Žaislai kūdikiams nuo 6 mėn.

Žaislai kūdikiams nuo 7 iki 9 mėnesių

1.    Kamuolys. Normalaus dydžio, standartinis žaidimų kamuolys šio amžiaus kūdikiui – vienas geriausių lavinamųjų žaislų. Sėdėti mokantį mažylį galima pamokyti jį ridenti, išmokusį stovėti keturiomis riedantis kamuoliukas paskatins ropoti. O kur dar pasisūpavimai, kai pilvukas remiasi į kamuoliuką, o rankytės ir kojytės – į grindis!

2.    Žaislinis plaktukas paminkštintais galais. Jis lavina kūdikio regos ir judesių koordinaciją, tvirtai sėdėdamas jis jau gali laisvai manipuliuoti šiuo žaislu, judinti juo kitus daiktus, pataikyti į tam tikrus objektus.

3.    Žaisliukai-staigmenos. Taip būtų galima pavadinti visus žaislus, kur vienas veiksmas sukelia kokį nors rezultatą: paspaudus mygtuką pasigirsta garsas, patraukus už žiedelio atsidaro dangtis, pasukus diską iššoka figūrėlė ir pan. Šiame amžiaus tarpsnyje tokie žaislai padeda kūdikiui suvokti loginį ryšį tarp reiškinių, kad kartais atliekamas veiksmas sukelia su šiuo veiksmu nesusijusį (bent jau regimąja prasme) rezultatą.

4.    Daiktai, kuriuos galime mėtyti ant žemės. Tai – minkštos kaladėlės, nedideli medžiaginiai, guminiai žaisliukai (pravers ir senesni barškučiai). Mėtydamas juos iš lovelės ar nuo maitinimo kėdutės mažylis ne paprasčiausiai išdykauja – jis lavina savo pažintinius gebėjimus, judesius, regą, klausą.

5.    Medžiaginės ar guminės knygutės. Dabar – pats metas su jomis susipažinti. Kol kas dar niekas nieko neskaitys, tačiau šiose knygutėse esantys paveikslėliai, galimybė jas ne tik paragauti ir pamėtyti, bet ir pavartyti, bus puiki įžanga į knygų pasaulį, kuris atvers savo vartus jau visai netrukus.

6.    Vonios žaisliukai. Jei iki šiol, kol kūdikis dar nemokėjo tvirtai sėdėti, pagrindiniu vonios malonumu buvo pasiplaukiojimai prilaikant mamai ar tėčiui, tai nuo šiol mažylio žaidimų erdvė persikelia ir į vonią, tad plaukiojantiems, vandens sroveles leidžiantiems žaislams atėjo metas užimti savo vonios lentynėlę.

7.    Žaidimų lentos. Paprastai tai būna lentos, kuriose esama įvairiausių įdomybių tokio amžiaus kūdikiams – ryškių figūrų, kurias galima pasukti, paspausti, pajudinti aukštyn-žemyn, jas judinant skleidžiami įvairūs garsai, lavinami skirtingi pirštų judesiai. Toks žaislas – viena geriausių priemonių kūdikio smulkiajai motorikai lavinti.


Žaislai kūdikiams nuo 9 iki 12 mėnesių


1.    Piramidės. Žaidžiant su piramidėmis, kai ant didesnių daiktų užsimauna ar prisitvirtina mažesni bei į didesnį galima įdėti mažesnį, lavėja vaiko regos ir judesių koordinacija bei vystomi intelektualiniai gebėjimai.

2.    Kaladėlės. Kol kas jos dar labiau skirtos tam, kad kūdikis patirtų malonumą griauti, o ne statyti. Bet vis dėlto ir tai – itin svarbus žingsnis kūdikio raidoje.

3.    Dėžutės su skylutėmis, kur pro specialias angas galima įmesti skirtingų geometrinių formų kaladėles ar į skylutes sukaišioti cilindro formos medinius kaištukus. Šis žaidimas lavina ir kūdikio smulkiąją motoriką, ir intelektualinius gebėjimus.

4.    Žaisliukai su ratukais. Besimokančiam vaikščioti mažyliui viena geriausių atramų – važinėjantis žaisliukas tvirta ilga rankena, į kurią atsirėmęs mažylis galėtų žaislą judinti, vežioti.

5.    Mašinėlės. Nenustebkite – jos pravers ne tik berniukams, bet ir mergaitėms. Svarbiausia – kad mašinėlę būtų patogu paimti ir nesunku stumdyti ir pirmyn, ir atgal (būtinai prieš pirkdami žaislą išbandykite!). Tai pamokys jūsų kūdikį įvairesnių manipuliacijų su daiktais.

6.    Muzikos instrumentai. Šio amžiaus vaikutis veikiausiai dar nesupras, kaip groti dūdele. Tačiau būgnelis ar metalofonas – pats tas, ko reikia jo klausai ir judesių koordinacijai lavinti. Tegul mažasis muzikantas duoda garo!

7.    Serpantinai. Sekti judantį objektą – jau seniai perprastas „mokslas“. O pirmajam gimtadieniui priartėjus itin naudinga lavinti ir mažylio gebėjimą nuspėti daikto judėjimo trajektoriją. Tam padės žaislai-serpantinai, kai viename taške padėtas kamuoliukas ar mašinėlė vingiuotu keliuku nurieda ar nusirita į kitą vietą.

8.    Medžiaginės lėlės. Ir vėl nenustebkite – ir mergaitėms, ir berniukams. Žaisdamas lėle toks vaikas jau pradeda mokytis paprasčiausių manipuliacių su žaislu, imituojančių realų jo paties gyvenimą: lėlę galima pasūpuoti, paguldyti miegoti, pamaitinti šaukšteliu. Be to, dabar jau galima drąsiai pradėti pažintį su kūno ir veido dalimis (parodyk nosytę, spustelk rankytę).

Parengė Laura Barzdaitienė

Agentūros "Gamma" nuotrauka

Susiję straipsniai

Keliaujame su kūdikiu: kas geriau – skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu?

Daugeliui tėvų kyla natūralus klausimas, kaip geriau daryti: skristi lėktuvu ar keliauti automobiliu su mažu vaiku?

Ar patinka žaisti su vaikais? Ar apskirtai patinka žaisti?

Dar ir šiandien prisimenu, kaip kiekvieną kartą palengvėdavo, kai išgirsdavau vaikų tėtį sakant „mes varom į žaidimų aikštelę“.

Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.