Aš – pavargusi mama: kam man tiek visko reikia? (7)

Pavargusi mama sėdi ant lovos krašto lenetstan | Shutterstock.com

 Renata Cikanaitė Projekto „Tėvai ryšyje“ autorė, tėvystės koučerė

Tevai rysyje

„Kam man tiek visko reikia?“ Tas momentas, kai mano kalbinama psichoterapeutė Aušra Kurienė užduoda klausimą ir milžiniška „Litexpo“ sakė nuščiūva. Kam man tiek visko reikia? Jeigu pavargusi, jeigu nespėju, jeigu lakstau visur, kam man tiek visko reikia? Jeigu nelieka vietos poilsiui ir džiaugsmui?..

Plačiau skaitykite:

Kada mes save pametame tėvystėje?

Tiek daug ten visko: planų, būrelių, vežiojimų, lavinimų, pramogų, auklėjimų... O mes tampame vykdytojais, pavargusiais ir nusibėgiojusiais tėvais. Perdegame: būti tėvais – nebegera, būti su vaikais, apie kuriuos taip ilgai svajojome, – nebemalonu.

Tėvystė – ne apie vaikus, o apie mus, tėvus

Iš esmės tėvystė yra ne apie vaikus, o labiau apie mus pačius. Tarsi vidinis kompasas, kuris rodo kelią į save. Kaip aš jaučiuosi, ko man trūksta, ko aš norėčiau. Vaikų pavyzdys gali būti įkvepiantis. Jie nuolat ryšyje su savimi: kai kažko nori, girdisi iki kaimynų namų. O mes ar girdime save? Pavyzdžiui, vaikas prašo pažaisti. Mes nenorime, nes grįžome iš darbo pavargę. Arba žaidžiame „iš reikalo“. Ir mintyse dėstomės likusius vakaro darbus: vakarienė, ruošimasis rytdienai, migdymas...

Vėlgi tai situacija, kuriai lengvų vaistų dar neišrasta. Kelias į save yra ieškojimas apgraibomis, kartais nemačiomis, ir aiškinimasis, kas man, o kas – ne man. Prioritetų persidėliojimas. Pasirinkimas, nuo ko aš noriu pavargti. Žinojimas, kaip ir kur aš pailsiu. Ir, galiausiai, kas man teikia džiaugsmą, ir kaip prie to galiu prisiglausti reguliariai.

Mes visi norime visa ko geriausio savo vaikams

Laimės, pinigų, išsilavinimo, šeimos... Tačiau šiame pasaulyje yra kasdienių nusivylimų, liūdesio, sielvarto, nesėkmių: tai gyvenimo dalis. Mes negalėsime nurinkti visų akmenukų nuo vaiko gyvenimo kelio. Atvirkščiai – leisdami jam nuo mažens susidurti su tomis mažomis gyvenimo kliūtimis, išmokysime, kad laimė – ne tai, kad nėra kliūčių gyvenime. Laimė – kad sutikęs kliūtį aš, visų pirma, žinau, jog turiu užnugarį – mamą ir tėtį. Turint tokį užnugarį daug lengviau eiti per gyvenimą. Nuo pat mažų dienų žinau: kad ir kas nutiktų, yra mama ir tėtis, kurie visada apkabins, paguos, pabučiuos ir vėl išleis bėgti tais takeliais, kur aš vėl griūsiu tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Žinau, kad turiu pas ką sugrįžti, pasisemti stiprybės ir vėl išeiti į gyvenimo kelią.

Į ką vaikui remtis, jei mama ir tėtis – pavargę?

Nėra galingesnio įrankio už laimingo tėčio ar mamos pavyzdį. Daug kas manęs klausia, kodėl pavadinau savo projektą „Tėvai ryšyje“? Nes, visų pirma, mes turime palaikyti ryšį su savimi. Patys gyventi taip, ko linkime savo vaikui. Savo pavyzdžiu rodyti, kad pailsėti yra svarbu. Kreipti dėmesį į save – svarbu. Pažinti save – svarbu. Žinoti, kas mums teikia džiaugsmą gyvenime, – svarbu, nes tai mūsų stiprybės šaltinis. Tik tada mes galime būti stiprūs ir atjaučiantys kitiems.

Ar vaikams reikia diegti įvairias tiesas apie gyvenimą?

Mes galvojame, kad, tapus mama ar tėčiu, reikia turėti kažkokią įrankių dėžutę ir su ja vaikams diegti įvairias tiesas apie gyvenimą. Iš tikrųjų tėvystė yra labiau apie mus, apie tas tiesas, kurios jau yra mumyse. Kiek iš mūsų esame prisiekę, kad aš tai jau savo vaikų taip, kaip mano mama ir tėtis, tikrai neauginsiu? Tačiau kai tampame tėvais, staiga susivokiame, kad kalbame su vaikais savo mamos arba tėčio balsu, jų žodžiais.

Kodėl taip atsitinka? Ogi todėl, kad mes lengviausiai perimame mums rodomą pavyzdį. Tėvystė ateina ir užduoda klausimą iš naujo: tai kaip ir kuo iš tikrųjų nori būti, ir tada tenka prisijaukinti naujus elgesio pavyzdžius. Ir taip pat pirmą kartą savo pačių tėvus pamatyti pirmiau kaip žmones, ir tik tada, kaip tėvus. Nes mes pagaliau suprantame, ką reiškia norėti vienaip, o negalėti taip padaryti, kad ir kaip stipriai to norisi. Didelė dovana, kai tapę tėvais mes pagaliau susitaikome su saviškiais.

