne vartyti knygutes, žaisti žaidimus ar žiūrėti į ekraną.
 • Pasirūpinkite tinkamu vėdinimu automobilio salone. Jeigu automobilyje labai šilta, trūksta deguonies, vaiką dar labiau pykins, todėl nureguliuokite optimalią temperatūrą ir užtikrinkite tinkamą ventiliaciją.
 • Nukreipkite vaiko mintis nuo nemalonių pojūčių. Jeigu vaiką važiuojant automobiliu pykina, pabandykite bent kiek nukreipti jo dėmesį: kelionės metu kalbinkite, įjunkite jo mėgstamą muziką ar dainuokite daineles.
 • Išbandykite akupresūrą. Suimkite vaiko riešą ir vidinėje jo pusėje pirštais užčiuopkite raiščius. Šią vietą švelniai, bet gan tvirtai paspauskite, patrinkite sukamaisiais judesiais. Pakartokite su kita ranka. Vaistinėse taip pat galite įsigyti tiek suaugusiems, tiek vaikams pritaikytų akupresūrinių apyrankių, spaudžiančių šiuos riešuose esančius taškus.
 • Kelionės metu gali padėti mėta, imbieras ir kt. užkandžiai. Šiek tiek padėti gali mėtinė kramtomoji guma, pastilės, rūgštaus skonio čiulpinukai, imbieras (pavyzdžiui, džiovinti, cukruoti imbiero gabaliukai), krekeriai, paprasti sausainiai, džiūvėsiai, vandens gurkšnojimas mažais gurkšneliais. Tiesa, kai kurie vaikai, atvirkščiai, geriau jaučiasi važiuodami tuščiu skrandžiu.
 • Pakoreguokite savo vairavimo įpročius. Tėvai gali pakoreguoti vairavimo įpročius, pavyzdžiui, sulėtinti greitį, nedaryti staigių posūkių, ypač jeigu keliaujama vingiuotu keliu ar kalnuotoje vietovėje.
 • Darykite dažnesnes pertraukėles. Periodiškai sustokite, išlipkite iš automobilio, porą minučių pasivaikščiokite.

Ką daryti, jeigu kelionės metu vaiką pradėjo stipriai pykinti?

Jeigu vaiką praėjo labai stipriai pykinti, jis vemia, kuo greičiau sustokite artimiausioje aikštelėje ir leiskite kelias minutes pasivaikščioti arba pagulėti ant nugaros.

Taip pat pagelbėti gali ant kaktos dedami šalti kompresai.

Kūdikiai ir maži vaikai dar nemoka pasakyti, kad jiems bloga, todėl apie tai gali įspėti žiovulys, dūsavimas, raugėjimas ar nervingumas.

Jeigu vaikas apsivėmė, jam reikėtų duoti atsigerti vandens ar truputį sulčių: pastarosios padės greičiau atsikratyti burnoje likusio nemalonaus poskonio. Vandens reikia duoti po truputį, nes vaikas netruks gali išvemti ir jį.

Vaikas vemia važiuojant automobiliu: ar šį negalavimą jis išaugs?

Gera žinia – jog lytinio brendimo metu ir jam pasibaigus pykinimas keliaujant automobiliu nuslopsta.

Manoma, kad ilgainiui vaikų organizmas tiesiog įpranta prie judėjimo, vestibulinis aparatas tampa nebe toks jautrus, o smegenys „išmoksta“ teisingai vertinti jo siunčiamą informaciją.

Tiesa, pykinimas važiuojant automobiliu kartais išlieka ir suaugus, tačiau tokiu atveju, žmonės išmoksta greitai atpažinti kūno siunčiamus signalus ir atranda jiems veiksmingiausius pykino slopinimo būdus - stebi objektus tolumoje, gurkšnoja šaltą vandenį, čiulpia imbierinius saldainius ir kt.

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.

Naujausi komentarai

 1. akvile84
  akvile84 prieš 11 mėn.

  Dukra pradėjo vemti nuo 9men, dar nepraėjo , kažkiek gelbėjo kėdutė viduryje arba priekyje, stengėmės važiuoti miego metu arba laikyti gulsčiau, teko ir ant kelių vežti ne kartą , kai pamatydavau ,kad jau nelabai gerai išimdavau iš kėdutės , padėdavo kai pati judėti pradeda, kažkiek gelbėjo visokie trapučiai važiuojant , nuolat kramtydavo, vėliau rūgštūs čiulpinukai, dabar jau imbiero tabletes kartais duodu .

 2. ...Dream...
  ...Dream... prieš 11 mėn.

  Mano vaikas buvo pradejes vemti vaziuojant automobiliu. Tai po metu issiaiskinom, kad buvo letinis sinusitas. Ji isgydzius vemimai baigesi.

 3. Kristinukas prieš 11 mėn.

  Mano mergytei padeda šios apyrankės nuo pykinimo

 4. Mėlyna Rasa prieš 11 mėn.

  JolP parašė:
  Sveikos mamytės, gal galit pasidalinti patirtimi, 1,1 metu mergytė pradėjo vemti važiuojant automobiliu ilgesnėje kelionej po kelis kartus. Kas padėjo? Kada praėjo …

  *Pirmiausiai tai planuočiau, kad bent nuo pavalgymo/užvalgymo praeitų min 30 minučių prieš kelionę ir tik tada važiuoti.
  *Rinktis mažiau vingiuotus, kalnuotus, duobėtas kelius.
  *Važiuoti miego metu.
  *Kai pakeisite kėdutę veidu į pasaulį, sodinkite šalia vairuotojo.
  *Daugiau supkite sūpynėse. Lavėja vestibiuliarinis aparatas.

  Nepaguosiu, mano 5metę irgi pykina. Ji pasako kada bloga. Su mažiukais sunkiau.
  Visada turėkite indėlį automobilyje. Stebėkite vaiką.

 5. Vaida555
  Vaida555 prieš 11 mėn.

  JolP parašė:
  Sveikos mamytės, gal galit pasidalinti patirtimi, 1,1 metu mergytė pradėjo vemti važiuojant automobiliu ilgesnėje kelionej po kelis kartus. Kas padėjo? Kada praėjo …

  Oi ilgai gali jis užsitęst. Aš išaugau jį gal 16-17 metų. O skaityti automobilyje kai nebepykina galėjau tik sulaukusi 30+ 😊