Ar galima priversti vyrą tvarkytis namuose?

Vyras bando žiūrėti televizorių, kol žmona tvarko namus Budimir Jevtic | Shutterstock.com

Kaip manote, kiek, anot tyrimų, susituokusių porų pykstasi dėl buities darbų? Nepatikėsite: gerokai daugiau nei pusė.

Norite įsitikinti? Paklauskite bet kurios moters, kaip jai pavyksta paskatinti savo vyrą daryti vienus ar kitus namų ruošos darbus.

Galime lažintis: absoliuti dauguma tik gūžtels pečiais, pasakiusi, ko gero, iškalbingą frazę: „be šansų“.

Ar vyrai tikrai nepastebi netvarkos namuose?

Atlikti tyrimai parodė, kad tiek vyrai, tiek moterys netvarką pastebi vienodai. Bet moterys turi didesnių lūkesčių ir kelia didesnius reikalavimus, aukštesnius standartus aplinkai.

Tai gali būti sietina su tuo, kad nuo seno moterys buvo laikomos atsakingomis už namų židinį, jo priežiūrą. Todėl savo vertę visuomenėje iki šiol matuoja gebėjimu rūpintis namų aplinka.

Iš vyrų, priešingai, niekada to nebuvo reikalauta. Vienintelis jų rūpestis ir atsakomybė – pargabenti mamutą namo. Na, ir namų saugumą užtikrinti. Atitinkamai, ir jų vertė visuomenėje buvo matuojama pagal šiuos pasiekimus.

Jei pastebi – kodėl nesitvarko?

Priežastis, kodėl jūsų vyras nesitvarko namuose, gali būti ne viena. Štai keletas pasvarstymų.

  • Visas laikas skiriamas darbui. Visas jo laikas, energija ir dėmesys yra skiriami darbui, kuris yra jo didžiausias prioritetas ir atsakomybė. Vyras yra nuolat užsiėmęs, todėl namų ruošos darbams tiesiog neturi laiko.
  • Vyras yra pavargęs. Darbuose (o gal ir namuose, santykiuose) nuolat tvyro įtampa, todėl jis jaučiasi emociškai išsunktas, neturi motyvacijos, įkvėpimo, energijos veikti. Namai jam yra prieglobstis ir užuovėja – vienintelė vieta, kur jis pagaliau gali pailsėti ir leisti sau nieko neveikti.
  • Vargina kritika. Jis yra pavargęs nuo jūsų kritikos arba priekaištų, jam atlikus darbą netinkamai. Ne taip išsiurbė kilimą, o gal netinkamai išplovė indus? O jūs, žinoma, akimirksniu leidote jam suprasti jūsų nepasitenkinimą. Nenustebkite, kad tokiu elgesiu galite ilgam atmušti norą prisidėti prie namų buities darbų.
  • Nebuvo tinkamo pavyzdžio. Jis nematė deramo tėvų pavyzdžio vaikystėje. Jei mama viską krovė ant savo pečių, neįtraukdama vaiko į buities darbus – tokia atsakomybė gali jam būti visiškai svetima. Perauklėti tokį vyrą – misija ne iš lengviausių. Gali prireikti rimto darbo su pasąmone, o gal netgi psichologo konsultacijų.

Būtina – kalbėtis

Viena svarbiausių gerų santykių sąlygų – nuoširdus ir aiškus bendravimas. Juk gali būti, kad vyras net nežino jūsų lūkesčių, nepastebi blogos nuotaikos ir nė nenutuokia, kokia nelaiminga jaučiatės, nesulaukusi iš jo palaikymo ir pagalbos. 

Taigi, prieš pykstant, derėtų užduoti sau klausimą: ar aš tikrai visus savo poreikius esu jam ramiai ir be priekaištų išsakiusi? O gal tik tikiuosi, kad kažkokiu stebuklingu būdu jis susipras pats?

Kalbėtis reikia tinkamai

Jei norime, kad mus išgirstų – turime mokėti komunikuoti. Jei būsime amžinai nepatenkintos, zyziančios ir bambančios – joks vyras nenorės mums padėti. Juk toks moters elgesys tikrai neįkvepia. Taigi, pirma taisyklė, norint turėti puikius santykius (ir sulaukti vyro pagalbos), – nustoti skųstis gyvenimu. Ir ne tik garsiai, bet ir savo mintyse.

Svarbu nezyzti net savo viduje

Kritikuodamos ir besiskųsdamos mintyse, nuodijame save, prarandame be galo daug energijos. Spinduliuojame ne laimę ir šilumą, o amžiną nepasitenkinimą. Mūsų veidas persikreipia, atgrasome žmones (kartais – net gyvūnus).

Patikėkite: aplinkiniai jaučia mūsų vidinę įtampą kur kas stipriau, nei galvojame. O nuo amžinai įsitempusio, nepatenkinto žmogaus norisi bėgti kuo toliau. Todėl nenustebkite, jei vyras pasąmoningai renkasi užsidaryti kambaryje ar ilgai užtrunka darbe. Jei namuose, kurie turėtų jam būti prieglobsčiu ir užuovėja, jis jaus nuolatinį emocinį krūvį ir spaudimą – jis ieškos užuovėjos toliau... nuo namų.

Taigi, jei norime gerų santykių ir vyro pagalbos, pirmiausia išmokime valdyti ir transformuoti savo emocijas. Jei namuose spindėsite šiluma ir gerumu – artimieji norės padėti jums patys. Bottom of Form

Keli naudingi patarimai

  • Pasidalykite darbais. Anot psichologų, šeimose, kur yra aiškus atsakomybių pasiskirstymas, auga laimingesni ir sėkmingesni vaikai. Teisingoje namų atmosferoje auganti asmenybė yra stipri, sveika, vystosi visapusiškai.
  • Suteikite vyrui teisę pačiam pasirinkti, kokius namų buities darbus atlikti. Paprašykite jo atlikti, vadinkime, neginčytinai vyriškus dalykus: sutaisyti baldą, pakeisti lemputę, sutvarkyti garažą ar pan.
  • Pasiruoškite kassavaitinių darbų sąrašą ir visi kartu pasiskirstykite, kas už ką bus atsakingas. Sąrašą pakabinkite matomoje vietoje ir laikykitės jame nurodytų taisyklių.

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj