Ant puoduko: metodas „kada vaikas panorės“ (254)

2-3 metų vaikas mokosi daryti į puoduką Ant puoduko: metodas „kada vaikas panorės“. iStock.com/Saklakova

Tikslas ir rezultatai. Būtina leisti vaikui išmokti naudotis tualetu nedarant jokio spaudimo. Kai jis bus fiziškai subrendęs ir pats norės tą daryti, tėvai neturėtų kištis į procesą. Daugiausia, ką jie gali daryti – neįkyriu pavyzdžiu skatinti vaiką mėgdžioti jų elgesį. Dauguma šio metodo besilaikančių tėvų vaikai išmoksta naudotis tualetu 2,5-3 metų. Deja, šis metodas kritikuojamas dėl to, kad nėra nubrėžiama viršutinė vaiko perėjimo ant puoduko amžiaus riba (juk būna, kad tokio noro vaikas neišreiškia ir po 3-čiojo ar 5-tojo gimtadienio).

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Vaikas pradės naudotis tualetu, kai bus tam pasirengęs. Paprastai tai įvyksta tarp 1,5 ir 2,5 metų. Kad vaikas yra pasirengęs iškeisti sauskelnes į tualetą, rodo šie ženklai:

 • Vaikas moka vaikščioti ir sėdėti, taip pat savarankiškai užsimauti ir nusimauti kelnes;
 • Supranta jam duodamus žodinius nurodymus (nueik, paimk, padaryk ir t.t.);
 • Savo elgesiu rodo, kad nori būti savarankiškas ir nepriklausomas, noriai mėgdžioja suaugusių, vyresnių vaikų elgesį (nori būti „didelis“);
 • Rodo susidomėjimą tualetu;
 • Supranta, kad savo elgesiu gali pradžiuginti tėvus.

Esmė. Kai vaikas nusprendžia pradėti naudotis puoduku (tualetu), suaugusieji padeda jam žodiniais patarimais, asmeniniu pavyzdžiu, pagiria už pasiekimus (bet jokiu būdu nebara, jei įvyksta nelaimė ir neverčia naudotis tualetu, jei vaikas to nenori).

Kaip tai daroma. Apie 1,5-2 metų vaikui pastatykite jo asmeninį puoduką. Geriausia, jei jis puoduką parduotuvėje išsirinks pats. Bendraudami su mažyliu  įvardinkite jį kaip suaugusiųjų tualeto atitikmenį („šitas didelis yra mano ir tėčio, o puodukas su ančiuku yra tavo“). Leiskite vaikui į tualetą eiti kartu (kuo dažniau, tuo geriau). Pradžioje pakanka, kad jis tiesiog pasėdėtų ant puoduko net nenusimaudamas kelnyčių. Kad pasisėdėjimas būtų smagesnis, palinksminkite jį paskaitydama knygelę, padeklamuodami eilėraštuką ar padainuodami dainelę.

Kai vaikas apsipranta su šiuo etapu (paprastai po savaitės ar dviejų), pasiūlykite sėdėti ant puoduko nusimovus sauskelnes (kelnes). Greičiausiai, atsisėdęs ant puoduko, vaikas į jį nieko nepadarys.  Jei mažylis išsituština į sauskelnes, jam matant iškratykite kakutį į puoduką ir paaiškinkite, kad tai ir yra derama vieta jam.  Jei jį sudomino tai, kas tualete liko po jūsų – leiskite jam pažiūrėti ir papasakokite, kas tai yra.

Neskubėkite nuleisti vandens – vaikui reikia laiko, kad galėtų įsisąmoninti, jog pasisėdėjimas tualete reikalingas ne šiaip sau (be to, vandens nuleidimas gali vaiką išgąsdinti, tad tą daryti geriau tada, kai vaikas yra tam pasirengęs). Vaikas netgi gali norėti paliesti „rezultatą“ – leiskite jam tai padaryti, tačiau paaiškinkite, kad tai nėra higieniška, ir todėl reikia plautis rankas.

Jei mažylį šis procesas domina, jei matote, kad jis noriai kartu eina į tualetą, sėdasi ant puoduko ir džiaugiasi, kai jį už tai pagiriate - pastatykite puoduką patogioje vaikui vietoje, numaukite sauskelnes ir leiskite bent keletą valandų per dieną būti be jų. Greičiausiai pradžioje vaikui bus sunku susivokti, kada reikėtų sėstis ant puoduko, tad jums reikės jį stebėti ir pasiūlyti tai padaryti (bet vėlgi – jokios prievartos ir bausmių; tai turi būti vaiko sprendimas, patirtis, o kartais – ir „klaida“). Daugumai vaikų dar kurį laiką gali reikėti sauskelnių tiek nakties, tiek dienos miego metu.

