Apsinuodijimas maistu: simptomai, gydymas, prevencija
Apsinuodijimas maistu – tai tam tikra gastroenterito rūšis. Dažniausiai ją sukelia tam tikros rūšies bakterijos, taip pat virusai, parazitai ir toksinai.
Kaip apsinuodijama maistu?
Sugedę maisto produktai (mėsa, vištiena, jūrų gėrybės, kiaušiniai, grietinė) – puiki terpė įvairioms bakterijoms kauptis. Kuo daugiau bakterijų – tuo blogiau mūsų virškinimo sistemai. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į produktų galiojimo laiką, laikyti maistą žemoje temperatūroje, tinkamai jį šaldyti.
Sugedęs maistas nėra vienintelis bakterijų šaltinis. Jų taip pat apstu netinkamai paruoštoje mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose. Norint išvengti skaudžių pasekmių, būtina įsitikinti, ar valgis yra tinkamai iškepęs, išviręs.
Dar vienas bakterijų pamėgtas „kelias“ į mūsų organizmą – netinkama higiena. Jei maistą ruošiame nešvariomis rankomis ar įranga – gerokai padidiname apsinuodijimo riziką.
Pagrindiniai simptomai apsinuodijus maistu
- Pykinimas ir (arba) vėmimas
- Pilvo skausmas ir (arba) mėšlungis
- Viduriavimas (gali būti su krauju)
- Galvos skausmas
- Pakilusi temperatūra
Apsinuodijama nebūtinai iškart – pirmus apsinuodijimo požymius galite pastebėti nuo kelių valandų iki kelių dienų po netinkamo maisto suvartojimo. Simptomai dažniausiai praeina savaime po maždaug 24–48 valandų. Jie paprastai stipriau pasireiškia kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms.
Svarbu
Pasireiškė būdingi apsinuodijimo simptomai? Atkreipkite dėmesį, ar organizmas nedehidratuoja!
Kaip gydomas apsinuodijimas?
Apsinuodijimas maistu dažniausiai nėra pavojingas nei sveikatai, nei gyvybei, todėl specifinės pagalbos neprireikia. Svarbiausia – gerti pakankamai skysčių. Reguliarūs maži gurkšneliai vandens – geriausias pasirinkimas. Tai padės išvengti dehidratacijos ir atstatyti skysčių balansą organizme.
Maždaug 7–10 dienų po apsinuodijimo neduokite vaikui pieno produktų – tai gali sukelti pakartotiną viduriavimą. Geriausias pasirinkimas – lengvai virškinamas maistas.
Po gastroenterito nenorėti valgyti yra normalu, bet badavimas neturėtų trukti ilgiau nei 48 valandas.
Ką daryti apsinuodijus maistu?
- Būtina gerti šiltą vandenį: jei viduriuojate gausiai, sparčiai prarandate elektrolitus, tad pusiausvyrai atstatyti būtina gerti vandenį (kuo daugiau – tuo geriau).
- Galima gerti arbatą: arbata gali padėti nuraminti skrandžio gleivinę, ji puikiai antioksiduoja, tad drąsiai galite rinktis medetkų ar ramunėlių arbatą.
- Gelbsti ir aktyvinta anglis: aktyvinta anglis sutraukia toksinus, tad tinka bet kokiu apsinuodijimo atveju.
- Jei galite – nevalgykite: leiskite organizmui susitvarkyti, tegul jis pailsi, išsivalo. Šiuo metu svarbiausia – atkurti natūralią mikroflorą.
- Užkandžiaukite tik lengvai virškinamu maistu: rinkitės lengvai skaidomą maistą, nes organizmas po apsinuodijimo vis dar sudirgęs. Geriausias maistas šiuo metu – pavyzdžiui, džiūvėsiai, liesa mėsa ar ryžiai.
Prevencinės priemonės apsinuodijus maistu
Ruošdami maistą:
- gerai plaukite vaisius ir daržoves;
- įsitikinkite, kad mėsa yra šviežia (tą išduoda ir kvapas);
- mėsa ir kiaušiniai turi būti gerai išvirti (iškepę);
- naudokite skirtingus paviršius mėsai ir daržovėms ruošti;
- maistas turi būti tinkamai pašildytas;
- neruoškite maisto kitiems, jei sergate;
- įsitikinkite, kad laikote maistą tinkamoje temperatūroje;
- visada patikrinkite produktų galiojimo laiką.
Valgote restorane arba perkate maistą išsinešti? Keli patarimai, kaip išvengti galimo apsinuodijimo:
- atkreipkite dėmesį, ar restorano personalas salėje laikosi higienos reikalavimų (pavyzdžiui, ant grindų numestą šakutę nepakelia ir neneša prie kito stalelio);
- įsitikinkite, kad mėsa yra gerai iškepusi, jūrų gėrybės – apdorotos (galite pauostyti);
- iš restorano parsineštą maistą suvartokite per kelias valandas, o jei to padaryti negalite, kuo anksčiau įdėkite jį į šaldytuvą.
Kada reikia kreiptis į gydytoją apsinuodijus?
Jei viduriuojama ilgiau nei 5 dienas ar viduriuojama su krauju, reikėtų apsilankyti pas gydytoją, mat, tikėtina, kilo komplikacijų.
Požymiai, kad reikia nedelsiant kreiptis skubios pagalbos:
- stiprus pilvo skausmas, pykinimas ir negalėjimas sulaikyti skysčių;
- dehidratacijos požymiai, svorio praradimas, nuovargis, stiprus troškulys;
- apsinuodijimo simptomai pasireiškia jaunesniam negu vienų metų kūdikiui;
- jūsų mažylio būklė kelia įtarimų.
Svarbiausia, apsinuodijus maistu, nepulti į paniką ir stebėti organizmą. Į medikus kreipkitės tik tada, kai tikrai blogėja savijauta: ne tik vargina ilgalaikis viduriavimas ar pastebite kraujingas išmatas, bet ir, pavyzdžiui, pradeda pilti prakaitas, darosi silpna, ar jaučiate, kad ima trūkti oro.