Vaiko kalbos raida: 1-2 metai (317)

Ką 1-2 metukų vaikas girdi ir į ką įsiklauso?

Tokio amžiaus mažylio klausa išlavėjusi tiek, kad jis jau atpažįsta nesudėtingą melodiją ar ritmą. Turintys gerą klausą, muzikai gabūs vaikai gali bandyti kartu paniūniuoti melodiją ar atkartoti ritmą. Ilgoms pasakoms laikas dar neatėjo, tačiau vaikas jau gali kelioms minutėms sutelkti dėmesį į skaitomą knygelę.

Ką 1-2 metukų vaikas supranta?

Vaikas supranta paprastus klausimus (pavyzdžiui, „Kur tavo batukai?“) ir paliepimus („Atnešk man knygelę“). Paprašytas, jis jau gali parodyti knygelėje jam žinomus gyvūnėlius, daiktus, taip pat kai kurias kūno dalis – akytę, nosytę, ausytę. Žino, ką reiškia veiksmažodžiai „valgyti“, „gerti“. Jis jau gali atsiminti savo mėgstamas knygeles, pasakėles ir norėti jų klausytis (vėl ir vėl!).

Kaip 1-2 metukų vaikas kalba?

Nuo pirmojo gimtadienio iki pusantrų metų žodžių skaičius vaiko žodyne išauga nuo 3-6, iki 10-20. Žodžiai vaiko žodyne gali atsirasti ir dingti, tačiau sulaukus dvejų, vaiko žodyne turi būti bent 20-60 žodžių, kurių dauguma – daiktavardžiai.

Tačiau žodyne yra ne tik jie: žodžiais „dar“, „opa“ ir panašiais vaikas jau bando pasakyti, ko jis nori. Be to, vaikas pradeda naudoti įvardžius „aš“, „tu“, „mano“. Mažylis pradeda žodžius jungti, sudarydamas paprastus junginius, sakinukus, klausimus: „Kas čia?“, „Katytė miau“, „Mano batai“ ir panašiai.

Tokie sakinukai paprastai atsiranda 1,5-2 metų. Vaiko kalba tampa vis aiškesnė, žodžiai, ypač prasidedantys priebalsėmis, tariami vis geriau, šio amžiaus vaikai gali kalbėti nebenukąsdami žodžių galūnių ar pradžios, jau gali mokėti ištarti garsą „s“. Nenustebkite, jei vaikas ims kartoti išgirstus žodžius, ypač paskutinį išgirsto sakinio žodį.

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite paprastai, trumpai ir aiškiai tarkite žodžius. Sakinių struktūra turi būti paprasta – kad vaikui būtų lengva ją atkartoti. Neverskite vaiko pakartoti žodžio ar sakinio taisyklingai – tai gali būti dar ne jo jėgoms. Tiesiog „patikslinkite“ tai, ką jis pasakė. Pavyzdžiui, jei vaikas sako „Noju daj“, parodykykite, kad supratote ir pakartokite tą frazę taisyklingai: „Nori dar? Tuoj duosiu tau dar vandenuko“. Taip suteiksite jam progą dar kartą išgirsti taisyklingą tarimą.

Pasistenkite daugiau naudoti įvardžių: „ noriu gerti. Gal ir tu nori gerti?“.

Kai vaikas jau atpažįsta kokį objektą (tarkime, katę), apibūdinkite jį išsamiau: „Katytė yra juoda“, „Katytė yra maža“, „Ką daro katytė? Katytė miega“ ir pan. Taip vaiko žodyną papildysite pirmaisiais būdvardžiais, veiksmažodžiais. Kartu su vaiku vartykite knygeles ir prašykite parodyti paveikslėliuose esančius daiktus, gyvūnėlius arba klauskite jo „Kas čia?“. Būtinai pagirkite, jei vaikui pavyksta teisingai įvardinti objektą, o ypač – ištarti jo pavadinimą teisingai.

