Druskos kristalo auginimas namuose

Druskos kristalų auginimas - smagus ir įdomus eksperimentas vaikams. Jam reikės tik vandens ir druskos bei trupučio kantrybės.
Kodėl susidaro druskos kristalai?
Kristalus, žinoma, įdomu auginti, tačiau tai taip pat ir mokslinis eksperimentas, mokantis apie tirpalus, medžiagų tirpumą ir kristalizaciją.
Tirpalas – skystas medžiagų mišinys, gaunamas tirpinant medžiagas (tirpinius) tirpiklyje. Pavyzdžiui, druskos tirpalas yra gaunamas, tirpinant druską vandenyje ir šiuo atveju druska yra tirpinys, o vanduo - tirpiklis.
Nesotusis tirpalas yra toks tirpalas, kuriame dar gali ištirpti daugiau tirpinamos medžiagos. Sotusis tirpalas yra toks tirpalas, kuriame tirpinamos medžiagos ištirpo tiek, kiek daugiausiai galėjo ištirpti tam tikros temperatūros tirpiklyje. Persotintas tirpalas yra toks tirpalas, kuriame tirpinama medžiaga jau nebegali ištirpti.
Kristalizacija yra toks procesas, kurio metu skysta medžiaga virsta kieta ir susidaro kristalai.
Atliekant druskos kristalų auginimo eksperimentą paruoštas karštas sotusis druskos tirpalas vėsta, o ilgiau stovėdamas po truputį garuoja, tad nebegalintis ištirpti druskos perteklius ima kristalizuotis.
Kaip užauginti druskos kristalą namuose?
Atliekant kristalizacijos eksperimentą su vaikais rekomenduojame naudoti paprasčiausią valgomąją arba jūros druską, kad eksperimentas būtų saugus.
Eksperimentui taip pat galima naudoti ir cukrų, tačiau cukrus yra gerokai tirpesnis, tad sočiojo cukraus tirpalo paruošimui reikės daugiau cukraus. Be to cukraus molekulės yra didesnės, tad ir kristalizacijos procesas užtrunka ilgiau - druskos kristalus pamatysite jau po kelių dienų, o cukraus kristalizacijai gali prireikti net savaitės. Kita vertus, ant pagaliuko susidariusius cukraus kristalus galima bus suvalgyti ar jais pamaišyti ir pasaldinti arbatą.
Kartais druskos kristalų auginimui siūloma naudoti kitas druskas, pavyzdžiui, vario sulfatą (vadinamąjį mėlynąjį akmenėlį), kuris naudojamas kaip apsauginė priemonė nuo augalų grybelinių ligų. Tačiau šios druskos dažniausiai yra pavojingos sveikatai, gali dirginti akis ir odą, tad tokius eksperimentus reikėtų atlikti laikantis papildomų saugumo reikalavimų, ne namuose ir su vyresniais vaikais.
Druskos kristalo auginimui jums reikės:
- ~ 200 ml karšto vandens;
- 5-6 šaukštų valgomosios arba jūros druskos;
- stiklainio;
- pagrindo kristalui auginti: storo siūlo, medinio pagaliuko ar akmenuko;
- maistinių dažų, jei norite, kad kristalai būtų spalvoti.
Druskos kristalo auginimo instrukcija:
- Paruoškite druskos tirpalą. Į stiklainį įpilkite karšto vandens ir po truputį, nuolat maišant berkite druską. Druską berti reikia tol, kol ji nebetirps, t.y. iki kol paruošite sotųjį tirpalą.
- Jeigu norite spalvotų kristalų, tirpalą galite nudažyti maistiniais dažais.
- Į paruoštą tirpalą įdėkite savo kristalo pagrindą: siūlą, medinį pagaliuką ar akmenuką.
- Geriausia, kad kristalo pagrindas kuo mažiau liestųsi prie stiklainio sienelių.
- Pavyzdžiui, siūlą užriškite ant pagaliuko ir pagaliuką paguldykite ant stiklainio viršaus, kad siūlas nuo jo kybotų įmerktas į patį stiklainio vidurį. Prie siūlo galite pririšti akmenuką.
- Jeigu auginimui naudojate pagaliuką, jį galite įstatyti į stiklainio dangtelyje padarytą skylutę, kad jis būtų stiklainio centre.
- Tuomet kristalas bus gražesnės formos ir mažiau druskos kristalizuosis ant stiklainio sienelių.
- Kristalo auginimui paruoštą stiklainį pastatykite ramioje vietoje ir kuo mažiau jį judinkite.
- Po kelių dienų pradėsite matyti pirmuosius druskos kristalus.
- Kuomet pastebėsite, kad kristalas daugiau nebeauga arba ėmė sparčiau augti ant stiklainio sienelių, paruoškite naują sotųjį druskos tirpalą, jį atvėsinkite iki kambario temperatūros ir į jį įmerkite savo „praaugintą“ kristalą - tuomet kristalas užaugs dar didesnis.
- Naują tirpalą galite nudažyti kitos spalvos maistiniais dažais, nei prieš tai buvusį. Tuomet bus įdomu stebėti, kaip keisis kristalo spalva.