Įkaitęs automobilis – pavojus kūdikiams ir vaikams
Tėvams būtina įsidėmėti, jog karštą dieną uždarytame automobilyje negalima net ir trumpam palikti mažo vaiko vieno. Temperatūra automobilio salone kyla didžiuliu greičiu, o tai kelia pavojų ne tik mažylio sveikatai, bet ir gyvybei.
Beje, analogiška rekomendacija taikytina ir gyvūnų šeimininkams - karštą dieną net ir trumpam palikti augintinius automobilyje vienus yra labai pavojinga.
Kodėl automobilio salonas taip greitai įkaista?
Automobilio korpusas yra pagamintas iš metalo ir stiklo, tad saulės atokaitoje jis yra tarsi šiltnamis.
Uždarytą transporto priemonę palikus saulės atokaitoje, kai lauko temperatūra siekia 35 laipsnius šilumos, per pusvalandį automobilis įkaista iki 51 laipsnio, o po valandos temperatūra viduje pasiekia 60 laipsnių ir daugiau.
Tamsios spalvos automobiliai su tamsios spalvos salonu įkaista dar greičiau.
Pateikiame lentelę, kuri padės geriau suprasti, kaip greitai įkaista automobilio vidus:
Kodėl kūdikiai ir maži vaikai greitai perkaista?
Mažų vaikų termoreguliacinė sistema nėra iki galo subrendusi, todėl vaikai perkaista greičiau, nei suaugusieji. Be to, kūdikiai ir maži vaikai negeba atpažinti troškulio, o jeigu ir suvokia norintys atsigerti, nemoka paprašyti paduoti krūtį, buteliuką ar gertuvę.
Automobilinėje kėdutėje prisegtas vaikas sušyla dar labiau, nes jį iš nugaros ir šonų apspaudžia plastikinis kėdutės rėmas ir orui menkai pralaidūs kėdutės paminkštinimai, tad kūdikis sėdi tarsi apgaubtas šiltos antklodės. Negana to, kūdikių automobilinės kėdutės dažnai būna tamsių spalvų, tad jos įkaista dar greičiau ir stipriau.
Nustatyta, kad dauguma mirtinų atvejų automobiliuose atsitiko kūdikiams ir vaikams iki dvejų metų, kurie palikti vieni nesugebėjo išsilaisvinti iš uždaryto ir kaistančio automobilio.
Kaip suprasti, kad kūdikiui karšta?
Kūdikiai perkaista greitai ir sunkiai ištveria aukštesnę temperatūrą. Atsargumo priemonių reikėtų imtis ir kūdikio būklę įdėmiau stebėti, jeigu oro temperatūra yra 25-26°C arba dar aukštesnė.
Ženklai, kad kūdikis yra perkaitęs:
- Kūdikio oda yra karšta, drėgna, lipni. Delnai ir pėdos gali būti šaltos, ypač būklei blogėjant;
- Oda išblyškusi arba išmušta raudonomis dėmėmis;
- Kūdikis irzlus, verksmingas, o būklei blogėjant – vangus, mieguistas;
- Kūdikis ištroškęs. Žindomas kūdikis vis prašo krūties, o primaitinamas – siekia buteliuko, gertuvės. Būklei prastėjant troškulys paprastai išnyksta;
- Kūdikis mažiau ir/arba rečiau šlapinasi, šlapimas tamsus, aitresnio kvapo;
- Kūdikio burna, lūpos išdžiūvusios;
- Kūdikio akys išsausėjusios, verkiant nėra ašarų (su sąlyga, kad vaikas yra vyresnis, nei 2 mėnesių, nes visi naujagimiai verkia be ašarų);
- Sutrinka koordinacija, kūdikis nesukoncentruoja žvilgsnio, kūnas suglebęs;
- Momenėliai įdubę;
- Kvėpavimas labai tankus;
- Kūdikis vemia;
- Kūdikis nereaguoja į aplinką;
- Prasideda traukuliai;
- Kūdikis praranda sąmonę.
Jeigu pastebite pirmuosius perkaitimo simptomus, kūdikį nuneškite į pavėsį ar į kitą vėsesnę vietą, nurenkite, siūlykite žįsti arba gerti.
Jeigu perkaitimo simptomai labai stiprūs arba jei kūdikis nudegė saulėje, įtariate saulės ir/arba šilumos smūgį, nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą.