Gimdos kaklelio konizacija (2401)

Moteris ginekologinėje kėdėje, atliekama gimdos kakelio konizacija Try_my_best | Shutterstock.com

Aptikus vidutinio ar didelio laipsnio intraepitelinius gimdos kaklelio pakitimus, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio konizaciją (kūginę biopsiją).

Negydant gimdos kaklelio ligų ir laiku nepašalinus jų pažeistų audinių gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys, kuriam reikia ilgo ir sunkaus gydymo bei kuris kelia rimtą pavojų moters gyvybei.

Gimdos kaklelio konizacija – kokia tai operacija?

Po ginekologinės apžiūros, citologinio gimdos kaklelio (PAP) tyrimo, kolposkopijos, biopsijos, žmogaus papilomos viruso ir kitų tyrimų gali būti nustatyti žymūs intraepiteliniai gimdos kaklelio pakitimai, siejami su vėžio vystymusi. Todėl pacientėms rekomenduojama nesudėtinga operacija – gimdos kaklelio konizacija.

Gimdos kaklelio konizacijos esmė – pašalinti pakitusius audinius ir užkirsti kelią onkologinei ligai. Konizacijos metu pašalinama kūgio formos gimdos kaklelio dalis ir tik tie audiniai, kuriuose nustatyti vidutinio ar žymaus laipsnio pakitimai.

Konizacija kaip vienas iš gydymo būdų taikoma ir gydant 0 bei I stadijos gimdos kaklelio vėžį.

Operacija gali būti atliekama keliais būdais

 • Tradiciniu chirurginiu būdu, t. y. operuojant skalpeliu;
 • Elektrokoaguliatoriaus kilpa (prideginimas elektra). Elektrokoaguliatorius – prietaisas, kuris gimdos kaklelio pakitusius darinius šalina aukšto dažnio srove. Prietaiso gale yra metalinė kilpa, kuri įkaitinama elektra. Elektrokoaguliatoriai plačiai naudojami karpoms, apgamams ir kitiems odos dariniams šalinti.
 • CO2 lazeriu (vaporizacija). Lazeris leidžia kontroliuoti bangos ilgį, spindulius nukreipiant tiesiai į pažeistus gimdos kaklelio audinius. Audiniai virsta garais ir anglimi. Po lazerinio gydymo nelieka randų, o po kelių savaičių žaizdos vietoje susiformuoja naujas daugiasluoksnis epitelinis audinys. Lazerinio metodo efektyvumas – 90–96 proc.

Kaip vyksta gimdos kaklelio konizacija?

Gimdos kaklelio konizacija
rumruay | Shutterstock.com

Operuojama moteris yra paguldoma ant ginekologinės kėdės.

Taikoma vietinė ar bendroji nejautra.

Siekiant palengvinti operacijos eigą gimdos kaklelis iš abiejų pusių gali būti apsiūtas tirpiaisiais siūlais, prilaikančiais jį, sumažinančiais kraujavimą.

Siekiant pastebėti pakitimų mastą gimdos kaklelis patepamas specialiu dažomuoju dezinfekciniu (pavyzdžiui, liugolio) tirpalu.

Po to skalpeliu, elektrokoaguliatoriaus kilpa ar lazeriu pašalinama pažeista gimdos kaklelio dalis.

Operacijos metu pašalinti audiniai siunčiami histologiniam ištyrimui.

Dažniausiai pacientės išleidžiamos gydytis į namus tą pačią dieną, tačiau komplikuotais atvejais gali būti paliekamos ligoninėje nakčiai.

Gimdos kaklelio konizacija: pooperacinis laikotarpis

Galimi šalutiniai reiškiniai:

 • Skausmas. Kurį laiką pacientės jaučia panašų į mėnesinių skausmą.
 • Kraujavimas. Kelias dienas po operacijos makšties išskyros gali būti kraujingos, vandeningos, gelsvos arba nemalonaus kvapo. Makšties mikroflora visiškai atsistato per 2–3 sav. po operacijos.

Rekomendacijos po operacijos

 • Asmens higiena. Maudytis po dušu galima jau kitą dieną po konizacijos. 1 mėn. po operacijos negalima maudytis vonioje, lankytis pirtyse ir baseinuose.
 • Mityba. Po operacijos svarbu vartoti kuo daugiau skysčių. Jeigu pacientės nepykina, ji nevemia, galima maitintis įprastai, tik rinktis lengviau virškinamą ir neaštrų maistą.
 • Jei gydytojas skyrė nuskausminamųjų arba antibiotikų, juos reikia vartoti pagal rekomendacijas.
 • Fizinis aktyvumas. Bent savaitę po operacijos reikėtų vengti fizinės veiklos, o 1 mėn. – intensyvaus sporto.
 • Lytiniai santykiai. Atnaujinti intymųjį gyvenimą galima po operacijos praėjus 1 mėn.

