Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti? (74)

Linksmas berniukas su atlėpusiomis ausimis Anelina | Shutterstock.com

Atlėpusias ausis turi apie 5 proc. visos populiacijos. Ši išvaizdos ypatybė nustatoma, kai ausies kraštas nuo galvos nutolęs 2,5 cm ir daugiau, o tarp ausies kaušelio ir galvos susidaro didesnis nei 30 laipsnių kampas.

Patyčios dėl atlėpusių ausų

Vaikai, kurių ausys yra atlėpusios, neretai sulaukia bendraamžių patyčių, todėl dalis tėvų šią išvaizdos ypatybę nusprendžia koreguoti dar vaikystėje.

Kaip nagrinėjama mokslinėje literatūroje, atlėpusios ausys gali nulemti neigiamą psichosocialinę būseną, žemą savivertę, tam tikro lygio socialinę izoliaciją, o ypač tarp mokyklinio amžiaus vaikų.

Dažniausias veiksnys, paskatinęs rinktis plastinę ausų korekciją, vis tik yra patyčios, o labiausiai nuo jų nukenčia jaunesnio mokyklinio amžiaus berniukai.

Kodėl vaiko ausys atlėpusios?

Ausų formą ir dydį lemia genetika. Paprastai jei atlėpusias ausis turi kuris nors iš vaiko tėvų ar senelių, tikimybė, kad jos bus atlėpusios ir vaikui / vaikaičiui, ženkliai išauga.

Neišsivysčius viršutinei ausies kaušelio daliai, nesusiformuoja išilginis ausies kremzlės įlinkimas, tad išorinis kraštelis lieka atsikišęs.

Dar viena dažna atlėpusių ausų priežastis – per greitai auganti centrinė kremzlinė dalis. Dėl to išilginis kremzlės išlinkimas formuojasi netaisyklingai ir ausis atrodo pernelyg atsikušusi.

Tiesa, dažnu atveju jei ausys atlėpusios, galima įtarti ir kitas įgimtas ausų patologijas  neišsivysčius ar netinkamai išsivysčius tam tikroms ausų dalims.

Ar naujagimiai gimsta su atlėpusiomis ausimis?

Dalis naujagimių jau gimdami gali turėti šiek tiek atlėpusias ausytes, tačiau kitiems kūdikiams ausys atlėpsta palaipsniui, kol tarp ausų ir galvos paviršiaus susiformuoja net iki 90 laipsnių kampas.

Taigi, nors atlėpusios ausys užkoduotos genetiškai, ši išvaizdos ypatybė gali pasireikšti vaikui augant.

Kaip galima koreguoti atlėpusias ausis?

Dar visai neseniai siekiant šį trūkumą koreguoti namų sąlygomis naujagimiams ir kūdikiams ausys būdavo standžiai apvyniojamos bintu arba skarele, užmaunama tampri, ausis paslepianti kepurėlė ar ausys net klijuojamos pleistrais.

Tačiau nė vienas iš šių metodų realios naudos neduoda.

Šiuo metu vienintelis efektyvus būdas spręsti problemą – atlikti operaciją – atlėpusių ausų korekciją.

Kada geriausia atlikti atlėpusių ausų korekciją?

Jei ausys yra atlėpusios, rekomenduojama į medikus kreiptis dar iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų, nes tokiu metu ausys jau beveik nustoja augti. Be to, tokio amžiaus pacientai – visiškai sąmoningi, puikiai geba ištverti net ir ilgesnės trukmės operacijas.

Jaunesniems nei 5 m. vaikams ausų korekcijos atlikti nereikėtų, nes ausys vis dar auga ir per ankstyva operacija gali turėti neigiamų pasekmių.

Tačiau svarbu žinoti, kad atlėpusias ausis galima koreguoti ir suaugusiesiems.

Kaip vyksta ausų korekcija (otoplastika)?

