Gimdos kaklelio konizacija (2214)

Moteris ginekologinėje kėdėje, atliekama gimdos kakelio konizacija Try_my_best | Shutterstock.com

Aptikus vidutinio ar didelio laipsnio intraepitelinius gimdos kaklelio pakitimus, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio konizaciją (kūginę biopsiją).

Negydant gimdos kaklelio ligų ir laiku nepašalinus jų pažeistų audinių gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys, kuriam reikia ilgo ir sunkaus gydymo bei kuris kelia rimtą pavojų moters gyvybei.

Gimdos kaklelio konizacija – kokia tai operacija?

Po ginekologinės apžiūros, citologinio gimdos kaklelio (PAP) tyrimo, kolposkopijos, biopsijos, žmogaus papilomos viruso ir kitų tyrimų gali būti nustatyti žymūs intraepiteliniai gimdos kaklelio pakitimai, siejami su vėžio vystymusi. Todėl pacientėms rekomenduojama nesudėtinga operacija – gimdos kaklelio konizacija.

Gimdos kaklelio konizacijos esmė – pašalinti pakitusius audinius ir užkirsti kelią onkologinei ligai. Konizacijos metu pašalinama kūgio formos gimdos kaklelio dalis ir tik tie audiniai, kuriuose nustatyti vidutinio ar žymaus laipsnio pakitimai.

Konizacija kaip vienas iš gydymo būdų taikoma ir gydant 0 bei I stadijos gimdos kaklelio vėžį.

Operacija gali būti atliekama keliais būdais

 • Tradiciniu chirurginiu būdu, t. y. operuojant skalpeliu;
 • Elektrokoaguliatoriaus kilpa (prideginimas elektra). Elektrokoaguliatorius – prietaisas, kuris gimdos kaklelio pakitusius darinius šalina aukšto dažnio srove. Prietaiso gale yra metalinė kilpa, kuri įkaitinama elektra. Elektrokoaguliatoriai plačiai naudojami karpoms, apgamams ir kitiems odos dariniams šalinti.
 • CO2 lazeriu (vaporizacija). Lazeris leidžia kontroliuoti bangos ilgį, spindulius nukreipiant tiesiai į pažeistus gimdos kaklelio audinius. Audiniai virsta garais ir anglimi. Po lazerinio gydymo nelieka randų, o po kelių savaičių žaizdos vietoje susiformuoja naujas daugiasluoksnis epitelinis audinys. Lazerinio metodo efektyvumas – 90–96 proc.

Kaip vyksta gimdos kaklelio konizacija?

Gimdos kaklelio konizacija
rumruay | Shutterstock.com

Operuojama moteris yra paguldoma ant ginekologinės kėdės.

Taikoma vietinė ar bendroji nejautra.

Siekiant palengvinti operacijos eigą gimdos kaklelis iš abiejų pusių gali būti apsiūtas tirpiaisiais siūlais, prilaikančiais jį, sumažinančiais kraujavimą.

Siekiant pastebėti pakitimų mastą gimdos kaklelis patepamas specialiu dažomuoju dezinfekciniu (pavyzdžiui, liugolio) tirpalu.

Po to skalpeliu, elektrokoaguliatoriaus kilpa ar lazeriu pašalinama pažeista gimdos kaklelio dalis.

Operacijos metu pašalinti audiniai siunčiami histologiniam ištyrimui.

Dažniausiai pacientės išleidžiamos gydytis į namus tą pačią dieną, tačiau komplikuotais atvejais gali būti paliekamos ligoninėje nakčiai.

Gimdos kaklelio konizacija: pooperacinis laikotarpis

Galimi šalutiniai reiškiniai:

 • Skausmas. Kurį laiką pacientės jaučia panašų į mėnesinių skausmą.
 • Kraujavimas. Kelias dienas po operacijos makšties išskyros gali būti kraujingos, vandeningos, gelsvos arba nemalonaus kvapo. Makšties mikroflora visiškai atsistato per 2–3 sav. po operacijos.

