Dvynukai, trynukai: priežiūra ir papildomos pagalbos poreikis

Neišnešioti dvynukai Kristina Bessolova | Shutterstock.com

Dvynukų ar trynukų laukimas, gimimas – ne tik didelis džiaugsmas, bet kartu ir nemažas iššūkis. Daugiavaisio gimdymo dažnis Lietuvoje – 11–13 proc. Dažniausiai gimsta du kūdikiai, trys – itin retai (0,05 proc. daugiavaisio nėštumo atvejų).

Pastebima, kad atvejų, kai gimsta du ir daugiau naujagimių, vis daugėja, analogiškai daugiavaisiai nėštumai dažniau baigiasi priešlaikiniu gimdymu. Tad būsimiems tėvams tiek emociškai, tiek ir fiziškai reikia iš anksto pasiruošti, kad mažyliai gali gimti bent keliomis savaitėmis anksčiau negu įprastai. Laukiantis daugiau negu vieno kūdikio reikėtų iš anksto pasirūpinti kraiteliu, suskubti dar gerokai iki numatomos gimdymo datos atlikti visus svarbiausius darbus ir t. t.

Pirmieji svarbiausi neišnešiotų dvynių, trynių priežiūros žingsniai

Gimus neišnešiotiems naujagimiams pirmiausia:

  • sureguliuojamas kvėpavimas, širdies veikla, kraujotaka, temperatūra, virškinimo sistema;
  • užtikrinamas jų komfortas (suteikiama patogi poza, kad jie galėtų ilsėtis).

Maitinimas

Dažnai gimę anksčiau laiko dvyniai ir tryniai laikinai negali žįsti savarankiškai, todėl patariama pieną nutraukti ir maitinti naujagimius pro zondą arba iš taurelės. Dvyniams ar tryniams sustiprėjus pereinama prie žindymo iš krūties. Jei naujagimiai stiprūs ir geba žįsti, maitinti natūraliai galima jau nuo pat gimimo.

Daugelis tėvų domisi, ar vienu metu galima žindyti daugiau nei vieną naujagimį. Mažylius galima žindyti tiek kartu, tiek ir atskirai: kiekviena mama randa sau patogiausią būdą. Vis tik daugelis pritars, kad patogiausia dvynius maitinti abu kartu – kiekvieną iš atskiros krūties bei pagal tam tikrą grafiką, nes kitaip stipriai nukentės mamos poilsis.

Maitinant daugiau nei vieną kūdikį prireiks specialių žindymui skirtų pagalvių, taip pat gali tekti konsultuotis dėl patogių žindymo pozų.

Dvynukų, trynukų migdymas

Daugelis dvynių geriau ir ramiau miega, jeigu yra guldomi vienoje lovelėje. Galima įsigyti lovelę, atskirtą nedidelėmis grotelėmis. Taigi bent pirmuosius mėnesius kūdikius galima migdyti kartu: būdami gimdoje jie jau priprato vienas prie kito. Atkreipkite dėmesį, ar kūdikiai geriau jaučiasi būdami visai arti vienas kito, ar labiau pailsi guldomi šiek tiek atokiau.

Tiesa, jei susilaukėte trynukų, įprastos lovelės neužteks net ir pirmosioms dienoms, todėl reikės rinktis pagal individualų užsakymą gaminamą lovytę arba ieškoti kitų sprendimų.

Dvynukų, trynukų maudymas, rengimas, sauskelnių keitimas

Vienu metu maudyti daugiau negu vieną kūdikį – per didelis iššūkis, be to, tai nesaugu. Todėl kūdikius maudykite atskirai: pirmiau vieną, o paskui kitą. Jeigu maudymas atima per daug jėgų ir laiko, kūdikius galima maudyti pakaitomis kas antrą dieną.

Pagalvokite, kokios priemonės galėtų palengvinti maudynes (pavyzdžiui, specialus gultukas į vonelę, dušo termostatas, vystymo stalas, esantis vonioje prie pat maudymo zonos ir kt.).

