Vaikas vaikšto ant pirštukų: ar tai normalu? (96)

Vaikas vaikšto ant pirštukų OndroM | Shutterstock.com

Dauguma kūdikių pradeda vaikščioti ant pirštų galų ir į žemę remiasi tik priekine pėdos dalimi. Tai nesukelia didesnių problemų, jei neužtisęsia ilgiau, nei iki antrojo vaiko gimtadienio.

Tačiau ilgiau užsitęsęs vaikščiojimas ant pirštų medicininėje literatūroje vadinamas idiopatiniu vaikščiojimu. Jis pasireiškia nuo 5 iki 12 proc. vaikų, o tyrėjai nurodo įvairias šio sutrikimo priežastis.

Dėl kokių priežasčių vaikai vaikšto ant pirštukų?

 • Dažniausiai kūdikiai taip elgiasi, kai jie mokosi vaikščioti po kambarį prisilaikydami už baldų, o taip pat pirmaisiais mėnesiais, ypač kai vaikšto ant grindų.
 • Kartais vaikai ant pirštukų vaikšto tada, kai Achilo sausgyslė ir blauzdos raumuo yra sutrumpėję ir sukelia mažyliui diskomfortą.
 • Vaiko vaikščiojimo ant pirštukų priežastis gali būti susilpnėjęs raumenų tonusas.
 • Taip pat yra teorija, kad vaikščiojimą ant pirštų galų lemia vaikštynės ir šokliukai. Dažnai tai yra tik įprotis, augant išnykstantis savaime, ypač kai vaiko judesiai tampa įvairesni ir jis pradeda bėgioti, šokinėti.
 • Vaikščiojimas ant pirštų galų gali būti susijęs su tam tikrais vystymosi sutrikimais. Pavyzdžiui, ant pirštukų vaikščioję vaikai vėliau pradėjo kalbėti, fiksuojamas motorikos įgūdžių trūkumas, pusiausvyros sutrikimai.
 • Tai gali būti raumenų distrofijos, cerebrinio paralyžiaus ar autizmo požymis, tačiau tokiu atveju pastebimi ir kiti raidos nukrypimai.
 • Vaikščiojimą ant pirštų gali lemti ir genetinės priežastys: tokio tipo eisena yra paveldima.

Ar dėl vaiko vaikščiojimo ant pirštukų reikėtų nerimauti?

Jeigu vaikas ant pirštukų vaikšto ne nuolatos (pakaitomis stato ir visą pėdą), paprastai pagrindo nerimauti nėra ir laikui bėgant vaikas šį įprotį tiesiog išaugs.

Augant vaikų svoris didėja, todėl vaikščioti ant pirštukų tampa vis sudėtingiau.

Bet jeigu mažylis neatsikrato šio įpročio įpusėjęs antruosius metus arba vaikšto vien tik ant pirštų galų ir sulaukęs 2 m., pasitarkite su pediatru, kuris gali siųsti konsultuotis su kitais specialistais – ortopedu arba neurologu.

Kokiais būdais spręsti vaikščiojimo ant pirštukų problemą?

 • Tinkama avalynė. Žinoma, vos pradėjusiam žengti pirmuosius žingsnius kūdikiui dar nereikia batukų, tačiau vaikui jau pramokus vaikščioti, svarbu jį apauti tinkama avalyne. Geriausiai tinka basutės: jos turėtų būti tvirtos, bet ne per kietos, būtinai aukštesniu užkulniu, su supinatoriais. Kai mažylis avi basutes, paprasta pastebėti, ar jis neriečia pirštukų, ar parinkote tinkamą dydį ir kt.
 • Kineziterapija. Kai vaikas ant pirštų galų vaikšto dėl per trumpos Achilo sausgyslės, padeda speciali mankšta, tempimo pratimai, kuriais siekiama pailginti raumenis, taip pat masažai bei kitos kineziterapinės priemonės. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo greičiau ir efektyviau vyksta korekcija.
 • Chirurginis gydymas. Kai kuriais atvejais prireikia operacijos, kurios metu pailginama Achilo sausgyslė. Paprastai operacija atliekama jau paaugusiems vaikams, kai kiti korekcijos metodai nesėkmingi.

