Gimdos kaklelio tyrimai: PAP testas ir skystosios terpės metodas (129)

Gimdos kaklelio tyrimas PAP testas paimamas ant objektinio stiklelio Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Gimdos kaklelio vėžys – antra pagal dažnumą po krūties vėžio 15–44 m. moterų onkologinė liga. Liga gali vystytis net dešimtmetį ar dar ilgiau, tačiau jai galima užkirsti kelią atliekant profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus.

Šiuo metu atliekami 2 tyrimai – PAP tepinėlis ir tyrimas skystojoje terpėje.

Prevencinė gimdos kaklelio vėžio programa

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa.

Pagal ją 25-60 m. moterys kartą per 3 m. gali profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Gimdos kaklelio PAP tyrimas yra kompensuojamas ligonių kasų lėšų, t. y. jis atliekamas nemokamai.

Tyrimą skiria šeimos gydytojas arba gydytojas ginekologas.

Daugiau apie gimdos kaklelio vėžį skaitykite:

Gimdos kaklelio PAP testas

PAP tyrimas atliekamas greitai ir paprastai. Gydytojas (įprastai ginekologas arba akušeris) specialiu prietaisu paima ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus.

Tepinėlis paskleidžiamas ant objektinio stiklelio, dedamas į specialią terpę ir išsiunčiamas tirti į Patologijos centro laboratoriją.

Procedūros metu ir iškart po jos pacientės gali jausti nedidelį diskomfortą, gali truputį pakraujuoti, patepti.

Tyrimas laikomas saugiu, todėl gali būti atliekamas ir nėščioms moterims.

Kaip pasiruošti PAP tyrimui?

Kada atlikti tyrimą? Geriausia PAP tyrimą atlikti ciklo viduryje, t. y. 10–20 ciklo dieną: tuomet rezultatai bus patys tiksliausi.

Iki tyrimo likus 2 paroms (48 val.) negalima naudoti tamponų, makšties žvakučių, ovulių ar kitų preparatų, plauti makšties ir lytiškai santykiauti.

Taip pat prieš PAP tyrimą nereikėtų vartoti preparatų, kurių veikliosios medžiagos yra jodas arba kalio jodidas (pavyzdžiui, liugolio tirpalai), acto rūgšties.

Kodėl kartais reikia pakartoti PAP tyrimą?

Gimdos kaklelio ląstelių įprastas tepinėlis gali būti netinkamas tyrimui dėl gleivių, kraujo ir leukocitų gausos.

Dėl to tyrimą reikia kartoti – didėja tyrimo kaštai, pacientės patiria nepatogumų.

Nemažai pacienčių vis nukelia pakartotinį tyrimą, tad liga gali būti diagnozuojama pavėluotai.

Todėl rekomenduojama gimdos kaklelio mėginį paimti į skystąją terpę – šis tyrimo būdas laikomas pažangesniu.

Gimdos kaklelio ląstelių tyrimas skystoje terpėje

Lietuvoje dažniausiai naudojama „BD SurePath“ skystoji terpė. Ląstelės paimamos specialiu šepetėliu, kuris iš karto dedamas į buteliuką su fiksuojančiąja terpe.

Tiesa, šio tipo citologinis tyrimas yra mokamas (jo kaina – nuo maždaug 17 iki 40 eurų). Tačiau jei pacientei pagal programą priklauso įprastas PAP tyrimas, tyrimo skystojoje terpėje kaina dalinai finansuojama: reikia primokėti tik skirtumą (t. y. skystų terpių citologinis tyrimas taip pat gali būti užsakomas kaip programinis, tik su daline priemoka).

Skystųjų terpių metodo privalumai:

 • Tikslesni rezultatai. Citologinio tyrimo skystojoje terpėje metu paprasta atskirti ir pašalinti diagnostikai nereikalingas priemaišas, apsunkinančias tiriamų ląstelių vizualizaciją, todėl tyrimas yra tikslesnis.

 • Gimdos kaklelio ląstelių mėginį paimant į skystąją terpę neinformatyvių mėginių skaičius – net 10 kartų mažesnis, t. y. mažesnė tikimybė, kad tyrimą teks kartoti.

