Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Berniukas skaito knygą Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu, kviečiame skaityti ir siūlome komentaruose dalytis savo mėgstamiausių knygelių sąrašais.

1. Rasa Dmuchovskienė „Skruzdėliukas Nežiniukas“
Tėveliai dažniausiai rekomendavo knygelių seriją apie smalsų ir linksmą skruzdėliuką, padedantį vaikučiams susipažinti su gamtos įdomybėmis ir mokančiu ją stebėti bei ja rūpintis.

2. Antuanas de Sent Egziuperi „Mažasis princas“
Daugelio tiek mažų, tiek didelių mylima knyga pasakoja apie berniuką, keliaujantį po svečias planetas. Joje jautriai, tačiau kartu ir visiems suprantamais pavyzdžiais pasakojama apie draugystę, prisirišimą, o taip pat ir apie vienatvę.

3. Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“
Milijonai vaikų pasaulyje užaugo (ir tebeauga!) su linksmiausia išdykėle Pepe Ilgakojine ir jos bičiuliais Tomiu bei Anika. Pirmą kartą ši knyga išleista daugiau kaip prieš šešiasdešimt metų ir išversta į daugiau nei penkiasdešimt kalbų.

4. Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Laimė yra lapė“
2017-aisiais metų knyga vaikams paskelbta knyga tebėra viena mėgstamiausių ir viena iš dažniausiai tėvelių rekomenduojamų. Knyga pasakoja apie berniuko ir lapės draugystę, apie tai, kas svarbu kiekvienam – dideliam ir mažam.

5. Axel Scheffler, Julia Donaldson „Grufas“
„Grufas“ ir šios knygos tęsiniai pasakoja apie miške gyvenančią geraširdę pabaisą Grufą. Mažas peliukas ja gąsdina visus besikėsinančius jį nuskriausti, tačiau ką gi darys peliukas, jei pačiam teks susidurti su aštriais Grufo nagais ir kyšančiomis iltimis?

6. Vytė Nemunėlis „Meškiukas Rudnosiukas“
Eiliuotą pasakojimą apie meškiuką daugelis tėvelių tikriausiai gali ne tik rekomenduoti, bet ir padeklamuoti... „Ten miške, kur eglės ošia, po pušim sena, sena buvo meškinas Rudnosis, Rudnosienė – jo žmona. Ir turėjo jie meškiuką,- Rudnosiuką, kaip ir jie...“

7. Aprilkind, Barbara van den Speulhof „Piktulis“
„Piktulis“ ir kitos šios serijos knygos pasakoja apie mažąjį trolį, kuris vis bando ir bando, bet jam vis nesiseka ir nesiseka. Žinoma, mažylis pyksta! Trepsi kojelėm! Šaukia visu balsu!

8. Vytautas V. Landsbergis „Arklio Dominyko meilė“
„Arklio Dominyko meilė“ ir kitos knygos apie arklį Dominyką pasakoja apie baltą laukinį arklį, kuris įsimyli šiek tiek pasipūtusią rugiagėlę.

9. Justinas Marcinkevičius „Grybų karas“
Vieno iš reikšmingiausių XX a. lietuvių poetų eiliuotas kūrinys pasakoja apie ponią baravykienę, kuri taip įsigeidė šilko skaros, kad įtikino savo vyrą, visų miško grybų pulkaunyką baravyką leistis į karą ir ją skubiai parnešti!

10. Inga Narijauskienė „Pelėda Drūlija“
Knygų serijoje surašytos istorijos apie pelėdą Druliją yra vadinamos terapinėmis pasakomis. Jos sukurtos pagal specialią metodiką, tarp eilučių, įtaigiai ir vaikams suprantamai pateikiant pačias svarbiausias pamokas.

11. Richard Scarry „Ką žmonės dirba visą dieną?“
Daugelių namų bibliotekėlėse esanti knyga supažindina su įvairiomis profesijomis ir darbais. Ji mylima ne tik dėl turinio, bet ir dėl iliustracijų gausos bei margumo - vaikams smagu ją vėl it vel vartyti ir kaskart pastebėti kažką naujo.

