Vaiko kalbos raida: 1-2 metai (343)

1-2 metų vaiko kalbos raida

Ką 1-2 metukų vaikas girdi ir į ką įsiklauso?

Tokio amžiaus mažylio klausa išlavėjusi tiek, kad jis jau atpažįsta nesudėtingą melodiją ar ritmą. Turintys gerą klausą, muzikai gabūs vaikai gali bandyti kartu paniūniuoti melodiją ar atkartoti ritmą. Ilgoms pasakoms laikas dar neatėjo, tačiau vaikas jau gali kelioms minutėms sutelkti dėmesį į skaitomą knygelę.

Ką 1-2 metukų vaikas supranta?

Vaikas supranta paprastus klausimus (pavyzdžiui, „Kur tavo batukai?“) ir paliepimus („Atnešk man knygelę“). Paprašytas, jis jau gali parodyti knygelėje jam žinomus gyvūnėlius, daiktus, taip pat kai kurias kūno dalis – akytę, nosytę, ausytę. Žino, ką reiškia veiksmažodžiai „valgyti“, „gerti“. Jis jau gali atsiminti savo mėgstamas knygeles, pasakėles ir norėti jų klausytis (vėl ir vėl!).

Kaip 1-2 metukų vaikas kalba?

Nuo pirmojo gimtadienio iki pusantrų metų žodžių skaičius vaiko žodyne išauga nuo 3-6, iki 10-20. Žodžiai vaiko žodyne gali atsirasti ir dingti, tačiau sulaukus dvejų, vaiko žodyne turi būti bent 20-60 žodžių, kurių dauguma – daiktavardžiai.

Tačiau žodyne yra ne tik jie: žodžiais „dar“, „opa“ ir panašiais vaikas jau bando pasakyti, ko jis nori. Be to, vaikas pradeda naudoti įvardžius „aš“, „tu“, „mano“. Mažylis pradeda žodžius jungti, sudarydamas paprastus junginius, sakinukus, klausimus: „Kas čia?“, „Katytė miau“, „Mano batai“ ir panašiai.

Tokie sakinukai paprastai atsiranda 1,5-2 metų. Vaiko kalba tampa vis aiškesnė, žodžiai, ypač prasidedantys priebalsėmis, tariami vis geriau, šio amžiaus vaikai gali kalbėti nebenukąsdami žodžių galūnių ar pradžios, jau gali mokėti ištarti garsą „s“. Nenustebkite, jei vaikas ims kartoti išgirstus žodžius, ypač paskutinį išgirsto sakinio žodį.

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite paprastai, trumpai ir aiškiai tarkite žodžius. Sakinių struktūra turi būti paprasta – kad vaikui būtų lengva ją atkartoti. Neverskite vaiko pakartoti žodžio ar sakinio taisyklingai – tai gali būti dar ne jo jėgoms. Tiesiog „patikslinkite“ tai, ką jis pasakė. Pavyzdžiui, jei vaikas sako „Noju daj“, parodykykite, kad supratote ir pakartokite tą frazę taisyklingai: „Nori dar? Tuoj duosiu tau dar vandenuko“. Taip suteiksite jam progą dar kartą išgirsti taisyklingą tarimą.

Pasistenkite daugiau naudoti įvardžių: „ noriu gerti. Gal ir tu nori gerti?“.

Kai vaikas jau atpažįsta kokį objektą (tarkime, katę), apibūdinkite jį išsamiau: „Katytė yra juoda“, „Katytė yra maža“, „Ką daro katytė? Katytė miega“ ir pan. Taip vaiko žodyną papildysite pirmaisiais būdvardžiais, veiksmažodžiais. Kartu su vaiku vartykite knygeles ir prašykite parodyti paveikslėliuose esančius daiktus, gyvūnėlius arba klauskite jo „Kas čia?“. Būtinai pagirkite, jei vaikui pavyksta teisingai įvardinti objektą, o ypač – ištarti jo pavadinimą teisingai.