Pastaba: Jei nenorite laukti visos amžinybės, kol vaikas pradės domėtis tualetu pats, galite paspartinti procesą. Vaikų prigimtis yra tokia, kad jie mėgdžioja suaugusiųjų elgesį, todėl leiskite jam stebėti, kaip kiti šeimos nariai naudojasi tualetu – nuo įvardinimo, kad „norisi į tualetą“, iki rankų plovimo po jo (nepamirškite paaiškinti, kodėl tai darote). Jei pastebite, kad vaikas nori į tualetą – įvardinkite tai balsu: „Nori į tualetą (sisiaus, kaku)?  Taip vaikui bus lengviau įvardinti savo pojūčius , suprasti, kas vyksta su jo kūnu ir atitinkamai veikti.  

Sunkumai. Vaikas be jokios aiškios priežasties gali atsisakyti judėti pirmyn. Tokiu atveju turėsite su tuo susitaikyti ir laukti, kada vaikui grįš ūpas. Tėvai turi būti nusiteikę ilgam procesui, kurio metu turės atsispirti aplinkinių spaudimui ir raginimams baigti „sauskelnių erą“ kuo anksčiau (ir greičiau). Anaiptol ne retas atvejis, kai šiuo metodu prie tualeto pratinamas vaikas sauskelnių atsisako 4-5 metų. Jei kiti panašaus amžiaus vaikai šiuo klausimu bus pažengę toliau, susivaldyti ir nespausti vaiko gali būti dar sunkiau.

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  violeta909 parašė:
  Sveikos mamytes nezinau ka daryti padekit mergaitei jau 1m.7men. Atisako pamperso visiskai, ir ant puoduko nenori iskart atistoja . Visa diena vaiksto be pamperso u…

  Mano dukryte iki kazkur 1m10m lakstydavo be pampio ir sysiodavo, kur papuole. Bandziau pratinti naudotis puoduku, bet jai buvo neidomu. O viena diena, labai akivaizdziai atsirado suvokimas, kas ir is kur (atsistojus sysiodama spoksojo sau tarp koju su didziausia nuostaba veide). Ir tada per kelias dienas priprato prie puoduko. Buvo labai paprasta ir greita procedura.

  Bet turiu pamineti, kad puodukas jai nebuvo toks jau labai patrauklus dalykas. Jai labiau patiko daryti tiesiai i tualeta - kaip mama ir tetis . Nusipirkau specialu dangti su laipteliais ir be problemu naudojosi tualetu.

  Jusu konkreciu atveju miego metu patarciau uzdejus pampi, aprengti kokius nors sudetingiau nurengiamus rubelius. Ar kelnes kokias, ar miegmaisiuka, sliauztus. Zodziu, kazka, ko ji pati nusirengti nemoka. O dienos metu, tikrai daugkartines sauskelnes butu geriausias variantas. Jai bus nepatogu buti sapiai, gal tas suvokimas greiciau ateis.
  Pabandykit tiesiai ant tualeto sodinti, o ne ant puodo - gal irgi pasiteisins.
  Sekmes

 2. violeta909
  violeta909 prieš 9 m.

  Aciu uz patarimus

 3. Rastm prieš 6 m.

  is visu naudotu metodu butent sis pasiteisino visi kiti trukdavo atrodo sekmingai kelias dienas ir prasidedavo isterijos ir nenoras sesti ant puoduko:/ palikau si reikala veliasniam laiko, tuoj po 2-tro gimtadienio pati pradejo prasytis aant puoduko, nelaimiu atsitikdavo tik labai retai. tad jei nepavyksta vaikucio ismokintis daryti i puoduka, manau verta pailkti si reikala velesniam laikui

 4. piene32
  piene32 prieš 6 m.

  As jau antraji siuo metodu auginu. Pirmagimis apradejo sedet nuo 2 gimtadienio,o jaunelis susidomejima ir nora pareiske 18men. Aisku pasitaiko,kad ir balute padaro,bet pampi naudojam tik nakties miegui ir ilgam buvime lauke

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Sėkmės tėveliams pratinant mažuosius, pas mus jau kiti rūpesčiai Mergaitę pradėjome pratinti nuo puoduko :)) Tai eilinį kartą įsitikinom, kaip svarbu viską paversti žaidimu. Pakeitėme kilimėlį į vaikišką, popierių net pirkdavom spalvotą, o didžiausias megnetas mažajai buvo naktinė lemputė, kurią laikėm vonios kamabry, kad vaikui nereiktų ieškoti jungtuko: https://www.toycity.lt/lt/parduotuve/kurybiniai-rinkiniai/dekoravimas-ir-spalvinimas/kake-make-kurybinis-rinkinys-naktine-lempa-270022-4752062137007/p222123. Atrodo, kad jau nebėra jai taip sunku, tikimės, kad tuoj pamirš apie puoduką :).