Vaikas vartoja alkoholį
Įsivaizduok situaciją: atsitiktinai užuodei nuo vaiko sklindantį alkoholio kvapą. Kaip reaguosi? Dauguma tėvelių iš karto puola į paniką (juk tiek kartų matė, kaip vaikai iš gretimos laiptinės geria vyną ar alų, tačiau niekada nekilo mintis, kad ir atžala gali pasukti šiuo keliu). Nuo to, kaip pasielgsi ir ką pasakysi, priklausys vaiko reakcija – ar jis užsisklęs savyje dar labiau, ar atsivers, pasipasakos.
Ar reikia pasakoti vaikams apie priklausomybės nuo alkoholio keliamus pavojus? Taip, tačiau tokiems pokalbiams būtina pasiruošti iš anksto...
Vaikų alkoholizmas – tai samprata, vis dažniau skambanti gydytojų-narkologų lūpose ir reiškianti labai didelę problemą.
Priežasčių, skatinančių vaikus ir paauglius pradėti vartoti alkoholinius gėrimus ir tapti priklausomais nuo šio žalingo įpročio, yra labai daug. Dažniausios yra šios:
- Gimimas ir gyvenimas padidintos rizikos šeimose (paprastai tėveliai ir kiti artimieji taip pat geria, tad iš jų imamas pavyzdys);
- Vaiko, kaip asmenybės, formavimasis. Šiuo atveju alkoholiniai gėrimai vartojami tada, kai norima įtvirtinti savo pozicijas šeimoje ar mokykloje, pasipriešinti;
- Paveldimumas (medikai neretai skelbia, kad dėl vaikų žalingų įpročių kalti būna tėvų genai, tad linkstama manyti, kad jeigu tėvai tokių problemų neturėjo, neturės ir vaikas. Alkoholizmas nėra paveldimas – tai tik mitas. Paveldimas tik polinkis).
- Pastaruoju metu didžiulę įtaką vaikų alkoholizmo vystymuisi daro masinės iformacijos sklaidos priemonės, ypač – televizija.
Reikia pabrėžti, kad vaikų alkoholizmas yra daug rimtesnė problema nei ta, su kuria susiduria suaugusieji. Ši liga yra piktybiška, vystosi greitai, vyksta sparti asmenybės degradacija, prasideda sunkios su alkoholizmu susijusios ligos. Labiausiai nukenčia smegenys, kepenys, kraujas, o ypač – nebrandi centrinė nervų sistema. Būtent brendimo laikotarpiu, kai susidaro neuronų jungtys ir vyksta jų diferenciacija, labai pakenkiama vaiko asmenybei: sulėtėja bendras vystymasis, loginis ir abstraktusis mąstymas, nukenčia emocinė sfera, intelektas, atmintis.
Kadangi fiziologinės organizmo funkcijos 11–18 gyvenimo metais dar tik formuojasi, labai didelė apsinuodijimo alkoholiu ir sunkios intoksikacijos vystymosi rizika. Neretai vaiką gali ištikti koma. Kuriam laikui pakyla arterinis kraujospūdis ir kūno temperatūra, kraujyje sumažėja gliukozės ir leukocitų – dėl šios priežasties kai kuriems atsiranda traukulių, rimtų psichinių sutrikimų (haliucinacijų, kliedesių), kartais net ištinka mirtis.
Vaikų narkologai išskiria šiuos pagrindinius alkoholizmo vystymosi etapus:
- Pirmasis etapas trunka nuo 3 iki 6 mėnesių. Tuo metu organizmas pratinasi prie alkoholinių gėrimų. Labai didelį vaidmenį atlieka vaiką supanti socialinė aplinka.
- Kitas etapas trunka maždaug apie metus. Jam būdinga tai, kad dozės didinamos, alkoholis imamas vartoti dažniau, reguliariai. Vaiko elgesys ir reakcijos pasikeičia, tačiau nutraukus vartojimą dar galima tikėtis gana stabilaus teigiamo terapinio poveikio.
- Trečiojo etapo metu vystosi psichologinė priklausomybė. Jis trunka nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Paauglys nebegali susivaldyti, jam būtina gerti, be to, organizmo tolerancija tokiems gėrimams išauga 3–4 kartus. Vystosi pirminė lėtinio alkoholizmo stadija.
- Ketvirtajam etapui būdinga ne tik psichologinė, bet ir fizinė priklausomybė. Gana ryškus abstinencijos sindromas. Lyginant su suaugusiaisiais, sindromas pasireiškia vartojant didesnes alkoholio dozes, o trunka trumpiau.
- Penktasis etapas: susiformuoja visiška priklausomybė nuo alkoholio. Prasideda silpnaprotystė, vaikas tampa piktas (ypač tuo atveju, jeigu yra neurofiziologinių prielaidų), asocialus, degraduojantis visom prasmėm. Labai dažnai greta šios priklausomybės atsiranda ir kitų žalingų įpročių (imama svaigintis acetonu, klijais, vartoti narkotines medžiagas).
Labai gaila, tačiau tokį alkoholizmą gydyti yra labai sunku – juk vaiko asmenybė dar nesusiformavusi, o motyvacijos, kokią turi suaugusieji, jis neturi.
Kol problema neįsisenėjo, būtina imtis priemonių. Tikėsi ar ne, tačiau labiausiai padeda... nuoširdūs pokalbiai. Neskubėk smerkti savo vaiko, jo kaltinti. Pasistenk suprasti, kas jį pastūmėjo tokiam žingsniui. Tik ramūs ir geranoriški tavo veiksmai paskatins vaiką atsiverti, kalbėti šia delikačia tema. Tačiau turi atminti, kad gyvenimo vertybių sistema susiformuos ne per dieną ir ne per dvi. Labai abejotina, kad vienas toks pokalbis apvers viską aukštyn kojom.
Gali papasakoti, kas laukia tavo atžalos, jeigu ir toliau vartos alkoholinius gėrimus: kad visas alkoholiko gyvenimas – tai nuolatinis rūpestis, iš kur gauti pinigų, kad galėtų patenkinti šį žalingą poreikį, kad alkoholikai nesivaldo, o visiems negeriantiems šalia jų būti yra nemalonu. Nenuslėpk informacijos, kad žmogus tampa alkoholio vergu. Tačiau nereikia alkoholizmo vaizduoti kaip itin baisios ir neišgydomos ligos – palik viltį pasveikti.
Savaime suprantama, problemos išvengti lengviau, negu ją išspręsti. Net jeigu tavo vaikas ir nevartoja alkoholio, vis tiek turėtum kada nors atvirai pasikalbėti šia tema. Visą laiką kartu juk nebūsi, nuo pagundų neapsaugosi, tad labai svarbu, kad jis suvoktų galimas tokio elgesio pasekmes.
Ir dar šis tas. Būk savo vaikui pavyzdžiu. Jeigu sūnaus arba dukters akivaizdoje ieškosi nusiraminimo alkoholyje, jis ar ji gali visam laikui įsiminti, kad gėrei iš silpnumo, kad nuo problemų galima pabėgti ir tokiu būdu. Šventinę nuotaiką sukuria ne alkoholis, o žmonės, tad jeigu norėsite pažymėti kokią nors sukaktį ar kokį kitą svarbų įvykį, stenkis, kad ant stalo alkoholinių gėrimų nebūtų visai. Galite kartu ruošti pačias įvairiausias sultis ir nealkoholinius kokteilius.