Vaiko užspringimas (16)

DinaPhoto| Shutterstock.com

Kūdikio arba mažo vaiko užspringimas yra labai pavojingas ir nesuteikus pagalbos gali baigtis mirtimi.

Vaikai iki 3-4 metų amžiaus užspringsta dažniau nei vyresni vaikai ar suaugę žmonės, todėl tėvams būtina įsiminti kelias svarbias taisykles ir mokėti greitai suteikti pagalbą.

Kas yra užspringimas?

Žmogaus gerklose yra plona, kremzlinė plokštelė, vadinama antgerkliu. Kvėpavimo metu antgerklis yra atviras ir oras laisvai srūva į trachėją ir į plaučius (arba iš jų).

Rijimo metu antgerklis trumpam užsiveria, atskirdamas gerklas nuo ryklės ir nukreipdamas maistą, gėrimus į stemplę bei skrandį. Šis antgerklio užsivėrimas yra labai svarbus ir apsaugo mus nuo užspringimo.

Antgerkliui rijimo metu tinkamai neužsivėrus, į kvėpavimo takus patenka svetimkūnis (maistas, skysčiai, smulkūs daiktai ir pan.) ir žmogus ima springti.

Kodėl vaikai dažnai užspringsta?

Statistika rodo, kad kūdikiai ir vaikai iki 3-4 metų amžiaus užspringsta gerokai dažniau nei vyresnio amžiaus vaikai ir suaugusieji.

Visų pirma, mažų vaikų kvėpavimo takai yra siauresni, tad juose įstringa net ir palyginti maži gabaliukai, o vaikai dar nėra įpratę tinkamai sukramtyti maisto, ramiai, nekalbėdami pavalgyti ir atsigerti.

Be to, kūdikiai, pradėję koordinuoti rankų judesius, pradeda į burną dėtis viską iš eilės: taip jie tyrinėja juos supančią aplinką (ir „pasikaso“ dygstančius dantukus) – tai taip pat didina užspringimo riziką.

Kaip apsaugoti vaiką nuo užspringimo?

Dažniausiai vaikai užspringsta maistu ir smulkiais daiktais, žaislais ar jų detalėmis.

  • Įsitikinkite, ar vaiko žaislai yra tinkami jo amžiui. Jeigu nežinote, ar žaislas, daiktas yra saugus, atlikite tualetinio popieriaus tūtelės testą. Jeigu žaislas, daiktas telpa pro tualetinio popieriaus tūtelę, jis nėra tinkamas vaikams iki 3-ejų metų.
  • Įsitikinkite, kad vaiko žaislai, daiktai nėra aplūžę. Vaikas gali užspringti ir nuo didesnio daikto atskilusiomis ar nuimamomis detalėmis.
  • Neleiskite mažiems vaikams žaisti su smulkiais daiktais. Jei dėl kurių nors priežasčių smulkių daiktų (karoliukų, sagų, monetų, pupų ir pan.) reikia, pavyzdžiui, darbeliams ar smulkios motorikos lavinimui, nepalikite vaiko žaisti vieno be priežiūros.
  • Skatinkite vaiką valgyti ir gerti ramiai, sukramtant kiekvieną kąsnelį. Nekalbėti pilna burna nėra tik mandagumo klausimas – tai svarbu ir saugumui. Muistymasis, bėgiojimas, juokas, verkimas ir net paprastas kalbėjimas didina riziką užspringti maistu.
  • Venkite maisto, kurio galima užspringti. Neduokite vaikui nepjaustytų apvalių, slidžių ir gan didelių maisto produktų, pavyzdžiui, vynuogių, vyšninių pomidorų, riešutų, saldainių – ledinukų, kramtomos gumos ir pan.
  • Nuolat stebėkite vaiko aplinką ir pašalinkite visus potencialiai pavojingus daiktus.

Kaip atpažinti, kad vaikas užspringo?