Šiuo raidos tarpsniu taip pat pravartu pradėti „treniruotis“ tarti sudėtingus garsus – šššššš, rrrrr. Tai taip pat gali daryti žaidimo forma – pavyzdžiui, kartu su vaiku bandykite atkartoti, kaip burzgia automobilis, užia vėjas ar šnara medžių lapai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  aurutesam prieš 9 mėn.

  ferfela parašė:
  As ir prisikaiciau nesamoniu internete gal autizmas... Sesuo patare, kad kuo dazniau plakti liezuvieliu tipo kaip arkliukas bega... As dar save kaltinu kad mazai la…

  Siaip ir nereikia labai isskirtinai skirti tam demesio, tiesiog kai tvarkotes namuose, galite sau ir kartu savo mazylei kazka pasakoti: va matai plaunu grindis, ojoj kokios nesvarios, vaje kiek cia siuksliu, tuoj prabrauksiu ir nieko neliks, bus svaru. Va matai koks dulkiu siurblys, kai jis siurbia tai sutraukia visus nesvarumus ir t.t. Tai tokiu budu vaikai ir mokosi. O siaip labai vaikams padeda kalbeti ismokti daineles ar eilerastukai. Jei tvarkydamasi nenorite kalbeti apie tai ka daroti, galite eilerastukus sakyti - mano batai buvo du, arba opa opa opapa, is daineliu, tai pirmoje vietoje du gaideliai visu vaiku labai megiama. Dargi kai ka nor rodote savo mazylei ar duodate, tai butinai ivardinkite - duodu tau banana, pabandyk pakartoti - bananas ir t.t. Tai va viskas savaime ir gaunasi. O siaip mano pirmagimis pradejo aiskiai sneketi sakiniais tik apie 2 m. ir 8 men. O iki to laiko atskirus zodelius gaudem, nors paciu zodziu mokejo nemazai.

 2. ferfela
  ferfela prieš 9 mėn.

  aurutesam parašė:
  Siaip ir nereikia labai isskirtinai skirti tam demesio, tiesiog kai tvarkotes namuose, galite sau ir kartu savo mazylei kazka pasakoti: va matai plaunu grindis, ojo…

  Daineles visada dainuoju kaip vaikstom kieme kartais ir namie man neramina kad jinai ismoksta koki zodi praejus laiku jo nebesako daugiau mokejo mama baba dingo is zodyno mokejo tete, ba-(bananas) taip pat nebesako daugiau...

 3. ssonataa
  ssonataa prieš 8 mėn.

  aurutesam parašė:
  Siaip ir nereikia labai isskirtinai skirti tam demesio, tiesiog kai tvarkotes namuose, galite sau ir kartu savo mazylei kazka pasakoti: va matai plaunu grindis, ojo…

  Mano mazylei dabar 14men beveik, ji praktiskai viska supranta, tik nepasako, o jau noretusi sakau nori obuoliuko? ji linkteli ir nueina pati pasiimt, sakau imk banana, ji am-am-am ir kas susije su maistu arvandenuku, viskas am-am jau net siuksles pati ismeta, sauskelnes pasikeiciam kambary, suvynioju ir sakau - dabar eik ismesti. Ir pati nueina i virtuve, atsidaro dureles po kriaukle ir ismeta i siuksliu deze. Sakau eik i savo kambari atnesk katyte, suniuka, lelyte...ji eina ir atnesa ko prasiau, gyvunelius moka tik au-au pasakyti ir miiaaauuu bet skiria, kas yra kas! Visada pagiriu uz tokius jos darbus, sakau saunuole, ir abi paplojam
  Paskaicius kitu vaikuciu raida, ziuriu, kad mano metinuke ne ka atsilieka nuo dvimeciu, o as dar is jos noriu reikalaut kuo daugiau

 4. ferfela
  ferfela prieš 8 mėn.

  Manoji ir dgs dalyku atlieka ar daro. Bet cia juk apie kalbos raida snekama o ne ka sugeba atlykti ir ko ne.... Mes vis dar laukiam kol prasnekes nors viena ilgelesni zodi

 5. karinaite_
  karinaite_ prieš 8 mėn.

  ssonataa parašė:
  Mano mazylei dabar 14men beveik, ji praktiskai viska supranta, tik nepasako, o jau noretusi sakau nori obuoliuko? ji linkteli ir nueina pati pasiimt, sakau imk b…

  Na suprasti ir atlikti yra vienas dalykas, o kalbeti kitas...mano sunus irgi viska suprasdavo ir padarydavo, o kalbeti tik dabar pradejo...o jau trys metukai!!