 • Pagal šią metodiką gali būti nustatoma daugiau ikivėžinių gimdos kaklelio ląstelių pokyčių ir būklių.

 • Platesnės papildomų tyrimų galimybės. Be citologinio tyrimo, iš to pačio mėginio galima atlikti ir daugiau tyrimų: nustatyti žmogaus papilomos virusą, aptikti kai kurių lytiniu keliu plintančių ligų sukėlėjus bei atlikti imunocitocheminį tyrimą.

Taigi jei tik yra galimybė pasirinkti, rekomenduojamas gimdos kaklelio ląstelių tyrimas skystojoje terpėje.

Gimdos kaklelio tyrimo rezultatai

Atsakymą apie PAP tyrimo rezultatus pateiks tepinėlį paėmęs gydytojas.

Gimdos kaklelio ląstelių pakitimai nebūtinai rodo, kad pradėjo vystytis vėžys: dažnai jie laikui bėgant išnyksta, tačiau kartais pakitusios ląstelės pradeda sparčiai daugintis, kol galiausiai vėžys išplinta po visą organizmą.

 • ASC-US: nustatyti neaiškios rūšies gimdos kaklelio pakitimai, tačiau jų negalima vertinti kaip ikivėžinių. Todėl moterims rekomenduojama atlikti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) testą.

 • ASC-H: aptinkami nežinomos kilmės gimdos kaklelio liaukinio epitelio ląstelių pokyčiai, todėl papildomai reikia atlikti kolposkopiją.

 • LSIL (CIN1): fiksuojami nežymūs intraepiteliniai pakitimai, todėl patariama atlikti ŽPV ir imunohistocheminį „CINtec PLUS“ tyrimą, o po metų pakartoti PAP tyrimą.

 • HSIL (CIN2, CIN3): fiksuojami žymūs intraepiteliniai pakitimai, todėl turi būti atliekami išsamesni tyrimai: kolposkopija, gimdos kaklelio biopsija. Jei biopsija patvirtina, kad pakitimai žymūs, pacientei atliekama gimdos kaklelio konizacija.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Naujausi komentarai

 1. pušynėlis
  pušynėlis prieš 5 mėn.

  Sveikos, gal kuri žinos. Neseniai rado aukštos rizikos ŽPV (ne 16 ir ne 18), pasakė, kad reikalingas pakartotinis PAP (jis jau buvo darytas gegužę, pakitimų tuo metu nebuvo). PAP tirs iš to paties mėginio, kuris buvo imtas dėl ŽPV. Teko susimokėti tiek už PAP, tiek už paėmimą, nors to naujo paėmimo nebuvo. Veiksmas poliklinikoje. Mokant už PAP tyrimus, pasirašymui buvo pakištas lapas, kuriame teigiama, kad nebūtini tyrimai, kurie nėra reikalingi diagnozei nustatyti, yra mokami. Nustebau, nes radus aukštos rizikos ŽPV, manau, kad PAP yra privalomas. Gal kuri nors su tuo susidūrė? Man tikrai nesunku susimokėti už savo tyrimus ir sveikatą, bet kažkaip pasirodė keista, kad turiu sumokėti už tarsi privalomą tyrimą, o dar ir mėginio paėmimą, kurio realiai nebuvo.

 2. User has not uploaded an avatar
  murklee prieš 4 mėn.

  sveikos, raunuosi plaukus laukdama ZPV, LPI ir onkocitologinio atsakymo.. Atejau pas nauja gine, ji pastebejo nedidele zaizdele gimdos kaklelyje, aplink kuria yra pabaltejimas, pradziai sake kad pabaltejimas tai gijimas, poto sake kad neramina pabaltejimas virsuj zaizdeles.. Bet zaizda gija, traukiasi. Sako, jog zaizdele igimta, taciau konsultacijos metu pradejo sakyti kad gali buti igyta del virusiniu infekciju. Bet kas keisciausia, jog man atliko kolposkopija vizito metu, dar neturint atsakymu is laboratorijos.. Nesuprantu, juk pradziai visuomet eina atsakymai is lab. o tada tik kolposkopija, jeigu reikia? Ka tai galetu reiksti? Kodel atvirkstine tvarka, gal kas esat susidurusi..

