Vaikas neteko sąmonės: kaip gaivinti? (1)

Jens Molin | Shutterstock.com

Sąmonę praradęs arba, dar blogiau, nekvėpuojantis vaikas siaubingai išgąsdina tėvus, tačiau tokiose situacijose labai svarbu nepasimesti, nedelsiant nė akimirkos kviesti pagalbą ir pradėti gaivinti vaiką.

Sąmonės netekimas, vertinant visą pasaulio populiaciją, yra pakankamai dažnas negalavimas – 40-50% žmonių bent kartą gyvenime netenka sąmonės. Su šia problema dažniau susiduria paaugliai ir senyvo amžiaus žmonės, o vaikai – gerokai rečiau.

Vaikas, kaip ir bet kurio amžiaus žmogus, gali netekti sąmonės dėl daugelio priežasčių:

Kodėl būtina nedelsiant gaivinti nekvėpuojantį žmogų?

Sutrikus kvėpavimui ir organizmui negaunant deguonies, žmogus miršta labai greitai, per kelias minutes, todėl labai svarbu nedelsiant pradėti gaivinimą.

Gaivinant atliekami krūtinės ląstos paspaudimai ir oro įpūtimai iš burnos į burną, jų skaičius priklauso nuo gaivinamo asmens amžiaus:

  • Gaivinant vaikus – 2 oro įpūtimai, 15 paspaudimų;
  • Gaivinant suaugusius – 2 įpūtimai, 30 paspaudimų.

Pagal senesnį standartą vaikams, kaip ir suaugusiems, gali būti atliekama 30 paspaudimų ir 2 įpūtimai, tačiau svarbesnis yra ne tikslus paspaudimų ir įpūtimų skaičius, o nepertraukiamas, ritmingas gaivinimas.

„Pametę“ krūtinės paspaudimų ar oro įpūtimų skaičių neišsigąskite ir toliau tęskite gaivinimą – net ir nevisiškai tiksliai atliekamas gaivinimas labai padidina šansus išgyventi!

Jei kūdikis ar vaikas neteko sąmonės

Įsitikinkite, kad vaikas tikrai neteko sąmonės. Jį pajudinkite, pakalbinkite.

Jeigu vaikas nereaguoja, patikrinkite kvėpavimą. Prie vaiko burnos pridėkite savo akies kraštą. Tai leis pajusti kvėpavimą ir tuo pačiu pamatyti krūtinės kilnojimąsi.

Jeigu vaikas nėra sąmoningas, bet kvėpuoja, paguldykite jį ant kieto paviršiaus, paverskite ant šono, truputį atloškite galvą (taip, kad smakras nesiremtų į krūtinę).

Nedelsdami iškvieskite greitąją medicinos pagalbą (skambinti bendrosios pagalbos numeriu 112).

Jeigu kūdikis arba vaikas neteko sąmonės ir nekvėpuoja

Nedelsdami iškvieskite greitąją medicinos pagalbą (skambinti bendrosios pagalbos numeriu 112).

Jeigu per 10 sekundžių vaikas nereaguoja, kvėpavimo nepajuntate, nepamatote, kad kilnojasi krūtinė, nedelsiant pradėkite gaivinti vaiką.

Vaiką paguldykite ant kieto paviršiaus, ant nugaros, švelniai, truputį atloškite vaiko galvą (taip, kad smakras nesiremtų į krūtinę) ir pražiodykite burną.

Prieš įpūtimą greitai apžiūrėkite burną, įsitikinkite, kad nėra svetimkūnių, kuriais vaikas galėjo užspringti. Jeigu matote svetimkūnį, jį išimkite vienu pirštu. Jeigu svetimkūnio lengvai nepasiekiate, nebandykite to daryti, nes rizikuojate jį įstumti giliau.

Įpūtimai. Iš pradžių atlikite 2-5 įpūtimus. Kartais kvėpavimui atstatyti ar sąmonei atgauti pakanka tik šių įpūtimų ir tolesnio pradinio gaivinimo neprireikia (nepaisant to, svarbu, kad vaiką apžiūrėtų medikai).

  • Įpūtimai kūdikiui: savo burna apžiokite kūdikio burną ir nosį.
  • Įpūtimai vaikui: užspauskite nosį pirštais ir įpūtimus atlikite tik į burną.

Įpūtimų metu stebėkite, ar kilnojasi krūtinė. Nereikia stipriai pūsti labai didelio oro srauto (ypač kūdikiui, nes galima pažeisti plaučius), krūtinė turi tik truputį pakilti.

Paspaudimai. Atlikite 15 krūtinės paspaudimų. Paspaudimai atliekami pirštus ar delnus gilyn įspaudžiant ⅓ žmogaus krūtinės aukščio, atliekant 2 paspaudimus per sekundę.

  • Kūdikiui iki 1-erių metų paspaudžiama 2-3 cm gilyn. Spaudžiama dviem pirštais, tarp spenelių.
  • Vaikui nuo 1-erių metų iki 8-erių metų – 3-4 cm gilyn. Spaudžiama vieno delno pamatu (plačiausia delno dalimi) arba abiem delnais, sunėrus pirštus. Pirštus reikia pakelti į viršų, kad nespaustumėte šonkaulių.
  • Vyresniam nei 8-erių metų vaikui ir suaugusiam – 5 cm ir daugiau. Spaudžiama abiem delnais, savo svoriu užgulant žmogų.

Kaip ilgai tęsti gaivinimą?

Tęskite vaiko gaivinimą įpūtimus kaitaliodami su krūtinės paspaudimais iki kol vaikas atsigaus arba atvyks greitoji medicinos pagalba.

Vaikui pradėjus kvėpuoti, paverskite jį ant šono, truputį atloškite galvą (taip, kad smakras nesiremtų į krūtinę), stebėkite vaiko kvėpavimą ir laukite greitosios medicinos pagalbos. 

Susiję straipsniai

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.

Dehidratacija kūdikiams ir vaikams

Kūdikiai ir maži vaikai dehidratuoja gerokai greičiau nei suaugę ir dehidratacija jiems yra itin pavojinga.

Vaikas kvėpuoja per burną: ar tai normalu ir ką daryti?

Jei kūdikis ir vaikas kvėpuoja per burną, tai rodo kažkokį sutrikimą. Nekreipiant dėmesio ir negydant, tai gali lemti sveikatos sutrikimus.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Gabusia prieš 3 m.

    Sveiki, pateikta susisteminta, svarbi informacija. Aciu.