Gimdos kaklelio konizacija (1948)

Moteris ginekologinėje kėdėje, atliekama gimdos kakelio konizacija Try_my_best | Shutterstock.com

Aptikus vidutinio ar didelio laipsnio intraepitelinius gimdos kaklelio pakitimus, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio konizaciją (kūginę biopsiją).

Negydant gimdos kaklelio ligų ir laiku nepašalinus jų pažeistų audinių gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys, kuriam reikia ilgo ir sunkaus gydymo bei kuris kelia rimtą pavojų moters gyvybei.

Gimdos kaklelio konizacija – kokia tai operacija?

Po ginekologinės apžiūros, citologinio gimdos kaklelio (PAP) tyrimo, kolposkopijos, biopsijos, žmogaus papilomos viruso ir kitų tyrimų gali būti nustatyti žymūs intraepiteliniai gimdos kaklelio pakitimai, siejami su vėžio vystymusi. Todėl pacientėms rekomenduojama nesudėtinga operacija – gimdos kaklelio konizacija.

Gimdos kaklelio konizacijos esmė – pašalinti pakitusius audinius ir užkirsti kelią onkologinei ligai. Konizacijos metu pašalinama kūgio formos gimdos kaklelio dalis ir tik tie audiniai, kuriuose nustatyti vidutinio ar žymaus laipsnio pakitimai.

Konizacija kaip vienas iš gydymo būdų taikoma ir gydant 0 bei I stadijos gimdos kaklelio vėžį.

Operacija gali būti atliekama keliais būdais

 • Tradiciniu chirurginiu būdu, t. y. operuojant skalpeliu;
 • Elektrokoaguliatoriaus kilpa (prideginimas elektra). Elektrokoaguliatorius – prietaisas, kuris gimdos kaklelio pakitusius darinius šalina aukšto dažnio srove. Prietaiso gale yra metalinė kilpa, kuri įkaitinama elektra. Elektrokoaguliatoriai plačiai naudojami karpoms, apgamams ir kitiems odos dariniams šalinti.
 • CO2 lazeriu (vaporizacija). Lazeris leidžia kontroliuoti bangos ilgį, spindulius nukreipiant tiesiai į pažeistus gimdos kaklelio audinius. Audiniai virsta garais ir anglimi. Po lazerinio gydymo nelieka randų, o po kelių savaičių žaizdos vietoje susiformuoja naujas daugiasluoksnis epitelinis audinys. Lazerinio metodo efektyvumas – 90–96 proc.

Kaip vyksta gimdos kaklelio konizacija?

Gimdos kaklelio konizacija
rumruay | Shutterstock.com

Operuojama moteris yra paguldoma ant ginekologinės kėdės.

Taikoma vietinė ar bendroji nejautra.

Siekiant palengvinti operacijos eigą gimdos kaklelis iš abiejų pusių gali būti apsiūtas tirpiaisiais siūlais, prilaikančiais jį, sumažinančiais kraujavimą.

Siekiant pastebėti pakitimų mastą gimdos kaklelis patepamas specialiu dažomuoju dezinfekciniu (pavyzdžiui, liugolio) tirpalu.

Po to skalpeliu, elektrokoaguliatoriaus kilpa ar lazeriu pašalinama pažeista gimdos kaklelio dalis.

Operacijos metu pašalinti audiniai siunčiami histologiniam ištyrimui.

Dažniausiai pacientės išleidžiamos gydytis į namus tą pačią dieną, tačiau komplikuotais atvejais gali būti paliekamos ligoninėje nakčiai.

Gimdos kaklelio konizacija: pooperacinis laikotarpis

Galimi šalutiniai reiškiniai:

 • Skausmas. Kurį laiką pacientės jaučia panašų į mėnesinių skausmą.
 • Kraujavimas. Kelias dienas po operacijos makšties išskyros gali būti kraujingos, vandeningos, gelsvos arba nemalonaus kvapo. Makšties mikroflora visiškai atsistato per 2–3 sav. po operacijos.