12. Sven Nordqvist „Ar pažįsti Petsoną ir Findusą?“
„Ar pažįsti Petsoną ir Findusą?“ ir kitos serijos knygos pasakoja apie dėdulę Petsoną ir katiną Findusą. Švedų autorius ir iliustratorius Sven Nordqvist savo knygelėse sujungia puikų humoro jausmą, nuotaikingus pasakojimus ir itin detalias, mielas iliustracijas, kurias vaikams smagu ilgėliau panagrinėti.

13. Eduardas Mieželaitis „Zuikis puikis“
Daugelis tėvelių užaugo, o dabar ir patys savo vaikučius augina jiems skaitydami eiliuotą, pamokančią istoriją apie nenuoramą Zuikį, keliaujantį į mokyklą. „Šimtas zuikių Susirinko — Net žalia Girelė linko. Pakalbėję, Pasitarę, Jie mokyklą Atidarė. Ir zuikienė Nuo Vyžūnų Leido mokslan Savo sūnų.“

14. Selemonas Paltanavičius „Bebriukų metai: nuotykiai gamtoje“
„Bebriukų metai: nuotykiai gamtoje“ ir kitos Selemono Paltanavičiaus knygos tėvų buvo ne kartą rekomenduotos. Gamtininkas Selemonas Paltanavičius savo knygose įtaigiai, smagiai, tačiau neiškraipydamas faktų supažindina vaikučius su gyvūnais, paukščiais ir visa mus supančia gamta.

15. Jujja Wieslander „Gražiausios mamulės Mū ir Varnos istorijos“
„Gražiausios mamulės Mū ir Varnos istorijos“ ir kitos šios serijos knygos pasakoja apie šaunią, drąsią ir visuomet nuotykius patirti pasirengusią karvę Mamulę Mū. Ir apie jos atsargią bei ne tokią atsipalaidavusią geriausią draugę Varną.

16. Debi Gliori „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“
Daugelis tėvų prisipažįsta, negalintys šios knygos perskaityti nesusigraudinę... Knyga pasakoja apie amžiną ir besąlygišką mamos meilę savo lapiukui.

17. Rimantė Kulvinskytė „Semčiukai“
Stebuklingoje šalyje Semkadore gyvena mieli ir išdykę padarėliai Semčiukai, kurie gimsta iš dulkių kamuolių... „Semčiukai“ vaikams suprantama kalba ir pavyzdžiais pasakoja apie tikrąsias vertybes.

18. Benji Davies „Nojus ir banginis“
„Nojus ir banginis“ bei kitos Benji Davies knygos išsiskiria jautriomis ir giliomis istorijomis bei nuostabiomis, meno kūrinius primenančiomis iliustracijomis. Mažas ir vienišas berniukas Nojus kartą paplūdimyje randa mažą ir vienišą banginiuką...

19. Kęstutis Kasparavičius „Tinginių šalis“
Kęstutis Kasparavičius, parašęs ir iliustravęs daugiau nei penkiasdešimt knygų vaikams, yra vienas žinomiausių ir mylimiausių pastojo metu lietuvių autorių. Knyga „Tinginių šalis“, žinoma, pasakoja apie Tinginių šalį, kurios miškuose dygsta tortai, o ant medžių auga ledai...

20. Indrė Zalieckienė „Kaip sutramdyti žvėryną?“
Indrė Zalieckienė mažiesiems skaitytojams pažįstama iš pirmųjų knygelių „Kapt kapt kapt“ ir „Kapt kapt kapt mieste“, o eilėraščių knyga „Kaip sutramdyti žvėryną?“ yra skirta šiek tiek vyresniems skaitytojams. Nuotaikingi eilėraščiai pasakoja apie namuose eibes krečiančius žvėris: krokodilą, ryjantį kojines, pelikaną, drabstantį grikius ar dramblį, pritaškantį vonioje...

21. Lina Žutautė „Kakė Makė“
Retas Lietuvos vaikas auga be knygų apie nenuoramą mergaitę Kakę Makę. O ar žinote, kad Kakės Makės gyvenimas prasidėjo nuo mažo berniuko didelio noro? Trejų metų berniukas Karolis kartą paprašė mamos Linos jam papasakoti istoriją apie mergaitę vardu Kakė Makė...

