Vaikų trumparegystė (47)

Trumparegis vaikas su akiniais PeopleImages.com - Yuri A | Shutterstock.com

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams. Statistikos duomenimis, trumparegiai yra apie 5 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų, 9 proc. mokyklą pradėjusių lankyti vaikų ir 30 proc. paauglių. Trumparegystė dažniausiai progresuoja paauglystėje, o sulaukus pilnametystės po truputį pradeda stabilizuotis.

Tikslios šio regėjimo sutrikimo priežastys nėra žinomos, tačiau ekspertai daro prielaidą, jog tai gali būti susiję su intensyvesniu telefonų, kompiuterių ir kitų prietaisų naudojimu, ilgesniu buvimu patalpose, o ne gryname ore. Vaikams trumparegystė dažniau išsivysto tuo atveju, jei abu tėvai yra trumparegiai. Nustatyta, kad XXI a. trumparegystės atvejų daugėja, ypač tarp vaikų.

Diagnozuoti trumparegystę gali gydytojas oftalmologas ar optometristas.

Trumparegystės laipsniai

Praktikoje išskiriami 3 miopijos laipsniai:

  • silpna (iki –3,0 dioptrijų);
  • vidutinė (nuo –3,25 iki –6,0 dioptrijų);
  • didelio laipsnio (daugiau kaip –6,0 dioptrijos).

Kas sukelia trumparegystę? 

Trumparegystė išsivysto, jei atstumas tarp ragenos ir tinklainės yra per didelis. Ragena – tai skaidrus dangalas akies priekyje, o tinklainė – šviesai jautrus audinys galinėje akies dalyje. Tai reiškia, kad į akį patenkantis šviesos srautas yra sutelkiamas dar prieš šviesai pasiekiant tinklainę – būtent tai ir sukelia neryškų matymą.

O, pavyzdžiui, esant toliaregystei toliau esantys objektai matomi ryškiau negu esantys šalia. Vaikų akys vis dar vystosi, tad tam tikro laipsnio toliaregystė laikoma visiškai normalia.

Plačiau skaitykite:

Trumparegystę nulemia 2 pagrindinės priežastys – tai paveldimumas ir aplinkos veiksniai (tai reiškia, kad ši regėjimo patologija gali būti ir įgyjama).

Paveldima trumparegystė

Dažniausiai paveldėta trumparegystė nustatoma mokyklinio amžiaus vaikams iki pat pilnametystės – tuo metu vizitai pas akių gydytojus būna dažnesni. Pasitaiko atvejų, kad kūdikis yra trumparegis nuo pat gimimo, tačiau regos sutrikimas kūdikystėje nebuvo diagnozuotas. Dažniausiai trumparegystę vaikas paveldi iš abiejų tėvų. Manoma, kad trumparegystės pavelėjimo dažnis yra apie 8 proc.

Įgyta trumparegystė

Taip pat tyrimais nustatyti veiksniai, lemiantys trumparegystės atsiradimą. Tai:

  • Intensyvus akių alinimas, didelė joms tenkanti apkrova. Akis labai vargina skaitymas prastai apšviestoje aplinkoje, tinkamo atstumo nesilaikymas, dažnas ir ilgas televizoriaus žiūrėjimas, naudojimasis išmaniaisiais prietaisais. Prietaisų skleidžiama mėlyna šviesa lemia akių nuovargį, įtampą, akys išsausėja, parausta, todėl po truputį vystosi trumparegystė.
  • Regos problemų ignoravimas. Pastebėjus pirmuosius trumparegystės simptomus, tačiau juos ignoruojant, laikui bėgant problema gali tapti tik dar opesnė. Todėl net ir esant nedidelio laipsnio trumparegystei reikėtų konsultuotis su akių gydytoju ir laikytis jo pateiktų gydymo rekomendacijų.
  • Stresas. Trumparegystę galima laikyti ir viena iš psichosomatinių ligų, mat jos išsivystymui įtakos gali turėti ir stresas. Visų pirma, jis lemia stiprius akių raumenų susitraukimus, neigiamai veikiančius akis. Antra, į kraują išskiriami streso hormonai, neigiamai paveikiantys ir akių veiklą.

Trumparegystės simptomai vaikams

Tipiniai trumparegystės simptomai yra šie:

  • Vaikas skundžiasi neryškiu matymu (pavyzdžiui, nemato ant lentos rašomo teksto, skaičių);
  • Tam, kad kažką geriau įžiūrėtų, vaikas prisimerkia;
  • Dažnas akių trynimas;
  • Dažnai pasireiškiantys galvos skausmai ir kt.

Vaikų trumparegystės koregavimas

Trumparegystės gydymo tikslas yra pagerinti vaiko regėjimą ir užkirsti kelią trumparegystės progresavimui. Jos negydant, vaikas gali nuolat būti prisimerkęs, gali vystytis ambliopija (tingioji akis).

Pagrindiniai keli gydymo būdai – akinių ar kontaktinių lęšių nešiojimas, akių lašų lašinimas ir kt.

Akinių nešiojimas

Trumparegystei koreguoti skirtus akinius galima nešioti visą laiką arba tik tada, kai jų reikia, pavyzdžiui, kai vaikas žvelgia į tolį. Svarbu pasirinkti rėmelius, atitinkančius vaiko amžių bei gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, kūdikiams, mažiems vaikams patogesni akiniai su dirželiu / lanksčia juostele, papildomomis kojelėmis – juos lengviau uždėti, jie tvirčiau laikosi. O jei vaikas sportuoja, gali būti parinkti sportui pritaikyti akinukai.