Šiuo raidos tarpsniu taip pat pravartu pradėti „treniruotis“ tarti sudėtingus garsus – šššššš, rrrrr. Tai taip pat gali daryti žaidimo forma – pavyzdžiui, kartu su vaiku bandykite atkartoti, kaip burzgia automobilis, užia vėjas ar šnara medžių lapai.

Naujausi komentarai

 1. eletur
  eletur prieš 1 sav.

  Sveikos mamytės. Mum 1.10mėn. Ir nieko nekalbam... labai nerimaujam jau nuo kokiu metu gydytojos vis klausineju gal kas blogaj kad nekalba kad nk nekartoja. Ji vis juokiasi kad per mazas.. nuo rugsėjo pradėjom eit i daržiuka tai labai daug pradėjo čiauškėt jis savo kalba. Bet dar nk konkretaus nei mama nu visiškai nieko. Gal yra kam nors taip? Gal verta privačiai kur kreiptis nes labai neramina.. gydytoja vis sako yra vaiku kurie tik 3metu pradeda kalbėt. Kokia jusu nuomonė??

 2. Egli Ja prieš 1 sav.

  eletur parašė:
  Sveikos mamytės. Mum 1.10mėn. Ir nieko nekalbam... labai nerimaujam jau nuo kokiu metu gydytojos vis klausineju gal kas blogaj kad nekalba kad nk nekartoja. Ji vis…

  Nueikit pas lokopede if neurologe,jei savas daktaras nieko nedaro.Paciai bus ramiau

 3. User has not uploaded an avatar
  Esoteric prieš 1 sav.

  eletur parašė:
  Sveikos mamytės. Mum 1.10mėn. Ir nieko nekalbam... labai nerimaujam jau nuo kokiu metu gydytojos vis klausineju gal kas blogaj kad nekalba kad nk nekartoja. Ji vis…

  Keiskit gydytoją. Mes su lygiai tokia pačia situacija 1,5 m. pasiprašėm siuntimo į Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvos reabilitacijos centrą savo poliklinikoje. Panašios tarnybos yra kiekvienoje poliklinikoje. Papildomai užsirašėme į Raidos centrą, irgi su siuntimu. Taip, būna, kad vaikai ir 3, ir 4 metų pradeda kalbėt. Kuo vėliau pradeda, tuo labiau ta kalba neišvystyta lieka. Kuo mažesnis vaikas, tuo veiksmingesnės korekcijos būna. Ir nebijokit kreiptis - logopedo, psichologo užsiėmimai dar nei vienam vaikui nepakenkė.

 4. User has not uploaded an avatar
  ramintee prieš 6 d.

  sveikos mamytes as cia rasinejau kad labai pergivenau del mazyles kalbos supratau kad tikrai nereik skaityti internete nes gali stogas nuvaziuoti dabar mano dukryte sako nemazai zodziuku samoningu mama tete am(valgyti) ap(i lauka eiti) op (pakelti) ate ne baba brum (vaziuoti) atiu(aciu) gelti(gerti) abe ant seses sunio nors vardas simba dar kaip kuriu nesuprantu tai va bereikalo panikavau

 5. karinaite_
  karinaite_ prieš 6 d.

  Esoteric parašė:
  Keiskit gydytoją. Mes su lygiai tokia pačia situacija 1,5 m. pasiprašėm siuntimo į Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvos reabilitacijos centrą savo poliklinikoje. Pan…

  Mano vaikas pirma zodi pasake 2su puse metu, dabar jam 4 ir puikiai supranta 3 kalbas, o kalba dviem...nejom pas jokius gydytojus, pediatre liepe tik atkreipti demesi, ar jis supranta kas jam sakoma, o jis viska puikiausiai suprasdavo toesiog nekalbejo...uz tai kai prakalbo, nebeuzciaupsi!!
  Ir beje, kadangi as gyvenu ne Lietuvoje turiu begale pavyzdziu, kad vaikai prdeda sneketi 3metu ir veliau ir puikiausiai sneka 3-4kalbom...nepavadinciau ju kazkokiai neissivysciusiais...