Gimdos kaklelio konizacija (2299)

Moteris ginekologinėje kėdėje, atliekama gimdos kakelio konizacija Try_my_best | Shutterstock.com

Aptikus vidutinio ar didelio laipsnio intraepitelinius gimdos kaklelio pakitimus, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio konizaciją (kūginę biopsiją).

Negydant gimdos kaklelio ligų ir laiku nepašalinus jų pažeistų audinių gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys, kuriam reikia ilgo ir sunkaus gydymo bei kuris kelia rimtą pavojų moters gyvybei.

Gimdos kaklelio konizacija – kokia tai operacija?

Po ginekologinės apžiūros, citologinio gimdos kaklelio (PAP) tyrimo, kolposkopijos, biopsijos, žmogaus papilomos viruso ir kitų tyrimų gali būti nustatyti žymūs intraepiteliniai gimdos kaklelio pakitimai, siejami su vėžio vystymusi. Todėl pacientėms rekomenduojama nesudėtinga operacija – gimdos kaklelio konizacija.

Gimdos kaklelio konizacijos esmė – pašalinti pakitusius audinius ir užkirsti kelią onkologinei ligai. Konizacijos metu pašalinama kūgio formos gimdos kaklelio dalis ir tik tie audiniai, kuriuose nustatyti vidutinio ar žymaus laipsnio pakitimai.

Konizacija kaip vienas iš gydymo būdų taikoma ir gydant 0 bei I stadijos gimdos kaklelio vėžį.

Operacija gali būti atliekama keliais būdais

 • Tradiciniu chirurginiu būdu, t. y. operuojant skalpeliu;
 • Elektrokoaguliatoriaus kilpa (prideginimas elektra). Elektrokoaguliatorius – prietaisas, kuris gimdos kaklelio pakitusius darinius šalina aukšto dažnio srove. Prietaiso gale yra metalinė kilpa, kuri įkaitinama elektra. Elektrokoaguliatoriai plačiai naudojami karpoms, apgamams ir kitiems odos dariniams šalinti.
 • CO2 lazeriu (vaporizacija). Lazeris leidžia kontroliuoti bangos ilgį, spindulius nukreipiant tiesiai į pažeistus gimdos kaklelio audinius. Audiniai virsta garais ir anglimi. Po lazerinio gydymo nelieka randų, o po kelių savaičių žaizdos vietoje susiformuoja naujas daugiasluoksnis epitelinis audinys. Lazerinio metodo efektyvumas – 90–96 proc.

Kaip vyksta gimdos kaklelio konizacija?

Gimdos kaklelio konizacija
rumruay | Shutterstock.com

Operuojama moteris yra paguldoma ant ginekologinės kėdės.

Taikoma vietinė ar bendroji nejautra.

Siekiant palengvinti operacijos eigą gimdos kaklelis iš abiejų pusių gali būti apsiūtas tirpiaisiais siūlais, prilaikančiais jį, sumažinančiais kraujavimą.

Siekiant pastebėti pakitimų mastą gimdos kaklelis patepamas specialiu dažomuoju dezinfekciniu (pavyzdžiui, liugolio) tirpalu.

Po to skalpeliu, elektrokoaguliatoriaus kilpa ar lazeriu pašalinama pažeista gimdos kaklelio dalis.

Operacijos metu pašalinti audiniai siunčiami histologiniam ištyrimui.

Dažniausiai pacientės išleidžiamos gydytis į namus tą pačią dieną, tačiau komplikuotais atvejais gali būti paliekamos ligoninėje nakčiai.

Gimdos kaklelio konizacija: pooperacinis laikotarpis

Galimi šalutiniai reiškiniai:

 • Skausmas. Kurį laiką pacientės jaučia panašų į mėnesinių skausmą.
 • Kraujavimas. Kelias dienas po operacijos makšties išskyros gali būti kraujingos, vandeningos, gelsvos arba nemalonaus kvapo. Makšties mikroflora visiškai atsistato per 2–3 sav. po operacijos.

