Gimdos kaklelio tyrimai: PAP testas ir skystosios terpės metodas (50)

Gimdos kaklelio tyrimas PAP testas paimamas ant objektinio stiklelio Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Gimdos kaklelio vėžys – antra pagal dažnumą po krūties vėžio 15–44 m. moterų onkologinė liga. Liga gali vystytis net dešimtmetį ar dar ilgiau, tačiau jai galima užkirsti kelią atliekant profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus.

Šiuo metu atliekami 2 tyrimai – PAP tepinėlis ir tyrimas skystojoje terpėje.

Prevencinė gimdos kaklelio vėžio programa

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa.

Pagal ją 25-60 m. moterys kartą per 3 m. gali profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Gimdos kaklelio PAP tyrimas yra kompensuojamas ligonių kasų lėšų, t. y. jis atliekamas nemokamai.

Tyrimą skiria šeimos gydytojas arba gydytojas ginekologas.

Daugiau apie gimdos kaklelio vėžį skaitykite:

Gimdos kaklelio PAP testas

PAP tyrimas atliekamas greitai ir paprastai. Gydytojas (įprastai ginekologas arba akušeris) specialiu prietaisu paima ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus.

Tepinėlis paskleidžiamas ant objektinio stiklelio, dedamas į specialią terpę ir išsiunčiamas tirti į Patologijos centro laboratoriją.

Procedūros metu ir iškart po jos pacientės gali jausti nedidelį diskomfortą, gali truputį pakraujuoti, patepti.

Tyrimas laikomas saugiu, todėl gali būti atliekamas ir nėščioms moterims.

Kaip pasiruošti PAP tyrimui?

Kada atlikti tyrimą? Geriausia PAP tyrimą atlikti ciklo viduryje, t. y. 10–20 ciklo dieną: tuomet rezultatai bus patys tiksliausi.

Iki tyrimo likus 2 paroms (48 val.) negalima naudoti tamponų, makšties žvakučių, ovulių ar kitų preparatų, plauti makšties ir lytiškai santykiauti.

Taip pat prieš PAP tyrimą nereikėtų vartoti preparatų, kurių veikliosios medžiagos yra jodas arba kalio jodidas (pavyzdžiui, liugolio tirpalai), acto rūgšties.

Kodėl kartais reikia pakartoti PAP tyrimą?

Gimdos kaklelio ląstelių įprastas tepinėlis gali būti netinkamas tyrimui dėl gleivių, kraujo ir leukocitų gausos.

Dėl to tyrimą reikia kartoti – didėja tyrimo kaštai, pacientės patiria nepatogumų.

Nemažai pacienčių vis nukelia pakartotinį tyrimą, tad liga gali būti diagnozuojama pavėluotai.

Todėl rekomenduojama gimdos kaklelio mėginį paimti į skystąją terpę – šis tyrimo būdas laikomas pažangesniu.

Gimdos kaklelio ląstelių tyrimas skystoje terpėje

Lietuvoje dažniausiai naudojama „BD SurePath“ skystoji terpė. Ląstelės paimamos specialiu šepetėliu, kuris iš karto dedamas į buteliuką su fiksuojančiąja terpe.

Tiesa, šio tipo citologinis tyrimas yra mokamas (jo kaina – nuo maždaug 17 iki 40 eurų). Tačiau jei pacientei pagal programą priklauso įprastas PAP tyrimas, tyrimo skystojoje terpėje kaina dalinai finansuojama: reikia primokėti tik skirtumą (t. y. skystų terpių citologinis tyrimas taip pat gali būti užsakomas kaip programinis, tik su daline priemoka).

Skystųjų terpių metodo privalumai:

 • Tikslesni rezultatai. Citologinio tyrimo skystojoje terpėje metu paprasta atskirti ir pašalinti diagnostikai nereikalingas priemaišas, apsunkinančias tiriamų ląstelių vizualizaciją, todėl tyrimas yra tikslesnis.

 • Gimdos kaklelio ląstelių mėginį paimant į skystąją terpę neinformatyvių mėginių skaičius – net 10 kartų mažesnis, t. y. mažesnė tikimybė, kad tyrimą teks kartoti.

 • Pagal šią metodiką gali būti nustatoma daugiau ikivėžinių gimdos kaklelio ląstelių pokyčių ir būklių.

 • Platesnės papildomų tyrimų galimybės. Be citologinio tyrimo, iš to pačio mėginio galima atlikti ir daugiau tyrimų: nustatyti žmogaus papilomos virusą, aptikti kai kurių lytiniu keliu plintančių ligų sukėlėjus bei atlikti imunocitocheminį tyrimą.

Taigi jei tik yra galimybė pasirinkti, rekomenduojamas gimdos kaklelio ląstelių tyrimas skystojoje terpėje.

Gimdos kaklelio tyrimo rezultatai

Atsakymą apie PAP tyrimo rezultatus pateiks tepinėlį paėmęs gydytojas.