Dalinis užspringimas yra toks, kai svetimkūnis kvėpavimo takus užblokuoja tik iš dalies. Dalinio užspringimo metu žmogus ima žiaukčioti ir kosėti - tai organizmo savisaugos reakcija, siekiant pašalinti įstrigusį svetimkūnį. Žmogus gali kalbėti, verkti ir kvėpuoti, nors kvėpavimas yra neritmingas, chaotiškas. Jeigu svetimkūnis nepasišalina ir pasislenka giliau, dalinis užspringimas gali tapti visišku.

Visiškas užspringimas yra toks, kai svetimkūnis aklinai užkemša kvėpavimo takus ir žmogus ima dusti. Visiško užspringimo atveju žmogus neskleidžia jokių garsų, nekosėja, negali nei įkvėpti, nei iškvėpti. Visiškai užspringęs žmogus dažniausiai griebiasi už gerklės, blaškosi, stokojant deguonies ima mėlti lūpos ir veidas, galiausiai netenkama sąmonės.

Ką daryti, jeigu vaikas užspringo?

1. Kvieskite greitąją pagalbą (numeris 112). Prieš imdamiesi bet kokių pagalbos ar gaivinimo veiksmų, būtinai iškvieskite greitąją pagalbą. Laukdami greitosios pagalbos, padėkite vaikui.

2. Dalinis ar visiškas užspringimas? Įvertinkite situaciją ir nustatykite, ar užspringimas yra dalinis (vaikas kosėja; verkia; gali, nors ir neritmingai, įkvėpti ir iškvėpti) ar visiškas (vaikas nekosėja; neskleidžia jokių garsų; nekvėpuoja).

  • Jeigu užspringimas yra dalinis, netrukdykite vaikui kosėti ir stebėkite jo būklę. Didelė tikimybė, kad vaikas pats iškosės svetimkūnį. Jeigu svetimkūnis pasišalino, vaikui ėmė gerėti, paskatinkite jį ramiai, giliai kvėpuoti ir laukite atvykstant medikų. Jeigu svetimkūnis nepasišalino, užspringimas tampa visišku ir vaiko būklė blogėja, nedelsiant suteikite vaikui pagalbą.
  • Jeigu užspringimas yra visiškas, pagalba suteikiama, atsižvelgiant į vaiko amžių. Visiems žmonėms, nepriklausomai nuo amžiaus, yra suduodami 5 smūgiai į tarpumentę, o tuomet 5 kartus spustelima krūtinė (kūdikiams ir mažiems vaikams) arba atliekamas Heimlicho manevras – žmogus apglėbiamas iš nugaros ir 5 kartus spustelimas pilvas (tik vyresniems vaikams ir suaugusiems).

Jei užspringo kūdikis (vaikas iki 1-erių metų).

  • Atsiklaupkite arba atsisėskite. Ant savo rankos dilbio paguldykite kūdikį taip, kad jo galva būtų truputį nusvirusi žemyn.
  • Kūdikio galvą būtinai prilaikykite. Delnu ir pirštais apimkite kūdikio žandikaulį, bet nespauskite kaklo.
  • Laisvos rankos plaštaka 5 kartus trinktelėkite kūdikiui į tarpumentę.
  • Greitai patikrinkite kūdikio burną vienu pirštu, svetimkūnius išimkite.
  • Jeigu svetimkūniai nepasišalino, kūdikį apverskite, būtinai prilaikykite jo galvą.
  • 5 kartus spustelėkite kūdikio krūtinę dviem pirštais. Spauskite ties spenelių viduriu.
  • Greitai patikrinkite kūdikio burną vienu pirštu, svetimkūnius išimkite.
  • Jeigu svetimkūniai nepasišalino kartokite šią veiksmų seką, t.y. 5 smūgiai į tarpumentę, patikrinimas, 5 krūtinės paspaudimai, patikrinimas.
  • Kartokite iki kol svetimkūniai pasišalins ir kūdikis pasijus geriau arba iki kol atvyks greitoji pagalba.

