Vaikų valgymo sutrikimai: kas tai ir kaip pastebėti?
Įvairūs valgymo sutrikimai dažniausiai pradeda reikštis paauglystėje, tačiau pastebima, kad jie diagnozuojami vis jaunesnio amžiaus vaikams. Valgymo sutrikimai ypatingai žaloja vaiko psichinę ir fizinę sveikatą, todėl tėvams reikia būti budriems.
Dažniausi valgymo sutrikimai
Ortoreksija - mitybos sutrikimas, kuriam būdingas liguistas, maniją primenantis siekis valgyti tik sveiką maistą, neatsižvelgiant (arba menkai atsižvelgiant) į fiziologinius poreikius.
Anoreksija - valgymo sutrikimas, kuriam būdingas iškreiptas kūno suvokimas ir noras numesti kuo daugiau svorio, ribojant maisto suvartojimą, nuolat skaičiuojant kalorijas, laikantis itin griežtų dietų, vartojant laisvinamuosius vaistus ir/ arba diuretikus, darantis klizmas, labai intensyviai sportuojant.
Bulimija - valgymo sutrikimas, pasireiškiantis nesaikingais valgymo priepuoliais ir suvalgyto maisto „pašalinimas“ vemiant, vartojant laisvinamuosius vaistus ir/ arba diuretikus, darantis klizmas, labai intensyviai sportuojant.
Persivalgymas - valgymo sutrikimas, kuriam būdingi valgymo priepuoliai, kuomet per trumpą laiką suvalgomas labai didelis kiekis maisto, valgoma nejaučiant alkio, dažniausiai dėl emocinių priežasčių. Persivalgius tiek fizinė, tiek emocinė savijauta labai suprastėja, tačiau įprastai maistas nėra „pašalinamas“.
Valgymo sutrikimai neretai prasideda nekaltai, keičia vienas kitą arba žengia koja kojon. Pavyzdžiui, adekvatus noras atsikratyti kelių papildomų kilogramų ir dėmesys sveikai mitybai gali pavirsti ortoteksija, o pastaroji - anoreksija. Periodiškai persivalgant ima dažnėti bulimijos ir/ arba anoreksijos epizodai.
Valgymo sutrikimų poveikis sveikatai
Per mažas kūno svoris ir maisto medžiagų stokos sukeltos sveikatos problemos: žemas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, osteoporozė, virškinimo ir šalinimo sistemų sutrikimai, amenorėja, sulėtėjęs augimas, silpnumas ir kt.
Dėl vėmimo suprastėjusi dantų būklė (dėmės, kariesas, emalio erozija ir kt.), stemplės uždegimas, seilių liaukų patinimas (patinsta žandai), refliuksas, stemplės ir skrandžio gleivinės įtrūkimai ir kt.
Per didelis kūno svoris ir nuolatinio persivalgymo sukeltos sveikatos problemos: diabetas, aukštas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, kepenų suriebėjimas, miego apnėja ir kt.
Valgymo sutrikimų nulemta prasta emocinė būsena, liūdesys, nepasitikėjimas savimi, dirglumas, nerimas, depresija, įvairios priklausomybės, polinkis žaloti save, mintys apie arba bandymai įvykti savižudybę.
Kodėl vaikai suserga valgymo sutrikimais?
Specialistų teigimu, valgymo sutrikimai dažniausiai yra kompleksinė problema, kurią lemia fiziologinių, psichologinių ir socialinių priežasčių visuma.
Didesnę riziką susirgti valgymo sutrikimais turi vaikai, kurių šeimoje, artimoje aplinkoje yra buvę valgymo sutrikimų, turintys kitų psichinės sveikatos problemų, patiriantys stresą.
Kaip gydomi valgymo sutrikimai?
Valgymo sutrikimų gydymas turi būti kompleksiškas, t.y. svarbu kad su su vaiku (neretai ir su kitais šeimos nariais) dirbtų profesionalų komanda:
- Šeimos gydytojas ir kiti gydytojai specialistai (priklausomai nuo valgymo sutrikimų sukeltų sveikatos bėdų gali prireikti kardiologo, gastroenterologo, endokrinologo, neurologo ir kt. specialistų pagalbos);
- Psichologas - psichoterapeutas;
- Socialinis darbuotojas ir kt.
Jeigu valgymo sutrikimai yra įsisenėję, stipriai paveikę fizinę ir psichinę sveikatą, dažniausiai prireikia hospitalizacijos.
Ką daryti, jeigu įtariate, kad vaikas serga valgymo sutrikimu?
Turėtumėte susirūpinti, jeigu pastebite, kad:
- Vaiko svoris staiga ėmė keistis, t.y. kristi arba augti;
- Pasikeitė vaiko valgymo įpročiai. Pavyzdžiui, vaikas vengia valgyti prie jūsų, teigia, kad nebemėgsta anksčiau patikusių patiekalų ir pan.;
- Vaikas susidomėjo įvairiomis dietomis, ėmė skaičiuoti kalorijas;
- Pradėjo perdėtai sportuoti, alinti save treniruotėmis;
- Ėmė slėpti savo kūną po per dideliais, apsmukusiais drabužiais;
- Atsiribojo nuo šeimos narių ir draugų;
- Jo nebedomina mokslas, popamokinė veikla ir anksčiau patikę hobiai;
- Tapo dirglus, liūdnas, piktas, ir pan.
Jeigu įtariate, kad vaikas serga arba turi polinkį susirgti valgymo sutrikimais:
- Susirinkite informaciją, pasidomėkite valgymo sutrikimais;
- Atvirai, tačiau ramiai pasikalbėkite;
- Nedelskite ir profesionalios pagalbos ieškokite kuo greičiau: iš pradžių galite kreiptis į savo šeimos gydytoją, psichologą ar psichoterapeutą, kurie nukreips jus tolesniam gydymui;
- Apsišarvuokite kantrybe, nes valgymo sutrikimų gydymas yra ilgas procesas;
- Ieškokite pagalbos ne tik vaikui, bet ir sau - tėvams labai naudinga patiems pasikonsultuoti su psichologu ar psichoterapeutu.