Asmeninis mobilusis telefonas vaikui
Ar mano vaikui jau reikia mobilaus telefono? Kokį reikėtų pirkti? Juk jis dar tik vaikas... Tokie ir panašūs klausimai tėveliams iškyla tuomet, kai vaikui pasireiškia pirmieji nepriklausomybės požymiai: jis vienas keliauja į aikštelę pažaisti su draugais, savarankiškai eina iki parduotuvės ar pradeda lankyti pradinę mokyklą.
Tiesą sakant, pats klausimas “Ar reikia vaikui mobilaus” šiais laikais jau ne itin ir aktualus. Juk žiniasklaida nenustoja mūsų atakuoti siaubą keliančiomis žinutėmis apie nuolatinius gatvėse ir net kiemuose gresiančius pavojus. Apiplėšė, sumušė, išprievartavo... Tokias istorijas girdime kiekvieną dieną ir savaime suprantama, pirmiausia pagalvojame apie savo atžalas: “O jeigu ir maniškiui nutiks kažkas panašaus?”. Laikyti vaiką uždarytą namuose, saugant nuo pavojų – ne išeitis. Visur eiti kartu su juo – taip pat misija neįmanoma. Taigi, belieka “apginkluoti” vaiką mobiliuoju telefonu, kad bent jau galėtum iš tolo stebėti ir nebūtum visiškoje nežinioje, kol vaikas – toli nuo tavęs.
Internetinė statistika teigia, kad mobiliuosiuos telefonus kol kas turi tik 25% pirmokėlių. Skaičiai tikrai nėra dideli turint omenyje tai, kad šiais laikais gyvenimas be moderniųjų technologijų praktiškai neįsivaizduojamas.
Mobilaus telefono pliusai
- Jei tavo vaikas (arba tu pati) iš tiesų jaučia poreikį nuolatos palaikyti su tavimi ryšį arba jei mokykla, kurią jis lanko, yra tolokai nuo namų arba ne itin saugiame rajone, - tuomet mobilusis telefonas tikrai bus naudingas. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į vaiko dienos užimtumą: jeigu po pamokų jis lanko būrelius arba jo užsiėmimų grafikas gali keistis, tu greičiausiai norėsi žinoti apie pokyčius.
- Telefonas – vienas iš pirmųjų asmeninių vaiko daiktų, jo nuosavybė. Taigi natūralu, kad jis mokysis saugoti ir rūpintis savo daiktu. Jei tinkamai vaikui paaiškinsi, kokia tokios dovanos vertė ir kaip atsakingai reikia į tai žiūrėti – tai taps puikia auklėjamaja priemone ugdant atsakomybės jausmą.
- Faktas, kad mobiliuoju vaikas skambins ar rašys ne tik tau, bet ir draugams, taigi natūralu, kad telefone bus sukaupta daugybė informacijos apie vaiką supančią aplinką (draugų kontaktai ir t.t.). Gal ir negražu, tačiau retkarčiais visai pravartu “užmesti” akį į vaiko mobilųjį, nes, pripažinkime, jau tokiame amžiuje reikia atidžiai stebėti, kokia kompanija sukiojasi aplink.
- Šiuolaikiniai mobilieji telefonai suteikia galimybę stebėti, kur randasi jo savininkas. Tai gali būti labai pravartu, jei vaikas mėgsta nuklysti ir nesivargina tau apie tai pranešti.
Mobilaus telefono minusai
- Analitikų kompanija “Nielsen” neseniai aiškinosi, kiek laiko jaunimas praleidžia socialiniuose tinkluose. Paaiškėjo, kad Facebooke ir panašiuose tinkluose jie praleidžia ne mažiau 25% viso laisvalaikio. Tokie duomenys kelia nerimą, mat tai trukdo pilnavertiškai vaiko socializacijai. Šiuolaikiniuose mobiliuose telefonuose yra galimybė prisijungti prie interneto, na, o ir pačios SMS žinutės gali labai įtraukti... Taigi reikėtų pasistengti, kad telefonas netaptų vaiko gyvenimu .
- Mobilusis telefonas gali tapti vagių “medžioklės” objektu. Dėl šios priežasties vaikui geriau nepirkti brangaus aparato ir būtina paaiškinti, koks svarbus yra saugumas. Pavyzdžiui, kad einant gatve mobilaus geriau nesinešti rankoje, kad neatkreipti į save dėmesio.
- Iš kitos pusės – prasčiausias modelis gali paversti vaiką pajuokos objektu bendraamžių kompanijoje, jei pas kitus vaikus mobilieji bus kur kas naujesni. Tai nereiškia, kad turi pirkti kuo naujesnį telefoną, tačiau privalai padėti vaikui teisingai reaguoti į galimus užgauliojimus.
O kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?