22. Janosch „Panama labai graži“
Tėvai rekomenduoja ir daugelio jų pačių vaikystėje skaitytą knygą „Panama labai graži“, parašytą legendinio vokiečių rašytojo ir dailininko Janoscho. Mielomis iliustracijomis papuošta knygelė pasakoja apie dviejų draugų, Meškiuko ir Tigriuko nuotykius ieškant savo svajonių šalies Panamos.

23. Janosch „Šmurliuko istorijos“
„Panama labai graži“ autoriaus Janosch knyga „Šmurliuko istorijos“ yra žavių ir mielių pasakėlių rinkinys apie Šmurliuką ir jo didelę skrybėlę, apie jo Kumelaitę, apie paštą butelyje, kuriame  parašyta labai gera žinia.

24. Astrid Lindgren „Broliai Liūtaširdžiai“
Astrid Lindgren neabejotinai yra viena žinomiausių ir mylimiausių vaikų rašytojų su kurios knygomis užaugo jau ne viena karta. Knyga „Broliai Liūtaširdžiai“ pasakoja apie dviejų brolių meilę, kurios nepajėgia įveikti net mirtis.

25. Pranas Mašiotas „Juozukas ir Jockus“
1934 m. pirmą kartą išspausdintas Prano Mašioto kūrinys yra aktualus ir šiandien. Apysaka labai meniškai ir jautriai pasakoja apie berniuko ir eigulio draugystę, o taip pat ir moko vaikus apie mišką, gamtą ir gyvenimą kaime.

26. Indrė Pavilonytė, Martynas Pavilonis „Marmiai: kur gyvena meilė?“
Mažyliui Marmiukui Liu labai liūdna, nes tėvai jį nuolat drausmina ir tikriausiai visai nemyli... Tad mažylis iškeliauja ieškoti tikrosios meilė. Šią ir kitas Marmių serijos knygas sukūrė dvyniai - rašytoja Indrė Pavilonytė ir dailininkas Martynas Pavilonis.

27. Lina Žutautė „Ferdinandas ir Pū“
Istorijų apie Kakę Makę autorės Linos Žutautės knyga „Ferdinandas ir Pū“, žinoma, pasakoja apie Ferdinandą - papūtusį katiną ir Pū - mielą ir viską dėl geriausio draugo pasirengusį padarytį šunelį Pūkselį. Šiukšlyne, kuriame gyvena Ferdinandas ir Pū, pasirodo pašaipūnas Šin Šilas, tad draugai nusprendžia iškeliauti laimės ieškoti...

28. Rasa Kaper, Evelina Daciūtė „Lubinų labirintas. Geriausios meškių istorijos“
Nuostabiai iliustruotoje knygelėje gyvena šeši pasakojimai apie didelių ir mažų meškių kasdienybę, jų džiaugsmus ir liūdesius, kurie tokie artimi mums. Aprašyti pasakojimai moko vaikus atpažinti ir suprasti jų jausmus bei mokėti juos išgyventi.

29. Kazys Jakubėnas „Abėcėlė“
Spalvingomis iliustracijomis papuošta, trumpų eilėraščių knygelė padeda vaikams abėcėlės mokytis smagiai. Knygelėje kiekviena raidelė iliustruota piešiniais ir papuošta linksmu eilėraštuku.

30. Kostas Kubilinskas „Stovi pasakų namelis“
Knygelė „Stovi pasakų namelis“ yra eiliuotų Kosto Kubilinsko pasakų rinktinė. Joje surašytos nuotaikingos ir pamokančios pasakos „Apie narsųjį strazdą“, „Katinėlis ir gaidelis“, „Ožka ragoška“, „Agė melagė“ ir kt.

31. Klaus Hagerup „Mergaitė, norėjusi išgelbėti knygas“
Šiek tiek vyresniems, mokyklinio amžiaus vaikams skirta knyga pasakoja apie mergaitę Aną, kuri labiausiai už viską mėgsta skaityti knygas ir lankytis bibliotekoje. Mergaitė sužino, kad neskaitomas bibliotekos knygas nurašo ir išmeta, tad ji pasiryžta išgelbėti knygas ir perskaityti jas visas! O skaitydama Ana atranda ypatingą knygą...

