Vaiko kalbos raida: 1-2 metai (350)

1-2 metų vaiko kalbos raida

Ką 1-2 metukų vaikas girdi ir į ką įsiklauso?

Tokio amžiaus mažylio klausa išlavėjusi tiek, kad jis jau atpažįsta nesudėtingą melodiją ar ritmą. Turintys gerą klausą, muzikai gabūs vaikai gali bandyti kartu paniūniuoti melodiją ar atkartoti ritmą. Ilgoms pasakoms laikas dar neatėjo, tačiau vaikas jau gali kelioms minutėms sutelkti dėmesį į skaitomą knygelę.

Ką 1-2 metukų vaikas supranta?

Vaikas supranta paprastus klausimus (pavyzdžiui, „Kur tavo batukai?“) ir paliepimus („Atnešk man knygelę“). Paprašytas, jis jau gali parodyti knygelėje jam žinomus gyvūnėlius, daiktus, taip pat kai kurias kūno dalis – akytę, nosytę, ausytę. Žino, ką reiškia veiksmažodžiai „valgyti“, „gerti“. Jis jau gali atsiminti savo mėgstamas knygeles, pasakėles ir norėti jų klausytis (vėl ir vėl!).

Kaip 1-2 metukų vaikas kalba?

Nuo pirmojo gimtadienio iki pusantrų metų žodžių skaičius vaiko žodyne išauga nuo 3-6, iki 10-20. Žodžiai vaiko žodyne gali atsirasti ir dingti, tačiau sulaukus dvejų, vaiko žodyne turi būti bent 20-60 žodžių, kurių dauguma – daiktavardžiai.

Tačiau žodyne yra ne tik jie: žodžiais „dar“, „opa“ ir panašiais vaikas jau bando pasakyti, ko jis nori. Be to, vaikas pradeda naudoti įvardžius „aš“, „tu“, „mano“. Mažylis pradeda žodžius jungti, sudarydamas paprastus junginius, sakinukus, klausimus: „Kas čia?“, „Katytė miau“, „Mano batai“ ir panašiai.

Tokie sakinukai paprastai atsiranda 1,5-2 metų. Vaiko kalba tampa vis aiškesnė, žodžiai, ypač prasidedantys priebalsėmis, tariami vis geriau, šio amžiaus vaikai gali kalbėti nebenukąsdami žodžių galūnių ar pradžios, jau gali mokėti ištarti garsą „s“. Nenustebkite, jei vaikas ims kartoti išgirstus žodžius, ypač paskutinį išgirsto sakinio žodį.

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite paprastai, trumpai ir aiškiai tarkite žodžius. Sakinių struktūra turi būti paprasta – kad vaikui būtų lengva ją atkartoti. Neverskite vaiko pakartoti žodžio ar sakinio taisyklingai – tai gali būti dar ne jo jėgoms. Tiesiog „patikslinkite“ tai, ką jis pasakė. Pavyzdžiui, jei vaikas sako „Noju daj“, parodykykite, kad supratote ir pakartokite tą frazę taisyklingai: „Nori dar? Tuoj duosiu tau dar vandenuko“. Taip suteiksite jam progą dar kartą išgirsti taisyklingą tarimą.

Pasistenkite daugiau naudoti įvardžių: „ noriu gerti. Gal ir tu nori gerti?“.

Kai vaikas jau atpažįsta kokį objektą (tarkime, katę), apibūdinkite jį išsamiau: „Katytė yra juoda“, „Katytė yra maža“, „Ką daro katytė? Katytė miega“ ir pan. Taip vaiko žodyną papildysite pirmaisiais būdvardžiais, veiksmažodžiais. Kartu su vaiku vartykite knygeles ir prašykite parodyti paveikslėliuose esančius daiktus, gyvūnėlius arba klauskite jo „Kas čia?“. Būtinai pagirkite, jei vaikui pavyksta teisingai įvardinti objektą, o ypač – ištarti jo pavadinimą teisingai.

Šiuo raidos tarpsniu taip pat pravartu pradėti „treniruotis“ tarti sudėtingus garsus – šššššš, rrrrr. Tai taip pat gali daryti žaidimo forma – pavyzdžiui, kartu su vaiku bandykite atkartoti, kaip burzgia automobilis, užia vėjas ar šnara medžių lapai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Esoteric prieš 1 mėn.

  Ingka parašė:
  O raidos centre ka pasake kai 1,5m atvedet?

  Iš karto pasakė, kad mato raidos - kalbos ir bendravimo sutrikimą. Eilės didelės, užrašė ankstyvajai reabilitacijai. Kol laukėm, atlikom poliklinikos ankstyvosios reabilitacijos tarnyboj DISC testą ir gavom logopedo/psichologo 40 užsiėmimų. Plius konsultacijas, kaip reikia mokinti kalbėti, žaisti ir pan.

 2. Ingka
  Ingka prieš 1 mėn.

  Esoteric parašė:
  Iš karto pasakė, kad mato raidos - kalbos ir bendravimo sutrikimą. Eilės didelės, užrašė ankstyvajai reabilitacijai. Kol laukėm, atlikom poliklinikos ankstyvosios r…

  Bet vaikas suprato ko klausiamas, tik pasakyt nemokejo?

 3. User has not uploaded an avatar
  Esoteric prieš 1 mėn.

  Ingka parašė:
  Bet vaikas suprato ko klausiamas, tik pasakyt nemokejo?

  Tuo metu suprato ir rodė, ko prašomas, kalbos supratimas pagal DISC buvo norma. Bet niekada nebandė kažko balsu prašyti.

 4. zuikite
  zuikite prieš 1 mėn.

  Sveiki, ziuriu apie kalbejima eina kalba :).
  As kai gyvenau LT mano dukra ne daug ka kalbejo, kalbejo,bet tik savo kalba. O kai jai buvo 3 metukai,mes isvaziavom i UK, tai per metus gerai ismoko anglu kalba. Supranta Lietuviu kalba,bet ne kalba. As su jia visa laika kalbu lietuviskai,bet jinai man atsako angliskai, dar biski rusu kalba supranta, o lenkiskai nieko. Bet sako,kad nori mokintis kitos kalbos,bet nezinau kaip jai tame padeti.

  O dabar dar turiu antra dukryte, jai jau 2 metukai,or irgi dar nieko nekalba, tik savo kalba,na sako pora zodzius,kai ( mama, tata (duok- sako tik lenkiskai daj), top top, niam niam). Cia viska, ka jinai sako. Na dar sako NE ir TAIP, kai kazka juos klausi.
  Dar pas jia juokinga skamba zodis OK kai kazka pasakysi jai,ar paorasysi padaryti :).
  Bet as to nepergyvenu, kitais metai kai eis i darzely tai greit ismoks anglu kalba, bet paciai kazkaip reiks mokinti,kad kitomis kalbomis kalbetu, nes bus taip, kad ir juos seneliai ir tetos nesupras ir nesusikalbes.

 5. karinaite_
  karinaite_ prieš 4 sav.

  Giedruze 123 parašė:
  Karinaite iki to laiko nei mama nesakė? Aplamai jokio žodžio?

  Nesake absoliuciai nieko, pirmas zodis buvo a ball(kamuolys), o dabar tokiu perliuku pazeria, kad net mes su vyru issiziojam