Vaikas nevalgo normalaus maisto: ką daryti?
Vaida Kurpienė
Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, Lietuvos dietistų asociacijos valdybos pirmininkė
Pasak sveikos mitybos ekspertės Vaidos Kurpienės, labai dažnai tėvai kalbasi, kad jų vaikai nė dienos neišbūna nepaskanavę saldumynų. Ne ką rečiau tenka girdėti, kad vaikai nevalgo pietų arba jiems beveik neįmanoma įsiūlyti daržovių. Kas lemia tokį mažųjų elgesį ir kaip pataisyti situaciją?
Kodėl vaikai nenori normalaus maisto?
Vaikai nuolat valgo saldžią varškę, jogurtus, bandeles ar saldumynus, tad nebestebina, kad po to jie nenori įprasto maisto. Visos dienos metu užkandžiaudami vaikai gauna daug kalorijų, tad atėjus pietų ar vakarienės metui nėra alkani.
Taigi iš tiesų nereikėtų sakyti, kad vaikai neturi apetito: jie jį nuslopina užkandžiaudami. Mažieji padaužos žino, kad jiems nevalgius pietų mamos vis tiek po kurio laiko duos varškės sūrelį, riestainį ir kt. Vaikams nereikėtų leisti užkandžiauti ir iki numatomų pietų likus mažiau nei valandai.
Svarbu
Keičiant vaikų mitybą nereikia imtis jokių drastiškų priemonių. Viską reikia daryti lėtai, ugdant naujus įpročius.
Tėvams reikėtų atkreipti dėmesį, kad sultys, sulčių gėrimai – taip pat maistas, suteikiantis sotumo jausmą, o ne gėrimas, šiuose produktuose yra nemažai cukraus.
Patarimas
Sultis pakeisti vandeniu – ne taip ir sudėtinga. Tiesiog jas reikia skiesti, vis mažinant sulčių dalį ir didinant vandens. Galiausiai pereinama prie vandens.
Kaip ugdyti vaikų sveikos mitybos įpročius?
Tinkamus mitybos įpročius vaikams įdiegia tėvai, todėl labai svarbus tinkamas pavyzdys. Jeigu tėvai patys valgo daug saldumynų, o vaikui neduoda, jis nesupras, kodėl šeimoje taikomi dvigubi standartai.
Bet kokio amžiaus vaikas anksčiau ar vėliau perims tėvų valgymo įpročius.
V. Kurpienė pataria vengti vaikus versti kažką daryti. Daug svarbiau – rodyti gerą pavyzdį ir skatinti vaikus paragauti vienokio ar kitokio maisto. Akivaizdu – per dieną vaikas daržovių nepamėgs, tačiau tėvų kantrybė, skatinimas paragauti naujo maisto galiausiai vis tiek pasiteisins.
Patarimas
Atkreipkite dėmesį, kokios spalvos – vaiko mėgstamiausios: pasiūlykite ir tokios pat spalvos daržovių.
Kiek vaisių ir daržovių kasdien turėtų suvalgyti vaikas?
Nėra konkrečių vaisių ir daržovių normų, bet kelios jų porcijos kasdieniame vaiko racione turėtų būti.
Pasak V. Kurpienės, svarbu orientuotis ne į suvalgomą vaisių / daržovių kiekį, o į tai, ar apskritai vaikas jų valgo.
Keli patarimai, kaip vaikams lengviau įsiūlyti daržovių:
- Vaikus reikėtų pradėti pratinti nuo saldesnių daržovių: tinka saldžios raudonosios paprikos (tiesa, vaikams nuo 3 m.), morkos, saldžiosios bulvės, vėliau galima pasiūlyti ir kitų daržo gėrybių.
- Tėvams reikėtų pagalvoti, kaip daržoves patiekti patraukliai, išradingai. Pavyzdžiui, galima produktus supjaustyti šiaudeliais, smulkiai sutarkuoti, sudėlioti tam tikras figūras ir pan.
- Mažiems vaikams reikėtų duoti smulkintų arba gerai išvirtų daržovių: jas lengviau sukramtyti.
- Vaikai mėgsta ir orkaitėje keptas daržoves.
- Galima pasitelkti mažas gudrybes. Pavyzdžiui, jei vaikui nepatinka lęšių spalva, galima parodyti nevirtus neskaldytus: jie – dailios oranžinės spalvos, tad, tikėtina, vaikas produktą greičiau pamėgs. Puikiai tinka ir įvairūs žaidimai.
Koks turėtų būti vaiko dienos racionas?
- Pusryčiams labiausiai tinka nesaldžios košės (jas galima paskaninti sviestu, apkeptomis / troškintomis daržovėmis, trintu avokadu ir kt.).
- Pietums tiks mėsa, žuvis, daržovės, viso grūdo makaronai, natūralūs ryžiai, pieno produktai, orkaitėje keptos ar su luobele virtos bulvės.
- Vakarienei tiktų varškės, kiaušinių ir kt. patiekalai.
Vaikams vien pusryčių, pietų ir vakarienės neužtenka: reikia ir užkandžių. Priešpiečiams ir pavakariams labiausiai tiktų vaisiai (švieži ir džiovinti), uogos, daržovės, viso grūdo dalių produktai, sūrio lazdelės ir kt.
Plačiau apie sveikus užkandžius skaitykite:
Svarbu
Vieno maitinimo metu geriau nemaišyti daugybės skirtingų produktų. Verčiau keisti racioną, o ne, pavyzdžiui, 2 kartus per dieną duoti žuvies ar mėsos. Tad labai svarbi maisto įvairovė: greta mėsos ir varškės vaiko racione turėtų būti pakankamai daržovių, vaisių, grūdų produktų.
Kada laikas pradėti formuoti sveikos mitybos įpročius?
Kuo anksčiau pradedami formuoti sveikos mitybos įpročiai, tuo geriau. Tačiau tai daryti – niekada ne vėlu.
Nusprendus pakeisti vaiko mitybos įpročius visų svarbiausia – neskubėti: tuomet nauji įpročiai išliks ilgam.