Vaiko kalbos raida: 3–4 metai (25)

3–4 metų vaiko kalbos raida

Ką supranta 3-4 metų vaikas?

Vaikas jau supranta ir gali atsakyti į klausimus „kas?“ „kur?“, „kam?“, „ką?“. 3-4 metų mažyliai jau geba rūšiuoti daiktus į kategorijas: gyvūnai, augalai, žmonės, maistas. Jie atpažįsta bent vieną spalvą, moka suskaičiuoti iki 3-5, gali parodyti didesnį (ilgesnį, trumpesnį ir kt.) daiktą iš dviejų. Gali įvykdyti sudėtingesnes užduotis, pavyzdžiui, atnešti daiktą iš kito kambario (t.y. tokį, kuris nėra jo akiratyje).

Kaip kalba 3-4 metų vaikas?

Dauguma tokio amžiaus vaikų kalba 4 žodžių ir ilgesniais sakiniais, ištaria beveik visus garsus, tačiau kai kurie vaikai garsus l, r, š, dž, č gali išmokti tarti taisyklingai ir vėliau (iki 6-7-ių metų). Tokio amžiaus vaikas su nepažįstamais jau turėtų susikalbėti ir be „vertėjo“, nes žodžius jau turėtų tarti aiškiai, nekartoti skiemenų. Jei pastebėsite mažylį mikčiojant, būtinai kreipkitės į specialistus.

Ką vaikas gali papasakoti?

Tokio amžiaus vaikas jau gali papasakoti ne tik apie dabarties (esamojo laiko) įvykius, bet ir apie tai, ką veikė anksčiau (darželyje, svečiuose). Jis jau gali apibūdinti savo jausmus – „man liūdna“, „pasiilgau“, paaiškinti, kam naudojami daiktai (šukos – plaukams šukuoti, muilas – plautis rankas ir pan.)

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite su vaiku vis ilgesniais sakiniais, skaitykite ilgesnes, sudėtingesnes pasakėles. Greičiausiai vaikas turės savo pamėgtą pasaką ar eilėraštį, kurių norės klausytis vėl ir vėl. Tai nėra blogai. Gali būti, kad labiausiai patinkančius epizodus jis bus išmokęs atmintinai, tad leiskite vaikui įsijungti ir pasekti mėgstamiausią pasakėlės dalį, kartu padeklamuokite eilėraštuką. Jei vaiko pasakojimas nesklandus, jūs ko nors nesupratote, užuot taisę klaidas, geriau perklauskite, paprašykite pakartoti.

Niekuomet neignoruokite vaiko klausimų, kurių šiuo amžiaus tarpsniu bus labai daug. „Kodėl?“ taps mėgstamiausiu jų, tad apsišarvuokite kantrybe ir būkite išradingi! Stenkitės visuomet įdėmiai išklausyti vaiko: taip parodysite, kad tai, ką jis sako, yra jums svarbu. Tai padės ne tik kurti glaudesnį ryšį, tačiau ir leis jam įsisąmoninti, kad visuomet gali į jus kreiptis ir kad visuomet bus išklausytas.  Žinodamas, kad bus išklausytas, žmogus neužsisklendžia savyje susidūręs su problemomis, o taip pat ir pats mokosi problemas spręsti įsiklausydamas į kitus.

Susiję straipsniai

Vaiko mokymasis kalbėti: viskas, ką reikia žinoti

Yra du dalykai, kurių labiausiai laukia visi naujai iškepti tėvai: vaiko pirmasis žingsnis ir vaiko pirmasis žodis.

Vaikas kalba dviem kalbomis: naudinga ar žalinga?

Šiais laikais nebestebina nei dvikalbės šeimos, nei dvikalbiai vaikai. Gyvenimas yra dinamiškas: mes daug keliaujame, bendraujame.

Artikuliacinė mankštelė pradedantiems kalbėti vaikams

Artikuliacinės mankštos yra skirtos tobulinti kalbinę motoriką – judesius, reikalingus sklandžiam ir raiškiam kalbėjimui.

Naujausi komentarai

  1. s890507s
    s890507s prieš 7 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Sveiki mano berniukui 3 metai nu iki siol nekalba , artrodo kartais issprusta nekaltas mama ar tete bet tai nera tikslingi zodziai kad juos naudotu. uzsirasete privaciai pas lokopeda nuo kito menesio. ar yra cia mamu kuriu vaikuciai nekalba, nekalbejo iki 3-4 ? jei prakalbo tai ka darete? kaip vaikui padejote?

  2. Lelituke
    Lelituke prieš 7 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Patariu kreiptis į Jūsų miesto psichologinę -pedagoginę tarnybą. Nusistatyti poreikį. Tuomet darželyje su vaikučiu taip pat dirbs specialistai.
    Dar taip pat atkreipkite dėmesį ar vaikas tik nekalba ar yra ir supratimo problema?
    Pakalbėkite darželyje su auklėtojoms, kaip Jūsų vaikas atrodo grupės kontekste. Susidėliokite ar yra problema tik kalba ar ir daugiau tik ne tokios ryškios.

  3. s890507s
    s890507s prieš 7 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Lelituke parašė:
    Patariu kreiptis į Jūsų miesto psichologinę -pedagoginę tarnybą. Nusistatyti poreikį. Tuomet darželyje su vaikučiu taip pat dirbs specialistai.

    cia uk visai kita sistema nei lt. o supratimo problemu vaikas neturi visiskai, jis miega ir valgo normaliai na maistui jis isrankus bet valgo . su miegu jokio sutrikimo nera jis dar ir diena miega po dvi valandas ir vakare uzmiega 8 iki 7 ryto ismiega. jei ko nori viska parodo pirstuku arba mano ranka paemes vedasi ten kur yra tai ko jis nori. isteriju ar kazkokiu pykcio priepoliu niekada neturejo. jis siaip labai meilus valkas megsta zaisti leisti laika kartu. tiesa jis manau yra is aktyvesniu vaikuciu nes bega ima zaidzia valgo vel bega bet manau kad tai normclaus vaiko elgesys. mane neramina tik jo kalba. ir tikrai nenurimstu vyrui pasakius kad ziurek as pradejau virs keturiu kalbeti tai gal ir maziukas toks bus neieskok bedu ten kur nera.

  4. Lelituke
    Lelituke prieš 7 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Pirmame poste minėjote, kad pradėsite lankytis pas logopedą. Tai jis patikrins ar nėra kažkokių fizinių dalykų dėl ko nekalba ir pradės dirbti su vaiku. Rezultatai tikrai bus pradėjus dirbti logopedo, tik ne taip greitai. Vaikai tobulėja šuoliais. Tai gali atrodyti, kad jokios naudos nėra pradžioje, bet tarkim po 3-4 mėn gali atrodyti, kad per dieną vaikas prakalbo 😊
    Dar Jūsų vaikui gali būti sunkiau, nes yra girdimos dvi kalbos nuolatos.

  5. s890507s
    s890507s prieš 7 mėn.

    Lelituke parašė:
    Diskusija perkelta iš kitos temos

    taip pradesime lankytis pas logopede tikiuosi ji pades mano mazyliui pralausti ledus