32. Rūta Dzin „Peliūnės vasara“
Interaktyvi knygelė savy sujungia skaitymą, muziką ir šiuolaikines technologijas. Knygoje yra 11 trumpų, nuostabiai iliustruotų istorijų. Išmanioji programėlė „Peliūnės dainelės“ padės išgirsti kiekvieną istoriją papildančias kompozitoriaus Sigito Mickio sukurtas ir Nedos Malūnevičiūtės įdainuotas melodijas.

33. Anzelmas Matutis „Milžinų šaukštas“
Anzelmas Matutis - pedagogas, rašytojas, vaikų literatūros kūrėjas, daugelio premijų laureatas. Šneka tėtis – vyras aukštas: auk, sūniuk! Nebūk lyg šaukštas... Būti aukštas ketinu: toks... Kaip šaukštas Milžinų!

34. Vytautas Petkevičius „Kodėlčius“
Pagrindinis knygos veikėjas vaikams primins juos pačius - mažasis Pauliukus yra labai (labai!) smalsus ir nuolat visko klausinėja, tad jis pramintas Kodėlčiumi. Knyga sudaryta tarsi iš mažų kūrinukų, perteikiančių savitą vaikų požiūrį į pasaulį.

35. Anna Sewell „Juodasis Gražuolis“
Jautri ir daugelį ne vieną ašarą priversianti nubraukti knyga pasakoja apie nepaprastą žirgo gyvenimą XIX a. Anglijoje. Žirgo balsu įkalbėta istorija kalba ne tik apie to meto aplinką, žirgų ir žmonių gyvenimą, bet ir moko empatijos, draugystės, pagarbos.

36. Lietuvių liaudies pasaka „Kaip gaidelis pono dvarą griovė“
Lietuvių liaudies pasaką „Kaip gaidelis pono dvarą griovė“ galite rasti tiek „savarankiškoje“ knygoje, tiek pasakų rinkiniuose, tiek ir neseniai išleistoje garsinėje knygelėje. Pasakoje narsus gaidelis siekia atgauti stebuklingas girneles, kurias iš senelių pavogė dvaro ponas.

37. Justinas Marcinkevičius „Voro vestuvės“
Vabalai nusprendė susivienyti ir pagrobti saulę, kad ši šviestų tik jiems vieniems! Vabalai prikalbino savo valdovą vorą, kad jis vestų saulę, bet ar jam pavyks pagauti švytinčią nuotaką? Eiliuota poema moko vaikus atskirti gėrį ir blogį, parodo godumą ir kvailybę.

38. Vytautas V. Landsbergis „Pūkis ir Juokutis“
Lietuvos vaikų pamėgsta Vytauto V. Landsbergio knygų serija pasakoja apie lapiuko Pūkio nuotykius, jausmus ir gyvenimiškas pamokas. Knygoje „Pūkis ir Juokutis“ lapiukas Pūkis iš sapnų karalystės parsineša nenuoramą draugą Juokutį, tačiau pastarasis ima ir pabėga...

39. Vytautas Misevičius „Danuko Dunduliuko nuotykiai“
Vytauto Misevičiaus pasakojime apie Danuką Dunduliuką vaikai atpažins save ar savo draugus, o tėvelius tikrai užplūs nostalgija... Knygelė pasakoja apie Danuko Dunguliuko ir jo kiemo draugų nuotykius, linksmybes ir išdaigas.

40. Tadas Vidmantas, Lina Vidmantė „Babaužiukai ir svečias iš kosmoso“
Šeimyninio dueto Tado Vidmanto ir Linos Vidmantės sukurti babaužiukai yra skirtingi, tačiau vienaip ar kitaip bendrą kalbą randantys padariukai, gyvenantys mūsų namuose. Vieną dieną babaužiukai Micito, Uto, Boileris ir Lazeris sutinka niekad anksčiau nematytą babaužiuką – Spandeksą. Iš kosmoso atvykęs Spandeksas nori grįžti į savo planetą, bet ar jam pavyks?

41. Dainius Šukys „Ežys, kuris mylėjo slapta“
Ežys Dradas susidūrė su pačia baisiausia, o tuo pačiu ir pačia saldžiausia „problema“ - jis įsimylėjo. Ryžtingas ežys imsis įgyvendinta visas jam pačios mieliausios karvės Pelenonos svajones, o jam į pagalbą atskubės vegetaras katinas ir maisto žinovas paršas.