 3. pušynėlis
  pušynėlis prieš 4 mėn.

  murklee parašė:
  sveikos, raunuosi plaukus laukdama ZPV, LPI ir onkocitologinio atsakymo.. Atejau pas nauja gine, ji pastebejo nedidele zaizdele gimdos kaklelyje, aplink kuria yra p…

  O jums kolposkopijos metu pamatė tą pabalusią vietą? Ir ar jūsų ginekologė, kuri darė kolposkopiją, yra onkoginekologė? Jei matė pabalimus, tai kodėl tada nepaėmė biopsijos? Noriu pasakyti, kad tas pabalimas nebūtinai kažką blogo reiškia, tikrai be laiko nestresuokite ir net gavusi kažkokius pakitimus po onkocitologinio ar net turint žpv, nerašykit sau nuosprendžio viską labai šviežiai išgyvenu, gruodį rado aukštos rizikos žpv, po kelių savaičių tyrimą papildė ASCUS pakitimai. Irgi turiu ektopiją (žaizdelę), tai jau buvau prisigalvojusi pačių blogiausių scenarijų. Praeitą savaitę buvau kolsposkopijai ir biopsijai pas onkoginekologą, irgi matė balančią vietą, bet nuramino, kad čia nieko blogo ir jei po biopsijos ir ateis patvirtinimas dėl pokyčių, greičiausiai jie bus labai nežymūs. Galų gale, blogiausiu atveju reikės konizacijos, bet juk viskas sutvarkoma, tad aukščiau nosį! Jūs kol kas nieko dar nežinote, o galvodama tik sau stresą varote pasistenkite nukreipti mintis ir ramiai sulaukti atsakymų, jei reikės, jus siųs pakartotinei kolsposkopijai, jei matys reikalą, paims ir biopsiją. Tik jei reikės pakartoti tyrimus, būtinai rinkitės ginekologą, kuris specializuojasi ir onkoginekologijoje ☺️

 4. User has not uploaded an avatar
  murklee prieš 4 mėn.

  pušynėlis parašė:
  O jums kolposkopijos metu pamatė tą pabalusią vietą? Ir ar jūsų ginekologė, kuri darė kolposkopiją, yra onkoginekologė? Jei matė pabalimus, tai kodėl tada nepaėmė b…

  Labas, aciu uz atsakyma Ne, ginekologe nebuvo onkoginekologe, tiesiog akusere-ginekologe. Taip, pabalimas aplink ektropija buvo pamatytas kolposkopijos metu. Isvada: gimdos kaklelio ektropija ir erozija, del it. dariniu gimdos kaklelyje siunciama PAP, LPI ir ZPV i laboratorija. Biopsija nebuvo daryta. Tiesiog keista tokia praktika, kiek teko girdeti ir skaitytis, niekas pradziui nedaro kolposkopijos, o poto laboratoriniu tyrimu, tai idomu kodel toks sprendimas buvo padarytas dabar.. Isejau su labai daug klausimu, kadangi pas sia ginekologe lankiausi pirma karta, ji buvo viena is tu is kurios reikia traukti informacija, o as is tos baimes ir pamirsau viska issiklausineti Bet taip, belieka laukti atsakymu ir tiketis geriausio.. Aciu uz istorijos pasidalijima, dziaugiuosi uz jus, kad galu gale visgi viskas kaip ir gerai issisprende

 5. pierla
  pierla prieš 4 mėn.

  Labas, keista praktika, vet is kitos puses dziaukites sitiek laiko sutaupet, nes paprastai daro PAP, tada ats pagal juos sprendzia ar daryt biopsija, o dabar sveikatos sistema uzkrauta, tad sutaupet nemazai. Siaip nera ko panikuoti ir gerai, kad vyksta tokie patikrinimai, o ne kai blogoausiu atveju jau tolimos stadijos vezys.
  Pas mane buvo labai nezymiai baltu demeliu su HSIL (dideli pakitimai) atejo ats cin2, tad turesiu operacija sia savaite ir visai nesijaudinu del to.