Gimdos kaklelio konizacija (1894)

Moteris ginekologinėje kėdėje, atliekama gimdos kakelio konizacija Try_my_best | Shutterstock.com

Aptikus vidutinio ar didelio laipsnio intraepitelinius gimdos kaklelio pakitimus, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio konizaciją (kūginę biopsiją).

Negydant gimdos kaklelio ligų ir laiku nepašalinus jų pažeistų audinių gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys, kuriam reikia ilgo ir sunkaus gydymo bei kuris kelia rimtą pavojų moters gyvybei.

Gimdos kaklelio konizacija – kokia tai operacija?

Po ginekologinės apžiūros, citologinio gimdos kaklelio (PAP) tyrimo, kolposkopijos, biopsijos, žmogaus papilomos viruso ir kitų tyrimų gali būti nustatyti žymūs intraepiteliniai gimdos kaklelio pakitimai, siejami su vėžio vystymusi. Todėl pacientėms rekomenduojama nesudėtinga operacija – gimdos kaklelio konizacija.

Gimdos kaklelio konizacijos esmė – pašalinti pakitusius audinius ir užkirsti kelią onkologinei ligai. Konizacijos metu pašalinama kūgio formos gimdos kaklelio dalis ir tik tie audiniai, kuriuose nustatyti vidutinio ar žymaus laipsnio pakitimai.

Konizacija kaip vienas iš gydymo būdų taikoma ir gydant 0 bei I stadijos gimdos kaklelio vėžį.

Operacija gali būti atliekama keliais būdais

 • Tradiciniu chirurginiu būdu, t. y. operuojant skalpeliu;
 • Elektrokoaguliatoriaus kilpa (prideginimas elektra). Elektrokoaguliatorius – prietaisas, kuris gimdos kaklelio pakitusius darinius šalina aukšto dažnio srove. Prietaiso gale yra metalinė kilpa, kuri įkaitinama elektra. Elektrokoaguliatoriai plačiai naudojami karpoms, apgamams ir kitiems odos dariniams šalinti.
 • CO2 lazeriu (vaporizacija). Lazeris leidžia kontroliuoti bangos ilgį, spindulius nukreipiant tiesiai į pažeistus gimdos kaklelio audinius. Audiniai virsta garais ir anglimi. Po lazerinio gydymo nelieka randų, o po kelių savaičių žaizdos vietoje susiformuoja naujas daugiasluoksnis epitelinis audinys. Lazerinio metodo efektyvumas – 90–96 proc.

Kaip vyksta gimdos kaklelio konizacija?

Gimdos kaklelio konizacija
rumruay | Shutterstock.com

Operuojama moteris yra paguldoma ant ginekologinės kėdės.

Taikoma vietinė ar bendroji nejautra.

Siekiant palengvinti operacijos eigą gimdos kaklelis iš abiejų pusių gali būti apsiūtas tirpiaisiais siūlais, prilaikančiais jį, sumažinančiais kraujavimą.

Siekiant pastebėti pakitimų mastą gimdos kaklelis patepamas specialiu dažomuoju dezinfekciniu (pavyzdžiui, liugolio) tirpalu.

Po to skalpeliu, elektrokoaguliatoriaus kilpa ar lazeriu pašalinama pažeista gimdos kaklelio dalis.

Operacijos metu pašalinti audiniai siunčiami histologiniam ištyrimui.

Dažniausiai pacientės išleidžiamos gydytis į namus tą pačią dieną, tačiau komplikuotais atvejais gali būti paliekamos ligoninėje nakčiai.

Gimdos kaklelio konizacija: pooperacinis laikotarpis

Galimi šalutiniai reiškiniai:

 • Skausmas. Kurį laiką pacientės jaučia panašų į mėnesinių skausmą.
 • Kraujavimas. Kelias dienas po operacijos makšties išskyros gali būti kraujingos, vandeningos, gelsvos arba nemalonaus kvapo. Makšties mikroflora visiškai atsistato per 2–3 sav. po operacijos.