Kodėl svarbu atkreipti dėmesį, ar vaikas vaikšto ant pirštukų?

Jei vaikas ir po savo 2-ojo gimtadienio vis dar vaikšto ant pirštų galų, ateityje galimos šios sveikatos problemos:

 • Gali susiformuoti netaisyklinga laikysena, iškrypti stuburas;
 • Formuojasi ydinga kaulų ir sąnarių padėtis;
 • Nusilpsta raumenys;
 • Dažnai pasireiškia kojų skausmai;
 • Gali sutrikti koordinacija, tad dažnesni kritimai, padidėja tikimybė susižeisti;
 • Vaikui bus sudėtinga užsiimti aktyvia fizine veikla: bėgioti, šokinėti ir kt.;
 • Vaikas gali patirti patyčias ir kt.

Ar įprotį vaikščioti ant pirštų galų gali lemti vaikštynių ir šokliukų naudojimas?

Mokslininkai jau įrodė, kad specialios kūdikių vaikštynės ir šokliukai neskatina vaikščiojimo savarankiškai, tačiau atvirkščiai – kiek atitolina šį procesą. Statomi į vaikštynes mažyliai, ypač jei vaikštynių aukštis netinkamai sureguliuotas, gali įprasti vaikščioti ant pirštukų galų.

Norint, kad vaikiška technika nepakenktų, svarbu žinoti, kad šokliukus galima naudoti nuo 7 mėn., o vaikštynes – nuo 9 mėn. Vaikštynes reikėtų naudoti ne ilgesniais nei 15–20 min. intervalais, o bendras kasdien vaikštynėje praleistas laikas turėtų neviršyti 60 min. Kai kuriuose šaltiniuose patariama šokliuką naudoti tik 20 min. kasdien.

Geriausia į vaikštynes statomus kūdikius apauti batukais aukštesniu užkulniu, įtvirtinančiais čiurnos sąnarį – taip bus išlaikoma taisyklinga pėdos atrama.

Daugiau apie vaikštynių ir šokliukų naudojimą skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. E.Va
  E.Va prieš 9 mėn.

  simukas19991 parašė:
  Pirkau aš Dr. Step basutes ,jos irgi aukštu užkulniu ir ortopedinės,ir dedu jas kiekvieną dieną (nuimu tik kai miega ir valgo) . Turbūt taip ir reiks daryt artimiau…

  Padarys, bent normaliai isoriskai apciupines, palankstys. Ir daugiau ortopedas supranta. Bus tikrai ramiau, jei apziures. O klubai buvo tikrinti, isoriskai ir echoskopu?

 2. Liepa07
  Liepa07 prieš 9 mėn.

  simukas19991 parašė:
  Pirkau aš Dr. Step basutes ,jos irgi aukštu užkulniu ir ortopedinės,ir dedu jas kiekvieną dieną (nuimu tik kai miega ir valgo) . Turbūt taip ir reiks daryt artimiau…

  Tegu gydytoja siunčia pas ortopedą, neklausykite.

 3. User has not uploaded an avatar
  simukas19991 prieš 9 mėn.

  E.Va parašė:
  Padarys, bent normaliai isoriskai apciupines, palankstys. Ir daugiau ortopedas supranta. Bus tikrai ramiau, jei apziures. O klubai buvo tikrinti, isoriskai ir echos…

  Išoriškai tik🙂 ačiū už patarimus❤

 4. User has not uploaded an avatar
  cuduke prieš 7 mėn.

  Laba diena, gal kuri mamyte bande vaikuciui ant kulno prideti svorio, na kad kulno nepakeltu ir taip deda pilna beda, buvom pas daktare sake galiu i maisiuka kokiu ryziu, zirniu prideti, nu ir ka toliau daryti? Nelabai isgirdau nes mazasis labai verke

 5. User has not uploaded an avatar
  cuduke prieš 7 mėn.

  Laba diena, gal kuri mamyte bande vaikuciui ant kulno prideti svorio, na kad kulno nepakeltu ir taip deda pilna beda, buvom pas daktare sake galiu i maisiuka kokiu ryziu, zirniu prideti, nu ir ka toliau daryti? Nelabai isgirdau nes mazasis labai verke