Rekomendacijos po operacijos

 • Asmens higiena. Maudytis po dušu galima jau kitą dieną po konizacijos. 1 mėn. po operacijos negalima maudytis vonioje, lankytis pirtyse ir baseinuose.
 • Mityba. Po operacijos svarbu vartoti kuo daugiau skysčių. Jeigu pacientės nepykina, ji nevemia, galima maitintis įprastai, tik rinktis lengviau virškinamą ir neaštrų maistą.
 • Jei gydytojas skyrė nuskausminamųjų arba antibiotikų, juos reikia vartoti pagal rekomendacijas.
 • Fizinis aktyvumas. Bent savaitę po operacijos reikėtų vengti fizinės veiklos, o 1 mėn. – intensyvaus sporto.
 • Lytiniai santykiai. Atnaujinti intymųjį gyvenimą galima po operacijos praėjus 1 mėn.

Kada po konizacijos operacijos būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jei temperatūra pakiltų aukščiau 38 °C, pradėtų varginti šaltkrėtis.
 • Jei pacientė pradėtų gausiai kraujuoti.
 • Jei prasidėtų labai stiprus skausmas.
 • Jei pacientę pykintų, ji vemtų.

Gimdos kaklelio konizacija ir nėštumas

Jei žymūs gimdos kaklelio audinių pakitimai nustatyti nėštumo metu, reikia ramiai išnešioti kūdikį. Konizacija atliekama po gimdymo praėjus ne mažiau nei 4 sav.

Jeigu operacija pavyko sėkmingai ir komplikacijų nepasitaikė, moteris ir po jos sėkmingai gali pastoti ir išnešioti vaisių.

Naujausi komentarai

 1. Irvutė
  Irvutė prieš 5 d.

  dirzininkienej parašė:
  Taip vartoju bet tik paskyte 15dienu .ar su tokia problema galima isnesioti visą nėštumą nes man labai neaisku nes as givenu UK ir man neišaiškino normalei nieko……

  Pas mane kaklelis buvo tik 6mm, siuti jau buvo per velu. Esu turejus konizacija, bet nezinau kiek daug ten patrumpinta buvo- sake nedaug... zodziu, pilnai gulimam rezime buvau nuo 25 iki 37 savaites. Pagimdziau termino diena
  Zvakutes naudojau nuo 19 savaites iki 34-35 kazkur
  Koks kaklelio ilgis po apsiuvimo?

 2. User has not uploaded an avatar
  dirzininkienej prieš 5 d.

  Pries apsiuvima buvo 0.9mm dabar nežinau nes dar negavau su ginekologė susitikim aš ir stenguosi gulėti mažai vaikščioti bet idomei kur man atliko operacija daktare sake nera didelio skirtumo ar as daug ar mazai vaiksciosiu tik tiesiog sako negali nieko sunkaus
  kelti nes kad neduotų spaudimo į apačią nes siūlai gali trukti

 3. User has not uploaded an avatar
  shaja prieš 5 d.

  dirzininkienej parašė:
  Pries apsiuvima buvo 0.9mm dabar nežinau nes dar negavau su ginekologė susitikim aš ir stenguosi gulėti mažai vaikščioti bet idomei kur man atliko operacija daktare…

  Tokios bėdos neturėjau. Bet tikrai ne veltui gulimas režimas skiriamas Tom kuriom gresia priešlaikinis gimdymas.

 4. Irvutė
  Irvutė prieš 4 d.

  dirzininkienej parašė:
  Pries apsiuvima buvo 0.9mm dabar nežinau nes dar negavau su ginekologė susitikim aš ir stenguosi gulėti mažai vaikščioti bet idomei kur man atliko operacija daktare…

  Mano atveju esu isitikinus, jog tik pilnai gulimo rezimo deka (lova-wc, gulejimas aukstelninka, valgiau lovoj gulint) pavyko isnesioti iki termino bet mano buvo neapsiutas, tai didesne rizika. Del apsiuvimo nezinau kaip ten kas, bet jums tausojanciu rezimu bent jau tai tikrai reiktu gyvent
  Yra tema kita apie gimdos kaklelio sutrumpejima nestumo metu, mes cia biski ne i tema dabar ;)

 5. User has not uploaded an avatar
  dirzininkienej prieš 4 d.

  As stenguosi visada guleti nes tikrai bijau ir labai noriu susilaukti vaikelio