Rekomendacijos po operacijos

 • Asmens higiena. Maudytis po dušu galima jau kitą dieną po konizacijos. 1 mėn. po operacijos negalima maudytis vonioje, lankytis pirtyse ir baseinuose.
 • Mityba. Po operacijos svarbu vartoti kuo daugiau skysčių. Jeigu pacientės nepykina, ji nevemia, galima maitintis įprastai, tik rinktis lengviau virškinamą ir neaštrų maistą.
 • Jei gydytojas skyrė nuskausminamųjų arba antibiotikų, juos reikia vartoti pagal rekomendacijas.
 • Fizinis aktyvumas. Bent savaitę po operacijos reikėtų vengti fizinės veiklos, o 1 mėn. – intensyvaus sporto.
 • Lytiniai santykiai. Atnaujinti intymųjį gyvenimą galima po operacijos praėjus 1 mėn.

Kada po konizacijos operacijos būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jei temperatūra pakiltų aukščiau 38 °C, pradėtų varginti šaltkrėtis.
 • Jei pacientė pradėtų gausiai kraujuoti.
 • Jei prasidėtų labai stiprus skausmas.
 • Jei pacientę pykintų, ji vemtų.

Gimdos kaklelio konizacija ir nėštumas

Jei žymūs gimdos kaklelio audinių pakitimai nustatyti nėštumo metu, reikia ramiai išnešioti kūdikį. Konizacija atliekama po gimdymo praėjus ne mažiau nei 4 sav.

Jeigu operacija pavyko sėkmingai ir komplikacijų nepasitaikė, moteris ir po jos sėkmingai gali pastoti ir išnešioti vaisių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  shaja prieš 19 val.

  FionaP parašė:
  Gydytoja sakė, kad reikia skiepą daryt ir moteriai ir vyrui, nes jis vėl gali apkrėsti(dėl tyrimo vyrui nežinau, todėl ir klausiu, skiepą rekomendavo ir man ir vyru…

  Prieš 10 m siūlė ir man. Bet nesidariau. Efektyvumas abejotinas, nes geriausiai veikia jis neturėjusioms lytinių santykių.
  Vyras buvo pas urologą. Švarus buvo. Nes vyrai gali užsikrėsti ir gali "pasveikti". Jiems žpv nėra pavojingas, kaip mums.

  10m tikrinuosi, tai viskas puiku. Bet savo dukrą paskiepijau

 2. FionaP prieš 18 val.

  shaja parašė:
  Prieš 10 m siūlė ir man. Bet nesidariau. Efektyvumas abejotinas, nes geriausiai veikia jis neturėjusioms lytinių santykių.

  O konizaciją darė irgi tada, prieš 10 m.?

 3. Naktis prieš 18 val.

  FionaP parašė:
  Sveikos,o jums gydytojai nepatarė darytis skiepo po konizacijos? Man viena gydytoja patarė darytis,nors jis berods tik nuo žpv 16,18, o pas mane buvo rastas 33

  Man atrodo skirtingi skiepai yra.Nuo 16,18 gardasil.Sia vakcina pasiskiepijau.Lb abejojau ar verta,bet paskui pasiryzau.Kazkaip lb išgąsdino tada kai reikėjo darytis konizacija,kai rado tuos pačius bjauriausius zpv

 4. User has not uploaded an avatar
  Krizub prieš 16 val.

  FionaP parašė:
  Gydytoja sakė, kad reikia skiepą daryt ir moteriai ir vyrui, nes jis vėl gali apkrėsti(dėl tyrimo vyrui nežinau, todėl ir klausiu, skiepą rekomendavo ir man ir vyru…

  Tų skiepų skaičiau yra trijų rūšių, tai kažkokia devyniavalentė apsaugo ir nuo žpv 33, jei siūlys tai manau ir aš ir vyras pasiskiepysim, o vyras irgi blogiau nebus jei pasitikrins pas urologą, man pačiai vėliau bus ramiau 🙈 🙂

 5. User has not uploaded an avatar
  shaja prieš 7 val.

  shaja parašė:
  Prieš 10 m siūlė ir man. Bet nesidariau. Efektyvumas abejotinas, nes geriausiai veikia jis neturėjusioms lytinių santykių.

  FionaP parašė:
  O konizaciją darė irgi tada, prieš 10 m.?

  Taip, man po konizacijos siūlė skiepytis. Bet gydytoja irgi kiek abejojo jo nauda. Tai tuo metu nusprendžiau nesiskiepyti. Aišku, tikiu kad skiepas pasikeitė yra šiuo metu. Nebeatsimenu kokia tiksliai vakciną man siūlė. Visas laikotarpis kaip per miglą buvo...