Jei užspringo vaikas (1-erių ir vyresnis)

  • Vaiką pasiguldykite sau ant kelių taip, kad jo galva būtų truputį nusvirusi žemyn. Jeigu vaiko pasiguldyti neišeina, palenkite jį į priekį.
  • Ranka 5 kartus trinktelėkite vaikui į tarpumentę.
  • Patikrinkite, ar pasišalino svetimkūniai.
  • Jeigu svetimkūniai nepasišalino, mažam vaikui galima atlikti krūtinės paspaudimus taip, kaip kūdikiui. Vaiką apverskite ir 5 kartus spustelėkite vaiko krūtinę dviem pirštais. Spauskite ties spenelių viduriu. Jeigu vaikas yra didesnis galima spausti ne krūtinę, o pilvą (Heimlicho manevras). Atsistokite už pasilenkusio vaiko, ties jo pilvu (bet ne šonkauliais!) priglauskite sugniaužtą kumštį, laisvą ranką uždėkite ant kumščio ir 5 kartus spustelėkite pilvą.
  • Patikrinkite, ar pasišalino svetimkūniai.
  • Jeigu svetimkūniai nepasišalino kartokite šią veiksmų seką, t.y. 5 smūgiai į tarpumentę, patikrinimas, 5 krūtinės arba pilvo paspaudimai, patikrinimas.
  • Kartokite iki kol svetimkūniai pasišalins ir vaikas pasijus geriau arba iki kol atvyks greitoji pagalba.

Jeigu užspringęs kūdikis, vaikas arba suaugęs žmogus neteko sąmonės, pradėkite jį gaivinti.

NIEKADA NEPURTYKITE, NEKRATYKITE UŽSPRINGUSIO VAIKO

Mitas, kad užspringusį kūdikį arba mažą vaiką reikia purtyti, kratyti už kojų arba bet kaip trankyti.

Purtymas, kratymas, padrikas trankymas gali sukelti sukrėsto vaiko sindromą, pažeisti trapius kaklo slankstelius. Stipriai sukrėstas vaikas gali likti neįgalus arba mirti.

Negana to, šie veiksmai, lyginant su tikslingai teikiama pagalba, yra mažai efektyvūs, t.y. svetimkūnis gali nepasišalinti ir vaikas gali uždusti.

Susiję straipsniai

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.

Dehidratacija kūdikiams ir vaikams

Kūdikiai ir maži vaikai dehidratuoja gerokai greičiau nei suaugę ir dehidratacija jiems yra itin pavojinga.

Vaikas kvėpuoja per burną: ar tai normalu ir ką daryti?

Jei kūdikis ir vaikas kvėpuoja per burną, tai rodo kažkokį sutrikimą. Nekreipiant dėmesio ir negydant, tai gali lemti sveikatos sutrikimus.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    as buvau primaitinimo kursuose ir ten papildomai pasakojo kaip padeti vaikui kai uzsprings , ko geriau vengti ir taip toliau. Tai pavojingiausios yra zalios morkos, riesutai ir vynuoges, ju nerekomenduoja duoti vaikui kol dar normaliai nekramto. O apie pirmos pagalbos kursus tai nelabai girdejau

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    o jetau tam video taip baisiai man..

  3. jurgita1983
    jurgita1983 prieš 12 m.

    man tai healt visitor atejus i namus su lele pravede instrukcija kaip elgtis jei uzspringtu,kaip gaivint ir t.t.ir sake kad reikia bandyt istraukt daikta is burnytes jei tik tai imanoma

  4. dovile_juzeniene
    dovile_juzeniene prieš 12 m.

    As tai savo maziuka apversdavau aukstyn kojom, kai uzspringdavo ir padedavau ant savo kelio sulenko ir traukdavau is burnos tai kuo uzspringo, bet beveik visada jis man aukstyn kojom budamas pats isspjaudavo. Kazkur girdejau, kad vaiko iki metu negalima kratyti uz koju, nes galvyte sunki dar buna pagal kuno mase ir galima tik bedu prisidaryti, tai ir nepurciau nei karto dar jo.

  5. Ryto saule
    Ryto saule prieš 12 m.

    na ne taip biski parasiau...ne tai,kad purtyti ar kratyti bet lengvai pasiubuoti.