Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Brandaus amžiaus tėtis su kūdikiu Ground Picture | Shutterstock.com

Panašiai kaip ir moterų, metams bėgant kinta ir vyrų vaisingumas. Stipriosios lyties atstovams senstant, neišvengiamai prastėja spermos kokybė: dėl to mažėja ir bendras vaisingumas.

Tačiau amžius anaiptol nėra vienintelis veiksnys, lemiantis vyrų nevaisingumą. Kitos priežastys – anatominiai (struktūriniai) lytinių organų pokyčiai, genetika, hormonų įtaka, gyvenimo būdo veiksniai (rūkymas, alkoholio vartojimas) ir kt.

Vertinant globalią statistiką, visiškai nevaisingų vyrų yra tarp 2,5–12 proc., o su vaisingumo problemomis susiduria apie 15 proc. (t. y. 48,5 mln.) porų, tarp jų – ir vyresnio amžiaus.

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.

Kaip amžius paveikia vyrų vaisingumą?

Amžius neabejotinai turi įtakos vyrų vaisingumui. Metams bėgant sėklidės, kaip ir bet kuris kitas organas, nebefunkcionuoja taip efektyviai, kaip anksčiau.

Vyrų vaisingumas apytiksliai pradeda mažėti jiems sulaukus 40 metų. Tiksliau, viename tyrime preliminariai paskaičiuota, kad jau sulaukus 39 m. vyrų vaisingumas kasmet gali sumažėti net iki 21–23 proc. Vyresniems nei 40 m. vyrams tikimybė pastoti per 12 mėn. – 30 proc. mažesnė nei 30-mečiams.

Senėjimas turi įtakos spermos kokybei: spermatozoidų judrumui, formai ir koncentracijai (kuo vyresnis vyras, tuo jo sėkloje mažiau spermatozoidų), o tai apsunkina apvaisinimą.

Amžius ir spermos judrumas

Nustatyta, kad metams bėgant kinta spermatozoidų judrumas. Spermatozoidai patys judriausi jaunesnių nei 25 m. vaikinų amžiaus grupėje, o mažiausiai judrūs – jei vyras yra 55 m. ir vyresnis. 30–35 m. metų vyrų spermatozoidai vis dar yra dvigubai judresni nei 55 m. vyriškių.

Amžius ir spermos kiekis

Palyginimui, kiti tyrėjai nustatė, kad didžiausias spermos kiekis išsiskyrė vyrui esant 30–35 metų. Tikėtina, kad tai gamtos užprogramuotas būdas užtikrinti, kad pora pastotų, nes moterų vaisingumas pradeda mažėti sulaukus maždaug 35-erių.

Atitinkamai po 55 m. vyrų spermos kiekis – labai nedidelis.

Kitos su vaisingumu siejamos problemos, pasireiškiančios vyrams senstant

Tai genetinės spermos anomalijos, erekcijos sutrikimai, reprodukcinės sistemos organų ar audinių pokyčiai.

Be to, įtakos turi ir sveikatos būklė, kurią nulemia senėjimas. Pavyzdžiui, įtaką vaisingumui gali daryti aukštas kraujospūdis, antsvoris, lėtinės ligos ir kt.

Vyresnių vyrų vaisingumas ir genetinių apsigimimų rizika

Amžius taip pat turi įtakos genetinei vyrų spermos kokybei. Dėl genetinių spermos defektų gali:

 • Sumažėti vaisingumas;
 • Išaugti persileidimo tikimybė;
 • Padidėti kai kurių genetinių apsigimimų rizika;
 • Padidėti rizika, kad kūdikis gims negyvas.

Mokslininkai priėjo prie išvados, kad vyresnio amžiaus vyrams gresia ne tik nevaisingumas: jie dažniau vaikams perduoda įvairias genetines patologijas. Jeigu abu tėvai yra vyresni, apsigimimų (pavyzdžiui, Dauno sindromo) rizika dar labiau išauga. Maždaug pusė Dauno sindromą turinčių naujagimių genetinį defektą paveldėjo iš tėvo pusės.