Gimdos kaklelio ląstelių pakitimai nebūtinai rodo, kad pradėjo vystytis vėžys: dažnai jie laikui bėgant išnyksta, tačiau kartais pakitusios ląstelės pradeda sparčiai daugintis, kol galiausiai vėžys išplinta po visą organizmą.

 • ASC-US: nustatyti neaiškios rūšies gimdos kaklelio pakitimai, tačiau jų negalima vertinti kaip ikivėžinių. Todėl moterims rekomenduojama atlikti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) testą.

 • ASC-H: aptinkami nežinomos kilmės gimdos kaklelio liaukinio epitelio ląstelių pokyčiai, todėl papildomai reikia atlikti kolposkopiją.

 • LSIL (CIN1): fiksuojami nežymūs intraepiteliniai pakitimai, todėl patariama atlikti ŽPV ir imunohistocheminį „CINtec PLUS“ tyrimą, o po metų pakartoti PAP tyrimą.

 • HSIL (CIN2, CIN3): fiksuojami žymūs intraepiteliniai pakitimai, todėl turi būti atliekami išsamesni tyrimai: kolposkopija, gimdos kaklelio biopsija. Jei biopsija patvirtina, kad pakitimai žymūs, pacientei atliekama gimdos kaklelio konizacija.

Naujausi komentarai

 1. AUSRAG
  AUSRAG prieš 5 mėn.

  Sveiki, gal galit kas pakomentuoti, ar viskas cia gerai?nelabai suprantu

 2. Pūkuotukas prieš 5 mėn.

  AUSRAG parašė:
  Sveiki, gal galit kas pakomentuoti, ar viskas cia gerai?nelabai suprantu

  https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/ascus
  Tyrimo atsakymas ASCUS. Ką tai reiškia ?
  Diagnozė ASC, AGC reiškia, kad citologinio tyrimo metu rastos nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės, t.y. kai specialistas tikslios diagnozės negali rašyti dėl nepakankamo pakitusių ląstelių kiekio ar pakitimų kriterijų trūkumo. ASCUS terminas naudojamas apibūdinti ląsteles, kurių pokyčiai didesni už reaktyvius, bet dar neliudija apie ikinavikinius pokyčius.
  PAP testu nustačius neaiškios reikšmės pokyčius (ASCUS), rekomenduojamas ŽPV testas: pagal ASCCP duomenis, diagnozavus ASC ir infekuotumą ŽPV, gimdos kaklelio intraepitelinių pakitimų tikimybė yra 18 kartų didesnė nei nesant ŽPV. Nustačius 16 ar 18 ŽPV tipą, rekomenduojama atlikti kolposkopiją ir biopsiją. Aptikus kitus aukštos rizikos ŽPV tipus, atliekamas CINtec PLUS testas, verifikuojantis onkogeninį ŽPV poveikį. Apie rekomenduojamą gimdos kaklelio ikivėžinių būklių ištyrimo schemą plačiau skaitykite čia.

 3. Andria
  Andria prieš 5 mėn.

  AUSRAG parašė:
  Sveiki, gal galit kas pakomentuoti, ar viskas cia gerai?nelabai suprantu

  Jo reikėtų dar ŽPV padaryt tyrimą...vidutiniai pakitimai. Paskiau ein LSIL ir vėžinės HLSIL ..lyg taip kiek pamenu

 4. tryskaktusai prieš 5 mėn.

  Andria parašė:
  Jo reikėtų dar ŽPV padaryt tyrimą...vidutiniai pakitimai. Paskiau ein LSIL ir vėžinės HLSIL ..lyg taip kiek pamenu

  Ne visai tiksliai, Lsil yra mazos rizikos, Hsil aukstos rizikos IKI veziniai pakitimai. Tik tada, kai uzleidziami Hsil iki veziniai pakitimai, gali pradeti vezines lasteles plisti, kas butu 0 vezio stadija, kai viskas dar ispjaunama ir pagydoma. Nereikia lb gasdinti, veziniai pakitimai atsiranda dazniausiai per pakankamai ilga laika - gali buti net per 10-20m, tai radus ascus, reikalingi tolesniai tyrimai ir stebejimas, kad viska atlikti laiku ir isvengti ligos. Viskas bus gerai, svarbu tirtis toliau.

 5. Only_good_souls
  Only_good_souls prieš 4 mėn.

  As 10 metu gyvenu su AsCus ir žpv 16. Darė net bioppsija. Nieko nerado. Šiais metais pirmą kartą atėjo normalus atsakymas ir kad nebėra žpv. Buvo išrašę gelį vartoti. Baisiai brangus (papilocare) bet po 6 men vartojimo pasiteisino. Dabar vartoju profilaktiskai ir skiepysiuos po zindymo nuo žpv.
  Buvau praradus viltį kad dings tas ascus bet pasirodo imanoma kad ir po tiek metu. Eidavau tirtis kas 6 men. O kas 1 metus darydvau žpv tyrimą.