Rekomendacijos po operacijos

 • Asmens higiena. Maudytis po dušu galima jau kitą dieną po konizacijos. 1 mėn. po operacijos negalima maudytis vonioje, lankytis pirtyse ir baseinuose.
 • Mityba. Po operacijos svarbu vartoti kuo daugiau skysčių. Jeigu pacientės nepykina, ji nevemia, galima maitintis įprastai, tik rinktis lengviau virškinamą ir neaštrų maistą.
 • Jei gydytojas skyrė nuskausminamųjų arba antibiotikų, juos reikia vartoti pagal rekomendacijas.
 • Fizinis aktyvumas. Bent savaitę po operacijos reikėtų vengti fizinės veiklos, o 1 mėn. – intensyvaus sporto.
 • Lytiniai santykiai. Atnaujinti intymųjį gyvenimą galima po operacijos praėjus 1 mėn.

Kada po konizacijos operacijos būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jei temperatūra pakiltų aukščiau 38 °C, pradėtų varginti šaltkrėtis.
 • Jei pacientė pradėtų gausiai kraujuoti.
 • Jei prasidėtų labai stiprus skausmas.
 • Jei pacientę pykintų, ji vemtų.

Gimdos kaklelio konizacija ir nėštumas

Jei žymūs gimdos kaklelio audinių pakitimai nustatyti nėštumo metu, reikia ramiai išnešioti kūdikį. Konizacija atliekama po gimdymo praėjus ne mažiau nei 4 sav.

Jeigu operacija pavyko sėkmingai ir komplikacijų nepasitaikė, moteris ir po jos sėkmingai gali pastoti ir išnešioti vaisių.

Naujausi komentarai

 1. pierla
  pierla prieš 1 mėn.

  O ar nera , kad reikia puse metu laukti po konizacijos, kad galetum vel planuoti :)?zinoma pirmoj eilej man svarbi sveikata savo, bet ir vaiko labai noriu, tad idomu ar nera privaloma ilgai laukti po ?

 2. pierla
  pierla prieš 1 mėn.

  Labas dar karta gal kuri zinos, nes as aisku po laiko tik pagalvojau. Jei turiu birzelio 10 d mini operacija (histeroskopija, salins polipa gimdos), o birzelio 13d uzsirasiau i vezio instituta po PAP rezultatu Hsil, ar netrugdys paimti biopsija? Gal as pergalvoju kas nesusije, o gal ir ne...zodziu parasykit jei nusisneku 😀

 3. User has not uploaded an avatar
  Nesakysiu88 prieš 1 mėn.

  Sveikos, gal kuriai buvo panasi situacija, ir gales pasidalinti savo nuomone. Jau praejo menesis po kaklelio biopsijos, nuejau pas kita ginekologe isgirsti kito spec. nuomones apie jos rezultatus, pasake kad bus 99proc skiriamas onkologes konizacija, nes del zpv keturiu tipu, daug pakitimu, nustatyta cin0 stadija. sake po konizacijosskiepai abiems, nusprendem skiepytis, bet jie tik kai bus padarytas pakartotinas zpv testas ir jis bus neigiamas, del sitos vietos turiu vilciu, kad konizacijos metu pasalins zpv. Pries pats pirma tyrima del zpv nesisaugojom ir planavom vaikuti, suzinojus visus ats, pradejom saugotis, tai klausimas kada galima jau pradeti vel galvoti apie vaiku planavima, nes dabar grieztai turime myletis su apsaugos priemonem,ar iskarto po konizacijos sugijimo, ar jau po skiepu, nes kaip ir visi turbut pastojus negalima skiepytis, nes daktarai tuo klausimu kalba sunkiai, suprantu kad mano sveikata pirmoj vietoj, bet ir sitas klausimas neramina

 4. User has not uploaded an avatar
  SantaGlam prieš 1 mėn.

  pierla parašė:
  Sveikinu !

  Ačiu🙏
  Rekomenduoti nieko iś patirtes negaliu nes mano vaikai jau dideli ir turiu jau anuka😊
  Man 45 metai
  Bet eičiau jusu vietoj ne pas viena ginekologa - onkologa. Situaciju yra labai daug ir visi skirtingi.

 5. User has not uploaded an avatar
  Edeeeee prieš 2 sav.

  Sveikos merginos, gal yra kuriai taip buve. Prieš tris mėnesius turėjau konizacija ir kaip ir viskas buvo gerai. Dbr penkta diena tepa rudomis isskyromis, šiandien kaip ir turėtų prasidėti mėnesinės. Ir kaip tik snd turiu kontrolę pas savo ginekologę. Kažkaip stresuoju, kad gal kazkas negerai.