Varikocelė (kapšelio venų išsiplėtimas) (424)

Vyras pas gydytoją urologą, varikocelė. kenchiro168 | Shutterstock.com

Varikocelė yra kraujotakos sutrikimas, kapšelio venų išsiplėtimas, taigi, šis negalavimas būdingas tik vyriškos lyties atstovams. Patologija diagnozuojama, kai išsiplečia veniniai rezginiai.

Varikocelės dažniau aptinkamos kairiojoje, o ne dešiniojoje sėklidėje, tačiau pasitaiko atvejų, kai jos būna ir abiejose pusėse.

Vyras gali nė nepastebėti nedidelio laipsnio varikocelės, tačiau varikocelė labai dažnai siejama su vyrų nevaisingumu - įvertinus, kad varikocelė neigiamai veikia vyro vaisingumą arba vyrui jaučiant nemalonius simptomus, gali tekti atlikti nesudėtingą ir nebrangią, tačiau labai efektyvią vaikocelės šalinimo operaciją.

Varikocelės priežastys

Dažniausiai tikslios varikocelės atsiradimo priežastys nėra žinomos. Manoma, kad pagrindinė priežastis – intensyvus brendimas, lemiantis ir greitesnį lytinių organų augimą.

Taip pat dar viena iš galimų priežasčių – anatominiai ypatumai: kraujas kairiąja spermatine vena teka į viršų iki pat inkstų venos, tad spermatinėje venoje padidėja spaudimas, o dėl jo venos šakos yra linkusios išsiplėsti.

Varikocelės schema

Pepermpron | Shutterstock.com

Varikocelės simptomai

Labai dažnai varikocelė pasireiškia besimptome forma. Vaikas, vaikinas ar vyras gali net nežinoti, kad turi varikocelę.

Simptomai gali išryškėti po ilgesio buvimo karštyje (pavyzdžiui, pirtyje), intensyvaus sporto metu arba ilgiau nekeičiant kūno padėties – sėdint arba stovinti.

Tipiniai varikocelės simptomai:

 • Maudžiantis sėklidžių (vienos ar abiejų) skausmas, didėjantis judant ir lengvėjantis prigulus;
 • Sunkumo jausmas kapšelyje, tempimas, maudimas, diskomfortas toje kapšelio pusėje, kurioje yra varikocelė;
 • Išsiplėtusios kapšelio venos;
 • Sumažėjusi viena sėklidė (ji prasčiau aprūpinama krauju);
 • Nevaisingumas – negalėjimas ilgesnį laiką susilaukti vaikų.

Svarbu: progresuojančios ir minėtaisiais simptomais pasireiškiančios varikocelės ignoruoti negalima, nes sutrikimas gali lemti nevaisingumą ar net turėti labai rimtų pasekmių sveikatai.

Varikocelės laipsniai

Varikocelė yra klasifikuojama į 3 laipsnius:

 • Apčiuopiama stanginimosi metu;
 • Apčiuopiama ramybės būsenoje;
 • Aiškiai pastebima plika akimi net be apčiuopos.

Kaip varikocelė diagnozuojama?

 • Anamnezė. Varikocelė pirmiausia diagnozuojama įvertinus simptomus, nusiskundimus.
 • Kapšelio apčiuopa. Gydytojas urulogas apčiuopia išsiplėtusias venas. Dažniausiai varikocelės pažeistos pusės sėklidė yra mažesnė. Pasitikrinti galima ir namuose patiems: esant šiltoje vietoje (pavyzdžiui, maudynių duše ar vonioje metu) pirštais galima užčiuopti išsiplėtusias venas.
 • Ultragarsinis tyrimas. Kraujotaka įvertinama ir varikocelė aptinkama ir echoskopinio tyrimo metu.

Kaip varikocelė yra gydoma?

Visų pirma berniukams, paaugliams ir vyrams reikėtų kreiptis į urologą. Taip pat šio specialisto kabineto duris pirmiausia praverti reikėtų ir tuomet, kai partnerė ilgiau nei vienerius metus nenaudojant apsisaugojimo būdų nepastoja.

Jeigu negalavimas nesukelia simptomų, gydymo galima išvengti.

Chirurginio gydymo prireiks, jei:

 • Nuolat jaučiamas diskomfortas, skausmas;
 • Viena sėklidė yra smulkesnė už kitą;
 • Nustatoma, kad varikocelė daro neigiamą įtaką vyro vaisingumui ir suprastėjo spermos kokybė ar pasireiškė nevaisingumas.

Pagrindinis gerus rezultatus užtikrinantis gydymo būdas yra nedidelė operacija – varikocelektomija.

