Gimdos polipai (1893)
Gimdos polipai – gimdos gleivinėje išvešėję gerybiai dariniai, kurie ilgainiui gali supyktybėti. Manoma, kad jų gali turėti 1 iš 10 moterų.
Kas yra gimdos polipai?
Gimdos polipai – gimdos gleivinėje išvešėję gerybiniai dariniai, tačiau jų aptinkama ir gimdos kaklelio išorėje bei kanale.
Jų aptikus dažniausia prireikia chirurginio gydymo, nes gimdos polipai ilgainiui gali sukelti nevaisingumą gali tapti piktybiniais (ypač jei moteriai jau prasidėjusi menopauzė).
Gimdos polipai būna įvairių dydžių – nuo vos kelių milimetrų iki stambesnių, kurių diametras siekia net kelis centimetrus. Didesni polipai laikomi pavojingesniais.
Kokie yra gimdos polipų simptomai?
Neretai gimdos polipai tiek atsiranda, tiek ir išnyksta savaime, todėl moterys net nesužino apie šių darinių egzistavimą.
Tačiau vis tik gimdos gleivinei išvešėjus galima pastebėti tam tikrus pokyčius. Taigi, dažniausiai apie gimdos polipus įspėja šie simptomai:
- Kraujingos išskyros tarp mėnesinių;
- Pagausėjęs kraujavimas mėnesinių metu ar prasidėjus menopauzei;
- Nedidelis kraujavimas po lytinių santykių;
- Stiprūs spazminiai pilvo skausmai;
- Sunkumai pastojant, nevaisingumas.
Svarbu
Gimdos gleivinei išvešėjus gali ir nebūti jokių simptomų. Tai tik dar kartą įrodo, kokie svarbūs profilaktiniai vizitai pas gydytoją ginekologą.
Kodėl atsiranda gimdos polipų?
- Hormonų lygio kitimai: hormonų lygiui svyruojant gali formuotis gimdos polipai ir gimdos kaklelio miomos;
- Nutukimas;
- Įtemptas, streso kupinas gyvenimo būdas;
- Aukštas kraujospūdis;
- Kai kurių medikamentų vartojimas.
Kaip nustatomi gimdos polipai?
Gimdos polipai dažnai aptinkami atliekant ultragarsinį tyrimą (vaginalinę echoskopiją) įprastos ginekologinės apžiūros metu.
Taip pat plačiai paplitęs metodas – diagnostinė histeroskopija. Jos metu apžiūrima gimdos gleivinė, gimdos kaklelio kanalas, kiaušintakinės angos ir fiksuojami gimdos ertmės pakitimai. Diagnostinės histeroskopijos metu pacientei taikoma intraveninė nejautra. Po to dezinfekuojama makštis, išplečiamas gimdos kaklelis ir į gimdos ertmę įvedamas specialius instrumentas, vadinamas histeroskopu. Rašiklio storio instrumento priekyje sumontuoti nedidelė kamera ir šviesos šaltinis, taigi gydytojas gali nuodugniai apžiūrėti gimdos ertmę ir pastebėti joje esančius darinius.
Gimdos polipų gydymas
Jei gimdoje aptinkama nedaug ir smulkių polipų, ypač jei mergina jauna, dar negimdžiusi, kurį laiką gydymas gali būti neskiriamas, tačiau darinius reikia nuolat stebėti.
Kitais atvejais gimdos polipai operuojami. Vėlgi operuojama histeroskopijos metodu (histeroskopija gali būti ne tik diagnostinė, bet ir ir operacinė), kai gimdos polipai atsargiai atskiriami ir pašalinami. Operacija atliekama be pjūvių, pacientės nekraujuoja, pooperacinis laikotarpis nesudėtingas.
Gali būti atliekama ir kita procedūra – frakcinė gimdos abrazija. Jos metu išgrandoma gimdos ertmė.
Gimdos polipai ir pastojimas, nėštumas
Yra žinoma, kad jei gimdoje yra vienas ar daugiau polipų, moteriai gali būti labai sunku ar net neįmanoma pastoti. Net ir sėkmingai pastojus nėštumas gali baigtis persileidimu, todėl būtina nedelsiant konsultuotis su gydytojais.
Pašalinus polipus gimda ir toliau visiškai funkcionuoja, todėl moteris netrukus po operacijos gali sėkmingai pastoti, išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį.
Kai kurios moterys po polipų šalinimo operacijos pastojo iškart, kai tik nustojo naudoti kontraceptines priemones, kitoms prireikė daugiau laiko.
Kaip sumažinti gimdos polipų susiformavimo riziką?
- Gyvenkite aktyvesnį gyvenimo būdą – daugiau judėkite;
- Jei vargina aukštas kraujo spaudimas, būtina jį mažinti;
- Reguliariai tikrinkitės sveikatą – taip galima užkirsti kelią bet kuriai sveikatos problemai.
Nebūtinai nepastosit. Aš su polipu pastojau ir labai greitai, o ir metų buvo 40 m.