Rekomendacijos po operacijos

 • Asmens higiena. Maudytis po dušu galima jau kitą dieną po konizacijos. 1 mėn. po operacijos negalima maudytis vonioje, lankytis pirtyse ir baseinuose.
 • Mityba. Po operacijos svarbu vartoti kuo daugiau skysčių. Jeigu pacientės nepykina, ji nevemia, galima maitintis įprastai, tik rinktis lengviau virškinamą ir neaštrų maistą.
 • Jei gydytojas skyrė nuskausminamųjų arba antibiotikų, juos reikia vartoti pagal rekomendacijas.
 • Fizinis aktyvumas. Bent savaitę po operacijos reikėtų vengti fizinės veiklos, o 1 mėn. – intensyvaus sporto.
 • Lytiniai santykiai. Atnaujinti intymųjį gyvenimą galima po operacijos praėjus 1 mėn.

Kada po konizacijos operacijos būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jei temperatūra pakiltų aukščiau 38 °C, pradėtų varginti šaltkrėtis.
 • Jei pacientė pradėtų gausiai kraujuoti.
 • Jei prasidėtų labai stiprus skausmas.
 • Jei pacientę pykintų, ji vemtų.

Gimdos kaklelio konizacija ir nėštumas

Jei žymūs gimdos kaklelio audinių pakitimai nustatyti nėštumo metu, reikia ramiai išnešioti kūdikį. Konizacija atliekama po gimdymo praėjus ne mažiau nei 4 sav.

Jeigu operacija pavyko sėkmingai ir komplikacijų nepasitaikė, moteris ir po jos sėkmingai gali pastoti ir išnešioti vaisių.

Naujausi komentarai

 1. Vajana
  Vajana prieš 1 sav.

  linucikas parašė:
  Manau,kad kraujo mažiau ar daugiau dėl to,ar daug pjauna.man pjovė pirmasyk el.kilpa ir daug kraujavau beveik visą mėnesį.ir antrasyk pjovė skalperiu,pjovė daug,kra…

  Kaip idomiai... aš vis galvoju kad gal po narkozės jos nuėjo kavos gert nes nu visiškai nieko nejaučiu, nei lašo kraujo, nei skausmo, tik maudymas čiut daugiau pajudėjus ar pakėlus sunkiau. Vienintelis skirtumas jog atsibudau ištepta jodu. Viskas. Na 11 balų iš 10 😁😁😁

 2. Emma
  Emma prieš 1 sav.

  Vajana parašė:
  Kaip idomiai... aš vis galvoju kad gal po narkozės jos nuėjo kavos gert nes nu visiškai nieko nejaučiu, nei lašo kraujo, nei skausmo, tik maudymas čiut daugiau paju…

  Aš buvau "užkišta" tvarščiais. Ištraukus nekraujavo, bet po to prasidėjo ir tęsėsi ilgokai, teko prideginti.

 3. linucikas
  linucikas prieš 1 sav.

  Emma parašė:
  Aš buvau "užkišta" tvarščiais. Ištraukus nekraujavo, bet po to prasidėjo ir tęsėsi ilgokai, teko prideginti.

  Man buvo įkyštas irgi tvarstis...tai taip pilvą skaudėjo,raičiaus iš skausmo kai pabudau po narkozės 😔 kai buvo galima,seselė jį ištraukė ir sumažėjo skausmas truputį.sakė jog turėjo įtakos skausmui tas reikalas 😖 na man antroji konizacija nekažką buvo 🥵🥵🥵

 4. Vajana
  Vajana prieš 3 d.

  Man vos vos tepa bet užtenka ikloto.. parėjo atsakymai jau histolginiai kaip ir buvo gydytoja nustačiusi.. cin3/HSIL na ką dabar kaip suprantu reiks tikrintis kaip sugijo ir vel daryt tepinėlį ar kolposkopiją kad pažiūrėt ar viskas ok ar neqtauga vel blogos ląstelės ar ne...

 5. User has not uploaded an avatar
  Alien prieš 1 d.

  Vajana parašė:
  Man vos vos tepa bet užtenka ikloto.. parėjo atsakymai jau histolginiai kaip ir buvo gydytoja nustačiusi.. cin3/HSIL na ką dabar kaip suprantu reiks tikrintis kaip …

  Tai reikes antros konizacijos😒man po pirmos kaip ir tyrimai atejo CIN2/HSIL didelio laipsnio displazija o pries pirma kinizacija buvo CIN3/HSIL,sake reikalinga antra konizacija,tai nesuprantu turbut per mazai ispjove😒insitu buvo dar