 • Prieš operaciją atliekami kraujo tyrimai. Vaikas turi būti visiškai sveikas (t. y. nesloguoti, nekosėti).
 • Operacijos metu kiekvienam pacientui parenkama tinkama ausų forma, atkuriama simetrija: būtent dėl to iškart siūloma operuoti abi ausis, net jei ir viena yra atlėpusi nežymiai.
 • Dažniausiai pacientams taikoma vietinė nejautra, tiesa, išskirtiniais atvejais gali būti taikoma ir bendroji nejautra, padedanti sušvelninti nemalonius potyrius ir stresą, patiriamą esant ant operacinio stalo.
 • Operacijos metu pjūvis atliekamas už ausies, todėl lieka minimaliai pastebimas randas.
 • Ausų korekcija trunka apie 1–1,5 val.
 • Po operacijos pacientai dažniausiai dar tą pačią dieną išleidžiami namo.

Kaip po operacijos prižiūrėti ausis?

 • Pirmąsias 1–2 dienas po operacijos patartina naudoti sausus šaltus kompresus (tai padės išvengti mėlynių susiformavimo).
 • Kitą dieną po operacijos patartina ausis pertvarstyti. Vėliau maždaug savaitę reikia nešioti specialų tvarstį, o po to dar iki mėnesio – ausis spaudžiančią juostą, kad miegant ausys nebūtų pažeistos.
 • Maždaug po 7–10 dienų prireiks išimti siūlus (tiesa, jei naudojami tirpūs siūlai, tuomet nieko daryti nereikia).
 • Po korekcijos ausys gali tapti nejautrios, patinti, pacientai jaus nedidelį diskomfortą ir skausmą. Visi šie neigiami simptomai gana greitai praeina.

Ar po atlėpusių ausų korekcijos gali suprastėti klausa?

Dažnai manoma, kad operacija gali pakenkti klausai, tačiau tam nėra jokio pagrindo, kadangi pjūviai atliekami tik išorinėje galvos dalyje už ausų.

Žinoma, gijimo laikotarpiu vaikas girdės truputį prasčiau dėl ausytes dengiančių tvarsčių ir po operacijos nešiojamos specialios spaudžiančios juostos.

Kiek kainuoja atlėpusių ausų korekcija ir ar operacija yra kompensuojama?

Privačiose plastinės chirurgijos klinikose atlėpusių ausų korekcija vidutiniškai kainuoja nuo ~500 iki ~1200 eurų. Dažniausiai privačias klinikas pasirinkę pacientai už paslaugas turi mokėti iš savo lėšų.

Atlėpusias ausis pakoreguoti gali ir valstybinėse, ne privačiose, įstaigose dirbantys chirurgai ir otorinolaringologai. Norint, kad ausų korekcija būtų atliekama nemokamai, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išduos siuntimą specialisto konsultacijai ir chirurginei intervencijai. Daugiau informacijos apie paslaugą galima rasti šiame puslapyje.

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.

Ar žinojote, kokią naudą vaikams teikia spalvinimas? (+21 įspūdingas trafaretas)

Vaikus vis labiau įtraukia technologijos, tad atplėšti juos nuo ekranų ir įtraukti į paprastas veiklas, pavyzdžiui, spalvinimą, gali būti sudėtinga.

Naujausi komentarai

 1. MineMi1
  MineMi1 prieš 1 mėn.

  12345 parašė:
  Gal galite pakomentuoti plačiau, pas kokį LOR gydytoją?

  Pas Gytį Žaldoka.

 2. 0007
  0007 prieš 1 mėn.

  Sveiki. Gal žinote koks geriausias gydytojas šios srities Vilniuje/Kaune? O galbūt kažkas neseniai turėjote sėkmingą operaciją ir galite pasidalinti pas ką ir kur darėtės bei kiek kainavo? Aktualu būtu tikrai išmanantis savo darbą iš anksto ačiū!

 3. User has not uploaded an avatar
  MarijaSofija prieš 6 d.

  Sveiki,

  MineMi1 parašė:
  Pas Gytį Žaldoka.

  O kaip Jūs su juo susisiekėte? Nes registratūra tai mane pribloškė santarų...

 4. MineMi1
  MineMi1 prieš 6 d.

  MarijaSofija parašė:
  Sveiki,

  El.paštu . Kodėl pribloškė ? 😃

 5. User has not uploaded an avatar
  MarijaSofija prieš 6 d.

  MineMi1 parašė:
  El.paštu . Kodėl pribloškė ? 😃

  Ačiū už atsakymą. Nes dvi ponios registratorės rėkė į ragelį "SENAI TOKIŲ TALONĖLIŲ NĖRA OPERUOTI, PRIE KO ČIA LOR". Pasijaučiau kaip durnelė...