Vaiko kalbos raida: 3–4 metai (25)
Ką supranta 3-4 metų vaikas?
Vaikas jau supranta ir gali atsakyti į klausimus „kas?“ „kur?“, „kam?“, „ką?“. 3-4 metų mažyliai jau geba rūšiuoti daiktus į kategorijas: gyvūnai, augalai, žmonės, maistas. Jie atpažįsta bent vieną spalvą, moka suskaičiuoti iki 3-5, gali parodyti didesnį (ilgesnį, trumpesnį ir kt.) daiktą iš dviejų. Gali įvykdyti sudėtingesnes užduotis, pavyzdžiui, atnešti daiktą iš kito kambario (t.y. tokį, kuris nėra jo akiratyje).
Kaip kalba 3-4 metų vaikas?
Dauguma tokio amžiaus vaikų kalba 4 žodžių ir ilgesniais sakiniais, ištaria beveik visus garsus, tačiau kai kurie vaikai garsus l, r, š, dž, č gali išmokti tarti taisyklingai ir vėliau (iki 6-7-ių metų). Tokio amžiaus vaikas su nepažįstamais jau turėtų susikalbėti ir be „vertėjo“, nes žodžius jau turėtų tarti aiškiai, nekartoti skiemenų. Jei pastebėsite mažylį mikčiojant, būtinai kreipkitės į specialistus.
Ką vaikas gali papasakoti?
Tokio amžiaus vaikas jau gali papasakoti ne tik apie dabarties (esamojo laiko) įvykius, bet ir apie tai, ką veikė anksčiau (darželyje, svečiuose). Jis jau gali apibūdinti savo jausmus – „man liūdna“, „pasiilgau“, paaiškinti, kam naudojami daiktai (šukos – plaukams šukuoti, muilas – plautis rankas ir pan.)
Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?
Kalbėkite su vaiku vis ilgesniais sakiniais, skaitykite ilgesnes, sudėtingesnes pasakėles. Greičiausiai vaikas turės savo pamėgtą pasaką ar eilėraštį, kurių norės klausytis vėl ir vėl. Tai nėra blogai. Gali būti, kad labiausiai patinkančius epizodus jis bus išmokęs atmintinai, tad leiskite vaikui įsijungti ir pasekti mėgstamiausią pasakėlės dalį, kartu padeklamuokite eilėraštuką. Jei vaiko pasakojimas nesklandus, jūs ko nors nesupratote, užuot taisę klaidas, geriau perklauskite, paprašykite pakartoti.
Niekuomet neignoruokite vaiko klausimų, kurių šiuo amžiaus tarpsniu bus labai daug. „Kodėl?“ taps mėgstamiausiu jų, tad apsišarvuokite kantrybe ir būkite išradingi! Stenkitės visuomet įdėmiai išklausyti vaiko: taip parodysite, kad tai, ką jis sako, yra jums svarbu. Tai padės ne tik kurti glaudesnį ryšį, tačiau ir leis jam įsisąmoninti, kad visuomet gali į jus kreiptis ir kad visuomet bus išklausytas. Žinodamas, kad bus išklausytas, žmogus neužsisklendžia savyje susidūręs su problemomis, o taip pat ir pats mokosi problemas spręsti įsiklausydamas į kitus.
Diskusija perkelta iš kitos temos
Sveiki mano berniukui 3 metai nu iki siol nekalba , artrodo kartais issprusta nekaltas mama ar tete bet tai nera tikslingi zodziai kad juos naudotu. uzsirasete privaciai pas lokopeda nuo kito menesio. ar yra cia mamu kuriu vaikuciai nekalba, nekalbejo iki 3-4 ? jei prakalbo tai ka darete? kaip vaikui padejote?