Taip pat gali būti pasitelkiama laparoskopija arba venos embolizacija.

Po operacijos iki kelių savaičių gali būti juntamas nestiprus skausmas, tad gali prireikti jį malšinančių vaistų. O įprastą gyvenimą pradėti (grįžti į mokslus, darbą ir kt.) galima po operacijos praėjus 1–2 d. Tiesa, pirmąjį mėnesį reikėtų vengti intensyvaus fizinio krūvio.

Reikėtų žinoti, kad varikocelės gydymas ne visuomet yra efektyvus ir ilgalaikis, kurio laiko kapšelio venos ir vėl gali išsiplėsti. Tuomet prireikia pakartotinės operacijos.

 

Varikocelės įtaka vyrų vaisingumui

Kai išsiplečia kapšelio veniniai rezginiai, sėklidės temperatūra pakyla, o, kaip jau žinome, aukštesnė temperatūra neigiamai veikia spermatozoidus ir daro neigiamą įtaką spermos kokybei: net iki perpus sumažėja lytinių ląstelių kiekis, judrumas.

Daugelyje tyrimų jau įrodyta, kad vienas iš labiausiai spermatozoidų susidarymą ir brendimą neigiamai veikiančių veiksnių yra būtent varikocelė. Ji aptinkama maždaug vienam iš 3–6 vyrų (atitinkamai 15–30 proc.).

O jeigu vyras turi vaisingumo problemų, beveik 50 proc. tikimybė, kad vaisingumui neigiamą įtaką padarė būtent varikocelė. Todėl ją būtina gydyti. Kuo greičiau pradedamas gydymas, tuo sparčiau pradedama gaminti geresnės kokybės sperma. Spermos kokybė pagerėja po operacijos praėjus maždaug 3 mėn.: tuomet jau vėl galima grįžti prie aktyvaus šeimos planavimo ir tikėtis sėkmingų rezultatų.

Susiję straipsniai

Imuninis nevaisingumas: priežastys ir gydymo galimybės

Manoma, kad apie 20 proc. nevaisingumo atvejų susiję su imuninės sistemos funkcionavimu.

Esu vieniša mama: susilaukti kūdikio nusprendžiau pasirinkusi spermos donorystę

Į tėvystę veda daug skirtingų kelių – nuo apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) iki surogatinės motinystės. Ne kliūtis, kad moteris neturi antrosios pusės.

MAMOS ISTORIJA. „Diagnozė – nevaisingumas: to nepamiršiu niekada“

Šiandien kalbu, nes noriu įkvėpti visas būsimas mamas, kurios laukia. Laukia ir tiki. Arba laukia, tačiau praradusios viltį. Mamos, jūs – ne vienos.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  gintaricka prieš 3 mėn.

  Sveiki. Na mano vyrui panašu, kad nepadėjo operacija. Praėjo jau pusė metų, visą tą laiką gėrė profertil, kaip ir prieš operaciją (kiek pinigų išmesta į balą), bet kaip buvo blogi spermogramos rezultatai, taip ir liko. O pasak urologo, varikocelė ir buvo pagrindinė problema.

 2. pušynėlis
  pušynėlis prieš 3 mėn.

  gintaricka parašė:
  Sveiki. Na mano vyrui panašu, kad nepadėjo operacija. Praėjo jau pusė metų, visą tą laiką gėrė profertil, kaip ir prieš operaciją (kiek pinigų išmesta į balą), bet …

  O jūs matėt taip į aukštumas keliamo to Profertil sudėtį? Nesuprantu kaip visos tą brudą kiša vyrams. Taip, yra ten naudingų dalykų, bet š*** daug daugiau. Pažiūrėkit, prisegu sudėtį. O tuos atskirus elementus galima susirasti ir atskiruose papilduose, bus ir švariau ir pigiau.

 3. jolkute56
  jolkute56 prieš 3 mėn.

  gintaricka parašė:
  Sveiki. Na mano vyrui panašu, kad nepadėjo operacija. Praėjo jau pusė metų, visą tą laiką gėrė profertil, kaip ir prieš operaciją (kiek pinigų išmesta į balą), bet …

  O kokio amžiaus vyras?

 4. User has not uploaded an avatar
  Zmogu prieš 2 d.

  esant prastastesnei spermos kokybei, ar galima eiti į baseinus ? Pirtis kubilus, žinom, kad negalima kur karštis. Kaip dėl baseinų ?

 5. pušynėlis
  pušynėlis prieš 1 d.

  Kieno vyrai turėjo varikocelės klipsacinę laparaskopiją, kiek laiko praleido ligoninėje? Ir kiek laiko reikėjo stipriau pasisaugoti?