Dauno sindromas nėra vienintelė rizika, kurią patiria vėliau šeimos pagausėjimą planuojantys vyrai. Vyresni tėčiai dažniau susilaukia vaikų, kuriems diagnozuotos šios ligos / sutrikimai:

 • Achondroplazija (liliputizmas);
 • Autizmas;
 • Bipolinis sutrikimas;
 • Vaikystės leukemija;
 • Šizofrenija.

Svarbu suprasti, kad brandus vyro amžius neatima iš jo galimybės susilaukti palikuonių, tačiau vertėtų pasinaudoti galimybe atlikti visus moderniausius ir išsamiausius genetinius tyrimus.

Plačiau skaitykite:

Kokie požymiai signalizuoja apie vyresnio amžiaus vyrų vaisingumo sumažėjimą?

Įprastai apie esamą ar gresiantį nevaisingumą galima įtarti, jei porai nesisaugant nepavyksta pastoti per vienerius metus. Daugelis vyrų, visiškai nesvarbu, ar vaisingumas sumažėjo ženkliai, ar tik vos, nejus jokių simptomų.

Tačiau jei nevaisingumas vystosi dėl mažėjančio hormono testosterono kiekio, gali mažėti lytinis potraukis, taip pat gali kilti erekcijos problemų (pavyzdžiui, nors pavyksta susijaudinti, lytinio akto metu sudėtinga išlaikyti erekciją).

Jei nepavyksta pastoti ir pora nori išsiaiškinti, ar vyras yra vaisingas, pirmiausia reikia atlikti išsamius tyrimus.

Plačiau skaitykite:

Kaip vyresnio amžiaus vyrai gali pagerinti savo vaisingumą?

Senėjimas – natūralus neišvengiamas procesas. Nors galima stengtis pagerinti spermatozoidų būklę, būdo, padedančio visiškai sustabdyti amžiaus poveikį vyrų vaisingumui, nėra. Geriausias pasirinkimas norintiems pagerinti savo reprodukcinę sveikatą ir spermos kokybę – puoselėti sveikesnį gyvenimo būdą, t. y.:

 • Valgyti sveikesnį, visavertį maistą;
 • Reguliariai sportuoti;
 • Mesti rūkyti;
 • Nevartoti alkoholio arba tą daryti labai saikingai;
 • Vartoti maisto papildus. Nors jų poveikis ir nėra patvirtintas moksliniais tyrimais, tačiau tiek nėštumą planuojančioms moterims, tiek ir vyrams rekomenduojama savo mitybą papildyti folio rūgštimi, omega-3 riebalų rūgštimis, geležimi, kalciu bei vitaminu D. Galima išbandyti ir specialius vaisingumą gerinančius papildus.

Plačiau skaitykite:

Kaip vyrai gali išsaugoti savo vaisingumą?

Sveika gyvensena padės ilgiau džiaugtis gera sveikata, pagerinti spermos kokybę , tačiau tai nėra patikimas būdas sumažinti neigiamą amžiaus poveikį vaisingumui.

Jei vaikų planuojate susilaukti būdami 40+ metų, spermą, kol ji dar yra puikios būklės, galite užšaldyti. Toks sprendimas šiame medicinos technologijų amžiuje suteiks daugiau galimybių planuoti, kada ir kaip norite kurti ar gausinti šeimą.

Susiję straipsniai

Graži istorija „Kodėl tėčiai myli dukras?“

Siūlome paskaityti gražią istoriją apie tėvus ir dukras bei jų ypatingą ryšį.

Žilvinas Žitkus iš „TV pagalbos“ tėvystės laukė ilgai: asmeninė patirtis

„Turėjau gyvenime tris bandymus sukurti laimingą šeimą, – sako Žilvinas, – ir priduria, kad pirmi du kartai nepavyko.“

Varikocelė (kapšelio venų išsiplėtimas)

Jeigu vyras turi vaisingumo problemų, beveik 50 proc. tikimybė, kad vaisingumui neigiamą įtaką padarė būtent varikocelė.