Laimė – kai savo vaikuose pirmiausia matome žmones

Lengvumo gyvenimui atneša, kai mes ir savo vaikuose, visų pirma, matome žmones, o tik antrame plane – vaikus. Vėlgi... ką reiškia būti ryšyje su žmonėmis, kuriuos auginame? Vadinasi, būti su tais, kurie yra priešais mūsų akis. Ir mums labai skaudu, jeigu tai, ką matome, mums nepatinka, kai vaiko pasirinkimus vertiname kaip gyvenimo klaidas. Neigiame, draudžiame, moralizuojame, kritikuojame... Tai trukdo išlaikyti ryšį, nes mes palaikome ryšį su įsivaizduojama, išsvajoto vaiko versija, o su tikruoju vaiku, tokiu, koks jis yra, ryšio neturime.

Sunku sutarti su vaiku, kai nesutari pats su savimi

Sunku priimti kituose, kai nepriimame savyje. Sunku būti ryšyje su kitais, kai ryšys su savimi yra nutrūkęs. Ar aš dirbu darbą, kuris man patinka? Ar mano santykiai man patinka, ar jie darnūs? Kai mūsų ir vaikų pasirinkimai nesutampa, dar nereiškia, kad jie eina klaidingu keliu. Apsidairykime aplink: daug žmonių gyvena kitaip negu mes, bet dėl to jiems nei mažiau, nei labiau sekasi. Kiekvienam – savas kelias. Ir mūsų vaikas eis savu. O mes galime pasirinkti, ar norime būti to kelio liudininkai. Ir iš kaip arti. 

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Mamų frazių TOP50: ar jūs jas irgi sakote?

Surinkome bene visų mamų vartojamų frazių topą - tikriausiai teko jas girdėti iš savo mamų ar močiučių, o ir pačioms vieną kitą kartą išsprūsta...

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Bri4 prieš 1 m.

  Niekutis parašė:
  Labai puiku, bet neišgirdau nė vieno praktinio patarimo, tai ką daryti, kai vaikas serga antrą savaitę iš eilės, tu turi jį slaugyti ir dirbti darbą? Kaip jūs siūlo…

  Pasisamdyti trumpam pagalbą namams (sutvarkyti namus, maisto šeimai pagaminti, trumpa vaiko priežiūra, jei dirbat namuose) arba pasikviesti pagalbos tiems patiems reikalams (artimieji).Straipsnio neskaičiau, tingiu

 2. SigitaVG
  SigitaVG prieš 1 m.

  lengva visiem mokyti. o jei pvz esi vieniša mama su dviem mažamečiais ? ir tėvų neturi gal net. nu žodžiu. daug šnekų mažai naudos

 3. Niekutis prieš 1 m.

  Na, panašu, kad užsiknisusioms mamoms tikrai ne patarimo "atrasti save" dabar reikia

 4. Niekutis prieš 1 m.

  Bri4 parašė:
  Pasisamdyti trumpam pagalbą namams (sutvarkyti namus, maisto šeimai pagaminti, trumpa vaiko priežiūra, jei dirbat namuose) arba pasikviesti pagalbos tiems patiems …

  Tai, manau, kiekviena pagal gali išmąstyti pasikviesti pagalbos (jei tai įmanoma), nusisamdyti (jei įmanoma). Mano pasisakymo esmė ne paverkti, kokia aš čia vargšė, nes tokia nesu, bet labiau šitiems profesionalams nusileist ant žemės.

 5. User has not uploaded an avatar
  cikanaiterenata prieš 1 m.

  Laba diena,
  Tokiose situacijose, kai vaikai serga, o gal ir mes patys, ir dar turime dirbti, ir auginti vaikus be pagalbos, tiesiog nėra veikiančių patarimų. Tokiose situacijose yra ir bus sunku, kol situacija nepasikeis, ir tai sunku priimti, nes ima siutas ant viso pasaulio. Ir apima neteisybės jausmas.
  Kažką keisti prevenčiškai galima tik tada, kai viskas daugmaž ok. Tada galime pasikalbėti su savimi, susivokti, ko labiausiai trūksta ir ko labiausiai norisi, ir paieškoti būdų, kaip tai susiorganizuoti.
  Aš niekada straipsniuose nedalinu patarimų, nes patarinėti yra lengva ir tai niekam neįpareigoja. Ir nebūtinai, tas, kuris pataria, žino, ko tam kitam žmogui reikia.
  Bet kartoti žinutę, kad kas negerai iš esmės mūsų gyvenimuose turime išsigryninti patys, ir tik mes patys ir galime tai keisti, manau, yra verta. Visi pokyčiai prasideda nuo kažkur išgirsto žodžio, kuris suskamba mūsų viduje. Už tai aš ir rašau šitus straipsnius, tikėdama kad kažkuris žodis kažkam suskambės ir tai bus kazko pabaiga ir kažko kito pradžia to žmogaus gyvenime.