Vaiko kalbos raida: 1-2 metai (336)

1-2 metų vaiko kalbos raida

Ką 1-2 metukų vaikas girdi ir į ką įsiklauso?

Tokio amžiaus mažylio klausa išlavėjusi tiek, kad jis jau atpažįsta nesudėtingą melodiją ar ritmą. Turintys gerą klausą, muzikai gabūs vaikai gali bandyti kartu paniūniuoti melodiją ar atkartoti ritmą. Ilgoms pasakoms laikas dar neatėjo, tačiau vaikas jau gali kelioms minutėms sutelkti dėmesį į skaitomą knygelę.

Ką 1-2 metukų vaikas supranta?

Vaikas supranta paprastus klausimus (pavyzdžiui, „Kur tavo batukai?“) ir paliepimus („Atnešk man knygelę“). Paprašytas, jis jau gali parodyti knygelėje jam žinomus gyvūnėlius, daiktus, taip pat kai kurias kūno dalis – akytę, nosytę, ausytę. Žino, ką reiškia veiksmažodžiai „valgyti“, „gerti“. Jis jau gali atsiminti savo mėgstamas knygeles, pasakėles ir norėti jų klausytis (vėl ir vėl!).

Kaip 1-2 metukų vaikas kalba?

Nuo pirmojo gimtadienio iki pusantrų metų žodžių skaičius vaiko žodyne išauga nuo 3-6, iki 10-20. Žodžiai vaiko žodyne gali atsirasti ir dingti, tačiau sulaukus dvejų, vaiko žodyne turi būti bent 20-60 žodžių, kurių dauguma – daiktavardžiai.

Tačiau žodyne yra ne tik jie: žodžiais „dar“, „opa“ ir panašiais vaikas jau bando pasakyti, ko jis nori. Be to, vaikas pradeda naudoti įvardžius „aš“, „tu“, „mano“. Mažylis pradeda žodžius jungti, sudarydamas paprastus junginius, sakinukus, klausimus: „Kas čia?“, „Katytė miau“, „Mano batai“ ir panašiai.

Tokie sakinukai paprastai atsiranda 1,5-2 metų. Vaiko kalba tampa vis aiškesnė, žodžiai, ypač prasidedantys priebalsėmis, tariami vis geriau, šio amžiaus vaikai gali kalbėti nebenukąsdami žodžių galūnių ar pradžios, jau gali mokėti ištarti garsą „s“. Nenustebkite, jei vaikas ims kartoti išgirstus žodžius, ypač paskutinį išgirsto sakinio žodį.

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite paprastai, trumpai ir aiškiai tarkite žodžius. Sakinių struktūra turi būti paprasta – kad vaikui būtų lengva ją atkartoti. Neverskite vaiko pakartoti žodžio ar sakinio taisyklingai – tai gali būti dar ne jo jėgoms. Tiesiog „patikslinkite“ tai, ką jis pasakė. Pavyzdžiui, jei vaikas sako „Noju daj“, parodykykite, kad supratote ir pakartokite tą frazę taisyklingai: „Nori dar? Tuoj duosiu tau dar vandenuko“. Taip suteiksite jam progą dar kartą išgirsti taisyklingą tarimą.

Pasistenkite daugiau naudoti įvardžių: „ noriu gerti. Gal ir tu nori gerti?“.

Kai vaikas jau atpažįsta kokį objektą (tarkime, katę), apibūdinkite jį išsamiau: „Katytė yra juoda“, „Katytė yra maža“, „Ką daro katytė? Katytė miega“ ir pan. Taip vaiko žodyną papildysite pirmaisiais būdvardžiais, veiksmažodžiais. Kartu su vaiku vartykite knygeles ir prašykite parodyti paveikslėliuose esančius daiktus, gyvūnėlius arba klauskite jo „Kas čia?“. Būtinai pagirkite, jei vaikui pavyksta teisingai įvardinti objektą, o ypač – ištarti jo pavadinimą teisingai.

Šiuo raidos tarpsniu taip pat pravartu pradėti „treniruotis“ tarti sudėtingus garsus – šššššš, rrrrr. Tai taip pat gali daryti žaidimo forma – pavyzdžiui, kartu su vaiku bandykite atkartoti, kaip burzgia automobilis, užia vėjas ar šnara medžių lapai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Esoteric prieš 3 mėn.

  Rūtelėlė parašė:
  O ko jūs tikitės aš nesuprantu? Norit, kad 9 mėn vaikas kalbėtų?

  Aš tai galvojau, kad kažko nesupratau Juolab, kaip perskaičiau, kad mama su 4 mėn. su dukrele buvo VRC dėl kalbos atsilikimo Nepažįstu nei vieno vaiko, kuris būtų kabėjęs 9 mėn., o 4 mėn. tuo labiau. Kaži kokio amžiaus pati mama pradėjo kalbėt, kad tokios mintys apninka ?

 2. jurune
  jurune prieš 3 mėn.

  Esoteric parašė:
  Aš tai galvojau, kad kažko nesupratau Juolab, kaip perskaičiau, kad mama su 4 mėn. su dukrele buvo VRC dėl kalbos atsilikimo Nepažįstu nei vieno vaiko, k…

  Pritariu jums, gal nereik taip perspausti ir skubinti vaiko raida kai to visai nereik, atsipalaiduokite ir dziaukites, o ne ieskokite ligu

 3. User has not uploaded an avatar
  ramintee prieš 3 mėn.

  Ne tiesiog pagal tas raidos skales rasydavo kad 6 menesiu kudikis turi daug ciausketi o pas mus nebudavo daug garsu ciauskejimo del to ir sunerimus buvau bet dabar po truputi atsiranda as nenoriu kad jau kalbetu tik kaip paskaitai tas kalbos raidas tai paskui ir prisigalvoji nu visi taip man sako kad perdaug pergivenu tiesiog tokia jau jautri esu

 4. User has not uploaded an avatar
  ramintee prieš 3 mėn.

  O VRC nepakenke gavom mankstu baseina nes buvo raumenu tonusas padidejas

 5. zuikite
  zuikite prieš 2 mėn.

  ramintee parašė:
  Nu gal tikrai perdaug nerimauju tik visko internete priskaitau bet vezem VRC manau jai butu kas labai blogai butu pasake

  Anemun parašė:
  Pilnai as jus suprantu as irgi pergyvendavau prisiskaicius visko internete.kad daleiskim metu vaikas turi moketi ten ta ir ta o mano dar nemoka nu vienu zodziu b…

  na jo mamytes, tas skaitymas internete isveda is proto :). Nezinau, as niekada neskaitau, ka ten prirasyta, o jei ir paskaitysiu, tai vistiek darau taip, kaip man geriau. Pvz., mano mergytai 1.9 metukai ir jinai dar nevalgo, ir nekalba, bet as juos nespaudziu prie to, nes tai vaikas, per savo gyvenima dar prisikalbes . O del valgio irgi, kai nores pati prades valgyti, duodu viska ka mes valgom, tegu bando, tegul zaidzia su tuo maistu, kaip as galvoju, gal per mazai dantuku, gal ikasti normaliai negali, bet su laiku prades valgyti.
  Cia tik reikia buti ramiai ir saltu nervu nors pas mane tai neiseina nes kai buna karsti orai, tai mazyle labai verksniuke, nes negali istverti tokio oro, kaip ir as