Vyresnio vaiko globa: kodėl verta?

Vaikų globos namuose gyvenantys vyresni vaikai dažnai vertinami kaip agresyvūs, triukšmingi, nebendradarbiaujantys, nepareigingi. Tačiau aštri išorinė pusė dažnai slepia nesaugumo, baimės, sumišimo jausmą. Dėl visuomenėje gajų mitų apie institucijose augančius vyresnius vaikus daugelis asmenų, kurie galėtų suteikti paaugliui namus, atgrasomi nuo globos. Tai didžiulė netektis paaugliams ir vaikams, kurie yra arti paauglystės, kuriems reikalingas globėjas – žmogus, norintis ir pasiryžęs keisti paauglio gyvenimą ir suteikti jam gaires į nepriklausomą gyvenimo kelią.
Apsisprendimas globoti – didžiausia dovana vaikui
Jei abejonės didesnės už norą, jei trūksta motyvų, kodėl apsisprendimas globoti iš esmės pakeičia jauno žmogaus gyvenimą ir leidžia jam pajusti tikrojo gyvenimo šeimoje džiaugsmą, verta paminėti keletą svarbiausių šio nepaprastai prasmingo žingsnio momentų. Visi vaikai turi teisę į laimę, meilę ir šeimą. Vyresnieji – taip pat. Kai svetimas tampa savu – pačiu artimiausiu – neapsakomas jausmas. O dar didesnė prasmė randasi suvokus, kaip pasikeitė jauno ir vis dar mažo žmogaus pasaulis – pradedant mąstysena ir baigiant socialiniais įgūdžiais. Nes, kad ir kaip žiūrėsi, viskas, ko reikia, – pasidalyti meile, šiluma ir patarimu.
Kodėl verta globoti vyresnį vaiką?
- Globoti vyresnius vaikus iš tikrųjų gali būti lengviau. Neretai visuomenėje gajus mitas, kad vyresnius vaikus globoti sunkiau nei jaunesnius vaikus, nes vyresni jau turi prikaupę daug neigiamos patirties. Tačiau mes žinome, kad paauglystėje vaikai nori būti nepriklausomi, jiems reikalingas atsiskyrimas nuo suaugusiųjų. Todėl paaugliams reikalingas rūpestingas palydėjimas, artimas žmogus, tačiau jų nereikia lydėti į būrelius ar organizuoti veiklų laisvalaikiu, jų nereikia maitinti, rengti ar atidėti keliones dėl dienotvarkės – vyresnis vaikas gali savarankiškai atlikti daugybę užduočių ir kartu su jumis dalyvauti veiklose, kur įgis be galo svarbią patirtį.
- Mes galime duoti paaugliui saugumą, stabilumą, gyvenimo įgūdžių ir ryšį.
- Tikėtina, kad paauglys bus kryžkelėje ir jam reikės pagalbos. Mes visi buvome paaugliai ir žinome, koks sunkus ir įdomus pasaulis gali būti šiuo laiku. Globėjo įtaka gali būti geriausias startas jauno globojamo žmogaus likusiam gyvenimui.
- Globos namuose augantys paaugliai gali būti pikti, išsigandę ir prislėgti. Jie kartais gali būti nesąžiningi arba jiems sunkiai gali sektis mokykloje. Tačiau su paaugliais turėsite nuostabius pokalbius, išmoksite tik klausytis, sužinosite šviežiausias socialinių tinklų naujienas ir atliksite didžiausia gyvenimo misiją – užauginsite žmogų.
- Galite išmokyti jauną žmogų gyvybiškai svarbių įgūdžių. Žinoma, mes norime duoti patarimų ir pasidalyti savo išmintimi bei patirtimi. Vyresnio vaiko auginimas gali būti paprastesnis nei mes įsivaizduojame: pradedant nuo gyvenimo aprašymo susikūrimo ir darbo paieškų iki dalijimosi, kaip planuoti savo biudžetą. Paauglio globa yra ne tik dabarčiai, bet ir ateičiai, ir visam likusiam gyvenimui.
- Dalyvaujant drauge ir šalia vyresnio vaiko gyvenime, pokyčiai būna pakankamai greitai pastebimi. Tačiau svarbu globėjui būti kantriam – kai kurie dalykai gali lėtai keistis, o pasikeitus ir vėl grįžti prie senų modelių. Paauglystėje vaiko elgesys ir emocijos būna kaip linksmieji kalneliai: staiga kyla ir taip pat staiga leidžiasi.
- Jie tiesiog normalūs paaugliai. Mes visi žinome apie nepelnytą ir labai neteisingą stigmą, apie globos institucijose augančius paauglius. Tačiau jie yra tik normalūs paaugliai, kuriems reikia mylinčio suaugusiojo, namų ir saugumo.
- Jiems reikia tavęs! Kaip ir visiems globojamiems vaikams ir jauniems žmonėms, jiems tiesiog reikia tos šeimos ar asmens, kuris galėtų padėti pakeisti jų gyvenimą ir ateities perspektyvas. Kaip šalis, mes turime prikviesti kuo daugiau nuoširdžių ir atvirų žmonių globoti vaikus, ypač vyresniuosius. Iš 1 600 vaikų, augančių globos institucijose, net 1 200 yra vyresni nei 12 metų amžiaus. Reikia tik 1 000 altruistų lietuvių, kad vienam ir kiekvienam vaikui atsirastų mylintys namai, o mums visiems ir Lietuvai – dar gražesnė ateitis.
Daugiau apie pagalbą jauniems žmonėms ir dažniausiai pasitaikančius mitus skaitykite:
Kontaktai
Daugiau informacijos, kaip tapti globėju, kaip padėti vaikams, jums suteiks jūsų gyvenamosios vietos globos centro specialistai, kurių kontaktus rasite www.globoscentrai.lt, arba rašykite el. paštu [email protected], skambinkite nemokama globos ir įvaikinimo linija tel. 8 800 00 207.