Natūralu, kad pirmosios maudynės taps nemažu iššūkiu, todėl paprašykite kūdikių tėčio, kitų artimųjų arba auklės pagalbos.

Rengiant, pervystant du ir daugiau kūdikių taip pat ypač svarbus saugumas, todėl kai rengiate vieną kūdikį, kito jokiu būdu nepalikite be priežiūros. Saugiausia kūdikį palikti lovytėje, specialiame gultuke ar sūpynėse ir pan.

Grįžimas namo iš ligoninės su anksčiau laiko gimusiais kūdikiais

Iš ligoninės gali būti išleidžiami jau 34 gestacijos savaičių naujagimiai.

Atkeipkite dėmesį, kad dvynukai arba trynukai iš ligoninės gali būti išleidžiami ne vienu metu. Tėvus tokia situacija vargina, sukelia nemažą stresą. Tokiu atveju geriausia išeitis – prašyti artimųjų arba draugų pagalbos rūpinantis kūdikiais: tik tuomet jie gaus vienodai dėmesio ir jais bus pasirūpinta geriausiai kaip tik įmanoma.

Papildomos pagalbos poreikis auginant daugiau negu vieną kūdikį

Kelių neišnešiotų naujagimių priežiūra, ypač pirmosiomis dienomis ir mėnesiais – itin sudėtinga ir atimanti daug jėgų, todėl būtina, kad mamai padėtų kas nors iš artimųjų. Tad iš anksto apgalvokite, kas namie padės prižiūrėti dvynukus arba trynukus.

Jei tėtis neturi galimybių išeiti ilgesnių tėvystės atostogų, pirmaisiais mėnesiais galima paprašyti pagalbos artimųjų (pavyzdžiui, kūdikių senelių), pasisamdyti pagalbininkę ar auklę, padėsiančią atlikti namų ruošos darbus ir pasirūpinti kūdikiais.

Vėliau, kai mažyliai sustiprės, o mama įgis įgūdžių, kai nusistovės aiškesnis ritmas ir rutina, tikėtina, rūpintis kūdikiais bus paprasčiau ir pagalbos iš aplinkinių prireiks mažiau.

Parama kelių kūdikių vienu metu susilaukusiems tėvams

Vienu metu gimus daugiau kaip vienam vaikui tėvai gali gauti papildomą išmoką. Jos dydis – 160 Eur (4 BSI) per mėnesį. Ši išmoka mokama nuo gimimo iki kol vaikams sukanka dveji metai.

Yra ir nevyriausybinių organizacijų, kurios susilaukusiems daugiau nei vieno kūdikio tėvams teikia psichologinę ir materialinę pagalbą. Susilaukusioms trijų kūdikių šeimoms paramą dažnai teikia savivaldybės, privačios įmonės ir kt.

Asociacija „Padedu augti“ nuo 2018 m. kartu su partneriu „Pampers“ organizuoja paramos projektą „Trynukai“: sauskelnėmis remia trijų kūdikių susilaukusias šeimas. Šeimoms kiekvieną mėnesį, iki kol vaikams sukaks 2 m., dovanojama po 3 pakuotes „Pampers Premium Care“ sauskelnių.

Daugiau apie naujagimių ir kūdikių priežiūrą skaitykite:

Susiję straipsniai

Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti.

Pirmieji neišnešioto kūdikio kartai namuose: ką būtina žinoti?

Išaušus dienai, kai su neišnešiotu kūdikiu keliausite į namus, kyla daug klausimų: nuo temperatūros kūdikio kambaryje iki lankytojų skaičiaus namuose.

Namuose – daugiau vaikų: neišnešioto kūdikio broliai ir seserys

Priešlaikinio gimdymo suplanuoti neįmanoma – viskas vyksta spontaniškai, o didžiulį šoką patiria ne tik neišnešioto kūdikio tėvai, bet ir kiti vaikai.