Dažniausios paauglystės problemos

Paauglystė – sudėtingas periodas paaugliams ir tikras galvos skausmas jų tėvams. Štai 6 dažniausi paauglių tėvų užduodami klausimai.
 
Kodėl vaikas nustojo kalbėtis su tėvais ir ėmė slėpti savo problemas?
 
Paaugliai labai nori atsiskirti nuo suaugusiųjų, būti savarankiški ir nepriklausomi. Tokia jų prigimtis. Šeimos vaidmuo ir toliau svarbus, bet paaugliui rūpi jau ne tik tėvų ir kitų suaugusiųjų nuomonė – jam norisi savarankiškumo. Kartais paauglys nežino, kaip paprašyti suaugusiųjų patarimo, nes mano, kad smuktelės tėvų akyse ir vėl taps vaiku. Nekliudykite atžalai tyrinėti galimybių ribų. Rodykite dėmesį, paaiškinkite, kad neketinate smerkti, barti, kaltinti, tačiau ir neįkyrėkite su kamantinėjimais. Leiskite turėti savo vidinę ir niekieno neliečiamą erdvę, bet būkite šalia.
 
Kodėl nukenčia paauglių pažangumas?
 
Kadangi šiuo periodu pagrindiniu užsiėmimu tampa bendravimas, būtent nuo jo ir priklauso vaiko pažangumas. Pablogėjus santykiams su bendraamžiais kenčia ir pažangumas, ir atvirkščiai: jiems pasitaisius, gerėja ir pažymiai.
 
Taip pat šiuo periodu praranda reikšmę seni pomėgiai ir interesai, bet atsiranda naujų. Paauglys formuojasi kaip asmenybė, ima galvoti ir įsivaizduoti, kuo jis taps, ką veiks ateityje.
 
Kodėl paaugliai susideda su „blogomis kompanijomis“?
 
Paauglys milžinišką reikšmę skiria savęs kaip atskiro, unikalaus visuomenės nario, išskyrimui. Bandymai išsiskirti iš „pilkos masės“ gali paskatinti jo asocialų elgesį.
 
Paaugliai stengiasi per kuo trumpesnį laiką maksimaliai išplėsti savo asmeninės patirties ribas, todėl ieško nuotykių ir neretai nepripažįsta, kad elgiasi kaip nors nepriimtinai. Jie mano, kad tai – normalu, nes svarbiausia jiems – jie patys. Jie dar negali adekvačiai įvertinti situacijos ir asmeninių galimybių.
 
Pasikeitęs elgesys gali būti ir tėvų, bendraamžių nesupratimo, bendravimo šeimoje trūkumo pasekmė. Įtaką gali daryti net negatyvus draugų tėvų vertinimas.
 
Jeigu paaugliui atrodo, kad jį visi atstumia, o poreikis įsitvirtinti ir išreikšti save nepatenkinamas, atžala ieško draugų už mokyklos ribų. Neretai tokios gatvės kompanijos pasižymi prasta reputacija. Paauglys nori įrodyti sau ir kitiems, kad yra suaugęs, ir kad kaip ir kiekvienas suaugusysis turi draugų. Tokioje kompanijoje vaikas gali kompensuoti savo nesėkmes mokykloje.
 
Kodėl paauglys nekelia kojos iš namų?
 
Paauglystė – sudėtingas laikotarpis. Viduje siaučia emocijų audros, kurias gana sudėtinga suvaldyti. Kai kurie vaikai užsisklendžia savyje, ima domėtis filmais, knygomis, daug laiko praleidžia internete ir socialiniuose tinkluose – tai normalu. Ne visi paaugliai laiką leidžia lauke. Kai kuriems reikia laiko ir ramybės, kad atrastų savąjį „aš“.
 
Kodėl paauglys nepatenkintas savo išvaizda?
 
Turbūt visi paaugliai nepatenkinti tuo, kaip atrodo, ir labai jautriai reaguoja į aplinkinių kritiką. Jie linksta perdėti, hiperbolizuoti savo tariamus ir esamus trūkumus. „Mano kojos negražios“ arba „mano nosis negraži“ – gana tipiškos frazės paauglystėje. Būkite kantrūs, duokite paaugliui laiko suvokti savo unikalumą ir pradėti adekvačiai save vertinti.
 
Kodėl paaugliai nuolat galvoja apie priešingą lytį?
 
Paauglių organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, prasideda vidiniai konfliktai: seksualinės energijos antplūdis sukelia psichinės būklės disbalansą.
 
Tėvams nelieka nieko kito, kaip pasisemti kantrybės ir stengtis ramiai priimti visus paauglio charakterio ir elgesio pokyčius. Viskas, kas su juo vyks artimiausius kelerius metus, turi fiziologinį ir psichologinį paaiškinimą. Vaikas nekaltas, kad jo viduje siaučia audra. Tiesiog būkite šalia, venkite konfliktų, priimkite jo norą būti suaugusiu ir kaip galima daugiau kalbėkitės su savo atžala – net jeigu jums atrodo, kad jūsų nesiklauso. Patikėkite, ji jus girdi – net jeigu to ir neparodo.

Susiję straipsniai

Gražiausios citatos apie mamą

Patys gražiausi, švelniausi, prasmingiausi ir daugiausiai meilės savy talpinantys žodžiai apie mamas...

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?