Kada po konizacijos operacijos būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jei temperatūra pakiltų aukščiau 38 °C, pradėtų varginti šaltkrėtis.
 • Jei pacientė pradėtų gausiai kraujuoti.
 • Jei prasidėtų labai stiprus skausmas.
 • Jei pacientę pykintų, ji vemtų.

Gimdos kaklelio konizacija ir nėštumas

Jei žymūs gimdos kaklelio audinių pakitimai nustatyti nėštumo metu, reikia ramiai išnešioti kūdikį. Konizacija atliekama po gimdymo praėjus ne mažiau nei 4 sav.

Jeigu operacija pavyko sėkmingai ir komplikacijų nepasitaikė, moteris ir po jos sėkmingai gali pastoti ir išnešioti vaisių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Krizub prieš 4 d.

  Orinta1 parašė:
  Man lygiai taip pat per 3 metus atsirado hsill/cin3/cis, lapkritį oparavo, išpjovė ne viską , viename krašte liko, saugojo, nes planuoju dar nėštumą . Sausį atlikta…

  Džiaugiuosi už jus🤗 tikiuosi ir savo gerų tyrimo rezultatų

 2. User has not uploaded an avatar
  Bancikkk prieš 2 d.

  Lauris parašė:
  Sveikos.
  Įdomu pasidarė kaip pas jus šeimoje buvo ar yra ,kai sužinojot , kad rado žpv? Iš …

  Man gydytoja iš karto pasakė, kad tikrsi nežinia kada čia tą virusą gsvote, gal ir prieš 20m, tiesiog miegojo, o va dabar labai nusilpo imunitetas ir jis padarė blogą darbą..plius, aš kažkodėl dar labai tikiu, kad spiralė man čia prisidėjo su savo hormonais, nes kažkaip sutampa, kad kaip tik va tie 3 metai kai ją įsidėjus..nors gydytojai tokią gaimybę atmeta(kad čia spiralė kalta), o vat mano viena draugė pasakė, kad jos gydytoja jai griežtai pasakė, kad priev žpv ir pakitimų jokių spiralių!! Pasakė, kad jeigu nori gyventi be vėžio-jokių spiralių. Tai aš, išsigandusi, paprašiau, kad man manąją išimtų😔 nors su ja man buvo tikrai labai patogu..

 3. User has not uploaded an avatar
  Bancikkk prieš 2 d.

  grazivile parašė:
  Aš kiek dariausi privalomaji ŽPV tai visada, viskas gerai. Atėjus laikui pasitikrinti kaip laikosi spiralė, gydytoja pasiūle papildomą mokamą tyrimą padaryti, o tad…

  Taip tikrai, aš tuo dabar irgi įsitikinau...bet va matau, kad ir jums spiralė yra, aš kažkodėl įsitikinus, kad man dpiralė pridarė tų blogumų, nes kažkaip kaip tik spiralė 3 metai kaip įdėta ir blogumai visi šių 3 metų bėgyje išlindo😔 tai aš savąją paprašiau ištraukti..

 4. User has not uploaded an avatar
  grazivile prieš 2 d.

  Bancikkk parašė:
  Taip tikrai, aš tuo dabar irgi įsitikinau...bet va matau, kad ir jums spiralė yra, aš kažkodėl įsitikinus, kad man dpiralė pridarė tų blogumų, nes kažkaip kaip tik …

  nelabai sutikčiau, jog tai dėl spiralės. Aš ja jau trečią turiu, tai manau būtų jau ankščiau dave signalų apie tai. kaklelis kaip pas jaunuolę buvo

 5. Naktis prieš 1 d.

  Bancikkk parašė:
  Man gydytoja iš karto pasakė, kad tikrsi nežinia kada čia tą virusą gsvote, gal ir prieš 20m, tiesiog miegojo, o va dabar labai nusilpo imunitetas ir jis padarė blo…

  Hormoniniai preparatai manau,kad blogai veikia šitą reikalą.Kai atejo blogi tepinelio atsakymai,o aš buvau atėjusi kad išrašytų kontraceptikus mano gydytojas sakė negerti KT.Siunte mane pas savo kolegę,kuri daugiau specializuojasi būtent šiais susirgimais.Tada ir ta gydytoja nerašė man KT,sakė po operacijos,jei nebebus ZPV,pakitimų kaklelyje tuomet išrasys KT.Gal kontracepcija ir nesukelia,bet skatina