Kontaktiniai lęšiai

Kontaktiniai lęšiai gali praversti vaikams, nenorintiems nešioti akinių, intensyviai sportuojantiems paaugliams. Nors nėra nustatytos amžiaus ribos, nuo kada galima nešioti kontaktinius lęšius, juos nėra taip paprasta įsidėti, akys turi gerai toleruoti akių lašus, o vaikas – gebėti laikytis kruopščios higienos. Kontaktinius lęšius reikia prižiūrėti itin atidžiai – tik taip išvengiama akių infekcijų.

Net jei vaikas dažniausiai nešioja kontaktinius lęšius, svarbu turėti atsarginius akinius. Jeigu kontaktinius lęšius nešiojančiam vaikui skauda ar paraudo akis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Gydymo būdai siekiant išvengti trumparegystės progresavimo

Mokslininkai tiria būdus, kaip išvengti vaikų trumparegystės progresavimo. Keli galimi gydymo būdai:

  • Mažos atropino lašų dozės. Maža dozė akių lašų (atropino), plečiančių vyzdžius, 5–18 metų vaikams gali padėti sulėtinti trumparegystės progresavimą.
  • Specializuoti kontaktiniai lęšiai. Kai kuriems mažiesiems pacientams gali būti skiriami specializuoti daugiažidiniai (daugiafunkciai) kontaktiniai lęšiai. Jie riboja šoninį regėjimą, tad gali padėti sulėtinti akių augimą ir neleisti progresuoti trumparegystei.
  • Ortokeratologija. Kitas gydymo būdas, vadinamas ortokeratologija, arba Ortho-K, išskirtinis tuo, kad per naktį vaikui reikia miegoti įsidėjus rageną plokštinančius kontaktinius lęšius. Šis trumparegystės gydymo būdas tinka vaikams nuo 8–10 metų, kai trumparegystė yra ne didesnė nei vidutinio laipsnio. Trūkumai: kaina ir galimos kontaktinių lęšių sukeltos komplikacijos. Buvimas su kontaktiniais lęšiais miego metu padidina akių sudirginimo ir infekcijos, sunkesnių regėjimo problemų riziką.
  • Ilgesnis buvimas lauke. Ilgesnis buvimas gryname ore taip pat gali padėti geriau valdyti trumparegystę. Jei tik įmanoma, subalansuokite prie ekranų praleidžiamą laiką ir buvimą lauke. Tai padės efektyviau gydyti trumparegystę ir bent iš dalies apsaugoti regėjimą.

Susiję straipsniai

Meningitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Meningitas – tai smegenų dangalų, membranų, dengiančių smegenis, uždegimas. Labai svarbu mokėti greitai atpažinti meningito simptomus.

Apendicitas - ar jo galima išvengti?

Apendicitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai juo suserga vaikai ir jauni žmonės.

Dehidratacija kūdikiams ir vaikams

Kūdikiai ir maži vaikai dehidratuoja gerokai greičiau nei suaugę ir dehidratacija jiems yra itin pavojinga.

Naujausi komentarai

  1. Leyla
    Leyla prieš 3 mėn.

    Žuvyte parašė:
    Mūsų istorijos tęsinys kaip iš trumparegystės tapom toliaregiais😆 Prieš pora mėn mums nustatė trumparegystę po -1.75 abiem akims. Šiandien buvom Santariškėse ir pas…

    Aparatai vėjų nerodo, o tokiame amžiuje pokyčiai normalu. Iki 4m akiniai nebūtina esant iki -3. Dabar 3.5 jau sako dėti akinukus, nors -1, bet daržiukyje mokosi raides ir jeigu pradėtų prisimerkinėt irgi sako dėti jau

  2. User has not uploaded an avatar
    Žuvyte prieš 3 mėn.

    Leyla parašė:
    Aparatai vėjų nerodo, o tokiame amžiuje pokyčiai normalu. Iki 4m akiniai nebūtina esant iki -3. Dabar 3.5 jau sako dėti akinukus, nors -1, bet daržiukyje mokosi rai…

    Rodo vėjus. Negali regėjimas iš trumparegystės pereit į toliaregystę. Pirmą kartą tikrinantis man ir seselė sakė, kad aparatas gali netiksliai rodyt.

  3. User has not uploaded an avatar
    jonhmopthraa prieš 3 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Sveiki, suprantu jūsų nerimą dėl stiprios trumparegystės diagnozės jūsų mergaitei. Nors tokios didelės dioptrijos vaikui gali atrodyti neįprastos, svarbu žinoti, kad ši problema nėra neišsprendžiama, ir yra įvairių būdų, kaip padėti vaikui.
    Specialistų konsultacija: Būtų naudinga kreiptis į vaikų akių gydytojus ar ortopedus, kurie specializuojasi regos problemų gydyme. Kai kurie gydytojai gali rekomenduoti papildomus tyrimus ar gydymo metodus.

    Akinukai: Akiniai yra vienas iš pagrindinių būdų padėti su trumparegyste. Svarbu, kad akiniai būtų pritaikyti pagal vaiko poreikius, ir jie turėtų būti reguliariai tikrinami bei atnaujinami, jei keičiasi regos būklė.

  4. User has not uploaded an avatar
    Žuvyte prieš 3 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Kiek kartų tikrino vaikučiui akis?. Mūsų atveju pasirodė, kad aparatai netiksliai rodo, iš trumparegio vaikas pasidarė toliaregis.

  5. Cavy
    Cavy prieš 1 mėn.