42. Renne „Aš išsiritau iš kiaušinio“
Gausiai ir itin detaliai iliustruota pažintinė knyga pasakoja apie... kiaušinius. Juk kiaušiniai yra daugelio gyvūnų pirmieji namai, iš jų išsirita ne tik paukščiai, bet ir ropliai, žuvys, vabzdžiai.

43. Carlo Collodi „Pinokio nuotykiai“
XIX a. italų rašytojo Carlo Collodi sukurta istorija apie iš medžio išdrožtą ir atgijusią lėlę Pinokį puikiai pažįstama ir mylima visame pasaulyje. Medinis berniukas, užuot ėjęs į mokyklą, pasuka šunkeliais ir patiria pavojingų nuotykių, o pradėjus meluoti jam ima tįsti nosis!

44. Otfried Preussler „Raganiukė“
Vokiečių autoriaus knyga pasakoja apie kartą gyvenusią Raganiukę, kuriai tebuvo tik šimtas dvidešimt septyneri metai (o raganoms tai visai menkas amžius). Knygos herojė, padedama kalbančio varno Abrakso, kasdien mokosi burti ir nusprendžia savo žinias pritaikyti praktiškai - burtais padėti geriems žmonėms, o blogiems - krėsti šunybes.

45. Lina Matiukaitė, Ieva Kilienė „Skaičių pasakos, arba Jei Mėnulis būtų nulis“
Matematikos miestelyje, savaime suprantama, gyvena skaičiai. Vienetas nešioja tik vieną šlepetę (nors ir turi dvi kojas), Penketui nuolat ištrūksta kelnių saga, o Mėnulis kartais būna Nulis.

46. Čarlzas Torsonas „Kikas“
Apie draugystės svarbą pasakojančioje istorijoje vaikai susipažins su indėniuku Kiku ir jo bičiuliais. Indėniukas Kikas išsiruošia ieškoti plunksnų galvai pasipuošti ir patiria daugybę nuotykių, kuriuose jam vis gelbėja draugai Džekas striukauodegis, Erelis ir lūšiukas Nedorėlis.

47. Broliai Grimai „Jonukas ir Grytutė“
Brolių Grimų surinkta vokiška pasaka „Jonukas ir Grytutė“ tikrai yra viena iš tų klasikinių pasakų, su kuriomis auga vaikai visame pasaulyje. Joje pasakojama apie sesutę ir broliuką, patekusius į piktos raganos spąstus.

48. Simona Vaičiūnienė „Mano pirmoji gero elgesio knyga: 20 kasdienių situacijų, ugdančių savarankiškumą“
Ši knygelė vaikams suprantama kalba ir pavyzdžiais moko gero elgesio taisyklių. Joje aprašytos 20 kasdienių situacijų ir parodytas tinkamas elgesys jų metu. Knygelę naudinga ne tik skaityti, bet ir papildomai aptarti su vaikais, padedant jiems įtvirtinti žinias.

49. Felix Salten „Bembis“
„Nuo žmogaus nekaltas gyvūnas skiriasi vienu požiūriu - jam svetimos intrigos, sukčiavimai, sąmokslai ir pirmiausia melas“, - Felix Salten. Nuostabi istorija prasideda pasakojimu apie šviesią stirniuko Bembio vaikystę, kurią sukrečia mamos netektis...

50. Liaudies pasaka „Raudonkepuraitė“
Tėveliai, žinoma, savo vaikams skaito tas pasakas, kurias ir patys buvo girdėję vaikystėje, tad ir „Raudonkepuraitė“ atsidūrė rekomenduojamų knygų sąraše. Manoma, kad pasaka apie raudonu gobtuvu ar kepure pasipuošusią mergaitę ir jos tykojusį vilką Europoje buvo sekama jau XVII a., o ją pirmą kartą užrašė broliai Grimai bei Šarlis Pero.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Berniukų apipjaustymas: ar verta jį atlikti?

Berniukų apipjaustymas, arba kitaip – cirkumcizija, yra chirurginė procedūra, kurios metu yra pašalinama apyvarpė – varpos galvutę dengianti oda.